Tăriceanu: Iohannis să vină în Parlament și să dovedească înțelegerea PSD cu o putere străină ca să cedeze o parte din teritoriu

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:46 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: InquamPhotos / George Călin
Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, susține că preşedintele Klaus Iohannis ar trebui să vină în Parlament pentru a dovedi "acuzaţia gravă" că PSD ar fi avut "o înţelegere ascunsă" cu o putere străină pentru a ceda o parte din teritoriul naţional.

"Astăzi, domnul Iohannis a făcut cea mai gravă acuzaţie care s-a făcut în Romania după decembrie 1989. El a acuzat un partid parlamentar că are o înţelegere ascunsă cu o putere străină pentru a ceda o parte din teritoriul naţional. Acest lucru nu poate să rămână aşa. Domnul Iohannis trebuie să vină în Parlament să aducă dovezile pentru această acuzaţie gravă. Această acuzaţie poate avea doar două soluţii: ori acuzaţiile sunt adevărate şi partidul acuzat trebuie sa fie interzis ori Preşedintele României minte şi manipulează şi trebuie să-şi dea demisia şi să sufere rigorile legii", a scris Tăriceanu pe Facebook.

El susţine că "cei de la Camera Deputaţilor au făcut o greşeală nediscutând în plen această iniţiativă legislativă", dar aceasta va fi "îndreptată" în Senat.

"Greşeala o vom îndrepta în Senat. Genul acesta de lege nu a apărut pentru prima dată, dar întotdeauna a fost respinsă de Parlament. Dar să mergem şi mai departe şi să zicem că poate Parlamentul face o greşeală, deşi nu a făcut-o pană acum, şi admite o asemenea lege. De la Parlament legea merge spre promulgare la Preşedintele României, iar acolo, nu e aşa, este apărătorul românilor, Klaus Werner Iohannis", mai spune Tăriceanu.

Senatorii dezbat la acestă oră proiectul de lege care a creat scandal la nivel politic între președintele Klaus Iohannis și PSD.

Președintele Klaus Iohannis a lansat miercuri un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

Camera Deputaților a adoptat tacit, fără dezbatere, un proiect de lege care acordă autonomie administrativă Ținutului Secuiesc. Inițiativa legislativă a fost depusă de deputați UDMR cu o zi înainte de Crăciun, în 2019 și reglementa prevederea că Ținutul Secuiesc poate deveni regiune autonomă cu personalitate juridică în cadrul României iar limbile maghiară și română vor fi folosite în instituțiile publice de cetățenii domiciliați în zonă.

Proiectul de lege avea avize negative în comisiile de specialitate ale Camerei Deputaților dar depășise termenul de dezbatere și adoptare în plen prin urmare, potrivit regulamentului, se consideră adoptat fără dezbatere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1673 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:49)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    dupa ce vorbeste Tariceanu, tragi apa ... mizeria se duce pe canalizare.
    • +9 (9 voturi)    
      Tăriceanu sare în apărarea lui Ciolacu. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:51)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Asta dovedește că Tăriceanu este părtaș la ticăloșie.Dacă nu se înfuriau românii legea trecea pe șest și prin Senat.PSD,ALDE,UDMR afară din politică.
  • +17 (19 voturi)    
    motoricene... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:50)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... legea e insasi adoptarea tacita. sau tie inca-ti duduie economia aia in cap din 2009?
  • +17 (19 voturi)    
    intai sa spuna adevarul tradiceanu despre afacerea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:54)

    viziru [utilizator]

    intai sa spuna adevarul tradiceanu despre afacerea Sterling ....... in esenta Romania avea un diferend cu Ucraina privind apele teritoriale din jurul Insulei Serpilor .... ce a facut Tariceanu ??? pai cazul se judeca si Tariceanu a vandut drepturile de exploatare firmei Sterling ianinte de terminarea procesului .... adica a vandut ceva ce nu avea ......
  • +6 (6 voturi)    
    Ce dovada? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:58)

    ber [utilizator]

    Pai dovada este asta: a lasat proiectul de lege sa treaca de camera deputatilor. Asta e dovada! Nu mai inventa tu,
    fel de fel de giumbuslucuri!
  • +5 (5 voturi)    
    Ăsta-i chiar redus mintal! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:01)

    Tayen [utilizator]

    Ce are a face autonomia teritorială cu „... a ceda o parte din teritoriul naţional.”? Este gata, Târticeanu Trădiceanu, este cu pluta.
  • +6 (6 voturi)    
    dovada (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:10)

    silviust [utilizator]

    Corect, așa a răspuns acuzațiilor și o înaintașă politică a dlui Tăriceanu, tot intelectual, bătând cu palma in masă: "Să se facă DOVADA, DOVADA!"
  • +6 (6 voturi)    
    mic a ajuns (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:18)

    zigot [utilizator]

    acest ....grandoman!
  • +3 (3 voturi)    
    Vine (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:26)

    briciu [utilizator]

    Dar dupa ora 15,00 sa nu fie somnoros
  • +7 (7 voturi)    
    "Liderul ALDE" (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Adica partidul cu sub 5% si care urma sa fie dat din familia europeana si in urma careia partidul european s-a rebranduit ca sa piarda orice legatura cu comunistii astia? HAHAHAHA HAHAHAHAHA !!


    S-a trezit si dinozaurul comunist sa vorbeasca... nu a mai primit atentie si a simtit nevoia sa ne aduca aminte ca e viu.
  • +6 (6 voturi)    
    cred ca... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:45)

    minus [utilizator]

    Tariceanu trebuuie sa aduca dovezi ca in Camera Deputatilor a fost o greseala.
    Daca nu, faptele vorbesc!
  • +3 (3 voturi)    
    pai, (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:10)

    Cezy [utilizator]

    Conducerea Camerei Deputatilor sa demonstreze public ca proiectul de lege incriminat nu a trecut tacit!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa dovedeasca, (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:53)

    constan [utilizator]

    Tarliceanu ar trebui sa ne dovedeasca cu ce bani si-a cumparat motocicletele si mai ales nesfarsitul harem de neveste.Ce zici brontozaurule?