Iohannis, întrebat despre majorarea pensiilor cu 40%: Guvernul trebuie să gândească bine această chestiune / Mi pare nedrept ca pensionarii să plătească întreaga notă a epidemiei

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2020, 18:57 Actualitate | Politic


Pensionari
Foto: Pixabay
Președintele Iohannis a declarat marți seară, răspunzând unei întrebări legate de mărirea pensiilor cu 40%, că această chestiune trebuie analizată cu mare atenție de guvernanți, iar când vor avea suficiente date, la jumătatea anului, Guvernul trebuie să ia o decizie.

”Vă spun o chestiune care mă privește pe mine: mi pare nedrept ca pensionarii să plătească întreaga notă a epidemiei”, a declarat președintele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2958 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    pensionarii, de bine de rau, primesc lunar pensia (Marţi, 28 aprilie 2020, 19:04)

    qwerasdf [utilizator]

    nu mai zicem nimic de aia 250.000 de oameni care si-au pierdut locurile de munca?

    sau cei 750.000 trimisi in somaj tehnic? de sutele de mii de privati care tin in carca cel putin 500.000 de bugetari...

    ce discurs politicianist, ieftin... discurs de tip psd
    • 0 (0 voturi)    
      bugetari (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:33)

      cine [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      medici si cadre medicale 380.00o , profesori cadre auxiliare 280.000 , aparare si ordine publica 200.000, justitie 26.000, funsctionari publici 140.000 , companii si regii autonome 300.000, ( SRI , SIE , DGIPI, ?????)
  • +1 (5 voturi)    
    Legea a fost promulgata de Klaus (Marţi, 28 aprilie 2020, 19:08)

    Fides [utilizator]

    Azi vorbeste de furt din buget, uita insa ca bugetul a fost facut de guvernul Orban I. Uita de la mana pana la gura.
  • +4 (6 voturi)    
    Privatii vor plati, ca de obicei (Marţi, 28 aprilie 2020, 19:16)

    emil bobu [utilizator]

    Nu e nicio amenintare la adresa pensiilor speciale, ele vor fi platite, fiindca sunt pensiile cetatenilor de mana intai, in timp ce cei de mana a doua, netrebnicii care chiar muncesc, se chinuie sa le plateasca.
  • +5 (7 voturi)    
    Sigur... (Marţi, 28 aprilie 2020, 19:33)

    IoPaNet [utilizator]

    "întreaga notă a epidemiei" nu trebuie platita nici de pensionari (speciali sau obisnuiti) si nici de bugetari ci doar de sectorul privat, ceea ce se si intampla deja. Cunoastem, nimic nou...
  • +2 (6 voturi)    
    si mie se pare ca nu merita pensionarii (Marţi, 28 aprilie 2020, 19:47)

    ..13 [utilizator]

    Sa suporte si ca ar fi cu mult mai corect sa suporte functionarii publici, demnitarii si chiar pensionarii speciali pentru ca restul; salaritatii din mediul privat au platit si vor mai plati pentru aceasta criza si pentru ca in loc sa creasca veniturile la stat ele scad si cresc si mai tare cheltuielile publice.

    Hai ca se poate - zic si io!
    Vorbesc din solidaritate cu pensionarii fara sa am insa sufletul asa de larg ca cel al dnei Ministru al Muncii.

    PS
    Inteleg ca dna Ministru a inceput sa inteleaga ca nu prea merge treaba cu ONG-urile - mai ales cand ai matzul gol si sponsorii principali se cam retrag...
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 aprilie 2020, 20:21)

    [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    Mizerabila a aceasta mistificare a realitatii (Marţi, 28 aprilie 2020, 21:37)

    Gojifruit [utilizator]

    Adica pastrarea veniturilor actuale ale pensionarilor inseamna "plata intregii note a pandemiei".
    Impartirea echitabila a notei, prin deductie logica, inseamna +40% la pensionari, minus 25% la angajati in somaj tehnic, minus 100% la antreprenorii inchisi.
    Mama ei de echitate, ce s-a ales de ea..
  • +1 (5 voturi)    
    Dl. Iohannis (Marţi, 28 aprilie 2020, 21:46)

    ady77 [utilizator]

    Iti e cam tarsala sa spui ca nu sunt bani pentru marirea pensiilor.
    Oare ce date mai ai nevoie sa vezi ca nu sunt bani, decat pe hartie, sau din imprumuturi externe.