Ciolacu: De la 1 iunie, consiliile judeţene şi marile primării de municipiu vor intra în colaps financiar

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2020, 15:05 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Preşedintele interimar al PSD Marcel Ciolacu a declarat, marți, că de la 1 iunie consiliile judeţene şi primăriile de municipii vor intra în colaps financiar. Liderul social democrat susține că acest lucru se datorează faptului că Guvernul nu a alocat banii necesari funcţionării spitalelor în perioada epidemiei de coronavirus.

"Cea mai mare problemă depistată cu colegii mei este legată de autorităţile locale, atât de consiliile judeţene, cât şi de primarii din reşedinţele de judeţ, dar şi primarii care au în subordine spitale locale. Pot să vă spun că în acest moment, după centralizarea noastră, cheltuielile suportate de către toate autorităţile locale din ţară, indiferent de culoarea politică, ajung la 500 de milioane. Banii primiţi de la Guvernul României pentru spitalele judeţene, pentru funcţionarea lor şi pentru lupta medicilor cu virusul au fost de 17 milioane de lei. (...) Începând cu data de 1 iunie, cel târziu 1 iulie, consiliile judeţene şi marile primării de municipiu vor intra în colaps financiar. Nu vor mai exista bani nici pentru spitale şi nici pentru protecţia copilului", a declarat Marcel Ciolacu într-o conferinţă de presă, la sediul PSD.

Liderul PSD a precizat că Guvernul a delegat o serie de atribuţii către administraţiile locale fără să aloce și banii necesari acestora.

"De aceea, împreună cu grupurile parlamentare vom veni numai pe acest capitol, de sănătate şi cheltuielile pentru protecţia copilului, cu un amendament la rectificarea bugetară pe care am introdus-o în Parlament", a mai spus acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6428 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    nu mai spune (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar cine le-a dat mana libera sa isi faca aia salariile cat vor, de nu au mai avut bani nici macar pentru incalzirea propriilor sedii? PSD, b///, fix PSD!
    • +8 (12 voturi)    
      35 miliarde euro a furat P$D din 20 05 90 (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cunoscuta data in istorie sub denumirea Duminica Orbului

      Naționalizarea valorii activelor mai sus amintite aduce cursul valutar leu / euro la 3,8
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:15)

    tirolez [utilizator]

    dar pentru ornamente au bani?
    • +10 (12 voturi)    
      si (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      pentru panselute si locuri de joaca.
      • +3 (3 voturi)    
        Garduri, bariere, (Marţi, 28 aprilie 2020, 17:54)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        marcaje rutiere care se vedeau foarte bine. Flori scumpe cocotate pe stalpi.
  • +19 (21 voturi)    
    Consiliile Judetene trebuie desfiintate - inutile (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:17)

    Boham [utilizator]

    stie vreun cetatean Roman care e utilitatea Consiliilor Judetene???

    Cu ce ocupa aceste institutii ? Au spitalele judetene in subordine dar cand e vorba sa faca ceva nu sunt in stare, trebuie adusa ARMATA ca sa gestioneze un amarat de sp[ital (vezi cazul Deva si Suceava)

    Consiliul Judetena e doar o institutie inventata in 1989 de PSD ca sa mai fure bani de la buget pt firmele lor.

    Nu foloseste niciun cetatean cinstit
    • +13 (13 voturi)    
      EXACT!!!!!! (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:31)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Imi place cum ganditi domnilor.De fapt orice om cu bun simt ar trebui sa gandeasca asa.In vremuri grele se vede mai limpede incompetenta dar si valoarea.
    • +9 (11 voturi)    
      Aici Sunt Banii Dumneavoastră (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Vedere aeriana a jafului
      https://kmkz.ro/de-ras/psd-se-reformeaza-domeniul-lui-dragnea-va-fi-inlocuit-cu-domeniul-lui-oprisan-care-are-ziduri
  • +21 (21 voturi)    
    ele stiu?... (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:18)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    consiliile judeţene şi marile primării de municipiu poate nu mai cumpara panselute si fac cheltuieli cu nemiluita si astfel le ajung banii... asta ca sa nu mai vorbesc de shmecherii si invarteli - poate e momentul sa se mai opreasca, ca daca nici acum nu se opresc din asta... suntem mancati de coruptie mai mult decat de COVID, fratilor!
  • +18 (22 voturi)    
    Dupa felul cum a guvernat (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:23)

    Tudor PetruFriciu [anonim]

    psd-alde ar face bine sa taca .Oamenii cu scaun la cap nu-i mai crede ori ce ar spune.
  • +19 (21 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:24)

    fdaniel [utilizator]

    Derbedeule! Ați jefuit totul, toate primăriile sunt pline de infractori din gașca voastră și mai ai tupeul să apari în public.
  • +16 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:24)

    [anonim]

  • +22 (22 voturi)    
    Sa-si taie salariile nesimtite (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:25)

    kokos [utilizator]

    daca nu mai au bani!
  • +16 (18 voturi)    
    Vă rog, pe aici... (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:27)

    NoFive [utilizator]

    Domnule Ciolacu, mergeți vă rog în brazdă, la prășit porumbul sau alte activități similare și adecvate anotimpului. Pămîntul, plugul, tractorul vă așteaptă, pe dvs. și cei asemenea dvs. E mult mai util decît să faceți ceea ce faceți, adică să mîncați rahat cu polonicul și așteptați prozeliții analfabeți, alcoolici și puturoși să vă voteze. Sîntem sătui de veleitarii și veroșii din gașca dvs. de sfertodocți și cvasi-alfabetizați. Lăsați-ne, brazda vă așteaptă! A, să nu uit. Luați-l și pe Orlando și Olguța, au viziunea de a pătrunde cu privirea pînă în capătul brazdei.
  • +17 (19 voturi)    
    dar stai (Marţi, 28 aprilie 2020, 15:31)

    transpenibilus [utilizator]

    Poate din cauza ca PSDALDE le-a luat sursa de finantare? Valcov, Teodorovici, Dancila trinomul tactic din statul perpendicular #ciumarosie...

    Ati si uitat cand pana si primarii PSDALDE ca Negoita, Chirica, Firea atrageau atentia ca li se ia sursa de finantare si vor intra in faliment? Multumim PSDALDE dar ciolacii sa nu ne creada pe toti asistati sociali.
  • +13 (15 voturi)    
    cea mai mare (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:00)

    zigot [utilizator]

    problema depistata de colegii dvstra era bine sa fie cum a-ti condus Ro in ultimii 30 de ani: privatizari antiromanesti, salarii si pensii ultranesimtite, coruptie nemaintalnita nici in europa centrala si de est, tupeu si totala lipsa de competenta a celor alesi de psd sa conduca Ro, din care amintesc: andrusca de neamt(nu cred ca il poate egala cineva), liviu pop, valentin popa(suceava), tot la invatamant, alta intrebare(la justitie), dna secretara de la interne(blonda de teleorman) si cati altii.
    si cand observi cat de critic este copsdistul tariceanu in a critica actualul guvern ptr masurile luate in invatamant
    iti vine sa ii zici ca oricum guvernarea sa de acum 12 ani a fost mult mai nefericita ptr romani.
  • +8 (10 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:14)

    comentacu [utilizator]

    Acele consilii judetene in colaps, au venit cu cifre, sa explice ca din 100 de lei cat aveau inainte, le trebuie cel putin 50 de lei ca sa supravietuiasca, si ele au doar 40 de lei, deci guvernul trebuie sa le mai dea 10 lei?
    Si sa explice fiecare banut pentru ce e necesar?
    Alo, aia sunt bani publici, banditilor.
  • +9 (11 voturi)    
    Depistatorii! (Marţi, 28 aprilie 2020, 16:30)

    Houthi [utilizator]

    D-l Ciolacu,marele revolutionar de la decembre 89,vrea să ne explice că depistatorii au constat prin ce dramă trece pesedeul,care nu mai are ce fura de cca 2 luni.Vilele sunt in suferință,amantele cere,bombardierii mici nu are mașini,așa că jos guvernul!
  • +1 (1 vot)    
    Nu vă lăudați că testați toți oamenii. (Marţi, 28 aprilie 2020, 17:06)

    asavreau [utilizator]

    În București și marile orașe?Acum spuneți că nu aveți bani.Nu era corect să-și fi făcut salariile după câte posibilități financiare au.Știi ce,Ciolacule,dacă nu au bani să plece acasă.Și așa stau și cheltuie banii pe salarii degeaba.
  • +2 (2 voturi)    
    *Dragă* Ciolacule(frumos nume), (Marţi, 28 aprilie 2020, 19:37)

    Rescator [utilizator]

    Începi să fi mai ticălos și mai sinistru decât numitul
    Dictator Liv Jong UNU ,aflat acum la Rahova.
    Ați devalizat totul,ați pârjolit pământul ca un nor de
    lăcuste africane,ați mințit cu nerușinare și acum
    veniți cu ordine pentru Guvern.Dispăreți în Siberia
    voastră dragă bolșevicilor cleptomani.
    Apropo,subscriu la desființarea urgentă a Consiliilor
    Județene,entități inutile,capsate pe furtul nerușinat
    al banilor publici,produși,cu greu,de populime.