Traian Băsescu despre pandemia de coronavirus: Fiecare stat UE a gestionat criza cum l-a dus capul, dezordonat/ Nimic nu va mai fi ca înainte

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2020, 18:51 Actualitate | Politic


Traian Basescu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat marți, la B1TV că nimic nu va mai fi la fel după pandemia de coronavirus. Traian Băsescu mai spune că toate statele europene inclusiv România au acționat prost, dezordonat și cu întârziere.

„În primul rând, nimic nu va mai fi ca înainte. Nimic! (...) În afară de guvernul german, toți au fost prinși nepregătiți. Deci guvernele au fost prost asistate din punct de vedere al competenței. Vă mai pot spune că, în ianuarie, când în China era deja izolare masivă și o bătălie cumplită cu acest virus, Comisia Europeană a consultat toate statele membre. Toți au spus că sistemele lor de sănătate nu au nicio problemă cu acest virus. Rezultatul l-am văzut acum: zeci de mii de morți în Europa. Fiecare stat UE a gestionat criza cum l-a dus capul, dezordonat, cu închideri de trafic nejustificate, de erau blocați oamenii la granițe, blocate transporturile de materiale sanitare sau hrană, a fost o nebunie”.

În ceea ce privește reacția autorităților române, Traian Băsescu a sublinat că au fost niște gafe. "Pe 11 martie un șef de stat spunea că trebuie să demitizăm un pic boala că a citit câteva articole și că nu este nimic apocaliptic. Câtă incompetență să fie când pe 11 martie la vârful statului român se spunea: <hai mă ca e o simplă răceală>"

Europarlamentarul PMP a mai subliniat gafa pe care România a făcut-o când a interzis exportul de grâu. "Germania și România și-au luat-o peste cap ca niște școlari din ăia obraznici și a doua zi s-au răzgândit. România a trebuit s-o ia de două ori peste ceafă, că a zis și de grâu. Nu ai voie să pui restricții la export în interiorul UE. Vela a mințit cu nerușinare cum au rezolvat ei cu rezerva. A luat două peste cap cât e Vela elicopter de nu s-a văzut. A doua zi a dat ordonanță militară de corectare a ordonanței dată din neștiință crasă”, a declarat fostul șef de stat.

Băsescu a recunoscut însă și măsurile bune luate de România. "A întârziat cu vreo trei săptămâni dar am avut si lucruri bune in afara de indolența, una dintre cele mai bune decizii fiind separarea pacienților COVID-19 de restul, în unități spitalicești diferite", a mai spus europarlamentarul PMP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















11262 vizualizari

  • -28 (44 voturi)    
    China a castigat al III-lea razboi mondial... (Marţi, 21 aprilie 2020, 18:53)

    Bibishor [utilizator]

    ...fara sa traga un glont.
    • +13 (23 voturi)    
      Si l-a pierdut pe al IV-lea, tot mondial (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:41)

      savianxc [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

      China a devenit tara cu care nimeni nu mai vrea sa aiba de-a face, mai rau ca Rusia. Urmeaza falimentul economic si social. Urmat de dezmembrarea Chinei.
      • +1 (15 voturi)    
        Bine ca era PDL-ul ultra eficient, Base! (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:42)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui savianxc

        Nu iti e rusine sa mai scoti ranjetul in public! Ai pus pe butuci totul in tara pe vremea PDL-ului! armata, sistemul medical, transportul...
      • -2 (4 voturi)    
        nu contează (Miercuri, 22 aprilie 2020, 10:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui savianxc

        ce vrei în condițiile în care nu poți să tragi un vânt fără cel puțin 40% din componente care se fac în China.
    • +10 (20 voturi)    
      Si Germania in '42 (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

      Castigase razboiul in Europa.
      Cat despre China, deja incepe sa-i usture "victoria" asta. Daca tu crezi ca Occidentul e cel mai afectat economic de criza asta e doar fiindca PCC-ul nu publica cifrele proprii.
    • +11 (19 voturi)    
      Care (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:20)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

      razboi,bre?Unde mai vinde China,bre,cand toate tarile sunt pe butuci?Traieste China din vanzare de masti si combinezoane si alea proaste?Ce zici?
    • +9 (21 voturi)    
      Basescu ,'Chino-parlamentaru ' ' (Marţi, 21 aprilie 2020, 22:43)

      PetruLuca [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

      de cand tot sta prin opozitie , critica cam tot ce-i sta in fata. Culmea e ca are tot felul de super-solutii la toti si la toate , cand el , ca fost presedinte in doua mandate , nici pe departe ,n-a avut solutii la problemele de atunci ale tarii . ......in plus ,vorbeste lumea c-a fost si turnator la secu' !!!!
      Mai nenea Basescu , e ciudat cum de le stii tu pe toate !
      Incearca in China .Poate aia te cred ! Organizeaza si la ei un referendum si poate iesi presedinte !
      • -1 (7 voturi)    
        prostii (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:37)

        Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui PetruLuca

        Basescu a fost si este cel mai mare adversar cand e vorba de china si a reclamat de multe ori, chiar si la UE dependenta asta morbida de china. Hia, mergi la mickey mouse ponta si jumate de psd/"pro pyro mania", daca vrei sa vezi iubire de china
      • 0 (8 voturi)    
        Individul cu nume de alint Petrov (Miercuri, 22 aprilie 2020, 9:50)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui PetruLuca

        este toată ziua pe filiala Sputnik din Romănia,
        ghidată de la Moscova,via Belgrad,numita
        tembeliziune ROMÂNIA TV.Imparte frățește
        spatiul de emisie cu Pontache Mitomanul.
        Ce fac ei?Amplifică panica(doar au primit ordin)
        și oferă sfaturi tembele la tot și la toate.Indivizii
        cred că Marele Creator i-a înzestrat cu adevărul
        absolut.
  • +7 (67 voturi)    
    Cat de prost (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:01)

    Zache58 [utilizator]

    Ai actionat tu,cand ai inchis spitale,ai trimis in Occident doctorii si inginerii?;plus alte manevre impreuna cu camarila basista,manevre marcate de justitia romana.La tupeu nu te intrece nimeni.Credeam ca pe criza asta te-ai ascuns in gaura de sarpe!!
    • +2 (38 voturi)    
      @Zache58: (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      90% din spitalele inchise nu erau altceva decat niste dispensare comunale mai rasarite botezate cu numele de "Spital" pt ca fusesera transformate comunele in orase si nu se putea altfel !

      PS. S-a demonstrat ca au fost inchise in mod corect (pt ca nu aveau medici, personal medical si aparatura) intrucat nici una din guvernarile ulterioare USL, PSD, PNL, nu le-a redeschis !

      PPS. Dar e mai comod sa servesti o lozinca rasuflata celorlalti decat sa accepti realitatea !
      • +3 (7 voturi)    
        asa rasuflate cum erau, (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:55)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        aveau oamenii de la tara un loc unde sa se duca, numit spital. Nu se tratau cazuri grave, dar mai puneau un bandaj, mai faceau o injectie, mai pansau o rana, mai tratau de raceala. Acum fac oamenii zeci de kilometri sa ajunga la un spital, care nici macare nu e mai breaz decat ala inchis.
    • -4 (26 voturi)    
      Ar (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:13)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      trebui sa stii ca spitalele alea inchise,de fapt nu prea aveau medici.Daca te iei dupa A3 ,nu mai stii cine e prostul.
    • 0 (34 voturi)    
      Cand a vrut sa faca reforme, sa treaca legi (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:44)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      au sarit oamenii Varanului ca arsi! Adica tot PSD si PNL care erau atunci la degetul mic al lui Voiculescu si Vantu...
      Mai stii cand si de ce a cazut guvernul Boc in 2012, in urma protestelor cauzate de reformele propuse in sanatate... Proteste facute de tinerii frumosi care strigau "Arafat presedinte" in frunte cu stegarul dac si filmate cu aplomb si dibacie de Antena 3 incat sa para ca sunt mii de oameni?

      Da, au fost multi prosti care poate nici acum nu regreta ca au fost manipulati grosolan de media PSD-ista. Cert e ca nu s-a schimbat nimic de atunci, Arafat e binemersi, ne-a mai spus o data ca nu ne lipseste nimic, exact ca la Colectiv, iar voi inca ne luati de prosti....
      • +3 (5 voturi)    
        ptr informarea ta (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:00)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui clint

        In momentul de fata doctorul Arafat se bucura de cea mai mare cota de popularitate din Romania; Practic 78% din populatie are incredere in doctorul Raed Arafat.
        Pe locul II este Johannis (39%), apoi Nelu Tataru (37%).
        Idolul tau, Basescu, nici macar nu este in top, desi este inca in politica, ba mai e si europarlamentar.
        Asta spune multe despre ce ,,parere'' au romanii despre Basescu
        https://www.mediafax.ro/politic/in-cine-au-romanii-cea-mai-mare-incredere-in-vremea-pandemiei-sondaj-ires-cum-stau-arafat-iohannis-si-orban-in-procente-19065498
    • +2 (14 voturi)    
      Basescu spune (Marţi, 21 aprilie 2020, 23:53)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      Cu tupeu: “Pe 11 martie un șef de stat spunea că trebuie să demitizăm un pic boala că a citit câteva articole și că nu este nimic apocaliptic.”
      Dar de ce nu a iesit oracolul Basescu pe 11 martie sa spuna romanilor si autoritatilor ca virusul sars cov-2 este unul cum nu s-a mai vazut si trebuie introdusa imediat carantina si ma rog alte masuri speciale...?!
      Dupa ce s-au intamplat lucrurile este usor sa vii si sa spui uite ce greseli au facut unii si altii...stim le cunoastem si noi acum!
      Un nemernic si o hahalera...ca atatia altii ce si-a batut joc de romani!
  • +8 (56 voturi)    
    lasa ma Basila (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:05)

    ghenosu [utilizator]

    am vazut noi cum ai gestionat tu criza financiara.
    • -5 (29 voturi)    
      Trebuia să taie 50% din salariile bugetarilor! (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:50)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui ghenosu

      Și să-i înjumătățească!
    • -1 (29 voturi)    
      Ei, (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:18)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui ghenosu

      putintica rabdare, stimabile,si-o sa vezi tu de acum incolo cum se gestioneaza o criza financiara.O sa va cada foarte greu la ficat tuturor astora care l-ati injurat pe nea Traian.Criza care urmeaza e chiar o pedeapsa pentru voi.
  • +22 (24 voturi)    
    Nimic nu (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:09)

    Mircea Oprea [anonim]

    va mai fi ca înainte? Ba da! Politicienii, cei deştepţi în toate "apele"...
    Ei vor face tot ceea ce au făcut până acum: averi pentru ei, gogoşi pentru votanţi... O lume pentru ei, alta pentru gloată...
    • +4 (6 voturi)    
      La puscarie nu e ca in libertate (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:42)

      savianxc [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Oprea

      Dupa ce ai intratat la parnaie, cu greu mai iesi.
    • -3 (7 voturi)    
      Gogosi? (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:23)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mircea Oprea

      Poate paine pe cartela si munca pe branci.Nimic n-ai inteles!
  • +11 (19 voturi)    
    i-auzi (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:13)

    g01an [utilizator]

    este ca si cand tarile astea europene sunt democratii si nu au un singur tatic, capitan maxim care sa le dicteze ce sa faca. dezordonat au actionat tarile cu birocratii corupte, astia mai sudici si mai estici, au fost tari care au actionat si prompt si bine organizat si au fost inclusiv capabile sa le dea o mana de ajutor si aiuritilor care erau cu temele nefacute. considerand ca activitatea nu a fost sistata complet decat in zone restranse, ca nici nu s-a terminat criza si exista deja un plan de stimulare al economiei dupa redeschidere, as zice ca actiunea a fost un succes.
  • +8 (52 voturi)    
    bine ca nu decide base (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:13)

    bobo2 [utilizator]

    ce sa facem, asta ne tinea un an inchisi. Metodele de pe vapor nu merg pe uscat.
    Un singur infectat daca scapa intr-o populatie care a stat izolata si complet testata, si totul incepe din nou. Solutia sta in protectie individuala, nu in masuri isterice de carantina sau in testari aiurea.
    • -6 (22 voturi)    
      @bobo2: (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:44)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Nicio problema ! In mai putin de o luna o sa constatam superioritatea protectiei individuale fata de metoda izolarii fortate
  • +13 (21 voturi)    
    e nu... (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:17)

    jugul [utilizator]

    ficatul lu Base tot obosit va fi
  • +10 (20 voturi)    
    alcool (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:18)

    zaw [utilizator]

    He,he lipsa cuburilor de gheata lasa urme.
  • +1 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:36)

    tirolez [utilizator]

    Noi am inchis scolile pe 11 martie(miercurea), nu mai exagera ca n-am luat in serios. Chiar cred ca se putea merge la cursuri pana vineri, fara mare impact in cifrele actuale.
  • +11 (25 voturi)    
    ... (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:39)

    mihai_mi [utilizator]

    Bine le zice Base! Va dati seama daca ar fi fost el la conducere cate autostrazi am fi avut, ce justitie am fi avut, ce economie... A stai ca a fost, doua mandate chiar.... Pffff....
    • +4 (4 voturi)    
      Nu vezi ce zic Susufler si (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:03)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      basistii lui: ca nu l-au lasat sa faca treaba celelalte partide politice, aflate in opozitie. Ca daca nu erau PNL, PSD si altii, sa vezi cate autostrazi facea Basescu...
  • -4 (12 voturi)    
    Base ! (Marţi, 21 aprilie 2020, 19:59)

    Observatory [utilizator]

    Nu te mai agita ca faci un atac cardiac .
    Nu merita nici o atenție !
    Nici D-zeu nu poate conduce aceasta țara !
  • -7 (11 voturi)    
    Nicio centu (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:03)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cred ca era mai bine sa ne spuneti de ce Romania nu mai are medici?
    Cine e vinovat pentru ca nu avem un spital regional?
    Un nume, doua?
    Colhozul UE trebuie desfiintat?
    S-a dovedit ineficient si inutil?
    Isi mai justifica existenta?
    Nu a reusit achiziția de medicamente anti cov19.
    Si mai cate nerozii!
  • -4 (10 voturi)    
    Nicio centu (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:03)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cred ca era mai bine sa ne spuneti de ce Romania nu mai are medici?
    Cine e vinovat pentru ca nu avem un spital regional?
    Un nume, doua?
    Colhozul UE trebuie desfiintat?
    S-a dovedit ineficient si inutil?
    Isi mai justifica existenta?
    Nu a reusit achiziția de medicamente anti cov19.
    Si mai cate nerozii!
  • -7 (11 voturi)    
    Au facut de capul lor (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:10)

    Martinezu [utilizator]

    in loc sa aplice coordonat planul lui Basescu. Nu inteleg unde le-a fost capul.
  • -2 (8 voturi)    
    Europa arde si UE se piaptana ! (Marţi, 21 aprilie 2020, 21:17)

    Miky113 [utilizator]

    Mare noroc are uie, ca majoritatea oiuroparlamentarilor nu uzeaza piaptanul !
    Ori sunt babe fara par, ori babalaci cu fixativ de la nastere .
    aNuta anuta zorile se varsa; incepand de la 7000Euro ,
  • +4 (14 voturi)    
    tipeu cat cuprinde (Miercuri, 22 aprilie 2020, 0:35)

    indaco [utilizator]

    Cat a fost presedinte au furat Udrea si camarila lui pe rupte in timp ce el taia salarii si pensii.
  • +5 (7 voturi)    
    iti vine randul si tie nea traiane, (Miercuri, 22 aprilie 2020, 12:02)

    Stefan534324 [utilizator]

    pentru tot binele pe care l-ai facut acestei tari, nu cred sa ai si matale norocul lui Iliescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Salvatorul Romaniei... (Miercuri, 22 aprilie 2020, 13:41)

    MenInBlack [utilizator]

    "Shine on you crazy diamond"
    traducere :
    "Să trăiţi bine!"
    Base nu te lăsa, toată groapa e a ta...