Ludovic Orban, despre proiectul inițiat de Alina Gorghiu privind închisoarea la domiciliu: „O aberaţie, deputaţii PNL vor vota împotrivă”

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2020, 18:13 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu, Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban, a catalogat, vineri, proiectul de lege privind executarea la domiciliu a pedepsei cu închisoarea, iniţiat de senatorul liberal Alina Gorghiu, drept o "aberaţie" şi a anunţat că deputaţii liberali vor vota împotrivă.

„Este o aberaţie. E un proiect de lege care a fost iniţiat de un senator al nostru fără a avea acordul grupului parlamentar din Senat, dar mai ales fără a avea acordul conducerii PNL. PNL nu susţine acest proiect de lege, Guvernul pe care îl conduc este categoric împotriva acestui proiect de lege. Am dat mandat în camera decizională, Camera Deputaţilor, către grupul parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor să voteze împotriva acestui proiect care este contrar liniei politice a PNL de la alegerea mea ca preşedinte al PNL şi, de asemenea, în cazul în care va trece de Camera Deputaţilor, pentru că am văzut că la Senat au votat într-o veselie aproape toţi senatorii, îl vom ataca la CCR. Acest proiect este neavenit, este un proiect care nu are nimic de-a face cu politica penală a statului român în viziunea Guvernului pe care îl conduc, este un proiect care pare să ofere soluţii unor oameni certaţi cu legea şi nicidecum să ofere o soluţie pentru problemele existente la ora actuală în România”, a declarat Ludovic Orban pentru agenția Agerpres.

El a criticat faptul că, în contextul actual, Senatul a dezbătut un astfel de proiect.

„Mi se pare cu atât mai grav ca în starea de urgenţă în care se găseşte România în Senatul României să se dezbată astfel de proiecte pe ideea că poate lumea fiind concentrată pe bătălia contra epidemiei de coronavirus nu o să bage în seamă astfel de proiecte. Lumea este atentă şi sancţionează astfel de proiecte. În ceea ce mă priveşte cred că este picătura care a umplut paharul în materie de atitudine politică din partea senatorului nostru care a iniţiat proiectul de lege, iar PNL va fi categoric împotriva adoptării acestui proiect şi va căuta toate pârghiile constituţionale şi legale pentru neintrarea în vigoare a acestui proiect”, a afirmat Orban.

Întrebat dacă senatorul Alina Gorghiu ar putea fi sancţionat, preşedintele liberalilor a răspuns: „S-a autodescalificat, nici nu mai are nevoie de vreo sancţiune. Beneficiază din plin de sancţiunea cetăţenilor”.

Pe de altă parte, el a susţinut că „PSD s-a discreditat iremediabil în faţa românilor prin preocuparea bolnăvicioasă pentru cei certaţi cu legea”.

„În ceea ce ne priveşte pe noi, cei din PNL, îi reprezentăm pe toţi românii care respectă legea, care acţionează în baza legii şi care au nevoie de un Guvern care să acţioneze în numele lor. Mă despart categoric de orice astfel de proiect care continuă preocuparea obsesivă a vechii majorităţi parlamentare pentru aceia care au încălcat legea, pentru aceia care au săvârşit infracţiuni. Principala grijă a noastră trebuie să fie pentru românii de bună credinţă, pentru românii care respectă legea”, a spus Ludovic Orban.

Persoanele condamnate la pedeapsa închisorii pentru care s-a dispus executarea acesteia la domiciliu vor fi supravegheate în permanenţă prin intermediul unei brăţări electronice - prevede un proiect de lege votat marţi de senatori într-o şedinţă de plen online.

Senatorul PNL Alina Gorghiu, iniţiator al propunerii, a declarat că este un proiect care reprezintă creionarea cadrului legal necesar pentru a putea fi implementată monitorizarea persoanelor condamnate cu dispozitive electronice.

Potrivit proiectului, instanţa poate dispune executarea la domiciliu a pedepsei închisorii dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii: pedeapsa aplicată, inclusiv în caz de concurs de infracţiuni, este închisoarea de cel mult 7 ani; infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, cu excepţia cazurilor prevăzute în art. 42 pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare; infractorul şi-a manifestat acordul de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii; în raport de persoana infractorului, de conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, de eforturile depuse de acesta pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii, precum şi de posibilităţile sale de îndreptare, instanţa apreciază că executarea la domiciliu a pedepsei închisorii este suficientă, iar condamnatul nu va mai comite alte infracţiuni, însă este necesară supravegherea conduitei sale pentru o perioadă determinată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18489 vizualizari

  • +66 (70 voturi)    
    Alina Gorghiu (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:25)

    panduru [utilizator]

    o parvenita poliitic. Dupa studii pe la Cantemir si Hyperion, a facut doctoratul la tudorel toader. A invatat multe de la el...
    Bine face Orban ca-i da peste nas.
    • +30 (38 voturi)    
      nu studiile au facut-o politician (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:44)

      DiDiRo [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      ci sa bagat in politica sa poata face "studii". Greatza cumplita cu pupila premierului Grivco
    • +26 (30 voturi)    
      al dreaqului !!!!!!!!!! (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      in ro hotii si escrocii au , majoritatea , masterate sau doctorate....ii ajuta in..."meserie"...
      • +19 (19 voturi)    
        trebuie sa te uiti (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:27)

        panduru [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        si la ce institutii/persoane le-au facut...
    • +37 (39 voturi)    
      În 2015, din cauza unei crize, (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:54)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      n-a apucat să-și îndeplinească obiectivele USL-iste. Acum încearcă să profite de o altă criză pentru a-și achita restanțele.
      Am spus-o și atunci, datorită ei am înțeles de ce există pe lume bancurile cu Alinuța...
      • +9 (11 voturi)    
        ia d'aici (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:13)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Bogdan Olteanu, condamnat la 7 ani de închisoare
    • +28 (28 voturi)    
      ehee.... (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:58)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      A mai facut si ea alte chestii ...domnii sunt discreti si nu dau nume ...desigur din PNL.
    • +27 (27 voturi)    
      Alina Gorghiu este o bolândă. (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      În vremuri de criză lichelele își arată valoarea.
    • +13 (13 voturi)    
      Sa nu uitam (Vineri, 3 aprilie 2020, 21:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Lobyul pe care il facea grupului de infractori Fenechiu / Vlasov cu care e inhaitata, numirea lui M.. Munteanu candidat la primaria Buc.
    • +10 (16 voturi)    
      Banii lui Dracnea .... (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:04)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      ...sunt tentanți pt. astfel de specimena.Plus promisiunile de funcții in ...PSDracnea.
      Se joaca murdar : Ciolacu face jocul PNL si Gorghiu jocul ...lui Dracnea .
  • +32 (34 voturi)    
    dau in cap (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:25)

    nub [utilizator]

    si dupa ai imi da arest la domicilui ? COOL !!!
    am o lista bogata cu persoane :D
    • 0 (0 voturi)    
      Dupa (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:31)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui nub

      -ce dai in cap, la cei care probabil merita, nu te mai incadrezi in proiectul de lege, nu-i crede prosti daca o fac pe prostii.
  • -6 (26 voturi)    
    numai pot .... (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:38)

    exilatul [utilizator]

    de ris : """"În ceea ce ne priveşte pe noi, cei din PNL, îi reprezentăm pe toţi românii care respectă legea, care acţionează în baza legii"""
  • +26 (34 voturi)    
    Bravo Orban! (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:45)

    D.Gabriel [utilizator]

    Pitesteanca tot cu psdul tine....
    • +5 (5 voturi)    
      pitesteanca (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:04)

      panduru [utilizator] i-a raspuns lui D.Gabriel

      din Tecuci
  • +40 (40 voturi)    
    ah (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:52)

    CIP03 [utilizator]

    Mare pacat, detin o firma si platesc cam 70000 ron/una taxe , profitul meu e undeva la 7000 ron/luna.
    Primul meu gand a fost ca trec pe evaziune si pana ma prind astia peste 2-3 ani, strang suficienti bani sa ma aranjez pe viata. 3-4 ani pentru evaziune si aia petrecuti intr-o vila cu 2000-3000 mp d egradina si livada + piscina in sanul familiei trec usor.
    Ca nu o sa am dreptul sa ma duc la Mega fara sa anunt politia, pai nici acum nu am hahaha :))
    PS: nu am vila cu piscina, e doar un vis, dar cu legea lui Gheorghiu sigur o sa mi fac!
  • +43 (47 voturi)    
    Ba sa ii cereti demisia! (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:54)

    nlln [utilizator]

    Daca nu ii cereti demisia vom interpreta ca stiati de acest lucru.
    In fiecare partid este cate unul care face treburile " murdare" bineinteles cu stiinta sefilor.
    Se poate ca in PNL acest rol sa ii pice manusa Alinei Gorghiu.
    Nu veti lua atitudine impotriva acestui lucru, mizerabil de altfel, vom lua noi atitudine impotriva PNL la toamna.
    Nu intereseaza pe nimeni ca s-a descalificat, nu o banuia nimeni ca este competenta in vreun domeniu.

    Atata timp cat fapta s-a produs sub umbrela PNL, PNL este parte din acesta mizerie.

    Nu sunteti parte din acest aranjament ? Cereti demisia Alinei Gorghiu.

    Pana atunci sunteti la fel de vinovati.
    • +18 (20 voturi)    
      Corect (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Chapeau Bas !
  • +39 (39 voturi)    
    .... (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:55)

    tirolez [utilizator]

    Abia cand o sa vad ca nu apare pe liste la alegeri o sa va cred.
  • +36 (36 voturi)    
    Minune că a supraviețuit atât timp (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:55)

    LeBaron [utilizator]

    Alinuța lucrează conform agendei care i-a fost înmânată cu mult timp în urmă. E o mare minune că nu a fost luată la ochi până acum.
  • +25 (27 voturi)    
    resistu (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:59)

    Je__ [utilizator]

    nu a iesit la proteste?

    hai baieti....bagati si un amendament ca perioada de carantina sa se scada din orice condamnare viitoare

    Macar asa si poporul sa fie egal cu hotii, ca tot presteaza toti arest la domiciliu
  • +32 (32 voturi)    
    Numai (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:59)

    Coco_papagal [utilizator]

    La binele infractorilor le sta gandul. Nu ii auzi vorbind de copii care nu au mancare si pat. Idioata!
    • +10 (12 voturi)    
      Iti Aduci aminte de Video ul (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Cu sandwichull care il fura Dracnia ? Ea in fapt facea reclama la Dracnia ?

      https://stirileprotv.ro/stiri/politic/victor-iti-copiaza-temele-liviu-iti-fura-sandvisul-scena-jucata-de-alina-gorghiu-la-usa-unui-apartament-cu-un-copil.html

      Aceasta Aspiratoare de os ras este troll P$D
    • +3 (3 voturi)    
      Inca o persoana labila: (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 0:21)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Zice nevasta: "de unde stii ca e cva ; te-ai culcat cu ea ?!?"
  • +21 (21 voturi)    
    Capul Alinutei il vrem (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:18)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Pai cum asa, face jocurile infractorilor (fara stirea conducerii) si ramane nesanctionata?

    Macar suspendata din partid pana dupa urmatoarele alegeri, sa vedem atunci daca a fost dragoste liberala adevarata!
    • +12 (14 voturi)    
      Trece la Pro Romania (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGoode

      Ca sa Echilibreze “exodul” de la Pro Romania la U$L
  • +18 (18 voturi)    
    Dacă-i arestat la domiciliu. (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:26)

    asavreau [utilizator]

    Presupun că statul trebuie să-i suporte cheltuielile de întreținere.Dacă fac așa mulți se vor autodenunța.
  • +19 (19 voturi)    
    Ca s-a autodescalificat intelegem (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:45)

    persuasiv [utilizator]

    dar voi intelegeti ca v-a descalificat???Pe voi si intreg PNL-ul???
    Doar o excludere va mai scoate din sant.Incet,incet....
  • +22 (22 voturi)    
    Oricum,RUSINE !!! Oamenii mor in chinuri (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:54)

    persuasiv [utilizator]

    Intreg sistemul medical lupta cum poate,aproape cu mainile goale.Politisti,militari la datorie zi si noapte.Multi altii care muncesc in diferite si multe alte domenii,fara mijloace de protectie...Si vine aceasta doamna cu o propunere care nu suporta amanare....CEDO...alea,alea.RUSINE!!!
  • +22 (28 voturi)    
    da (Vineri, 3 aprilie 2020, 20:02)

    rei [utilizator]

    sa vina Dragnea acasaaaaaaaa

    asta e cu dedicatie fix pentru ei....tunuri de milioane rasplatite cu 3-4 ani de inchisoare acasa in vila lu` mamicu.......daca stateau la bloc in 50mp nu se mai gandeau la asa ceva
    • +7 (11 voturi)    
      ce tot balbanesti cu dracne.. (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:16)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui rei

      ia d'aici:Bogdan Olteanu, condamnat la 7 ani de închisoare
      • 0 (0 voturi)    
        Du-te bă, d'aici , psdistule. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:57)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Bogdan Olteanu e nimeni , nu are miza.
        Dracnea ar conduce PSD,de la domiciliu .Nu a facut asa cu 3 guverne ?!
        Ar face sedintele de partid PSD ,la el acasa.
        Treci pe la casierie .
      • +1 (1 vot)    
        Bogdan Olteanu (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 16:41)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        a fost amantul ei. In ce relatie sunt acum ? S-au casatorit ?
  • +6 (8 voturi)    
    Orban, pnl va vota impotriva (Vineri, 3 aprilie 2020, 20:31)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Daca vor vota ,,impotriva'' ca pt. pensiile speciale...
    • +2 (2 voturi)    
      Va vota (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 16:44)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      impotriva , dar daca deputatii nu il vor asculta pe Orban ( sanchi !) , acesta amentinta cu CCR. Pai cum asa, Orban nu conduce partidul? Deputatii penelisti sunt de capul lor ? Vom vedea " lista rusiniii". Ne vom ocupa de ei la alegeri. De la Senat , exista " lista rusinii".
  • +16 (16 voturi)    
    „Liberala” Gorghiu (Vineri, 3 aprilie 2020, 21:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca mai intotdeauna, gata sa ajute infractorii. E varianta liberala a lui Iordcahe de la psd, poate cu sfaturi primite de la cel care a facut-o „dottore” - Tudorel Toader. Toata ticalosia pesedista se regaseste in aceasta carierista uslașă cu fustă.
  • +3 (5 voturi)    
    ai grijă (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 8:39)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    Orbane să apară pe lista viitoarelor alegeri!
    o să vă ținem minte și pe tine și pe perversa aia!
  • +6 (6 voturi)    
    Parveniti (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 8:48)

    angimerkel [utilizator]

    Bai, deci avem o clasa politica demna de vreo tara africana cel mult, o trupa de maimute de la zoo se descurca mai bine. Pai nu era duduia pe toate ecranele si urla cat o tinea gura de PSD, de coruptie, de Ponta, de Dracnea, de mai stiu io cine, de ordonanta 13...de penali, de puscariabili...

    Si cand a ajuns la putere ce-a facut?!?
    FIX ACELASI LUCRU.

    Daca ar avea sange in instalatie Orban, ar da cu ea de pamant.. ce-i aia ca n-au stiut?!? Da pe ce planeta traiesc?!...
  • +6 (6 voturi)    
    Alinuta , eu am o idee si mai buna! :) (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:00)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...sa inchiriati hotelurile din Mamaia si sa asigurati cazare si masa gratuita detinutilor, Control medical obligatoriu al delicventilor pe perioada intregului sezon estival. Detinutii se bucura, patronii hotelurilor se bucura, spatiile de cazare nu stau goale din cauza epidemiei.
    Ca baietii grei sa nu se plictiseasca , sa fie aduse acasa prostituatele din Germania, doar se plang ca stau someri, bordelurile din Germania fiind inchise.
    Alinuta multumim din inima pt ideile tale deosebite. :)
  • +8 (8 voturi)    
    Macar ''retrogradati''daca nu dati afara ambuscata (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:40)

    deval [utilizator]

    !! Eleva lui Slugarel, reprezentanta praduitorilor de la Iasi, nu se dezminte !!
    Ea cica se apara afirmanad ca a facut si depus proiectul in decembrie numai ca ieri si ea l-a aprobat , nu si-a avertizat colegii senatori, colegii pnl anterior votului , ca e o prostie in contextul pandemiei !!
    Problema cu repetenta e ca proiectul e o nemernicie care continua ''opera''lui Slugarel-Infractorul de la Rahova !!
    Cateva argumente :
    - sunt in aplicare deja mai multe legi care prevad utilizarea bratarilor electronice iar inexistenta lor , face din aplicarea acelor legi , desene animate !!
    - inainte de a te gandi la o astfel de initiativa trebuie sa revezi Codul penal si sa re-ierarhizezi si modifici min-max pedepselor ca sa nu mai irosim atatea resurse in instante , ani de zile ca la final nici societatea nici persoanele implicate sa nu se aleaga cu absolut nimic altceva decat ani pierduti in instante !! Va mai spun cum argumenta Alinuta aceasta lege : ''se aplica in multe tari din Europa !! Sa-i spunem noi, Alinutei cate ALTE lucruri -in favoarea cetateanului nepuscarias- se aplica in multe tari din Europa despre care Romania nici nu o sa afle in aceasta viata ?!!
  • +4 (4 voturi)    
    Pretina lui Tudor Chiunariu, Tudorel Toader, (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:00)

    deval [utilizator]

    Fenechiu, Olteanu , nu avea cum sa se dezminta, sa tradeze idealurile puscariasilor si al puscariabililor ............. Nu am uitat sa pun ghilimele la idealuri !!
  • +1 (1 vot)    
    Sa o boiereasca pe mosie .... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:16)

    KTerinca [utilizator]

    Deh, ca liberalii ....
    Abia astept s-o votez pe cocoana pe lista galbenilor la parlamentare.
    O sa fie printre primii .
    • +2 (4 voturi)    
      Moldoveanca Senator de Timis (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Cu sedere la Bucuresti si frecat menta la Arges
  • 0 (2 voturi)    
    Si-a dat acordul tacit (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:42)

    POMPIERUL [utilizator]

    -Citez :
    "PNL nu susţine acest proiect de lege, Guvernul pe care îl conduc este categoric împotriva acestui proiect de lege. Am dat mandat în camera decizională, Camera Deputaţilor, către grupul parlamentar al PNL din Camera Deputaţilor să voteze împotriva acestui proiect care este contrar liniei politice a PNL de la alegerea mea ca preşedinte al PNL şi, de asemenea, în cazul în care va trece de Camera Deputaţilor, pentru că am văzut că la Senat au votat într-o veselie aproape toţi senatorii, îl vom ataca la CCR"
    -Senatorii PNL nu au ascultat si au votat pentru proiect nu patesc nimic
    -Deputatii daca nu asculta si totusi vor vota pentru, nu vor pati nimic
    -Daca v-a trece de camera deputatilor il vom ataca la CCR.
    Concluzie : la cum au fost votate si restul legilor in romanistan, si acest proiect de lege v-a trece, intrucat : "-Eu vreau sa am guvernul meu " nu are cum sa se opuna.