Articol actualizat

Camera Deputaților a adoptat proiectul de lege care suspendă plățile la credite și executarea silită până la sfârșitul anului/ Legea merge la promulgare

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2020, 13:38 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
 documente
Camera Deputaților a adoptat cu 214 de voturi pentru și 86 de voturi împotrivă proiectul de lege care prevede suspendarea, la cerere a tuturor obligațiilor de plată către bănci în ceea ce privește creditele și dobânzile aferente. Inițiativa a fost depusă de PSD si susținută și de UDMR, PRO România PMP și ALDE. De asemenea, Guvernul Orban a emis o ordonanță de urgență în care a reglementat suspendarea plăților către bănci atât pentru persoanele fizicie cît și pentru cele juridice.

PSD susține însă că inițiativa lor legislativă prevede amânarea plătirii ratelor pînă la 31 decembrie iar decalarea calendarului de rambursare va fi reluat în aceiași termeni ca în prezent fără costuri suplimentare.

Proiectul de lege prevede ca, la cererea debitorului, obligaţia de plată a ratelor scadente, dobânzilor şi comisioanelor aferente împrumuturilor acordate debitorilor de către creditori, până la data intrării în vigoare a prezentei legi, intră sub incidenţa moratoriului şi se suspendă, până la 31.12.2020, prin prelungirea corespunzătoare a maturităţii creditului, fără costuri suplimentare.

De asemenea orice proceduri de executare silită, inclusiv urmărirea silită a bunurilor mobile, urmărirea silită imobiliară sau popririle de orice fel, începute până la data intrării în vigoare a prezentei legi, intră sub incidența moratoriului și se suspendă până la 31 decembrie 2020.

Inițiativa legislativă se aplică tuturor creditelor bancare contractate până la data de 19 martie 2020, inclusiv. Suspendarea ratelor bancare va opera până la finalul anului 2020 iar durata contractuală se va prelungi corelativ.
Legea se aplică persoanelor fizice, persoanelor juridice, persoanelor fizice autorizate, întreprinderilor individuale, întreprinderilor familiale, asociațiilor, fundațiilor și profesiilor liberale.

Alfred Simonis PSD: "Acea ordonanță dată de Guvern a fost o bătaie de joc totală ar fi fost bine dacă ar fi dus-o până la capăt dar și-au dovedit incompetența copiind parțial. Domnul Cîțu a considerat că e bine să facă cămătărie pe spatele românilor și să-i oblige să plătească dobândă la dobândă. Apoi după ce am atras atenția au retras ordonanța și au anunțat capitalizarea dobânzii și modificat doar la creditele ipotecare la creditele de consum iar cetățenii vor afla că la sfîrșitul perioadei de păsuire vor avea credite mai mari. Noi propunem amânarea plătirii ratelor pînă la 31 decembrie și decalarea calendarului de rambursare să fie reluat în aceiași termeni ca în prezent fără costuri suplimentare. Pot aplica persoanele fizice dar si ong-urile și firmele private și imm-urile."

Bogdan Huțucă, PNL: "Acest proiect asigură amânarea la plată a ratelor atât la cei afectaţi de criza generată de coronavirus, dar şi la categorii de persoane care nu se află în această situaţie. Acest proiect permite amânarea măsurilor de executare atât pentru firmele afectate de criză, cât şi pentru firmele care se aflau în executare înainte de începerea crizei. Consider că toţi trebuie să fim conştienţi că amânarea plăţii ratelor la cele peste 250 de miliarde de lei credite se bazează pe banii deponenţilor, pe economisirea de peste 350 de miliarde de lei efectuată de populaţie. Este evident că, indiferent de amânările acordate, băncile trebuie să plătească zilnic costurile către deponenţi, trebuie să acorde credite persoanelor fizice şi trebuie să asigure creditarea capitalului de lucru şi a investiţiilor operatorilor economici.(...) Grupul PNL nu susţine acest proiect". UDMR, PRO România, PMP și ALDE au anunțat în plen că susțin proiectul de lege. De precizat este că USR nu a participat la dezbateri şi nu şi-a exprimat poziţia la ședința Camerei Deputaţilor dar a amendat proiectul de lege în comisiile de specialitate.

Reamintim că proiectul de lege face parte din seria inițiativelor legislative depuse de PSD și adoptate în regim de urgență la Senat la începutul săptămânii.

Camera Deputaților este forul decizional iar proiectul de lege merge spre promulgare la președintele Klaus Iohannis.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5461 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 aprilie 2020, 14:10)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    Daca trebuie sa stau in casa = sunt AFECTAT (Vineri, 3 aprilie 2020, 14:16)

    Boham [utilizator]

    toti romanii sunt afectati dar unii mai mult si altii mai putin.

    suntem afectati

    - SOCIAL
    - emotional
    - profesional
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca (Vineri, 3 aprilie 2020, 14:36)

    ipolitic [utilizator]

    "adevarul" e la mijloc. Distrugerea sistemului bancar prin masuri ultra-populiste ar insemna sa nu mai revenim nici peste zece ani. Dar nici "cadoul" lui Citu nu este suficient sa protejeze romanii de falimente personale dezastruoase, in masa.
    Nu cred insa ca legea va trece de CCR, asa ca "much ado about nothing"
  • +5 (9 voturi)    
    PSD,ProRomânia,UDMR,ALDE nu-i costă nimic. (Vineri, 3 aprilie 2020, 14:51)

    asavreau [utilizator]

    Deci susțin orice care ei câștigă băgând bețe în roate guvernării în lupta contra COVID-19.Nu contează câți mor.că acțiunea lor este inutilă și încurcă treburile,principalul este că EI,mărimile lor vor obține noi mandate și ser vor ridica pe noi culmi de nesimțire și bunăstare personală.
    • -2 (6 voturi)    
      Cum este inutila? (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:59)

      Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Si in ce fel baga asta bete in roti bunei guvernari? Bancile nu pierd nimic, doar ca nu mai castiga o dobanda pentru bani pe care nu i-au dat... asa cum se intampla in cazul OG-ului dat de guvern.... Dar asa este cand postam la ordin....
      • 0 (6 voturi)    
        Cu cine ai facut tu economie? (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:34)

        Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui Ark_ro

        Te avantajeaza ca nu mai platesti rata la BMW?
        In aceste 9 luni, bancile cu ce platesc angajatii, contributiile, dobanzile la depozite, daca nu vor mai avea niciun venit?
        Bye bye credite noi,bye bye tot ce inseamna linii de finantare pentru companii (stii ca sunt revocabile si de maine banca poate sa le taie, da?) bye bye finantare stat... vom cadea in cea mai grava criza economica pentru ca din nou...PSD
        La pomana sunteti primii...cu munca aveti voi o problema!
        • -1 (5 voturi)    
          Te pripesti... (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:45)

          Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui Florin1982

          fara sa stii istoricul personal... Mai bine de 10 ani am dat salarii la 12 oameni.... Nu bmw, ci un Golf din 2003.... Tu ai dat cuiva 10 lei salariu cuiva?
          Si mai lasa-ma cu bancile, ca nu pleaca cainele de la macelarie... Ia sa vedem, pleaca una din Romania, dupa ce fac aici un randament cum in vest nu viseaza? Eu pun pariu ca nu... o vreme or sa traiasca din imprumuturile catre gruvern, dupa care vor fi nevoite sa reia creditarea... ca asta este buiness-ului...
        • +1 (1 vot)    
          @Florin1982 (Luni, 6 aprilie 2020, 16:31)

          Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Florin1982

          In aceste 6-9 luni, bancile pot foarte bine sa trimita oamenii in somaj tehnic exact cum au facut destule fabrici de unde zeci de mii de oameni au plecat in somaj tehnic.

          Bancile nu sunt obligate sa aiba toti angajati in agentii.

          In alta ordine de idei, BNR a acordat facilitati fiscale bancilor si le-a dat o mare gura de oxigen prin diminuarea provizioanelor obligatorii.
          Banii din provizioane pot sa mearga linistit la plata dobanzilor la depozite.
          Suplimentar, banca mai face bani si din depozite overnight, din cumparare de obligatiuni, titluri de stat, iar daca iei in calcul diminiuarile salariale posibile prin somajul tehnic vei fi surprins sa observi ca bancile au lichiditati.

          Aaaaa, ca ele bancile nu vor sa isi diminueze profitul nici macar in situatia actuala, asta este o alta poveste, lipsita de altfel de orice deontologie profesionala ca sa nu spun umana dar asa e, bancile nu vor sa piarda niciun leu.Si asta este cam rusinos.

          Sa ne aducem aminte de tot tam-tam-ul facut de banci cand a aparut legea darii in plata, de amenintarile aruncate in piata de cum va lua foc societatea din cauza acelei legi.
          Si uite ca totul a fost doar o fumigena, nu s-a intamplat nimic.

          Tot asa si acum.

          Prelungirea perioadei de creditare cu 4 luni cred ca ar fi solutia de compromis, eleganta, care ar avantaja pe toata lumea.
          4 luni nu platesti nimic, nu datorezi bancii nimic si prelungesti perioada de creditare cu 4 luni. Win-win ca sa spun asa.

          Dar deh, bancherul neserios ramane neserios pana la sfarsit.
    • -1 (3 voturi)    
      Spune si USR, daca tot esti corect... (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:13)

      Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ca altfel pare ca omiti ceva.... Hai sa vedem cine ataca la CCR...probabil cei care vor sa ajunga la 10% la alegeri...
  • +3 (7 voturi)    
    masuri populiste (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:58)

    Withdrawal [utilizator]

    Acum inteleg de ce, acum cativa ani cand am stat ore la coada la ambasada sa votez , mi-au zis din tara ca am stat ca prostu' ca tot iese cine trebuie.

    Nu m-ar surprinde daca maine poimaine il elibereaza pe Dragnea sa nu cumva sa se contamineze in celula.

    Nu m-ar mai surprinde nici daca ar suspenda banii - sa cumparati paine cu like-uri de facebook.

    Daca prostia ar fi luata in calcul, ar fi prima cauza a mortalitatii RO.
  • -1 (5 voturi)    
    una buna de ras (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:03)

    DanIonita1 [anonim]

    "băncile trebuie să plătească zilnic costurile către deponenţi". La ce dobanzi platesc bancile la depozite....
    • -1 (5 voturi)    
      Stai sa vezi de acumm (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:37)

      Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      Stai sa vezi de acum dobanzi de -5% daca vrei sa iti tii banii la banca,
      Daca nu..ii tii acasa ca oricum au venit toti furaciosii din occident.
      Salariati, impozite, chirii, colectari numerar, alimentare bancomate...cu ce crezi ca le vor plati daca nu au niciun venit?
      Nu stiu cum se face...dar la pomana romanii sunt primii.
  • -1 (3 voturi)    
    Am cam blocat comentariile, nu? :) (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:16)

    Ark_ro [utilizator]

    ca tot este democratic sa ai si alte puncte de vedere! Felicitari, keep on rockin'! ca o sa fie bine!
  • -4 (4 voturi)    
    Ce mi-e astia, ce mi-e Johanis sau Gorghiu (Vineri, 3 aprilie 2020, 18:25)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Toti au dat in populism ieftin,