Proiect PSD: Pensie, scutiri de taxe şi impozite și ajutor de înmormântare pentru urmașii medicilor care îşi pierd viaţa în lupta împotriva COVID-19

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 13:05 Actualitate | Politic


Ședință Senat, proiecte de lege pe perioada epidemiei
Foto: Hotnews
 documente
Senatorii PSD au depus în Parlament un proiect de lege care acordă facilități urmașilor personalului medical participant la acțiuni medicale împotriva Covid - 19. Inițiativa legislativă prevede pensie de urmaș, asistenţă medicală gratuită, scutire la plata impozitului pe teren și ajutor de înmormântare pentru copiii cadrelor medicale care mor în epidemia de coronavirus.

Inițiatorii susțin că este "imperios necesar să se ia act şi să se opereze, legislativ, cu celeritate, pentru ca urmaşii personalului medical decedat ca urmare a participării la acţiuni medicale împotriva noului coronavirus să beneficieze de o serie de recunoaşteri a meritelor şi sacrificiilor membrului de familie, cadru medical, pe care îl reprezintă”, potrivit expunerii de motive.

Ce prevede inițiativa legislativă:
  • La decesul unui cadru medical, Ministerul Sănătăţii acordă familiei acestuia sau persoanei care a suportat cheltuielile ocazionate de deces, după caz, un ajutor suplimentar în cuantum de două salarii medii pe economie.
  • Urmaşii cadrelor medicale decedate în timpul şi din cauza serviciului, ca urmare a defăşurării activităţii medicale în lupta cu COVID-19, au dreptul la o pensie de urmaş, egală cu 75% din cuantumul salarial pe care cadrele medicale le-au avut la data decesului, care se actualizează conform reglementărilor legale în vigoare. În cazul în care nu există urmaşi, dacă cel decedat era singurul susţinător al părinţilor săi, aceştia vor beneficia de jumătate din pensia de urmaş.
  • Membrii cadrelor medicale decedate în timpul şi din cauza epidemiei de COVID-19 beneficiază gratuit de asistenţă medicală şi medicamente, în cadrul reţelei sanitare a Ministerului Sănătăţii, sau în alte reţele sanitare, cu decontarea cheltuielilor de către acest minister. Urmașii personalului medical decedat în lupta cu COVID-19 beneficiază de scutire de la plata impozitului pe terenurile aflate în proprietate sau coproprietate şi a impozitului pe clădirea folosită ca domiciliu, şi sau alte clădiri aflate în proprietate sau coproprietate.
  • În semn de recunoaştere a meritelor personalului medical participant la acţiuni împotriva COVID-19 se instituie Ziua personalului medical, care se organizează, anual, pe 11 martie, prin grija Ministerului Sănătăţii.
Totodată, inițiatorii precizează că de inițiativa legislativă nu beneficiază personalul medical care a dobândit alte afecțiuni fizice și/sau psihice ori care a devenit invalid din cauza participării la acțiuni medicale împotriva Covid 19 în situația în care rănirea sau afecțiunea fizică sau psihică a survenit ca urmare a săvârșirii cu intenție a unei infracțiuni pedepsite potrivit legii române.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3177 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    . (Joi, 2 aprilie 2020, 13:25)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Gata, boss, deja i-ați omorât? Nu mai bine donați voi din averile voastre ca să nu moară medicii? Ticăloșilor.
  • +20 (20 voturi)    
    ajutor de inmormantare (Joi, 2 aprilie 2020, 13:26)

    Captain Obvious [utilizator]

    pentru urmasii medicilor care isi pierd viata?
    asta din banii spitalelor regionale pe care nu le-ati facut ? fmm voastre de hoti
  • +9 (11 voturi)    
    frumooooos!! marca PSD (Joi, 2 aprilie 2020, 13:31)

    cristi_an [utilizator]

    Eroi revolutionari 2.0
  • +13 (13 voturi)    
    De ciuma rosie nu ne mai scapa nimeni... (Joi, 2 aprilie 2020, 13:32)

    morometu [utilizator]

    Ipocriti ce au aruncat si arunca cu banul public fara sa se gandeasca la ziua de maine. Colapsul din toate domeniile vi se datoreaza doar voua, comunisti ce ne furati si pielea de pe noi.
  • +11 (11 voturi)    
    daca voi nu furati atat (Joi, 2 aprilie 2020, 13:34)

    panduru [utilizator]

    (vezi cazul pintea haiduca) si lasati ca structurile de conducere din sanatate sa fie selectate pe criterii profesionale, nu politice, medicii erau mult mai putin expusi riscului de a-si pierde viata.
  • +11 (11 voturi)    
    aha (Joi, 2 aprilie 2020, 13:38)

    nikita11 [utilizator]

    dupa metoda revolutionarilor. Stie psd ce stie. Nah hai nu mai dati voi cu banii nostri pentru tot restul vietii, sa ne abtinem de la formule din astea infinite. Zic hai sa vedem cum vom arata la sfarsit si vom avea grija ca cei care au luptat sa fie recunoscuti. Acum problema sunt armele nu mita cu bani!
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Joi, 2 aprilie 2020, 13:39)

    mihai_mi [utilizator]

    Si mai multi speciali!!! Pai nu era vorba sa se renunte la practicile astea?
  • +10 (18 voturi)    
    prea multe privilegii (Joi, 2 aprilie 2020, 13:40)

    carmen_i [utilizator]

    Eu zic sa le dea si titluri nobiliare, pamanturi, castele si paduri. Este deja discriminare, sunt prea multe privilegii pentru aceasta gasca cu halat. Vor primi si cei care si-au dat demisia sau cei care s-au gasit fix acum sa se penioneze?
    Vor primi si managerii care au infectat spitale intregi din propria lor prostie, atunci cand au bagat peste rand pacienti cu pile care erau infectati cu Covid?

    Haideti sa terminam cu privilegiile astea pentru medici, ca toti ne sacrificam in lupta cu boala. Medicii cunosc riscurile meseriei, inclusiv ca pot lua o boala de la pacienti. Pentru asta primesc sporuri la salariu, dar nu este un motiv sa-i transformam intr-o casta privilegiata.
    • 0 (10 voturi)    
      oare ? (Joi, 2 aprilie 2020, 14:20)

      kniffe [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      la noi au privilegii soldatil care nu lupta in razboaie, politistii, sri, spp, CHIAR si GARDIENII de penitenciar au PENSIE SPECIALA !!!
      Cata vreme exista acestea, este IPOCRIZIE sa spunem ca medicii nu ar merita pensie speciala, mai ales ca sunt trimisi "SA LUPTE" fara echipamente de protectie !
    • -1 (9 voturi)    
      Greu (Joi, 2 aprilie 2020, 14:59)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Esti in stare sa citesti tot inainte sa dai cu pietre? Scrie clar in articol ca este vorba de medicii care mor din cauza infectiei cu Covid. Cat de dus sa fi sa intrebi de pensionari sau demisionari?
      Analfabeti functionali, cati dintre voi ati si inteles ce ati citit?
      • -1 (7 voturi)    
        al dreaqului!!!!! (Joi, 2 aprilie 2020, 17:05)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

        cum sar imediat "la bataie" slugile escrocilor de la putere....keep calm , connard !!!!
        • -3 (3 voturi)    
          Gresit (Joi, 2 aprilie 2020, 18:41)

          Thexy [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Nu stiu despre ce escroc vorbesti dar presupun ca pe mine ma faci sluga. Trist, dar nu ma deranjaza sa fiu jignit pentru ca gandesc si inteleg ce citesc.
          Si da, mi se pare corect sa fie motivati medicii sa nu isi de demisia, chiar sa li se interzica sa o faca. Dar pentru asta trebuie niste compensatii. Salariul il primesc pentru munca depusa, pentru riscul asumat. Compensatia ar trebui pentru faptul ca le interzici sa plece, pentru faptul ca un sistem corupt nu s-a ocupat sa le ofere echipamente de protectie.
          Incercati sa vedeti problema si din celalalt punct de vedere, sa intelegeti si cealalta parte, sa vedeti daca e doar rautate sau prostie sau au si ei un sambure de dreptate.
  • +14 (14 voturi)    
    cata ipocrizie (Joi, 2 aprilie 2020, 13:47)

    zicsieu [utilizator]

    ajutor pentru medicii care vor muri pentru ca voi politicienii nu ati asigurat fonduri pentru un sistem medical decent? rusine sa va fie. daca stiti ce e rusinea. cu cata usurinta va ganditi ca vor muri niste oameni. dar masuri pentru ACUM nu luati? de ce stam si asteptam sa moara? nu mai bine faci rost de echipamente si totul poate iese mai bine: salvam niste vieti? ma tem ca aceste masuri sunt dovata impotentei voastre politice, manageriale si umane. sper sa nu ajungem sa aplicam masurile voastre.
    • 0 (0 voturi)    
      Inteligentule, ori salarii ori dotare! (Vineri, 24 aprilie 2020, 10:30)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Nu merg amândouă odată, nu sunt bani!
  • +9 (9 voturi)    
    Cat de cinic... (Joi, 2 aprilie 2020, 13:48)

    Prostu' satului [utilizator]

    PSD in actiune. Pomeni, pomeni, pomeni, plus o chermeza de 11 martie - toate platite de altcineva, undeva, in viitor, n-avem noi treaba.
    Sa le cumpere materiale de protectie corespunzatoare calitativ si-n numar suficient, ca sa NU moara, asta n-avea cum sa le treaca prin capete, ca doar sunt pesedisti...
  • +11 (11 voturi)    
    ĂȘTIA SUNT ANORMALI: PENSII! (Joi, 2 aprilie 2020, 13:52)

    Tayen [utilizator]

    Pensii speciale, vouchere de vacanță, sporuri!!!
    DE UNDE BANI!!?? Voi, ciuma roșie, doar ați ras țara asta în cei 30 de ani, n-ați făcut nimic, dar dați pomeni! ASISTAȚII DAU POMENI!!!
    Faceți ceva care să aducă bani și puteți da pomeni!!!
    Ciumă roșie, medicii ăia au murit deoarece voi ați lăsat pustiu, nu au nimic spitalele în dotare. Voi sunteți cei care i-ați omorât! CRIMINALILOR!!!
  • +2 (2 voturi)    
    In sprijinul inițiatorilor... (Joi, 2 aprilie 2020, 13:53)

    spirache [utilizator]

    Atenție mare, că 75 % din din cuantumul salarial e o sumă inca destul de babana, și tocmai e pe rol un alt proiect de impozitare cu 95% al pensiilor mai mari de 7000 de lei. Zic asta că sa nu modificați actul inca o data.
  • +10 (10 voturi)    
    Mafia din PSD si statul securisto mafiot esuat (Joi, 2 aprilie 2020, 13:54)

    floriniulian [utilizator]

    Orice alte masuri in afara de:

    1.anularea pensiilor de serviciu/speciale la toate categoriile profesionale
    2.injumatatirea aparatului bugetar inutil folosit doar ca masina de vot
    3.reducerea cu 50% a tuturor salariilor a celor din statului mafiot direct responsabil de distrugerea acestei tari:SRI/PARCHET/DIICOT/ANI/IPJ/ARMATA

    Orice alte masuri de 2 bani populiste vor fi taxate prin disparitia acestui partid mafiot care a distrus Romania.

    Aviz si PNL care nu a facut nimic pana acum.
    • +1 (1 vot)    
      Ba, a plusat si aripa liberala din USL (Joi, 2 aprilie 2020, 20:25)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      A iesit presedintele si le-a promis celor din sistemul medical cate 500 de euro !
      Pomeni, pomeni, pomeni...
  • +10 (10 voturi)    
    Dati-le altceva (Joi, 2 aprilie 2020, 13:54)

    Wheelwright [utilizator]

    Dati-le echipamente bune de protectie si nu moare niciun cadru medical de Covid-19.
  • +11 (11 voturi)    
    astia nu mai termina cu "specialii"? (Joi, 2 aprilie 2020, 13:57)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Dam acum "pensii SPECIALe de urmas" la unii. Bun, nu mai bine de banii aia dotati naibii spitalele sa nu se mai riste medicii sa ia infectia?
    Apoi, de ce doar medicii? in lupta cu pandemia se risca si cei din MAI, ISU, SMURD, inclusiv vanzatorii din maganizele ramase deschise sunt expusi unor riscuri majore in aceasta perioada, ei de ce sa nu beneficieze? de ce nu e tratament egal? deci, dam in altele.
    In plus, fiecare meserie are riscurile ei, medicul are riscurile lui si e o alegere constienta, cand s-a dus acolo, care sunt, riscuri care sa fim seriosi, de 2 ani sunt compensate de societate destul de bine, nu face pro-bono munca aceea.
    Si de ce doar de COVID, sa o luam si altfel, unul care se inteapa la mana in timpul unei operatii si ia HIV sau Hep C sau altceva de ce nu?
    Aberatii discriminatorii si ipocrite.
  • +13 (13 voturi)    
    S-a trezit PSD-ul! (Joi, 2 aprilie 2020, 14:02)

    Azra [utilizator]

    Populism pur. Mai lipseste si acordarea cate unui certificat de revolutionar.
  • +6 (6 voturi)    
    si candele (Joi, 2 aprilie 2020, 14:18)

    iodixit [utilizator]

    ati uitat de candele psd-isti hoti, jegosi si pomanagii.
    si la soferii de pe ambulanta de ce nu, si la cei care inca mai muncesc ca sa avem piine carne, zarzavaturi pe masa , de ce nu?
    si la toata tara care sufera, de ce nu?
    hoti si pomanagii ati fost, sinteti si asa o sa muriti!
  • +2 (6 voturi)    
    O sa ii manance PSD pe cei de la PNL la alegeri (Joi, 2 aprilie 2020, 14:30)

    Eu38 [utilizator]

    A nu se intelege ca ma bucur. Dupa ce au facut in 10 august, nu o sa votez niciodata PSD-ul.

    Doar observ ce se intampla, in locul alora de la PNL care dorm.

    PSD i-a pacalit pe PNL-isi ca ei ar fi luat masuri si mai dure, PNL a bagat restrictii la greu, imparte amenzi in dreapta si-n stanga si baga economia in groapa.

    In timpul asta, PSD profita la maximum de fiecare efect negativ al crizei. O sa apara in curand si cu discursul ca "PNL a dat oamenii afara si a taiat salariile". Cat a avut PDL-ul la alegeri dupa criza din 2008-2010? PNL o sa isi doreasca sa aiba scorul ala.
  • +1 (5 voturi)    
    a? (Joi, 2 aprilie 2020, 16:16)

    rei [utilizator]

    chiar ca la o astfel de pomana nu ma gandisem
    familia mea ce primeste daca eu ma infectez in spital si mor?

    se aplica si pentru personalul medical ce a dat iama in concedii medicale si se imbolnavesc la magazinul din colt?
  • +1 (3 voturi)    
    certificat de revolutionar (Joi, 2 aprilie 2020, 16:47)

    young_e [utilizator]

    ...daca mai aveti tiparite, dati-le de alea. plus spatiu de facut butica, ceva teren poate...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa vezi acuma! (Joi, 2 aprilie 2020, 17:31)

    Paleopterix [utilizator]

    Or sa descopere 99% dintre parlamentari (printre multi altii) ca toti au cate un bunic/bunica sau strabunica ce au fost cadre medicale de nadejde, omorati de coronavirus!!! La fel cum mai toate lipitorile care balesc pe holurile parlamentului au fost si vajnici revolutionari, morti si reinviati la revolutie!!!