Fără imunitate și indemnizație specială pentru Avocatul Poporului. Proiectul de lege care prevedea privilegiile, modificat

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 14:39 Actualitate | Politic


Renate Weber
Foto: Hotnews
​Comisia pentru drepturile omului a Camerei Deputaților a eliminat prevederile privind imunitatea specială și indemnizația la nivelul unui judecător de Curte Supremă pentru Avocatul Poporului, așa cum ele apăreau într-un proiect de lege depus la parlament în plină criză provocată de coronavirus.

„Amendamentele pe care le-am propus au fost votate în unanimitate, însă, dintr-o eroare a stafului tehnic, raportul a fost transmis fără aceste modificări. Eroarea va fi îndreptată astăzi”, a declarat deputata PNL, Adriana Săftoiu, pentru HotNews.ro.

Articolele din lege care au fost eliminate re refereau la imposibilitatea percheziției, arestării și reținerii Avocatului Poporului fără acceptul Parlamentului, locuință pusă la dispoziție gratuit și transport spre localitatea de domiciliu, inclusiv pentru adjuncți. De asemenea, un articol eliminat prevedea că Avocatul Poporului şi adjuncţii acestuia au dreptul la o indemnizaţie lunară echivalentă judecătorilor cu grad maxim de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, respectiv de la Curtea de Apel, precum și o pensie calculată potrivit legislației aplicabile judecătorilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4588 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ce bine ar fi sa se aplice (Vineri, 27 martie 2020, 14:57)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    aceste prevederi (deocamdata, propuneri) si retroaciv.
    Sa/l vad pe android e mai face!
  • +10 (10 voturi)    
    Un singur amendament trebuia (Vineri, 27 martie 2020, 15:04)

    comentacu [utilizator]

    Fara Avocatul Poporului!
    Nimeni nu stie la ce e bun, nimeni nu stie de ce ia bani publici!
  • +7 (7 voturi)    
    ptiuuuuu..... (Vineri, 27 martie 2020, 15:05)

    asada [utilizator]

    ....sa nu le fie de deochi !!!!
  • +5 (5 voturi)    
    lege de imunitate la covid (Vineri, 27 martie 2020, 15:14)

    mihai2015 [utilizator]

    eu propun o lege de imunitate la covid pentru parlamentari si avocatul poporului, ar trebui extinsa imunitatea parlamentar si la virusi
  • +4 (4 voturi)    
    k (Vineri, 27 martie 2020, 15:18)

    cartofiprajiti [utilizator]

    clasa politica sincer e cu capul ...jigodiilor!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Sa fie eliminate toate privilegiile si pensiile sp (Vineri, 27 martie 2020, 15:53)

    anonim_2017 [utilizator]

    Sa fie eliminate toate privilegiile si pensiile speciale!
    si de acum in colo, trebuie regandita acordarea lor, doar cei care chiar au o contributie speciala in aceasta tara! ex medicii din prima linie, cadre militare din prima linie sau de pe front, cei care lucreaza in conditii extreme, ge centrala de la Cernavoda, judecatorii si procurorii care au procese penale, cei din Penitenciare, nu aparatele administrative, si tot ei sa iasa la pensie si la 40 de ani...
    Si alte de genil acesta!
  • +3 (3 voturi)    
    Nesimtire! (Vineri, 27 martie 2020, 16:06)

    florian3619 [utilizator]

    Avocatul poporului inrolata la PSD este lipsita de bun simt!
  • +6 (6 voturi)    
    Se face un referendum (Vineri, 27 martie 2020, 17:21)

    dincannes [utilizator]

    … si se valideaza dorinta a milioane de romani, sa fie limitat la 300, numarul de parlamentari. Este vointa poporului, dar nu se tine seama de ea !
    De ce sa se tina seama de dorinta unui singur om, Avocatul Poporului?
    Este ceva putred aici !
  • +3 (3 voturi)    
    psd (Vineri, 27 martie 2020, 18:42)

    ------ [utilizator]

    O actiune psd ,specifica o stim din istoria acestui partid.
  • +1 (1 vot)    
    Avocatul poporului ales de partide . . . (Vineri, 27 martie 2020, 20:52)

    ty [utilizator]

    .