Proiect de lege USR: indemnizațiile parlamentarilor se diminuează cu 25% pe o perioadă de 6 luni

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 18:41 Actualitate | Politic


Deputat USR, proiect de lege coronavirus
Foto: USR, Facebook
 documente
USR a depus, joi la Parlament, un proiect de lege care propune diminuarea cu 25% a indemnizației senatorilor și deputaților, pe perioada instituirii stării de urgență și ulterior acesteia, timp de 6 luni calendaristice.

Inițiatorul prpiectuliu de lege , deputatul USR Tudor Benga propune la articolul 42 din Legea 96/2006 privind Statutul deputaţilor şi senatorilor introducerea unui alineat nou care prevede ca, pe perioada instituirii stării de urgenţă şi ulterior acesteia timp de şase luni calendaristice, indemnizaţia lunară a parlamentarilor se reduce cu 25%.

Deputatul USR consideră că este nevoie de un efort colectiv pentru a ajuta la redresarea situaţiei economice pe durata instituirii stării de urgenţă, dar şi după încetarea acesteia, pe o perioadă de 6 luni necesară reluării activităţilor economice.

„Este un act civic și de solidaritate al Parlamentului României cu cetățenii care se tem acum nu doar pentru sănătatea lor și a celor pe care-i iubesc, ci și pentru posibilitatea pierderii locurilor de muncă și a diminuării veniturilor(...)Va crește foarte curând presiunea bugetară pentru satisfacerea necesităților din ce în ce mai mari ale sistemului medical și ale direcțiilor de sănătate publică, pe măsură ce virusul se răspândește și vor apărea mai multe cazuri grave”, a susține Benga.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3051 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Pentru toți bugetarii ! (Joi, 26 martie 2020, 18:55)

    Tayen [utilizator]

    Toți! Interzise pensiile speciale și pensionarea haitelor înainte de 60-62 ani!!!
    • +6 (8 voturi)    
      eeeh (Joi, 26 martie 2020, 19:25)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ni se rupe acum de salariile a 600 de oameni. Nici macar nu a mentionat si cohorta de consilieri, secretari, blowjob-eri care acompaniaza fiecare parlamentar ce tot vorbesti de toti bugetarii. Astia ar fi in stare sa iasa in strada si in mijlocul carantinei doar-doar sa nu-si vada pierdut 1 leu din dreptul lor 'castigat'. Cat hau-hau se face si acum ca boc le-a redus salarii intr-un moment similar dar mult mai putin periculos. Dreaq vrea sa se mai atinga de bugetari. Ei sunt 'coloana vertabrala' a tarii nu ne putem atinge de ei. Sfinti. Ptiu
  • +7 (9 voturi)    
    Cat? (Joi, 26 martie 2020, 18:56)

    anion [utilizator]

    De ce nu 50% cum a zis Ciolacu?
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 26 martie 2020, 18:58)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Exista deja (Joi, 26 martie 2020, 19:35)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui

      o lege adoptata privind munca la distanta. E Destul de OK.
  • +2 (4 voturi)    
    Cheltuielile bugetare reduse! (Joi, 26 martie 2020, 19:08)

    mfilip91 [utilizator]

    Este momentul de a fi reduse cheltuielile bugetare. Toate! Atit la nivel local cit si central! Numarul de bugetari redus la cel putin jumatate si salariilor celor ramasi tot la jumatate! Gata cu "voucere de vacanta", cu tot felul de cursuri fantoma, facute la mal de mare sau la munte, cu toata familia! E momentul adevarului!
  • +1 (3 voturi)    
    Populism ieftin! (Joi, 26 martie 2020, 19:16)

    Thexy [utilizator]

    Stiu ca nu se va vota, dar raman in memoria colectiva ca aia dispusi sa renunte.
  • +1 (3 voturi)    
    La 40000 ron, cat iau pe total (Joi, 26 martie 2020, 19:39)

    ABBV [utilizator]

    25% din 10000 cat e indemnizatia directa e pistol cu apa.....Daca stai sa te gandesti 37500 ron pe luna suna chiar bine....Oricum nu faci altceva decat sa tai frunza la caini. Si daca taiau 50% ....la modul sincer tot nu ai avea de ce sa te plangi la 35000 ron.
  • +4 (4 voturi)    
    supraimpozitare pensii specialle nimic? (Joi, 26 martie 2020, 20:40)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    De ex, tot ce sare de 4000 lei, impozitat cu 90? si constitutional si justificat , nu li se taie, etc? raman cu destui bani si cei cu pensii uriase...


    Adica angajatii acum de ex sunt plafonati la somaj tehnic de maxim 75 % din mediul brut national (adica vreo 4000 BRUT) si "specialii" nu pot fi plafonati si eu, prin supraimpozitare?
    unde e solidaritatea?

    PNL, Orban, B Rares, fa-te ca lucrezi (ca de fapt nimic, ai promis ca un mincinos ordinar ).
  • +2 (2 voturi)    
    Praf (Joi, 26 martie 2020, 21:22)

    Coco_papagal [utilizator]

    In ochi. Mereu am zis ca furtul din avutul public e atentat national. S au furat multe zeci de miliarde de toti analfabetii politruci. Acum a venit timpul decontarii! Bine ca ati construit biserici multe. Vor fi de folos!