PMP cere Guvernului impozitarea pensiilor speciale și tăierea cu 30% a indemnizațiilor politicienilor

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2020, 13:41 Actualitate | Politic


Orban in Parlament
Foto: Guvernul Romaniei
Vicepreședintele PMP Cătălin Cristache propune diminuarea "obligatorie" a veniturilor politicienilor cu 30% până la trecerea crizei şi impozitarea pensiilor speciale. Cristache spune că este nevoie de măsuri speciale în condiţiile actuale, când România trece prin dificultăţi uriaşe.

"Ca de normalitate şi solidaritate, se impune tăierea cu 30% a salariilor şi indemnizaţiilor miniştrilor, parlamentarilor, primarilor, preşedinţilor de consilii judeţene, consilierilor locali şi judeţeni. Vorbim de o economie la buget de aproximativ 50 de milioane de euro lunar, ceea ce se poate traduce în 1.000 de ventilatoare mecanice care pot fi aduse încă din prima lună în România. Nu rezolvăm problema economică macro, dar putem rezolva probleme punctuale (...)", a declarat Cristache într-un comunicat de presă potrivit agenției Agerpres.

Vicepreședintele PMP susţine că Guvernul ar trebui să decidă şi impozitarea pensiilor speciale.

"Nu există vreun moment de susţinere populară mai favorabil decât acum pentru a rezolva problema pensiilor speciale. Iar aceasta se poate face prin impozitarea cu 30% a tuturor acestor venituri. Fără calcule complicate, fără deduceri, fără birocraţie. Vorbim de o economie de minimum 40 de milioane de euro lunar, ceea ce înseamnă 800 de ventilatoare mecanice. Ştim foarte bine, încă de pe vremea guvernării Boc, că există jurisprudenţă a CCR care a constatat că impozitarea pensiilor este constituţională", a subliniat Cristache.

Potrivit acestuia, cele mai simple soluții ar fi emiterea a două ordonanţe de urgenţă ale Guvernului Orban. Vicepreședintele PMP susține că "dacă Guvernul nu va da curs acestei solicitări" va iniția două proiecte legislative în acest sens la începutul săptămânii viitoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2966 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    In fine, o voce rationala (Miercuri, 25 martie 2020, 13:48)

    anghelson [anonim]

    Am totusi o observatie: nu cu 30% ar trebui taiate pensiile speciale, ci cu minimum 90%, adica o economie la buget de minim 120 mil. euro lunar sau 2400 ventilatoare mecanice, pentru a pastra comparatia.
    In fond acei beneficiari de pensii speciale tot nu mai pot merge in perioada asta la cuparaturi in Dubai, nu-i asa?
  • +3 (13 voturi)    
    adica specialii sa ramana tot speciali?! (Miercuri, 25 martie 2020, 13:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    nu, domnilor, daca e sa fie solidaritate, impozitate asa incat sa ramana si astea la un plafon maxim, sa zicem 75 % din mediul brut national, gen- asta inseamna vreo 4000 lei. ce sare de, impozitat 90 %.
    Asta ar insemna solidaritate, nu 30 % la o pensie de 18.000 impozit=6000 lei, ramane cu 12.000 "saracul" (de regula magistratii au pe acolo).
    In conditiile in care sute de mii de romani au intrat/intra in somaj tehnic cu 75 % din salariu somaj, in care alte sute de mii au fost concediiati, au intrat in concediu fara plata si deci ei si familiile lor (milioane de romani) sufera si vor suferi crunt, sa continui sa dai pensii speciale de peste 4000 net e nesimtire pura din partea politicienilor si a statului.
    Nu exista moment mai favorabil ca acum sa fie diminuate prin supra-impozitare, nu li se retrag, nu se elimina, ca sa nu fie neconstitutioonal Impozite uriase, de pana la 90 % tot ce sare de limita aceea aplicata si salariatilor, simplu.
    Tratament egal, adica...
  • +7 (9 voturi)    
    taiere? (Miercuri, 25 martie 2020, 13:49)

    zicsieu [utilizator]

    atat? sa le scoata. nimic. incompetentii neamului. din cauza lor suntem aici.
  • +8 (12 voturi)    
    Poate PMP confundă termenii! (Miercuri, 25 martie 2020, 14:04)

    Tayen [utilizator]

    nu știe ce-i aia „injustiție” și „solidaritate”.
    nu, aceste pensii sunt ilegale!!! atât!!! ele nu trebuiau date. doar în rrrumânistan sunt pensionari de la 40 de ani și/sau cu pensiile mai mari decât salariul!!! nu este nevoie de solidaritate aici ci de intrarea în legalitate!!!
  • +2 (16 voturi)    
    sincer (Miercuri, 25 martie 2020, 14:07)

    liviu_ [utilizator]

    sper sa dispara acest partid aproape la fel de toxic ca psd!


    problema ventilatoarelor nu e una de bani, ci una de existenta a aparatelor!
    da ar putea sa renunte la venituri politicienii, dar pot sa inceapa ei sa o faca, VOLUNTAR! sa dea un exemplu pentru ailalti! astept! Mie mi se pare ca propun o lege pe care stiu ca nu o sa o puna nimeni in aplicare. Deci eu astept ca membrii pmp sa renunte ei la 30% din salariu!

    mi se pare normal sa vrei sa tai pensii pe timp de stare de urgenta. adica o sa ai niste zeci de mii de oameni furiosi . what can go wrong?! Mai mult pensiile speciale sunt in mare parte exact a jandarmeriei, politiei si armatei! adica tai pensiile alora care lucreaza in domeniul cel mai important in acest moment! nu are ce sa mearga prost, nu?!

    da pensiile speciale trebuie sa dispara, dar acum nu faci decat sa destabilizezi tara!
    si mai mult! o economie de ... 90 mil / luna e un kkt cand ai fonduri de rezerva!

    o masura 100% populista ca stiu ca sunt sub 5%. nimic mai mult!

    partidele si politicul ar fi trebuit sa lucreze impreuna, dar vad ca toti au lasat pnl , dar toti vin cu propuneri populiste si cu acuze care sa-i ajute la urmatoarea campanie electorala

    hai sictir!
    • +5 (7 voturi)    
      Tu ce grad ai, „tovarășu”!? (Miercuri, 25 martie 2020, 14:59)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Că prea iei apărarea liftelor asistate ce se pensionează la 40 de ani!!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Prea puțin ! (Miercuri, 25 martie 2020, 14:09)

    viomarmi22 [utilizator]

    Se impune desființarea tuturor pensiilor speciale și de serviciu, tuturor leprelor nesătule care primesc aceste remunerații nesimțite, imorale și jignitoare în fața pensionarilor români care majoritatea au plătit peste 35 de ani taxe CAS pentru a primi niște firimituri de pensii derizorii ! Reducerea veniturilor tuturor politicienilor cu minim 50% și ăștia tot ar primi exagerat de mult în aceste condiții de molimă !!! Majoritatea din ei cu siguranță au depozite la ”ciorap” din diverse furăciuni și afaceri dubioase din care pot trăi zeci de ani, poate chiar sute, așa că nu știu dacă ar exista măcar 1% din ”populărimea băștinașă” care să le plângă de milă acestor lepre penale de politicieni români cărora le suportăm salariile și onorariile ultra nesimțite, pentru o țară săracă și oropsită !!!
  • +4 (12 voturi)    
    Scaderea temporara salariilor bugetarilor ... (Miercuri, 25 martie 2020, 14:14)

    D@N [utilizator]

    ... cu exceptia celor direct implicati in lupta contra pandemiei virale.
    Prin bugetari ma refer la toti salariatii ministerelor, administratiilor publice locale, guvernului, Presedentiei, regiilor autonome etc etc.
    Este cea mai buna ocazie de a corecta aberatiile salariale aruncate in piata de Dragnea & Co.
    A doua solutie ar fi introducerea imediata a impozitelor progresive pe salariile bugetarilor. De exemplu, tot ce depaseste 5000 lei sa fie impozitat cu 95%.
    A treia solutie: reducerea la jumatate a posturilor din administratia publica (cu exceptiile de mai sus) iar pentru cei care raman cu servici, reducerea veniturilor la jumatate.
    Va las tuturor placerea de a calcula cate miliarde de euro se pot economisi, bani care sa fie folositi pentru salvarea economiei nationale.
    • -2 (4 voturi)    
      NOTA 10 !!!! (Miercuri, 25 martie 2020, 15:00)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      Bune măsurile!!!
    • -1 (1 vot)    
      De ce mediul privat sta acuma cu mana intinsa (Miercuri, 25 martie 2020, 18:38)

      ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      la stat? Pai nu eram noi de dreapta cu "fara interventia statului in economie"? Pentru ca vad ca va preocupa sanatatea aveti un ministru al finantelor Catu, pe nume, care declara in noiembrie 2019 ca sanatatea si educatia nu trebuie sa mai constituie prioritatea zero a Romaniei.
  • 0 (8 voturi)    
    50% a procentul corect (Miercuri, 25 martie 2020, 14:17)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De impozitare.
    A pensiilor speciale, a indemnizatiei demnitarilor.
    Solidaritate.
    Numai spaga si salarii babane!
    Aici pot fi inclusi: toti alesii locali si parlamentari.
    Acum e momentul!
    Cauta Orban pe toți imbuibații de avantaje salariale fara precedent.
    Ordonanta militara permite si sa sprijinim românii care suferă acum.
    Cat mai multi imbuibati!
    Neafectati!
    • 0 (8 voturi)    
      Ce-ai băut!? (Miercuri, 25 martie 2020, 15:02)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Nu, tati, impozitare 95% peste ce depășește pensia sau salariul mediu din România! SCURT!!!