Un nou proiect de lege marca PSD - operatorii economici pot beneficia de amânarea plății chiriei pe perioada stării de urgență

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2020, 16:43 Actualitate | Politic


Serban Nicolae
Foto: Agerpres
PSD a depus marţi, la Parlament o inițiativă legislativă care prevede ca operatorii economici dar și persoanele juridice a căror activitate a fost întreruptă de către autorităţile publice în perioada stării de urgenţă pot beneficia de scutire de la plata chiriei. Social democrații au depus în decurs de o săptămână cinci proiecte de lege care prevăd printre altele plafonarea preţurilor la alimente, facilităţi fiscale pentru firme şi cetăţeni şi amânarea plăţii utilităţilor pentru 3 luni sau modificarea OUG privind şomajul tehnic.

Proiectul este inițiat de doi senatori și un deputat PSD: Șerban Nicolae Paul Stănescu și Alfred Simonis și a fost depus deja la Parlament.

În expunerea de motive, inițiatorii susțin că starea de urgenţă determinată de epidemia de COVID-19 a impus o serie de restricţii, care au dus la restrângerea sau chiar întreruperea unor activităţi economice.

"În aceste condiţii operatorii economici şi profesioniştii sunt în situaţia de a plăti chiria aferentă unor imobile înregistrate din punct de vedere fiscal ca sedii sau puncte de lucru fără a-şi putea desfăşura activitatea. Este firesc şi echitabil ca operatorii economici a căror activitate a fost restrânsă sau întreruptă prin aplicarea actelor autorităţilor publice aferente stării de urgenţă să nu achite contravaloarea unei folosinţe de care nu beneficiază", se arată în motivarea inițiatorilor.

Astfel proiectul de lege prevede ca:
  • locatarii, operatorii economici, profesionişti şi autorităţile publice şi entităţile juridice de drept privat a căror activitate a fost întreruptă sau restrânsă prin aplicarea unor acte ale autorităţilor publice în perioada de aplicare a stării de urgenţă sunt scutiţi de la plata chiriei pentru folosinţa imobilelor înregistrate ca sedii sau puncte de lucru.
  • Locatorii care nu încasează contravaloarea chiriei ca urmare a aplicării scutirii prevăzute la art. 1 sunt scutiţi de plata obligaţiilor faţă de bugetul de stat şi bugetele locale aferente chiriilor neîncasate.
  • Scutirile prevăzute la art.1 şi 2 se aplică în mod corespunzător de la 1 martie 2020, pentru fracţia rămasă din luna în care încetează starea de urgenţă, precum şi pentru luna următoare lunii în care a încetat starea de urgenţă
  • Facturile emise pentru plata chiriei aferente lunii martie 2020 se anulează, iar sumele achitate în baza acestora se restituie de îndată. "Contractele de închiriere la care se referă dispoziţiile 1-3 se prelungesc, în mod corespunzător, cu durata pentru care s-au aplicat scutirile
În ultima săptămână, social democrații au depus cel puțin cinci proiecte de lege care prevăd printre altele plafonarea preţurilor la alimente, facilităţi fiscale pentru firme şi cetăţeni şi amânarea plăţii utilităţilor pentru 3 luni sau modificarea OUG privind şomajul tehnic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4531 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nu zau? (Marţi, 24 martie 2020, 16:53)

    tontu [utilizator]

    Adica statul vrea sa-i ajute pe uni pagubindui pe altii?
    Sa-i crediteze statul pe chiriasi daca tot vrea sa-i ajute.
  • +4 (4 voturi)    
    Niste populisti nemernici! (Marţi, 24 martie 2020, 16:59)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Avem mostenirea lor: un sistem de sanatate in colaps, politizat si mafionalizat, fara resurse, fara compententa, la plesneala.
    Unde sunt cele 8 spitale regionale promise, hotilor?
    O sa suportati voi chiriile din banii obtinuti din devalizarea Romaniei?
  • +4 (4 voturi)    
    bun, si proprietarii? (Marţi, 24 martie 2020, 17:00)

    bogdan1477 [utilizator]

    Proprietarii de catre cine vor fi despagubiti? Ca banuiesc ca unii care detin spatiile alea au si ei de platit rate la banci, dintre care unele la banci din strainatate. Dam o lege si pentru creditele la banci din afara? Da' na, asha e cand soferii ajung sa faca legi....
  • +5 (5 voturi)    
    si locatorii din ce traiesc? le da PSD ceva? (Marţi, 24 martie 2020, 17:00)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Nu sunt in situatia lor, dar stiu ca sunt multi proprietari de apt, de ex, pensionari si nu numai care isi completeaza veniturile sau traiesc doar din chirii, ei ce fac daca chiriasii lor sunt scutiti de plata chiriilor, in acest luni, din ce traiesc?! Imobilul se depreciaza, au investit in el (unii sume f mari), reparatiile etc cad in sarcina lor, dar ei nu incaseaza...?!?
    PSD trebuie sa indice si care e compensarea pt proprietari (locatori) si sursa de finantare!
  • +3 (3 voturi)    
    Poate băgați și întreținerea. (Marţi, 24 martie 2020, 17:06)

    Houthi [utilizator]

    Pesedeilor,poate introduceți și chestia cu scutirea de la plata intreinerii.
    • +2 (2 voturi)    
      Se dă și cu întreținerea: (Miercuri, 25 martie 2020, 5:51)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23748875-parlamentul-isi-reia-activitatea-perioada-stare-urgenta-coronavirus-prioritatile-dezbatere-proiectele-lege-depuse-opozitia-psd-pro-romania-alde.htm

      Chiriașul nu va plăti întreținerea 3 luni, desigur că proprietarl va plăti...
  • +1 (3 voturi)    
    de bun simt (Marţi, 24 martie 2020, 17:17)

    gigiK [utilizator]

    O masura corecta, atata timp cat chiria se va plati retroactiv cand situatia se imbunatateste.

    O masura similar a fost implementat si in Germania, practic chiriasii pot amana plata chiriei pana intre aprilie si septembrie.
    • +2 (2 voturi)    
      Am citit de 2 ori! (Miercuri, 25 martie 2020, 5:47)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      “... în perioada de aplicare a stării de urgenţă sunt scutiţi de la plata chiriei pentru folosinţa imobilelor înregistrate ca sedii sau puncte de lucru.”

      sunt scutiți, nu amânați, NU SE PLĂTEȘTE RETROACTIV!
  • +3 (3 voturi)    
    Daca vor sa dea dovada de responsabilitate... (Marţi, 24 martie 2020, 17:24)

    IoPaNet [utilizator]

    Sa vina cu o propunere legislativa de prorogare a maririi pensiilor de la 1 septembrie. Au dat o lege nesustenabila, ok, nu-i nimic, au ocazia sa o rezolve. Daca fac asta, au credibilitate, altfel e vrajeala ieftina de Buzau...
  • +3 (3 voturi)    
    Super tare. (Marţi, 24 martie 2020, 17:27)

    Amad [utilizator]

    Totu-i moca. Totusi cine plateste la urma?
    Inteleg că cel care inchiriaza nu mănâncă luna asta. Sau îi veţi da şi lui moca mâncarea?
  • 0 (2 voturi)    
    Măsură logică (Marţi, 24 martie 2020, 17:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atunci când oamenii sunt in somaj iar statul va lati la astele cailor, e logic. Nici macar concediile medicle din 2019 nu au fost platite,
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 24 martie 2020, 17:39)

    liviu_ [utilizator]

    psd stie numai pomana
  • -3 (3 voturi)    
    Si (Marţi, 24 martie 2020, 17:53)

    briciu [utilizator]

    Ce e rau in asta sau vreti ca toate fondurile sa merga la cei bogati ??
  • +1 (3 voturi)    
    Stimate/stimata LP (Marţi, 24 martie 2020, 20:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Titlul articolului dvs transmite din pacate o informatie eronata si anume ca "persoanele fizice pot beneficia de AMANAREA (subl. mea) platii chiriei pe perioada starii de urgenta", cand in realitate, proiectul de lege la care faceti referire are in vedere "SCUTIREA de la plata chiriei pt folosinta imobilelor in chestiune" (Am citat din proiectul de lege) !

    Diferenta intre termeni trebuie sa recunoasteti ca este evidenta si presupune si consecinte juridice si materiale total diferite ! A amana nu presupune incetarea unui raport juridic, in vreme ce "a scuti" exact asta inseamna