Liderul USR Gorj cere primarului din Târgu Jiu să redirecționeze fondurile destinate bisericilor către sistemul sanitar

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2020, 10:12 Actualitate | Politic


biserica
Foto: Facebook
​Liderul USR Gorj Radu Miruță îi cere primarului Targu Jiu să inițieze în regim de urgență un proiect de hotărâre prin care să suspende momentan cheltuielile acordate bisericilor din oraș. Miruță atrage atenția că în ședința Coniliului Local Targu Jiu a fost aprobată finanțarea mai multor parohii din Targu Jiu cu suma totală de 1.100.000 ron.

"USR Gorj susține Biserica, însă cu tot respectul pentru această instituție și pentru cei dragi care nu mai sunt printre noi, cred că în aceste momente trebuie suspendată orice altă alocare de fonduri și redirecționat cât de mult se poate spre sistemul sanitar", scrie liderul USR pe pagina sa de socializare.

Miruță atrage atenția asupra faptului că un aparat de testare tip PCR care poate executa pana la 200 de teste pe zi, costă 150.000 de euro iar județul Gorj nu are achiziționat niciunul.

"Banii noștri, ai tuturor, trebuie cheltuiți cu prioritate pentru sistemul sanitar, iar în momente de cumpănă trebuie decizii lucide. Este nevoie de teste, de măști, de echipamente pentru personalul medical pentru a îi proteja pe cei care lucrează cu pieptul gol în prima linie, iar aleșii noștri locali aleg varianta electorală. Da, știu, costă electoral să suspenzi banii alocați bisericilor, dar haideți să fim politicieni responsabili, nu populiști!", subliniază Miruță.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2998 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Din pacate (Marţi, 24 martie 2020, 10:53)

    tudor74 [utilizator]

    Popimea o sa mulga cat poate de mult epidemia asta sa isi traga si mai multi bani, din toate directiile: pedeapsa de la zei ca n-ati bagat suficienti bani in cutia milei, poedeapsa ca nu ti votat referendumul pt familie, etc
  • +3 (3 voturi)    
    Auuuuuuuuuu! (Marţi, 24 martie 2020, 10:53)

    comentatordiletant [utilizator]

    Asta chiar a durut.

    Oare suficient de mult încât să subție niște obrazuri?
  • +2 (2 voturi)    
    Vi se pare ca in Rromania, (Marţi, 24 martie 2020, 10:59)

    ABBV [utilizator]

    nu se iau decizii lucide ? Eu cred ca gresiti.....De exemplu: sigur, sigur, sigur un sobor de preoti pe camp face mai mult decat niste canale de irigatie. Sau lingurita de argint de la impartasanie nu poate transmite nici un virus.....Cel putin pana la proba contrarie....Rromania a inlemnit in timp, undeva in evul mediu ......Poate peste 100 de ani sa se intample ceva ....dar acum nu e momentul..... La noi nu este momentul niciodata.
  • +6 (6 voturi)    
    Corect. (Marţi, 24 martie 2020, 11:06)

    prec [utilizator]

    Trebuie decuplate cultele de la buget!!! Biserica trebuie să-și asigure fondurile numai din donațiile credincioșilor declarați! ATÂT! Nu cu bani de la buget!
    • +2 (2 voturi)    
      Asa este (Marţi, 24 martie 2020, 13:03)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui prec

      dar n-ai sa vezi asa ceva la noi.
      Intr-o situatie precum cea de acum cu pandemia de coronavirus biserica ar fi trebuit sa fie prima care sa actioneze si sa ajute enoriasii si statul, inclusiv financiar.
      Din pacate interesele personale ale clericilor de pe la noi sunt mai importante decat vietile oamenilor contaminati.
      Halal credinta in Dumnezeu!
  • +3 (3 voturi)    
    Cu Dumnezeu inainte! (Marţi, 24 martie 2020, 11:06)

    oftamcutotii [utilizator]

    Biserica, in calitatea ei de parte traditionala a societatii romanesti, trebuie sa se implice concret in sprijinirea noastra contra Coronavirus. Nu cu slujbe si rugaciuni (intr-un fel sau altul, o facem cu totii acasa), ci cu banii obtinuti din toate activitatile lucrative pentru care nu plateste impozit. De ex, poate asigura spatii de cazare pentru bolnavi, hrana pentru nevoiasi, ingrijire pentru suferinzi si inca multe altele, de care ne e teama sa vorbim! Multi preoti o fac, dar neoficial, cum s-ar spune. De ce nu dai un exemplu, Preafericitule? Nu-i asa ca inainte era mai bine? Dar sa nu intram in amanunte!
  • +2 (4 voturi)    
    Si popii (Marţi, 24 martie 2020, 11:36)

    sixf [utilizator]

    Si popii au nevoie de bani sa cumpere lingurite
  • +4 (4 voturi)    
    bravo USR (Marţi, 24 martie 2020, 12:00)

    Ademordna [utilizator]

    S-a umplut tara de biserici in timp ce nu avem suficiente spitale, scoli sau crese.
    Si n-ar fi nimic rau daca nu s-ar face din banii nostrii, din contributii de la guvern (central sau local) in schimbul sprijinului electoral desantat, pe fata.
    Treaba guvernului e sa se ocupe de tara in viata asta, nu in viata urmatoare asa ca banii nostrii trebuie sa mearga la ce ne ajuta acum, nu dupa moarte.
    Popii nostrii aur poarta, noi bolim din poarta-n poarta.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce? (Marţi, 24 martie 2020, 12:25)

    asavreau [utilizator]

    În școli se fac ore de religie.dar ore de igienă nu se fac.Asta vrem.Nespălat ai viață veșnică și te învață cum să ajungi acolo.