Suspendarea plăților la ratele de credit pentru persoane fizice și juridice până la sfârșitul anului - proiect de lege

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2020, 12:48 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
 documente
(19 Mar 2020) PDF, 65KB
(19 Mar 2020) PDF, 22KB
Parlamentarii PSD au anunțat joi, că vor depune în Parlament un proiect de lege care prevede suspendarea, la cerere, a tuturor obligațiilor de plată către bănci în ceea ce privește creditele și dobânzile aferente.

Inițiativa legislativă se aplică tuturor creditelor bancare contractate până la data de 19 martie 2020, inclusiv. Suspendarea ratelor bancare va opera până la finalul anului 2020 iar durata contractuală se va prelungi corelativ.

”Guvernul trebuia să ia măsuri curajoase, ferme și clare de susținere a populației și a mediului de afaceri. Am văzut, în schimb, multă șovăială și o lipsă totală de reacție rapidă. Suntem într-o luptă contracronometru. Mai târziu va fi prea târziu. Suspendarea plății ratelor bancare este o măsură de sprijin a populației în confruntarea cu criza economică generată de epidemie și solicitată de tot mediul de afaceri”, a declarat președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu.

Măsura este valabilă atât pentru companii, cât și pentru persoanele fizice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6958 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    de ce doar suspendare (Joi, 19 martie 2020, 13:01)

    bokila1 [utilizator]

    anularea tuturor ratelor la banci care sa fie obligate sa plateasca ele datornicilor ratele in loc sa le incaseze....populismele astea gretoase ale psd ar trebui sa intre sub incidenta codului penal.
  • +3 (5 voturi)    
    ce sa zic (Joi, 19 martie 2020, 13:25)

    danco [utilizator]

    si peste un an nu trebuie sa plateasca?
  • +6 (8 voturi)    
    si cei care nu au credit ce primesc ? (Joi, 19 martie 2020, 13:27)

    ics_11 [utilizator]

    cei care nu au credit ce primesc in schimb ?!
    eu popun ca, in general, toate firmele (mai ales ca unele nu mai platesc credite), sa vanda fara adaos comercial pana la sfarsitul anului.
    in felul asta statul va scoate castanele din foc pe barba altora, nu va trebui sa scoata nici un ban din buzunar.
    iar cei care au credite pentru locuinte pe care le-au inchiriat dupa ce le-au luat, pentru ca nu mai au de platit rate la banci, sa reduca chiria la jumatate.
    se pot adauga si alte tampenii populiste "a la Viktor Orban" in care oricine altcineva (dar nu statul) suporta cheltuieli in beneficiul altora care poate ca nu au nici o problema.
  • +2 (4 voturi)    
    sa vezi cum vor da astia iama (Joi, 19 martie 2020, 14:37)

    qwerasdf [utilizator]

    sa cumpere televizoare, telefoane si toate prostiile

    "ce? ca anu' asta nu mai platesc ratele!" "lasa ca m-oi descurca eu cumva"

    In loc sa puneti mana si sa concepti niste programe prin care sa-i invatati pe astia mai needucati ca e bine sa puna si de-o parte, nu sa cheltuie 100% din ce castiga... voi dati pomeni electorale din munca tuturor.

    Pai asa fost in "greierele si furnica"? A venit guvernul la greier si i-a zis, lasa ca te scutesc de adunatul boabelor de grau?
  • +3 (5 voturi)    
    Constat un pattern stupid (Joi, 19 martie 2020, 15:48)

    Fides [utilizator]

    Probabil credeti ca noi nu vom ajunge in situatia Italiei. Sper sa fie asa. Insa in mod cert destinele noastre isi vor schimba traiectoria, din toate punctele de vedere: job, criza economica, somaj, planuri investitii, de achizitii si tot ce presupune ori implica bani, credite sau banci nu vor avea dimensiunea de mai ieri. Romania nu si-a revenit dupa criza din 2008. Ar fi bine bancile sa inteleaga ca risca sa ramana fara clienti, fara creditare, fara deponenti. Consumi ce ai, iar dupa ce faci? Credeti ca vrea cineva sa ia credit cu buletinul pt un TV, cand tu poate esti nevoit sa dai spaga sa iti poti ventila plamanii? Se inchid fabrici si vor disparea N firme. Prefer sa salvam oameni, nu profitul bancilor. Vreau sa vad cum o sa execute silit o banca o familie victima coronavirus. De fapt nu, vreau sa vad un angajat la banca spunand ca nu poate face nimic pro creditori, ca-i scadem profitul.
    • +1 (3 voturi)    
      Avand in vedere (Joi, 19 martie 2020, 16:51)

      Ark_ro [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      profitul absolut NESMTIT inregistrat de bancile din Romania in ultimii ani, consider ca era de datoria lor fata de comunitate sa propuna acest ajutor. Eu vreau sa vad decidentii politici care se opun acestei masuri.... pot pleca linistit din politica dupa asta. Este momentul sa tineti cu populatia in detrimentul capitalului!
  • +2 (6 voturi)    
    Chiar ne credeți proști? (Joi, 19 martie 2020, 16:15)

    Houthi [utilizator]

    Dacă ar fi pentru cei care au credite pentru case,sau alte necesități,poate ar fi corect,dar aici este vorba de marii țepari,politicieni din grupările mafiote,cei care au împrumuturi de milioane de euro.Așa că adevăratul scop.este să slăbească băncile,care probabil nu vor mai acorda împrumuturi,că oricum nu primesc banii înapoi.Pesedeii sunt virusați rău.Vom vedea ce va ieși.