Opoziția cere Guvernului plafonarea prețurilor la alimentele de bază/ Ponta vrea suspendarea exportului de alimente

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 12:35 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
Liderii politici de stânga cer Guvernului să plafoneze, miercuri, prețurile la alimentele de bază și suspendarea temporară a exportului de alimente. Alfred Simonis, liderul grupului PSD de la Cameră susține că partidul său are pregătit un proiect de lege, care va fi adoptat în regim de urgență de către Parlament dacă Guvernul nu ia măsuri în prima ședință.

„Prețurile au luat-o razna! Și asta s-a întâmplat pentru că, odată cu decretul privind instaurarea stării de urgență, nu a fost adoptat și actul normativ care ar fi plafonat prețurile. Speculanții au fost lăsați să profite de criză și să-și umple buzunarele pe spatele suferinței oamenilor. Guvernul trebuie să ia măsuri urgente, dincolo de sloganuri, bătăi pe umăr și bune intenții”, scrie Alfred Simonis pe pagina sa de socializare.

Deputatul PSD susține că în cazul în care Guvernul nu ia o decizie în acest sens partidul său are pregătit și va depune un proiect de lege care va fi adoptat.

Și preşedintele Pro România, Victor Ponta, cere Executivului să suspende temporar exportul de alimente.

"URGENT - azi decizia Guvernului pentru suspendarea temporară a exportului de alimente (aşa cum au făcut, chiar dacă cu întârziere, la exportul de medicamente) / criza alimentară este cea mai gravă! URGENT

#ACUM - măsuri concrete şi puternice pentru economie, pentru firmele româneşti, pentru angajaţi, pentru asigurarea resurselor bugetare necesare pensiilor, salariilor şi cheltuielilor de Sănătate! Nu mai e timp de: "ne gândim să" / "luăm în calcul să" / "avem un plan să" / "este posibil să" ! AZI trebuie anunţate măsurile economice şi trecut la implementarea lor!", ", a scris Ponta pe Facebook.

Președintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretul pentru instituirea stării de urgență pe o perioadă de 30 de zile, în contextul epidemiei de coronavirus. Parlamentul urmează să ratifice decretul într-o ședință online, joi, 19 martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2125 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 18 martie 2020, 13:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta in vreme ce euro se duce de râpă multmite intelepciunii guvernului Organ 1,2 si a politrucului de la Finante Cîțu-Cuțu
  • +2 (6 voturi)    
    nu faceti tampenii din astea (Miercuri, 18 martie 2020, 13:16)

    subcultura [utilizator]

    comunistilor!

    tarile terte vor raspunde cu aceeasi moneda, iar Romania importa mult din necesar.

    Mai bine mai platesti ceva mai mult, dar ai ce iti trebuie, decat sa te zgarcesti si sa ajungi ca nu ai

    criza nu va tine in veci
    • -3 (3 voturi)    
      ce bun era un pic de nationalism economic (Miercuri, 18 martie 2020, 15:09)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      ne-a surprins apocalipsa cu pantalonii in vine. Exportam produse de baza si importam aproape tot. Practic suntem dependenti de import, pana si mere luam de afara. O sa spulbere PSD-ul (sau cum se va mai numi) tot la alegeri, daca se vor mai tine.
  • +3 (5 voturi)    
    Speculanții? (Miercuri, 18 martie 2020, 13:18)

    nghe [utilizator]

    Or fi din PSD? Nu cred, PSD-ul speculează indiferent dacă este criză sau nu. Deci speculanții sunt alte persoane care se înfruptă cu bani nemeritați și trebuiesc stârpiți. Stîrpiți doar pentru că-și arogă un drept al PSD-ului, nu pentru că atentează la saracia populației.
  • +4 (6 voturi)    
    Chiar ma intrebam de ce intarzie atat PSD si (Miercuri, 18 martie 2020, 13:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Ponta ?
    Incepe circul ! In mod real, nu lipsesc alimentele de pe piata, in mod real scumpirea are loc in raport de devalorizarea leului si nicidecum nu are un caracter arbitrar, in mod real alimentele care sunt importate sunt mai ieftine decat multe din produsele similare autohtone si, din pacate, si de mai buna calitate decat acestea !
    Si atunci ? Atunci ce-i mana in lupta pe "rosii" ? Gata, a trecut perioada de gratie acordata guvernului ?
    Deja s-au plictisit la izolare, Ciolanu Serbet Nicio_laie, Ciordache, Vulvuta et & ?
    PS. In situatia asta nenorocita numai de niste nenorociti nu aveam nevoie !
  • +4 (6 voturi)    
    Care opoziție? (Miercuri, 18 martie 2020, 13:20)

    asavreau [utilizator]

    Ăștia sunt dobitoci.Suspenzi ce nu ai.Dacă și alții suspendă exporturile către România,murim de foame.La mintea lui Ponta ,România produce de toate,nu importăm nimic.Așa spunea și Ceaușescu.Și sincer,nu văd pe nicăieri prețuri//explodate//.Poate exprimarea alarmistă a unor parlamentari să-i determine pe unii afaceriști escroci să crească prețurile.Normal,escrocii sunt mână în mână cu PSD cu Ponta și caută mijloace să facă speculă.Când plafonezi,introduci și restricții de consum(cartelare)și escrocii lui Ponta au drum liber să facă speculă.Așa era și pe timpul lui Ceaușescu.Nu se găsea,dar plătea-i ceva în plus și făceau băieții rost.
  • +3 (5 voturi)    
    Rahatul asta care pute profund, la Ponta ma refer (Miercuri, 18 martie 2020, 13:45)

    Susufler0 [utilizator]

    iar nu are somn ? Iar il mananca-n cur sa se "afirme" ?

    Sa-i spuna careva, dar de data asta, in mod cat se poate de deslusit, ca in momentul in care a pierdut alegerile prezidentiale, visurile sale de marire la conducerea Romaniei au pierit in mod definitiv ! Romania nu este America sa poti sa devii Presedinte dupa ce ai ratat in doua randuri consecutiv !

    De asemeni sa i se spuna sparcului asta, lipicios, ca in secunda in care si-a dat demisia din functia de Prim ministru a spus adio posibilitatii de a reveni acolo candva, tocmai pt ca in PSD, se sta la rand pt a putea insfaca postul de Presedinte al Partidului si prin asta functia de Premier si este exclus ca vreun pesedist cu astfel de pretentii l-ar accepta pe Ponta din nou ca sef !! El ar trebui sa stie cel mai bine asta ! Si de fapt si stie !

    Intr-un fel ii inteleg disperarea de a constata zilnic ca si-a incheiat cariera politica la varf si ca tot ceea ce i-a mai ramas este de a fi un politician irelevant ! Nu e nici macar un jurist de calitate pt ca altfel s-ar fi resemnat si ar fi devenit un varf in profesie. Dar cum sa fie asa cand el primea niste oscioare cu ceva zgarciuri de la subalternul lui, efemerul ministru al Transporturilor care avea o societate de avocatura rasarita fata de cabinatelul de avocat al lui Ponta !
    Nu sunt sanse nici macar sa prinda un post de judecator constitutional care sa-i mascheze timp de 7 ani, 9 ani (cat, naibii e mandatul ?) neputinta si esecul politic !

    Si atunci trage si el periodic - scuze-mici basini, nerealizand ca abia asa isi aduce aminte lummea de el : " Ce ? Ce a mai propus si ratatul de Ponta ?

    Deci mare grija cand pasiti pe trotuarul din fata Palatului Parlamentului sa nu il luati pe talpa pe rahatul de Ponta, pt ca nu aveti iarba la indemana sa va stergeti pantofii ! :))))

    PS. HN, cred ca e inutil sa mai precizez ca acesta este un pamflet si rog sa fie tratat ca atare ! :)
  • -3 (3 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 18 martie 2020, 15:58)

    MPavel [utilizator]

    Nu credeam ca o sa spun asta despre Ponta. Dar nu pot sa nu zic bravo.
    Germania si a inchis deja granitele cu statele vecine tocmai de teama ca multi vor veni sa faca cumparaturi in perioada asta de criza.
    Bravo. Sper sa se aplice.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce sa nu crezi, Pavele, cata vreme (Miercuri, 18 martie 2020, 17:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MPavel

      esti la fel de "destept" ca el !
      Germania a inchis granitele persoanelor fizice dar nu a anulat nici exporturile si nici importurile de produse alimentare !
      Pe Ponta daca il intrebi cum e mai bine : sa cumparam produse alimentare autohtone mai scumpe si sa refuzam sa cumparam alimente de import mai ieftine si cel putin la fel de bune cu cele romanesti, o sa-ti vorbeasca de tarisoara si patriotism !
      • +1 (1 vot)    
        Asteapta (Miercuri, 18 martie 2020, 21:44)

        MPavel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Sa se adanceasca criza asta sa vezi atunci cine cu cine tine.
        Sa vezi ce prieteni buni ne sunt ce din europa de vest.
        Sunt buni atata timp cat au ceva de castigat saufac bani pe spatele nostru.

        Asta scrie in financial times:
        Bild Zeitung reported that the measure was being taken not only to slow the pandemic, but also to prevent foreigners crossing into Germany to bulk-buy goods in German supermarkets, which has led to some supply problems in border areas.

        Nu puteau sa blocheze exporturile ca doar e o uniune care garanteaza libera circulatie a bunurilor si a persoanelor.
        Dar si-au atins scopul. Acela de a proteja cetatenii germani.
        Eu nu vad nimic rau in asta.

        Si da e clar mai bine sa cumperi mancare autohtona decat mancarea de mana a doua pe care ne-o baga pe gat incet incet lanturile de magazine straine.
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta si ... minciuna ! (Miercuri, 18 martie 2020, 17:23)

    danmarian [utilizator]

    Mai Pinochio - MARE MINCINOS ! Pai Romania este MARE IMPORTATOARE de mancare ! Sau ai uitat de cand faceai pe "Prim Ministrul" Tarii ?? De pe atunci eram NET IMPORTATORI de mancare ! Si am ramas importatori ! Te bagi singur in seama cu URGENTA - URGENT este sa asiguram conditii de munca ! Sa nu blocam productia Romaniei IN NICI UN DOMENIU ! Sa combatem SPAIMA si LENEA ! Sa gasim metode de a PRODUCE - si mancare si alte bunuri ! NU LASATI ECONOMIA SA STAGNEZE ! Si asa situatia economica atarii este precara. Daca o mai lovim cu tot felul de masuri - cu sau fara rost - FALIMENTUL este clar ! Sa se AMANE TOATE CRESTERILE ABERANTE DE CHELTUIELI - IN CONDITIILE ACTUALE DE PANDEMIE - pentru a nu periclita INUTIL economia tarii ! Asta DA URGENTA ! nU PROPUNEREA IMBECILA a lui "Ciordache & Co" de a-i asigura un trai DE LUX scroafei lui Tariceanu de la "asa zisul Avocat al Popoului" care zilnic dovedeste ca este o "putoare de partid' (ALDE + PSD) si nimic alt ceva ! Auzi la Ciordache : Sa-i dam si PENSIE NESIMTITA !! Si asta ACUM cand suntem intro grava criza ! Asa shparlamentari - asa Shparlament al Rusinii Nationale ! Trebue SUSPENDAT URGENT - cum ne cere Pinochio - pentru a scapa Romania de rusine si PAGUBA !