Corlățean cere menționarea explicită a libertății de exprimare și a dreptului la informare în categoria drepturilor fundamentale a căror exercitare poate fi restrânsă în starea de urgență

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 13:25 Actualitate | Politic


Titus Corlatean
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Titus Corlățean a depus un amendament în care cere includerea expresă a libertății de exprimare și a dreptului la informare în categoria drepturilor fundamentale a căror exercitare poate fi restrânsă în perioada stării de urgență.

Acesta își motivează decizia prin faptul că, deși în Anexa 2 a decretului semnat de președintele Klaus Iohannis sunt instituite o serie de măsuri care vizează libera exprimare și dreptul la informare, „în enumerarea exhaustivă a restrângerii drepturilor de la art 2 din decret nu se regăsesc enumerate aceste două drepturi fundamentale”, potrivit unui document consultat de HotNews.ro legat de amendamentele depuse în Parlament.

În forma semnată de președintele Klaus Iohannis, articolul 2 al decretului 195/2020 prevede:

„Pentru prevenirea răspândirii COVID-19 și realizarea managementului consecințelor, raportat la evoluția situației epidemiologice, pe durata stării de urgență este restrâns exercițiul următoarelor drepturi, proporțional cu gradul de realizare al criteriilor prevăzute de art. 4 alin. (4):

a) libera circulație;
b) dreptul la viață intimă, familială și privată;
c) inviolabilitatea domiciliului;
d) dreptul la învățătură;
e) libertatea întrunirilor;
f) dreptul de proprietate privată;
g) dreptul la grevă;
h) libertatea economică”.

Titus Corlățean propune introducerea a două noi categorii (c1 și c2):
  • Libertatea de exprimare
  • Dreptul la informație
În urmă cu o zi, același Titus Corlățean afirma, potrivit agenției Mediafax, că PSD va reacționa politic și parlamentar la „orice tentație de abuz care ar putea afecta exercițiul unor drepturi fundamentale sau care va îmbrăca forma unor interese de grup economice”.

Titus Corlățean mai propune, printre altele, ca în conținutul Hotărârii Parlamentului privind încuviințarea măsurilor de urgență instituită prin decretul prezidențial următoarele:
  • Guvernul prezintă Parlamentului în 60 de zile de la încetarea stării de urgență un raport detaliat cu privire la acțiunile întreprinse pentru limitarea exercițiului liber al unor drepturi și libertăți fundamentale, cu justificarea măsurilor luate
  • Avocatul Poporului va acționa, pe durata stării de urgență, în scopul apărării drepturilor și libertăților fundamentale și va prezenta Parlamentului un raport cu privire la respectarea cadrului legal de către autoritățile publice






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3231 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    a (Marţi, 17 martie 2020, 13:35)

    adrian67 [utilizator]

    Adica sa aiba dreptul Gadea si Badea sa manance pleava toata seara? Ati vazut ca au disparut cozile la magazine azi? Antena 3 (niste derbedei) si RTV Guita ar trebui inchise. Avem si cadrul legal, ce se mai asteapta?
    • +6 (12 voturi)    
      dar ce vrea Corlateanul?? (Marţi, 17 martie 2020, 14:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Sa ne intoarcem pe timpurile celelalte, cand dreptul la libera exprimare era puternic sugrumat de regim? Sau cand aveam 2 ore la TV, unde numai informare nu primeam..
      • +6 (6 voturi)    
        Corlățean se pretinde jurist. (Marţi, 17 martie 2020, 14:19)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mai bine tăcea.Când este situație de urgență,orice comentariu făcut de un politician că pretenții cum se vrea Corlățean,nu-i decât penibil.Trebuia să aflăm cât este de prost solicitând ceia ce nimeni nu ia luat.Dreptul de a vorbi,numai că,ai grijă ce vorbești când ești politician cu pretenții !
    • 0 (0 voturi)    
      Desigur (Miercuri, 18 martie 2020, 0:02)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Ce nu-ti convine tie trebuie sa dispara. Ne-am intors din nou in 1950. "Stalin si Poporul Rus"... Uraaa
      Eu nu am voie sa am o opinie contra, ca sunt catalogat ca fiind impotriva sistemului. Tu ai dreptate, eu nu.

      Nu ai telecomanda la televizor? Schimba-l pe cel pe lampi cu unul nou, e campanie RABLA acum la electrocasnice.
  • +7 (11 voturi)    
    urgenta (Marţi, 17 martie 2020, 13:40)

    nimrod [utilizator]

    Ce tare! :)))
  • -8 (16 voturi)    
    Ati auzit pe FaceBuci? Unde-i sursa? (Marţi, 17 martie 2020, 13:42)

    newlook [utilizator]

    Ati auzit pe FaceBuci? Unde-i sursa?

    A, trebuie demonizat Corlateanu?
  • +10 (16 voturi)    
    teoretic (Marţi, 17 martie 2020, 13:43)

    varavara [utilizator]

    ceea ce spune corlatean este corect numai ca uita sa precizeze ceva despre fakenews-uri pe care televiziunile de casa ale psd le servesc zilnic publicului doar ca sa isi faca, chiar si in aceste conditii, capital politic si sa loveasca in liberali.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca desigur (Miercuri, 18 martie 2020, 0:05)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Liberaliii sunt Dumnezeu pe pamant.
      Citat:
      „Ciocu' mic la ei, nu la noi, că acu' suntem noi la putere!”
  • +20 (24 voturi)    
    doar un dobitoc (Marţi, 17 martie 2020, 13:46)

    DiDiRo [utilizator]

    din cei multi cu statut de senatori. Asta treuia sa faca ani grei de puscarie si l-au salvat usile senatului.
  • +14 (18 voturi)    
    idioti pana la ultima suflare. (Marţi, 17 martie 2020, 13:48)

    ggiiggii [utilizator]

    Sunt curios cum ar fi reactionat Dragnea si tuta aia de la videla Carmen Dan...
    Cum ar fi reactionat cretinii astia doi+ restul de hoti si prosti din PSD.
  • -3 (11 voturi)    
    Normal (Marţi, 17 martie 2020, 13:51)

    Imperialistu [utilizator]

    Sigur ca vrea sa se inchida pliscul celor care nu gandesc la fel. E pesedist! Din fericire pentru el, sunt multi care de frica gandesc la fel de putin si ar fi gata sa sustina, cot la cot cu politicienii direct interesati, restrangerea libertatii.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Marţi, 17 martie 2020, 20:28)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      Nu e atat de grav ca e PSD-ist cat e ca bubuie "desteptaciunea" din capul lui... Sa-l asculte pe d-l Zegrean care explica de ce nu se pot modifica de "juristi" de teapa lui decretele prezidentiale...
  • +6 (8 voturi)    
    De ce? (Marţi, 17 martie 2020, 13:57)

    Gabu [utilizator]

    Pentru ca să vă puteți face numai voi și camarilele teste și tratamente blat?
  • -3 (5 voturi)    
    Partial de acord (Marţi, 17 martie 2020, 14:20)

    LiviuX [utilizator]

    Sunt de acord cu dreptul la libera exprimare, pentru a combate fake-news-urile, stirile alarmiste, informatiile false. Dar de ce dreptul la informare? Sa nu ma mai pot informa corect, sa nu se stie ce se intampla??
  • +4 (6 voturi)    
    o sa moara cu mentalitatea asta de (Marţi, 17 martie 2020, 17:11)

    __alex__ [utilizator]

    comunist. E prieten cu Ponta si asta spune totul despre el.
    • -1 (1 vot)    
      Ponta (Marţi, 17 martie 2020, 20:29)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Doar ca el e mult mai prost ca aceasta lichea...
    • -1 (1 vot)    
      E tovaras ! Comunistii n-au ,,pretini". (Marţi, 17 martie 2020, 20:56)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      .
  • -1 (1 vot)    
    Canalia are griji... (Marţi, 17 martie 2020, 23:20)

    danmarian [utilizator]

    Canalia asta PSD-ista, care a facut multe magarii si pungasii are griji !~ Sau - mai bine zis : Il f..te grija !La ce s-a gandit JIGODIA ? Pai nu se putea gandi decat la ce ar fi facut un PSD-ist. Hai SIKTIR CANALIE ! De mult - pentru ce ai facutla vechile alegeri - meritai sa fi acum in puscarie - Dar, nu-i timpul trecut CANALIE !