USR, după ce Iohannis a afirmat că Ludovic Orban a fost singura propunere de premier: L-am propus pe Dacian Cioloș

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 19:20 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Facebook
USR se întreabă de ce președintele Klaus Iohannis a afirmat că a primit o singură propunere de premier în urma consultării cu partidele parlamentare, în condițiile în care, spun cei de la Uniunea Salvați România, propunerea lor a fost Dacian Cioloș. Și Victor Ponta spune că a propus un guvern de uniune națională din care să facă parte Raed Arafat și Florin Georgescu.

Klaus Iohannis a afirmat în două rânduri, în declarația de presă în care a anunțat nominalizarea lui Ludovic Orban, că aceasta a fost singura propunere formulată în cadrul consultărilor pe care le-a avut cu partidele parlamentare.

Ce a declarat șeful statului:
  • În cadrul acestor consultări, am primit o singură propunere pentru o persoană care să fie desemnată prim-ministru și revin imediat la acest nume.
  • Așadar, singura propunere pe care am primit-o este Ludovic Orban și, în consecință, l-am desemnat pe domnul Ludovic Orban pentru poziția de Prim-ministru al Guvernului.
El este însă contrazis de reprezentații USR, care spun că l-au propus pe Dacian Cioloș.

Ce au scris Cătălin Drulă și Ionuț Moșteanu, pe Facebook:

Cătălin Drulă
  • I-am spus clar președintelui Iohannis astăzi că soluția propusă de noi este Dacian Cioloș premier cu o nouă echipă de guvernare. I-am spus de asemenea că Ludovic Orban și PNL și-au pierdut credibilitatea după ce au făcut ieri.
  • Ne-a informat că-l va propune iar pe Ludovic Orban premier.
  • În contextul crizei fără precedent, USR va vota pentru învestirea unui guvern stabil chiar dacă avem rețineri serioase față de formula propusă unilateral de președinte.
  • Așa cum am afirmat repetat, în acest moment este nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern care poate legifera la necesitate.

Ionuț Moșteanu
  • Am crezut că nu aud bine când am ascultat declarația președintelui de acum câteva minute în care a spus ”În cadrul acestor consultări am primit O SINGURĂ propunere pentru o persoană care să fie desemnată prim ministru”. Pentru că președintele a avut CEL PUȚIN DOUĂ propuneri de prim ministru. Delegația USR l-a propus pe Dacian Cioloș.
  • O să votăm mâine guvernul Orban. Dar nu o să uităm săptămâna asta. Nici noi, nici românii.
Victor Ponta, tot pe Facebook:
  • ProRomania a propus un Guvern de Uniune Nationala care sa ii cuprinda pe Raed Arafat si Florin Georgescu!
  • Dar exista acum o majoritate PNL - PSD care isi doreste altceva!








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4723 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    se tine de glume... (Vineri, 13 martie 2020, 19:28)

    AM1981 [utilizator]

    Pai daca videoconferinta s-a "intrerupt" cand cei consultati propuneau pe cineva si singura transmisie care nu s-a intrerupt a fost cea a PNL-ului, se poate spune ca Iohanis doar pe ala a auzit sa fie propus...QED
    • -1 (5 voturi)    
      inteligent ..... (Vineri, 13 martie 2020, 20:37)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      ....nevoie mare !!!!! Vai de capul tau de prapadit !!!
  • +3 (7 voturi)    
    Mintea USR si-un chil de cuie=1Kg cuie (Vineri, 13 martie 2020, 19:39)

    CezarN [utilizator]

    La fel, Orban + Ciolos = Orban (cel putin ptr Iohannis)

    Ce concluzie trage USR din asta? Sau au ramas fara matematician de cand l-au dat pe Nicusor Dan afara?

    :)
  • +1 (7 voturi)    
    mutul mincinos (Vineri, 13 martie 2020, 20:01)

    leleaflore [utilizator]

    un mincinos
  • +2 (6 voturi)    
    nebagati in seama (Vineri, 13 martie 2020, 20:17)

    nash pandelica [utilizator]

    borno, csolosi, dottore.
    daca propunea psesedica, alta treaba !
    lor le'a mai pus prim minsitrii !
  • +2 (12 voturi)    
    Va mirati degeaba... (Vineri, 13 martie 2020, 20:51)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    L-am votat cu toii pe neamt ca sa nu iasa blonda in turul II? L-am votat. Ce-l mai intereseaza acum pe el de tara?! Oricum al treilea mandat nu mai exista. El voia sa isi mai asigure tronul putin.

    Recunosc ca nu sclipeste Barna. Dar macar speram sa aiba echipa buna. D-aia l-am votat pe el in turil I. Se pare ca romanii se multumesc cu un presedinte si un premier care au chef de circ si ping-pong. Desigur, mai este si cealalta parte a romaniei care prefera sa fie paraziti sociali si sa primeasca faina si ulei.

    In rest, astia ca noi care vrem schimbare adevarata se pare ca suntem o minoritate. Dar e ok. Lumea se va plange dar tpt PSD-PNL vor vota.

    Uitati de ce aveti parte. Unii vor sa fim tara de infractori, iar ceilalti vor sa fim o tara de incompetenti sau iresponsabili. Sa ii tot votati pe astia si va mirati si sa va plangeti, dar sa nu schimbati votul, ca e bine asa. De treizeci de ani o ducem fantastic.
  • +1 (9 voturi)    
    Doar (Vineri, 13 martie 2020, 20:52)

    vasile-roaita [utilizator]

    sa fie timpit sa-l puna pe Ciolos. Am vazut ce s-a intimplat dupa ce Ciolos a fost prim. De ce nu s-a propus Barna, sau stie ca nu este in stare. de dat din clantza aiurea este bun.
    • 0 (0 voturi)    
      ce s-a intamplat ma?! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      a fost uni pm, chiar f ok!

      Barna e avocat. Crezi ca de avocat avem nevoie acum?! zic si eu...
  • -3 (5 voturi)    
    Ce-ai facut Oha ? Minti ca Ciuma rosie, bubonica? (Vineri, 13 martie 2020, 20:53)

    deval [utilizator]

    Daca o sa cred ca chiar l-ati obligat pe Catu, sa arate ca ultimul prost, spunand ce a spus - te-am taiat definitiv de pe lista mea !!
    Daca nu ai declarat starea de urgenta pentru ca asta ar anula anticipatele, care va avantajeaza doar pe voi si pe care ni le-am dorit si noi , cetatenii cat erau o prioritate (cat nu era corona) si cat se puteau petrece cu minim 6 luni inainte de termen !!
    Ca sa nu mai spun ca doua tururi la locale erau ca importanta -pentru noi-cu mult peste anticipate, din orice pozitie ........
    Mi se pare ca iar ai ...''Rezolvat !!''si confirmarea cred ca o sa vina in jur de o saptamana ........
  • -2 (2 voturi)    
    iohannis (Sâmbătă, 14 martie 2020, 11:37)

    liviu_ [utilizator]

    si orban incep sa devina dragnea si dancila...

    votez si voi vota cu usr, dar propunerea lui tonta pare cea mai buna... culmea!