Cioloș: Cîțu era ieri hotărât să-și asume mandatul de prim-ministru. Jocul PNL e iresponsabil

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 16:31 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Captura video
Liderul PLUS, Dacian Cioloș, acuză jocuri politice iresponsabile ale PNL, susținând că ieri Florin Cîțu era hotărât să-și asume mandatul de premier.

„Domnul Cîțu era ieri hotărât să-și asume mandatul de prim-ministru. Știu asta foarte sigur! Ce s-o fi întâmplat în ultimele ore? Cine și ce jocuri face? Țara are nevoie de un guvern stabil. O majoritate se contura să susțină instalarea guvernului. Lumea se pregătește să lupte cu criza de sănătate și cu criza economică și PNL joacă baba-oarba cu guvernul. Nu știu cine/ce calcule și-a făcut, dar acest joc politic al PNL în momentele pe care le trăim este IRESPONSABIL”, a scris Cioloș pe Facebook.


Președintele Klaus Iohannis a luat act de decizia lui Cîțu.

„Domnul Florin Vasile Cîțu și-a depus astăzi mandatul de prim-ministru desemnat. Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a luat act de această decizie și urmează să facă o declarație de presă în cursul acestei seri”, se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale.

Mutarea liberalilor vine în contextul în care Curtea Constituțională a blocat scenariul anticipatelor, declarând neconstituțională ordonanța în acest sens. Mai mult, șansele ca Guvernul Cîțu să fie învestit erau foarte mari, toate partidele, cu excepția PSD, anunțând că îl vor vota. Astfel, PNL se afla în situația de a avea un premier care fusese desemnat pentru a fi respins, în logica planului pentru anticipate.

Potrivit unor surse liberale, președintele ar urma să-l desemneze din nou premier pe Ludovic Orban, care de această dată să formeze un guvern, cel mai probabil cu PMP și USR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3508 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    Ciolos, (Joi, 12 martie 2020, 16:37)

    Ozmo [utilizator]

    Ce e ba, vrei si tu ciolanul? Ciolacu e mai bun de ciolos decat ciolos.
    Mascarada asta politica o stiai si tu, nu face pe ratardu! Sictir !
  • +4 (12 voturi)    
    Iresponsabil? (Joi, 12 martie 2020, 16:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E o bufoniada de cel mai prost gist, Gretoasa. PNL=USL+PDL isi arata adevarata fata de politruci de mana a doua, mai ales dupa ce s-au aliat cu scursuri pesediste gen Chirica & Co.
  • +9 (19 voturi)    
    PNL+PSD = aceeasi mizerie... (Joi, 12 martie 2020, 16:39)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    PNL+PSD = aceeasi mizerie...
    • -2 (4 voturi)    
      Oh, da (Joi, 12 martie 2020, 17:28)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Si USR e minunat, nu e alta mizerie! Daca nu anunta Orban ca il sustine pe N Dan, nici acum nu exista candidat la primarie. Dar, aia era ok, daca tu esti fan, ce sa mai...
    • -3 (5 voturi)    
      PNL+PSD=USR=orice partid= (Joi, 12 martie 2020, 17:31)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      aceeasi mizerie
  • +2 (4 voturi)    
    Lasa Ciolos, (Joi, 12 martie 2020, 16:42)

    varavara [utilizator]

    nu va mai plangeti. Multi din cei dezamagiti de PNL vor vota la urmatoarele alegeri cu USR+ deci nu mai fiti suparati pentru ca este in favoarea voastra.
  • -2 (6 voturi)    
    Și dumneavoastră țineți PLUS legat de USR și PNL.. (Joi, 12 martie 2020, 16:45)

    Tutea [utilizator]

    Este OK? Nu trebuia ca PLUS să meargă pe drumul său în loc să stea în umbra USR și PNL? Asta este tradiționala Dreaptă lângă care vreți să stați lipit? Ați fi putut fi Dvs., cu PLUS, adevărata dreaptă a politicii românești dar ați ratat momentul.
    • -1 (1 vot)    
      Altul, frate! (Joi, 12 martie 2020, 19:38)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Fac pariu pe ce vrei tu, ca Ciolos si partidul lui singur, fara nici o alianta, nu numai ca nu intra in parlament, dar, nu ar lua nici 3%!
  • +1 (5 voturi)    
    KWJ se joaca, cum cine (Joi, 12 martie 2020, 16:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Daca nu i-a iesit de anticipate ca sa fie sigur ca va avea "guvernu' meu" minim 4 ani, atunci vrea sa revina la Orban- tot un fel de "guvernu' meu", daca tot s-au unit partidele sa investeasca un guvern care sa poata da ordonante si gestiona crizele. Citu era de sacrificiu, pt anticipate, asa ca de asta s-a retras.
    Ce nu e clar, ca KWJ si camarila lui face jocurile?!
    Rastimp, criza se adanceste...
  • +2 (2 voturi)    
    dupa (Joi, 12 martie 2020, 17:41)

    tenere [utilizator]

    ce a numit 3 prim-ministrii de top de la p$d (unul si unul) acum nenea johannis se joaca de-a anticipatele

    ca vorbeste cu muuulte pauze de gandire...hai...ca nu dovedeste din meditatii cum a cumparat atatea case...hmm...dar usl-istul din el tine mortis sa castige niste alegeri anticipate care nu pot avea loc

    cineva sa il trezeasca la realitate, poate virusul asta...
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo dl. Ciolos! (Joi, 12 martie 2020, 17:55)

    ..13 [utilizator]

    Fe felie si pe faza!

    Citu a fost serios altcineva a fost neserios - urmariti mesajul Presului de serviciu inaintea sedintei de ieri si figura desfigurata a dl. Orban si cred se va intelege ce a vrut sa faca pe ultima 100 de metri PNL si ilustrul lor maret conducator JK.

    este nevoie de guvern stabil domnule Presedinte!

    este nevoie de un PM capabil si abil - Florin Citu!

    Lasati-ne donmule Presedinte cu lesinati cu bune intentii ca Orban -

    Respect pentru munca depusa de Orban dar este suficient si cred ca la transporturi ii sta asa de bine, daca ii place asa de mult in guvern - cred ca poate face si acolo o treaba buna!

    PS
    A treia decizie infecta emisa de Presedinte:
    1. Numirea lui Dancila
    2. Epurarea LCK
    3. Fortarea renuntarii lui FC

    Enough is enough!

    Si aroganta are limitele sale - chiar daca vine de la Presedintele Romaniei sau din alta parte!
  • -2 (4 voturi)    
    surpriza (Joi, 12 martie 2020, 18:07)

    anion [utilizator]

    Dupa ce Iohannis l-a propus pe Citu sa formeze guvernul, hop si cei doi Mitica, vor si ei la guvernare! De darta asta ma rog sa le dea lor sa formeze guvernul.
  • +2 (4 voturi)    
    Pe de alta parte (Joi, 12 martie 2020, 18:21)

    DiDiRo [utilizator]

    omul are tot dreptul sa-si depuna mandatul, pe cand pesedereaua nu avea nici un drept sa absenteze din parlament pentru a impiedica astfel investirea unui govern. NU pentru unii muma si pentru altii ciuma, cu toate ca penele e tot in usele.