Florin Roman: Cîțu, un gest de mare responsabilitate / Orban are puterea să gestioneze criza coronavirus. Comandantul nu părăsește linia frontului

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 16:11 Actualitate | Politic


Florin Roman, deputat PNL
Foto: Camera Deputatilor
Decizia premierului desemnat Florin Cățu de a se retrage cu puțin timp înainte de votul de învestitură din Parlament este "un gest de mare responsabilitate", susține liderul deputaților PNL, Florin Roman. El spune că a fost decizia PNL, pe principiul că "nu se schimbă comandantul în timpul războiului", iar Ludovic Orban este cel care are experiența să gestioneze această situație de criză provocată de coronavirus.

El a spus că Ludovic Orban, ca premier interimar, "este mandatat să strângă în jurul său toată clasa politică pentru a trece cu bine peste această situație".

"Ludovic Orban, omul care a gestionat această situație cap-coadă, este mandatat să strângă toată clasa politică în jur, pentru că doar împreună vom reuși să trecem peste această situație. Cei care îl cunoașteți pe Ludovic Orban știți că este un om care muncește în celula de criză până la 4 dimineața, poate aduna toată puterea de care avem nevoie, întregul partid, întreaga societate”, a spus Florin Roman, după anunțul că Florin Cîțu și-a depus mandatul de premier.

El a susținut că Florin Cîțu nu a fost desemnat premier în ideea că nu va fi votat de parlamentari, dar că atunci când a fost propus "nu era această evoluție a coronavirusului în România": "Nu se pune problema să fi fost desemnat ca să nu treacă guvernul”.

Roman a mai spus că încă de ieri au existat discuții cu privire la depunerea mandatului de către Florin Cîțu.

Întrebat de ce atunci PNL a anunțat cu două ore înainte de ședința de plen pentru învestire că va vota la vedere pentru Guvernul Cîțu, Roman a susținut că decizia de retragere nu era luată încă de Cîțu.

Florin Roman a insistat că Florin Cîțu s-a consultat cu partidul și a fost decizia PNL pe principiul că în timpul războiului nu schimbi comanadantul, iar acum "România e în război cu coronavirusul".


Președintele Klaus Iohannis a luat act de decizia lui Cîțu.

„Domnul Florin Vasile Cîțu și-a depus astăzi mandatul de prim-ministru desemnat. Președintele României, domnul Klaus Iohannis, a luat act de această decizie și urmează să facă o declarație de presă în cursul acestei seri”, se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale.

Mutarea liberalilor vine în contextul în care Curtea Constituțională a blocat scenariul anticipatelor, declarând neconstituțională ordonanța în acest sens. Mai mult, șansele ca Guvernul Cîțu să fie învestit erau foarte mari, toate partidele, cu excepția PSD, anunțând că îl vor vota. Astfel, PNL se afla în situația de a avea un premier care fusese desemnat pentru a fi respins, în logica planului pentru anticipate.

Potrivit unor surse liberale, președintele ar urma să-l desemneze din nou premier pe Ludovic Orban, care de această dată să formeze un guvern, cel mai probabil cu PMP și USR.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3659 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Puie MNL (Joi, 12 martie 2020, 16:20)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Lasitatea e ridicata la nivel de arta de acesti iresponsabili
  • +16 (16 voturi)    
    cinism si calcule politice (Joi, 12 martie 2020, 16:22)

    voxpopulix [utilizator]

    partid mixzerabil. Slugoii PSD-ului si-au asigurat disparitia din politica romaneasca.

    Expun milioane de romani la un risc imens doar pentru ca au impresia ca pot profita mai mult.
  • +19 (19 voturi)    
    Niste pampalai penibili (Joi, 12 martie 2020, 16:24)

    fat.cat [utilizator]

    Auzi la don Florin, pampalaul de serviciu: comandantul nu se schimba in razboi. Serios, ba? Ce explicatie de bataie de joc de doi bani e asta? Nici sa mintiti ca lumea nu va straduiti, mai nesimtitilor. Da’ de cand e coronavirusul pe aici, bre? De o zi? De 10 minute? Abia acum v-ati dat seama in ce rahat suntem? Vai de capul vostru, ba, sa nu aveti ocazia sa va confruntati vreodata cu un razboi adevarat, ca suntem la mila sortii cu comandanti ca voi. Rusine!
  • +10 (10 voturi)    
    . (Joi, 12 martie 2020, 16:27)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Zici că Orban e a doua venire, nu alta.
  • +16 (16 voturi)    
    Bai, m-ati provocat la maximum (Joi, 12 martie 2020, 16:29)

    fat.cat [utilizator]

    Cu aceasta smenareala politica de jena absoluta. Sa ne strangem in jurul comandantului unic si de neinlocuit, Ludovic The Great? Bai, daca ati vrut sa va daramati definitiv credibilitatea, dati-mi voie sa va anunt ca ati reusit. Imi confirmati in fiecare zi ca am avut dreptate sa nu va votez in trecut si nici de acum inainte, ever.
  • +8 (10 voturi)    
    Comandantul (Joi, 12 martie 2020, 16:30)

    briciu [utilizator]

    E la somn va rog sa nu l deranjati !!
  • +5 (5 voturi)    
    Mai PNL (Joi, 12 martie 2020, 16:40)

    varavara [utilizator]

    va furati singuri caciula.
    Si va mai mirati ca scadeti in sondaje...
  • +7 (7 voturi)    
    Nici macar o flegma nu merita prapadita (Joi, 12 martie 2020, 17:22)

    Susufler0 [utilizator]

    pe insul asta !
    Acum cateva ore HN dadea un breaking neews : poza de arhiva cu Roman aratand bilele de vot in fata urnei insotita de declaratia PNL va vota la vedere ! Mesajul era subanteles dar CLAR pt ca altfel ar fi fost de neconceput si putea fi tradus astfel: "Vom vota pentru investirea guvernului". Repet : era de neconceput ca Roman sane spuna :vom vota la vedere pt respingerea investiturii !
    Ce ne spune acum la doua trei ore dupa acest prim mesaj, rahatul de politician pre numele sau Florin Roman ? Ce gest responsabil pe Catu, ce mare om Catu, doar Orban, comandantul poate scoate Romania din epidemie !
    Cat jeg ! Ce jigodie ! Cata nemernicie !
    ASCULTATI - MA CU ATENTIE : ASTAZI PSD A PIERDUT ALEGERILE PARLAMENTARE !

    SPER SA LE CASTIGE USR !

    PS. O zi buna !
  • +6 (6 voturi)    
    Mai aveți vre-un neuron sănătos? (Joi, 12 martie 2020, 17:26)

    Houthi [utilizator]

    Bre nea Romane,a-ți ajuns de rasul lumii.Psedeii se freacă cu coatele de bucurie,că au găsit așa gașcă de proști!Necesar consult de urgență.Aveți ideie care este dierența dintre un Orban și un Brătianu?La viitoarele alegeri,dacă luați 10%.
  • +8 (8 voturi)    
    pleaca, ba, la vaci (Joi, 12 martie 2020, 18:53)

    U_swamp [utilizator]

    Nenea asta o depaseste in imbecilitate pe VV Dancila!
  • +2 (2 voturi)    
    Mitraliera (Joi, 12 martie 2020, 19:32)

    yol [utilizator]

    Pnl-ului.
  • +3 (3 voturi)    
    desigur... (Vineri, 13 martie 2020, 1:07)

    VacsAlbina [utilizator]

    Banuiesc ca atunci cand a acceptat propunerea a fost supus unor presiuni fizice, o fi fost strans de... (cenzurat). Noroc ca acum este liber sa-si exprime opinia. Un adevarat erou national. Ceva care sa-i rasplateasca meritele? Pensie speciala/scutire de impozite? Monument la Marasesti?
  • 0 (0 voturi)    
    Atunci de ce a fost propus, mă, dacă Orbán e miezu (Vineri, 13 martie 2020, 8:17)

    hic sunt leones [utilizator]

    Adică poporul nu merită guvernat de cine-i mai bun în PNL?
    Băi penibililor, ceea ce faceți voi împreună cu Iohannis este infracțiune și cineva ar trebui totuși să sesizeze parchetul.
  • -1 (1 vot)    
    eu (Vineri, 13 martie 2020, 9:02)

    codrean [utilizator]

    Desemnarea lui Citu de catre Iohannis o echivalez cu desemnarea lui Sevil Shaideh si Grindeanu de catre Dragnea !
    Ducerea in derizoriu - indiferent de pretext/motiv - a functiei de primministru in Romania e o insulta adusa cetatenilor romani.
    Rusine - in egala masura - ambilor desemnatori !!!
    Sa nu ne jucam iresponsabil cu functii si demnitati carora e absolut necesar sa li se acorde respect !