Ponta cere tuturor partidelor să voteze noul Guvern: „Mandatul să fie limitarea efectelor crizei coronavirusului”

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2020, 11:22 Actualitate | Politic


Ponta
Foto: Facebook
Victor Ponta a cerut, luni, tuturor partidelor parlamentare să voteze noul Guvern. El a susținut că poate Florin Cîțu nu este cea mai bună soluție, însă acum este nevoie de un guvern „plin” care să aibă ca mandat limitarea efectelor crizei coronavirusului.

„Este absolut necesar să avem un guvern cu puteri depline. Este important să avem acest guvern imediat. Trebuie să lăsăm la o parte orice calcul electoral. Joi să votăm un guvern cu puteri depline care să aibă ca mandat luarea măsurilor pentru limitarea efectelor acestei crize. Nu putem să ne bazăm tot timpul pe Raed Arafat, Streinu Cercel, alți doctori. România are nevoie de un Guvern întreg la muncă”, a declarat Victor Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4464 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Uite unde era salvatorul?! (Luni, 9 martie 2020, 11:48)

    sim18 [utilizator]

    De parca altii nu stiu asta.
  • +4 (8 voturi)    
    Ponta miroase esecul (Luni, 9 martie 2020, 11:55)

    bancher [utilizator]

    si brsuc voteaza guvernul!! Cu alte cuvinte vrea sa il lase pe Cîțu sa isi rupa gatul cu coronavirusul, iar in noiembrie sa castige iar PSD-ul.
    Intr-o asa situatie, eu as vota ptr caderea guvernului. alegerile anticipate sunt singura solutie.
    • +2 (2 voturi)    
      Ponta și soluția pentru COVID 19. (Luni, 9 martie 2020, 16:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ce zici Ponta?//Colectiv// nu ar fi soluția?Virusul nu rezistă la căldură(incendiu).Tu prim ministru,că te pricepi și ai rezolvat !Ticălosule.
  • +6 (8 voturi)    
    iti dai seama (Luni, 9 martie 2020, 12:07)

    liviu_ [utilizator]

    ce oameni conduc psd, udms si alde cand ponta a inceput sa fie vocea ratiunii....

    psd e atent sa nu se intalneasca ei ca nu cumva sa se impolnaveasca saracii hoti, dar oamenii da-i in plm... nu le trebuie guvern!
  • +7 (9 voturi)    
    Rahatelul asta populist de Ponta (Luni, 9 martie 2020, 12:23)

    Susufler0 [utilizator]

    iar se baga singur in seama si ne iese in cale fara sa-l fi chemat !
    Mai spune si prostii cat el de mari ! Vrea guvern cu puteri depline dar cu mandat sa rezolve criza coronavirusului ! De parca guvernul Catu daca ar fi votat ar pune in coada listei de prioritati aceasta chestiune care macina intreaga lume !

    PS. Aveti grija cand pasiti grabiti pe strada sa nu-l luati din gresala pe talpile pantofilor pe rahatul asta ca pute al naibii ! :)))
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta si interesul sau.... (Luni, 9 martie 2020, 12:28)

    minos [utilizator]

    El vrea guvern ca s anu fie anticipate. Pai avem guvern. Diferenta intre un guvern interimar si unul plin este una singura, primul nu poate emite OUG, si poate este mai bine. Coronavirusul poate fi gestionat si fara OUG, prin ordine ale ministrului si chiar si parlamentul poate vota in regim de urgenta orice este necesar.
    • +2 (2 voturi)    
      Dimpotriva, (Luni, 9 martie 2020, 13:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui minos

      situatiile de criza cer un guvern cu puteri depline, care sa poata actiona rapid si eficient. E imposibil sa gestionezi o criza fara sa emiti OUG...la criza se raspunde in termeni duri si rapizi, si daca stai in parlament cu lunile ca sa votezi o lege, adio eficienta.
      Eu nu m-as baga prim ministru de criza fara sa pot emite ordonante de urgenta.
  • +5 (5 voturi)    
    a (Luni, 9 martie 2020, 13:26)

    adrian67 [utilizator]

    Arafat a mai gestionat si Colectiv-ul si am vazut ce a iesit. Sa-l lasam si acum? Nu prea as vrea.
    • +2 (2 voturi)    
      @adrian67: Arahat nu greseste cand e vorba (Luni, 9 martie 2020, 14:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      sa numere paturi, antinevralgice trimise ca ajutoare, nr bucati ambulante...
      In rest, rateaza tot ce inseamna operatiune de salvare (vezi, Apuseni, Sutghiol, Colectiv si inca) !
      Sunt in asentimentul tau dar se pare ca in Romania incompetenta lui a devenit intangibila, tot astfel cum USR a devenit dusmanul tuturor partidelor politice traditionale, indiferent de culoarea lor !
  • +1 (1 vot)    
    bravo (Luni, 9 martie 2020, 14:17)

    andrei1232000 [utilizator]

    Noroc ca ori votezi guvernul si are puterile date de Constitutie (adica depline), ori nu-l votezi deci are puteri limitate pana la alegeri sau pana se voteaza un nou guvern. Puteri depline numai pentru "criza" produsa de coronavirus nu avem in Constitutie. Pinochio nu se dezminte.
  • 0 (0 voturi)    
    mandatul este salvarea mandatelor de parlamentar (Luni, 9 martie 2020, 14:48)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    pana la toamna