„Încleștarea pe viață și pe moarte” din filialele USR și PLUS. Tudorache: Nu sunt destule funcții pentru toți?

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2020, 19:23 Actualitate | Politic


Ciolos si Barna
Foto: Facebook
Neînțelegerile dintre filialele USR și PLUS pe tema stabilirii candidaților la prezidențiale nu rămân fără ecou la centru, Dragoș Tudorache, președintele executiv al partidului condus de Cioloș, transmițând un mesaj dur către teritoriu.

„​Mă uit la negocierile pentru locale și încerc să accept încleștarea pe viață și pe moarte din unele filiale. Oameni demni de tot respectul s-au lăsat prizonierii unor lupte mărunte. Fiecare încearcă să dovedească celuilalt că e mai bun și că merită mai mult. Și cu avantajul minimei distanțe încep să mă întreb de ce se războiesc cei care ar trebui să fie împreună? Nu sunt destule funcții pentru toți? Am câștigat oare deja alegerile astfel încât să împărțim nervoși blana ursului din pădure?”, a scris Tudorache pe Facebook.

Liderul PLUS susține că beneficiari ai acestor tensiuni sunt liberalii și social-democrații.

„Suntem împăcați cu ideea că, în timp ce noi ne luptăm, PSD și PNL stau și își râd în barbă, râd de cei care au spus că îi vor schimba în politică, dar încă nu reușesc să treacă de stadiul împărțirii unei victorii care nici nu a fost obținută? Și, pentru că odată captivi tunelului propriilor noastre gânduri și viziuni, devenim din ce în ce mai lipsiți de înțelegerea celor care contează, e timpul să facem un pas în spate și să vedem întreaga perspectivă. E nevoie să ne întoarcem la cei cărora le aparținem. Membrii partidelor noastre, susținătorii noștri și cei care au ieșit în stradă pentru o Românie mai bună. Ei decid, ei dictează, ei contează. Dacă nu lucrăm pentru ei, ne-am pierdut prea repede și prea ușor busola”, a mai scris Tudorache.

Paritatea nu este un subiect "pe masă" în negocierile din aceste zile din cadrul Alianţei USR PLUS la locale, pentru că se discută punctual în fiecare judeţ, urmând ca ponderile finale pe listele comune de consilieri să fie stabilite şi în baza unor sondaje, a declarat luni liderul USR, Dan Barna.

„În momentul de faţă avem discuţiile în teritoriu. Până ieri (duminică - n.r.) filialele noastre au avut termen pentru constituirea de liste comune şi de decizii asupra candidaţilor comuni. Începând de astăzi, Birourile naţionale se implică în etapa de mediere acolo unde nu s-a ajuns la un acord”, a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5015 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Omul de tip nou (Marţi, 3 martie 2020, 19:43)

    xolv [utilizator]

    e chiar diferit
  • -10 (22 voturi)    
    haha (Marţi, 3 martie 2020, 19:48)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    plusacii sa candideze la alegeri separat si dupa rezultatele microscopice obtinute sa se inscrie fie in usr sau in pnl odata cu dizolvarea partiduletului de buzunar la vot!
    • +5 (5 voturi)    
      oricum prietene (Miercuri, 4 martie 2020, 9:31)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      fii sigur ca nu se vor inscrie in psd!
  • -5 (15 voturi)    
    Plus trebuie sa iasa din combinatia cu USR! (Marţi, 3 martie 2020, 20:06)

    panduru [utilizator]

    Aceasta combinatie nu face bine nimanui.
  • -2 (16 voturi)    
    Un partid validat in alegeri, altul, parazit (Marţi, 3 martie 2020, 20:09)

    CezarN [utilizator]

    EU chiar nu inteleg de unde tupeul nemasurat al celor de la PLUS de a pretinde paritate pe liste. Ei sunt un partid care niciodata nu a participat la alegeri, cu un lider vai mama lui, calarit si de serviciile romanesti, si de cele franceze.
    Oare nu ar fi de preferat ca PLUS sa-si arate muschii in niste alegeri mergand singuri, apoi sa pretinda ce vor pe baza procentelor obtinute.

    Si asa paraziteaza USR prin diverse "conserve" trimise acolo de papusarii lui Ciolos.
    • -2 (6 voturi)    
      Atunci de ce USR+ (Miercuri, 4 martie 2020, 8:19)

      Gib [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Nu-mi plac nici unii nici ceilalti si asta in primul rand pentru ca nu au nici o doctrina dar au orgolii nemasurate si o tafna quasiperpetua dublata de o nejustificata infatuare.
      Intreb totusi: atunci de ce mai doresc alianta? Pentru ce sa mearga impreuna doua partide care se asteapta la coltul strazii cu bata in mana?!
      • +1 (5 voturi)    
        indiferent (Miercuri, 4 martie 2020, 9:35)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Gib

        ca ne plac sau nu sunt singura optiune pentru a nu alege din nou PSD sau PNL.
        Daca ii preferi pe aia, nu ai decat sa ii votezi si vei avea cu siguranta aceeasi dezvoltare a tarii ca si in ultimii 30 ani.
  • +3 (7 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 3 martie 2020, 21:53)

    Uskaat2004 [utilizator]

    Idioti, sunt, frate. Isi bat joc de increderea pe care oamenii si-au pus-o in ei. Ori o fac cu buna stiinta, ori chiar sunt idioti.
    • -2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 martie 2020, 2:05)

      [anonim] i-a raspuns lui Uskaat2004

      • +1 (1 vot)    
        de aceea zic (Miercuri, 4 martie 2020, 12:53)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ca nu mai este nevoie de politicieni.

        Este nevoie de oameni pregatiti fara ca ei sa fie neaparat si inregimentati politic.

        cert este ca pesedeaua este toxica din nascare si in si la sanul ei nu au ramas decat cei mai incompetente specii umane.

        Politicienii au devenit extrem de toxici - all over the world - No, ca m-am exprimat.