Sondaj IMAS: PNL pierde aproape șapte procente într-o lună, PSD crește cu cinci

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2020, 14:44 Actualitate | Politic


Intenția-de-vot-pentru-alegeri-parlamentare
Foto: Europa FM
​Liberalii au pierdut, într-o lună, aproape șapte procente în intenția de vot la parlamentare, în vreme ce social-democrații au câștigat cinci puncte electorale, relevă ultimul sondaj IMAS, realizat la comanda Europa FM.

Potrivit sondajului realizat între 11 și 28 februarie, PNL ar obține 40,7% dacă ar avea loc alegeri parlamentare duminica viitoare. În barometrul din luna ianuarie procentrul era de 47,4%. Este prima scădere de cotă electorală a PNL din ultimul an.

PSD însă crește în opțiunile de vot. 25,8% dintre respondenți susțin că ar vota cu social-democrații, spre deosebire de 20,6% cu o lună înainte.

USR este creditat cu 10%, față de ianuarie când avea o cotă de 12,4%. PLUS are un scor de 3,5%, similar cu măsurătoarea precedentă.



ALDE înregistrează o ușoară creștere raportat la luna ianuarie, de la 3,2% la 4,3%. Același lucru și în cazul Pro România, de la 3,8% la 4,6%.

UDMR este în ușoară scădere, de la 4,7% la 4,4%.

Sondajul a fost realizat de IMAS la comanda Europa FM în perioada 11-28 februarie, pe un eşantion de 1.010 persoane şi are o marjă de eroare de 3,1%.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24775 vizualizari

  • +1 (59 voturi)    
    Cât a plătit P$D pentru acest Fake ? (Luni, 2 martie 2020, 14:46)

    un domn [utilizator]

    Vom afla
    • 0 (60 voturi)    
      Inteligentule (Luni, 2 martie 2020, 15:48)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Europa FM este instituție de casă a PNL-ului.
      • +2 (34 voturi)    
        ))))) de aia a plecat Guran )))) (Luni, 2 martie 2020, 16:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ))))) ma doare burta de ras ))))
        • +7 (29 voturi)    
          Ce treabă are Guran cu PNL? (Luni, 2 martie 2020, 16:21)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Măi, dar tu chiar ești inteligent..Nu te doare?
          • -8 (14 voturi)    
            GURAN => UNGAR (Luni, 2 martie 2020, 18:55)

            Magherandu [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

            guran si fenekiu au multa treaba cu PNL-ul .
            Trebuie sa asigure paravanul in spatele caruia au loc unelturile conducerii austro-ungare a Romaniei.
            Chiar azi au consultari spre "binele" romanilor.
            • +5 (7 voturi)    
              Breh (Luni, 2 martie 2020, 20:56)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Magherandu

              Ii un Oltean Sadea ! Nu Ungar ))))
              • 0 (0 voturi)    
                ? (Duminică, 8 martie 2020, 11:41)

                Magherandu [anonim] i-a raspuns lui un domn

                Daca lucreaza pentru dualismul Iohannis-Orbanist nu poate fi oltean(nici macar daca sezand).
        • -7 (9 voturi)    
          noroc (Luni, 2 martie 2020, 18:07)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ca nu te doare prostia, ca te-ai tavali pe jos de durere.. :)
          • +1 (11 voturi)    
            )))) acolo i Capitanuu Vostru Badea (Luni, 2 martie 2020, 19:43)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

            Mircica 5 Secunde )))) nu îl pot depăși ))))
      • +9 (27 voturi)    
        Si Alin Teodorescu tot in PNL e, inteligentule? (Luni, 2 martie 2020, 16:48)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        E seful IMAS, mare ministru PSD acum ani buni. Taci, coruptule!
        • -6 (20 voturi)    
          A, tu ești excesiv de inteligent (Luni, 2 martie 2020, 16:59)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Care parte din „la comanda Europa FM” nu ai înțeles-o?
          • -3 (11 voturi)    
            partea aia (Luni, 2 martie 2020, 18:16)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            care spune ca tu esti un mic raspandac rusofon . Intelegi acum sau vei continua sa pui 38 de intrebari ?
        • +9 (13 voturi)    
          Alin Teodorescu a rupt orice legatura cu PSD-ul (Luni, 2 martie 2020, 18:19)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          De minim 10 ani.

          IMAS au fost singurii care au dat sondaje pe bune de ani de zile. De exemplu, la europarlamentare au fost singurii care au dat PSD-ul la 22% si PNL-ul la 28% si radeau toti de ei.

          Adica nu vorbim de de CURS-ul lui Bubble sau de pielea sondajelor de la Pieleanu. Deci situatia e cam albastra.
          • +4 (4 voturi)    
            Tot ei l-au dat pe Diaconu pe locul doi! (Marţi, 3 martie 2020, 8:32)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            La prezidentiale au fost total pe dinafara. Cu 5000 de euro poti obtine ce rezultate iti doresti de la "institutele de sondare" pesediste CURS, IMAS, etc.
    • +4 (10 voturi)    
      Daca la europa fm (Luni, 2 martie 2020, 17:25)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      care e partizan pro pnl si usr si anti-psd sunt cifrele astea inseamna ca in realitate pnl e sub 35%, psd e peste 30% si usr sub 10%.

      La primul tur de la preidentiale il dadeau pe iohanis la peste 45% pe dancila sub 15% si pe barna la 20% pt ca la vot ioahnis sa ia 37%, dancila 22% si barna 15%.
    • +5 (11 voturi)    
      Fake sau incompetenta?.. (Luni, 2 martie 2020, 19:26)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Un sondaj national pe ~1000 de persoane nu este in marja de eroare 3%. Poate 13%?... La 19 milioane de cetateni cu drept de vot, cu preferinte clar diferite pe judete (42), pe nivel de educatie (4), pe grupe de varsta (minim 3), pe mediu urban/rural/diaspora, ai nevoie de esantioane mult mai mari. Diaspora probabil ca nici nu este reprezentanta in esantion. De aici si dicrepanta intre scorul USR-PLUS la alegerile de anul trecut si sondaje.

      In plus, alegerile locale din vara asta sunt uninominale. La fel si alegerile parlamentare din toamna/iarna. Deci dorel nu se duce doar sa puna stampila pe partid. Intrebarea din sondaj este intentionat vaga. Vor vota nostalgicii comunisti din Teleorman cu Veorica Vasilica Dancila?! Pai madam veorica nici alegerile locale din Videle nu le-a castigat vreodata.
      • +1 (7 voturi)    
        De fapt omul spune ca PNL a crescut... (Luni, 2 martie 2020, 20:20)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        De fapt omul spune ca PNL a crescut, ce s-o mai invartim. Motiunea n-a trecut, Orban e PM deplin, cum a visat PNL, ce tot ziceti altfel?
    • +4 (6 voturi)    
      N-a platit nimic (Luni, 2 martie 2020, 21:09)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Este politica de doi bani penelista care a promis multe si n-a facut nimic sau a facut blaturi cu ciuma rosie. N-a facut altceva decit sa convinga oamenii sa nu iasa la vot. Oamenii sint scirbiti de "prestatia" penelista.
      Si ca dovada ca asa este iata ca din disperare orban anunta sprijin pentru Nicusor Dan iar R bogdan zbiara despre parlamentul de 300.
      Cu toata mascarada asta trebuie sa iesim la vot ca sa nu ne mai manince ficatii inca patru ani lacustele pesediste si satelitii lor cum s-or mai numi ei.
  • +30 (60 voturi)    
    Cand nu faci ce-ai spus, asta se intampla! (Luni, 2 martie 2020, 14:52)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    PNL plateste racolarile din PSD, evitarea alegerilor in doua tururi, blatul cu PSD. Va pierde in continuare, singura solutie e o noua clasa politica, cu oameni noi, care sa nu fi guvernat niciodata. USR e unica solutie pana la aparitia altor partide noi.
    • -17 (43 voturi)    
      USR in 2020 = Iacobinii de pe Timpuri (Luni, 2 martie 2020, 15:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Mai exact Grădinița Iacobina
      • +1 (9 voturi)    
        Exact asa, l-am vazut ieri pe Barna cu ghilonina (Luni, 2 martie 2020, 18:20)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        O ducea la lustruit si ascutit.

        Nu-i asa ca omul are o fatza extrem de fioroasa? Te trec fiorii cand te uiti la ochelaristul asta.
      • +3 (3 voturi)    
        @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 6:24)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu-i asa ca-s niste nasoli ? Ce-i standardul ala "Fara penali in functii publice" ? Sa mai lase si ei nitel de la ei ! :)))))
        • +2 (2 voturi)    
          Mi a plăcut sarcasmul (Marţi, 3 martie 2020, 10:09)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ti am dat + dar fără PLUS in Spinarea USR )))
          • +2 (2 voturi)    
            @ un domn : Aici ma ai de "tovaras" ! (Marţi, 3 martie 2020, 12:53)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            PLUS e intr-adevar o capusa infipta in grumazul USR !
            • 0 (0 voturi)    
              tovarasul Voiculescu JR (Marţi, 3 martie 2020, 13:38)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              este Aschia din securistul Voisculescu SR

              ce sa mai spui ?

              + este O Cloaca de Secu
    • +8 (24 voturi)    
      Cand va certati ca prostii, asta se intampla! (Luni, 2 martie 2020, 16:37)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      PNL si USR platesc lipsa unui front comun anti-PSD. Ambele scad. Probabil ca pana in toamna vom ajunge in situatia de a ne "pricopsi" iar cu PSD. 2016 deja-vu.
      Dar asta e, nici PNL nici USR nu au avut pricipalul obiectiv sa scape de PSD ci sa se pozitioneze cat mai bine in vederea impartirii unui ciolan iluzoriu...
      • +6 (8 voturi)    
        Nu se poate scapa de PSD decat prin vot (Luni, 2 martie 2020, 18:12)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        PNL poate sa faca o gramada de manevre de racolare de parlamentari sau politiciei PSD. Nu au cum sa ajusteze realitatea din pix: si realitatea e ca PSD a castigat alegerile in 2016 cu 46%!!!

        Iar USR nu e accepta nici macar in guvernul PNL si au doar 10% in parlament. Cum pot ei sa scape de PSD cu atat de putini parlamentari? Sa ii ia la bataie fizic? (scuze, redactia, nu e un indemn la violenta, e doar o ingrosare voita a situatiei)

        Realitatea e doar una: de PSD se poate doar prin vot. Daca la vot 50-60% dintre cei care voteaza NU voteaza PSD si satelitii. Alta cale nu e.
        • +1 (3 voturi)    
          @sile_v: (Marţi, 3 martie 2020, 6:31)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          E reconfortant sa citesc dupa atata vreme un comentariu neincrancenat si obiectiv la acest articol !
    • -12 (26 voturi)    
      USR e o solutie la spitalul de nebuni (Luni, 2 martie 2020, 16:51)

      AndyX1 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      In frunte cu Nasui si cu Caramitru
      • +6 (10 voturi)    
        De Caramitru nu ma pronunt, dar Nasui e absolut ok (Luni, 2 martie 2020, 18:16)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui AndyX1

        Pot sa ma pronunt de fapt si despre Caramitru: omul are subtilitatea unui rinocer in jungla: scrie ce ii trece prin cap si in functie de ce dispozitie e, pare in unele momente ca are 14 ani. E de ignorat.

        Dar Nasui e chiar ok. Uite ce decara azi un ziarist Neewsweek.

        "În totala indiferență a presei, Claudiu Năsui și prietenii săi au lansat site-ul Open Budget București, un instrument absolut extraordinar pentru a înțelege ce se întâmplă în acest oraș, adică să urmărești traseul banilor. Pentru astfel de gesturi am votat în 2016 cu USR: oameni dedicați comunității care, în loc să strige “ce buni suntem“ și să-ți dea în cap dacă-i contrazici, chiar făceau ceva. Năsui oricum muncește pe brânci în comisia de buget finanțe a Camerei și-și ia pietre pentru șefia organizației USR București, unde e o șerpărie. Open Budget te ajută să vezi unde s-au dus banii Capitalei/ ai sectoarelor și, mai ales, să faci comparații. De exemplu, la PMB, cheltuielile cu asistenta sociala au crescut de la 38 de milioane de lei, în 2017, la 412 milioane de lei, în 2019. Sau: la spitalele din București, s-au dublat cheltuielile de personal, dar au rămas fără bani de investiții, așa că acestea s-au redus cu două treimi.
        Încă mai citesc, fascinat, deși aș avea altceva de făcut"
        • 0 (4 voturi)    
          )))) mai )))) asta un Tik Tok (Luni, 2 martie 2020, 20:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          Pentru “finanțe” n are legătura cu Un Buget
          • +2 (2 voturi)    
            @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 6:36)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ce nu iti place la Open Budget Bucuresti ? Nu cumva faptul ca a fost gandit si realizat de Nasui care e userist ? Userist, nu securist !
            • +1 (1 vot)    
              Este preluat de la o idee ce i am (Marţi, 3 martie 2020, 7:02)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Trimis o pe e mail
              Idee care el a trunchiat o
              • +1 (1 vot)    
                @un domn:In ce sens a trunchiat-o ? (Marţi, 3 martie 2020, 8:01)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                In ce sens a trunchiat-o ?Ai discutat cu el ? Cum a motivat ?
                • +1 (1 vot)    
                  Ignore (Marţi, 3 martie 2020, 10:01)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Total mi a dat

                  Baiul este ca NU este singurul securist , pardon userist care a procedat așa !
                  • +2 (2 voturi)    
                    @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 12:58)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    Te-am intrebat de el pt ca prin intermediul unei cunostinte comune am ajuns sa-l cunosc in perioada in care era userist neintrat in Parlament iar omul mi-a facut o impresie foarte buna atat dpdv intelectual cat si moral. De fapt dupa acea intalnire am inceput sa devin "userist:" chiar daca la inceput nedeclarat !
                    Nu ma asteptam la asa ceva din partea lui, desi observ si eu ca puterea ii schimba si pe cei mai buni !
                    • +2 (2 voturi)    
                      eu cred ca Are Agenda Lui (Marţi, 3 martie 2020, 13:38)

                      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                      orice info extern il respinge !
      • -1 (3 voturi)    
        Stai linistit (Luni, 2 martie 2020, 18:22)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui AndyX1

        Nu te ingrijora, te rog frumos. Imediat a eliberam pe Pintea si ti-o aducem inapoi. La fel de frumoasa competemta si onesta.... bine spalata de Antene....
    • +5 (7 voturi)    
      E nasol ca si USR si PNL scad (Luni, 2 martie 2020, 18:19)

      Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      PSD ar fi trebuit sa fie cel care scade, ei sunt la putere. PNL-ul plateste greselile din justitie (numirile unor procurori dubiosi) si racolarile din PSD, ALDE si Pro Romania.
    • +2 (4 voturi)    
      Mi se pare ca .... (Luni, 2 martie 2020, 18:20)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      PLUS este cam scos din discutie cu mare devotament.... Stiti ca are la fel de multi membri ca si USR ? Sper sa se uneasca in curand si in ..... pofida eforturilor de dezbinare ale lui Nicusor Dan.
    • 0 (8 voturi)    
      vrajeala (Luni, 2 martie 2020, 18:28)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      alocatii marite nu, pensii poate, ne mai gandim, nu stim...reduceri de taxe si scutiri pentru straini si banci...iar furtul din bani publici merge la fel doar ca nu mai fura p$d ci pnl...deci de ce scade pnl-ul ?! pentru ca e ANTIROMANESC!
      • -1 (7 voturi)    
        Cind... (Luni, 2 martie 2020, 21:58)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        unde si cum a furat PNL din bani publici ? Iti dai seama ce debitezi ? Numai ineptii...cica PNL e antiromanesc , ce sa zic , psd ce e ?! Cand vorbesti in necunostiinta de cauza , iti dezvalui slaba dotare de la mansarda ...
    • +4 (4 voturi)    
      Mda (Luni, 2 martie 2020, 22:59)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Plus ca au promis ca vor schimba pilosii, nepotismele, cumetriile infipte in posturi cheie, cu oameni competenti. Nu s-a schimbat absolut nimic!
  • +4 (14 voturi)    
    Bravo, stimate C.D. (Luni, 2 martie 2020, 14:52)

    CezarN [utilizator]

    USR este creditat cu 12,4%, spre deosebire de ianuarie când avea o cotă de 12,4%.
    -----------------------------------------------------

    O simpla recitire a stirii inaintea de a fi publicata ar fi minimul de QA.

    Mulțumim, am corectat!
    • +2 (2 voturi)    
      Banuiesc ca era dorinta ascunsa a redactorului :) (Luni, 2 martie 2020, 18:08)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Mai bine suna: USR a scazut la 18,4%, spre deosebire de ianuarie când avea o cotă de 12,4%.
  • +6 (54 voturi)    
    DE ACEEA VREA NEAPĂRAT ANTICIPATE PNL-UL!!! (Luni, 2 martie 2020, 14:52)

    Tayen [utilizator]

    Și vor mai pierde.
    Păi dacă tu nu faci nimic, da nimic, DE CE TE-AR MAI VOTA LUMEA?
    Ca să dați și pe mai departe pensii speciale!?
    Să pompați bani în bugetărime mai dihai?
    Zero investiții. Pensionări pe bandă rulantă la 40 de ani?
    Pai pentru așa ceva avem deja P.S.D.-ul!
    • -1 (31 voturi)    
      no hai... (Luni, 2 martie 2020, 15:43)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      pnl nu e nici pe departe perfect.. au multe bube si ei.. dar nici sa le aruncam in spinare bolovanii pesedisti..

      va referiti la bugetarimea pesedista si la pensionarii de 40 de ani creati de pesede? ce investitii in cateva luni? de unde bani de investitii cand pesede a indatorat tara pentru pensii???

      nu stiu ce asteptari aveti pentru cateva luni de guvernare.. probabil exagerate.. :)
    • +4 (18 voturi)    
      daaa (Luni, 2 martie 2020, 15:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      psd isi revine

      normal ca-si revine ca orice om cu un iq peste 50 pleaca din tara asta
      • -1 (1 vot)    
        deci (Marţi, 3 martie 2020, 14:03)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Drum bun ,tradatorilor!

        Adica voi aia 5 milioane care ati plecat sa fiti slugi la straini pt 2 lei in plus sunteti toti destepti si noi astia 18 milioane care suntem in tara suntem toti prosti?!

        Nu ti putin asa rusine tradator mic care esti tu?
        • 0 (0 voturi)    
          baiete (Marţi, 3 martie 2020, 14:27)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

          1 - eu nu am plecat ma includ in aia cu iq de maxim 50 :P
          2 - nu e vb de "2 lei in plus" e vorba de :
          a - un salariu de cateva ori mai mare
          b - conditii pt copii tai
          c - infrastructura
          d - respect
          sa continui?!
          3 - chiar daca as fi plecat nu imi e deloc rusine. Ce a facut tara asta pentru mine?! facultatea mi-a dat diploma, in rest totul am invatat acasa !
  • -4 (26 voturi)    
    alta facatura de sondaj, .. si usr stationeaza (Luni, 2 martie 2020, 14:53)

    mnicku [utilizator]

    ca asa vrea muschiu unor indivizi

    si la vot surpriza!...., usl-ul detronat
    • -1 (19 voturi)    
      nu a stationat (Luni, 2 martie 2020, 16:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      a scazut de la 12 la 10%.
      Scadere ,,pe merit'' dupa parerea mea.
      • 0 (4 voturi)    
        asa e (Luni, 2 martie 2020, 18:26)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ai pus punctul pe i. Exact cum spune la Antene+izmene. USR este responsabil pentru deficitul bugetar, lipsa investitiilor, pensiile speciale, miile de nemernicii promovati in functii si greu de scos din sistem.... Jos tiranii de la USR!
        PSD si Dragnea singurii patrioti care ne pot salva. Again and again, cu toate stampilele, pana la ultimul neuron... URAAAAAA! URAAAAA!
  • -6 (38 voturi)    
    K (Luni, 2 martie 2020, 14:59)

    cartofiprajiti [utilizator]

    PNL si-a aratat de fapt intentiile daca vin la putere : taieri de salarii ,pensii su/la, alocatii ioc ..ei nu sunt pentru cetateni ...gargara si minciuni electorale!!!
    • -1 (25 voturi)    
      ce sluga penibila esti (Luni, 2 martie 2020, 15:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      unde au taiat ma?! ceva?! orice?!

      dimpotriva au fost la fel de pomanagii ca pesedii tai

      minti de ingheata apele ca sati apare stapanii hoti pe care-i slujesti!
      • +2 (4 voturi)    
        k (Marţi, 3 martie 2020, 10:10)

        cartofiprajiti [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        serios boy?! ...au marit pensiile si alocatiile ?? nu stiam :) ...pneleul e blana de oaie sub care se ascunde pd-ul ...lepre
        • 0 (2 voturi)    
          ba sluga fara creier (Marţi, 3 martie 2020, 14:30)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

          1 - nu intotdeauna cea mai buna masura e marire veniturilor... invata ce e aia inflatie si d c apare!

          2 - pnl nu a micsorat, ca despre asta e vorba!

          3 - da psdu ce e ma?! ignoram ce spune comisia de la venetia cand vrem noi, dar cand face pnl ceva care incalca ce recomanda aia, brusc urlam ca aia incalca ce zice comisia de la venetia. nu crezi ca stapanii tai sunt cam ipocriti?!

          PS: imi place ca v-ati chemat pretinii postaci sa va dati plusuri aiurea cand nu mai citeste nimeni stirea. ba da penibili mai sunteti!
          • +1 (1 vot)    
            k (Marţi, 3 martie 2020, 17:59)

            cartofiprajiti [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            limbajul tau e ca pneleul ...l/abar :)
    • -1 (7 voturi)    
      EȘTI ZDRAVĂN!??? (Luni, 2 martie 2020, 17:11)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Era bine dacă reducea salarii!!!! Sau pensii speciale!!! ERA MINUNAT!!!
      Aia ar fi însemnat că i-ar fi interesat investițiile. Că nu poți să dai pensii speciale, vouchere, salarii de naBABI ȘI SĂÎ FACI ȘI INVESTIȚII!!!
  • +14 (32 voturi)    
    Pana la alegeri ajungem tot ca acum 4 ani. (Luni, 2 martie 2020, 15:00)

    Amad [utilizator]

    Nu cred ca vrea nimeni sa salveze tara asta. Toti vor la ciolan, defapt.
    Altfel PNL-ul si chiar USR-ul si-ar fi jucat altfel cartea.
    Practic ne-am intors de unde am plecaat. Deja-vu ...
    • -2 (4 voturi)    
      Toti vor la ciolan, deci nu merita sa votam (Luni, 2 martie 2020, 18:06)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Si castiga iar PSD-ul cu 46%, ca in 2016. Si stim ce urmeaza.

      Mai aveti astfel de idei valoroase?
    • 0 (6 voturi)    
      raspandacule ! (Luni, 2 martie 2020, 18:29)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Porcaria asta ca toti sunt la fel de ticalosi si de idioti este propagata de FSN/PDSR/PSD si izmenele lor (alte 17 partide de mafiofi nemernici) inca din 1990.
      Trebuie sa ai IQ de 1 digit ca sa crezi ca in cateva luni poti face schimbari majore cand iubitii tai de la PSD au majoritate in parlament.
      USR PLUS au spus asta clar ca nu se poate guverna si de aceea nu au vrut sa intre in guvern anul trecut.
      Intelegi ceva ??
  • -3 (9 voturi)    
    sondaj (Luni, 2 martie 2020, 15:02)

    vonamor [utilizator]

    pai si PMP unde-i ? :))
  • -4 (4 voturi)    
    Nici acum nu este bine :)) (Luni, 2 martie 2020, 15:02)

    CezarN [utilizator]

    USR este creditat cu 12,4%, ca în ianuarie când avea o cotă tot de 12,4%. PLUS are cotă de 3,5%, simulare cu măsurătoarea precedentă.
    ---------------------------------------
    USR este creditat cu 12,4%, la fel ca în ianuarie. PLUS are cotă de 3,5%, similara cu măsurătoarea precedentă.
  • +7 (35 voturi)    
    PSD+ALDE+UDMR+PRO = 40% (Luni, 2 martie 2020, 15:03)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Din pacate este o singura concluzie: Tara de oameni redusi mintal!
    • +1 (3 voturi)    
      sunt doar ..."saraci cu.. (Luni, 2 martie 2020, 20:00)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      duhul"....cind mai mult de jumatate din populatie ( fara a socoti scolile ) are ...wc ul in gradina si unii ard pneuri pt o sarbatoare religioasa ...pe de alta parte in tara penalilor e greu sa faci sondaje..
  • -7 (25 voturi)    
    S-a uzat mandolina ??? (Luni, 2 martie 2020, 15:05)

    Ozmo [utilizator]

    Sa nu se strice de tot !!! Ciolacu’ e mai sexy, romanu’ e mancau din fire :))
    • 0 (6 voturi)    
      Nu s-a uzat mandolina, (Luni, 2 martie 2020, 18:53)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      s-a ruginit de tot !!! O iau cu placuta surdeza pnl-istii de la pad-isti:)) politicianul e din acelasi aluat, indiferent ca e de la pnl sau de la psf ! Hai sictir !!!
  • -1 (23 voturi)    
    Nu ne invatam minte (Luni, 2 martie 2020, 15:06)

    electron [utilizator]

    PNL e la putere de cat 3 luni? La ce se asteapta lumea ca dintr-o data o sa fie totul super? Ca nu mai sunt probleme merge totul uns?

    Nu ne invatam minte pana nu ajungem pe fundul prapastiei. Pana atunci tot asa va fi PSD ajunge la putere strica tot sau in cel mai bun caz face totul sa stagneze. Vin altii incearca sa faca lucrurile sa mearga. Nu ne place ca noi vrem acuma pe loc sa curga laptele si mierea si Doamne feri sa fie vreun rateu sau sa se ia masuri nepopulare. Jos cu ei, hai iar cu PSD.
    • +8 (20 voturi)    
      racolari + procurori fara avizul CSM (Luni, 2 martie 2020, 15:49)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Asta a facut Iohannis si PNL-ul si asta deconteaza.
      • +4 (16 voturi)    
        plus 25 de oug (Luni, 2 martie 2020, 16:23)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Vladf555

        foarte necesare in acea noapte
        dar asa de necesare ca nu mai era nevoie de avizele legale
        • 0 (4 voturi)    
          OUG 13 ="Super Tare" (citat din P$D) (Luni, 2 martie 2020, 17:20)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          care bate cele 25 ))))
  • -6 (38 voturi)    
    Cu Citu premier mai pierde 10 procente (Luni, 2 martie 2020, 15:06)

    Fides [utilizator]

    Asa se castiga alegerile in Romania normala, fara vorbarie: votand PORN.
    • 0 (4 voturi)    
      Cel mai important la un sondaj (Luni, 2 martie 2020, 17:30)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      facut cu aprox. 10 luni inainte de alegerile din decembrie e tendinta, daca se pastreaza, practic pana la alegeri ne ducem la cifrele din 2016.
  • -9 (23 voturi)    
    He he (Luni, 2 martie 2020, 15:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ma da sa facem alegerile alea cat mai repede … cat mai anticipate. Maine daca se poate.
    • -1 (23 voturi)    
      mori ba (Luni, 2 martie 2020, 15:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      m-am saturat de aparatori ai hotilor ca tine!
      • -2 (4 voturi)    
        Dacă ai 13 ani (Luni, 2 martie 2020, 22:20)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        e explicabil că vii cu faze gen „mori bă” pă net.
        Ești un biet kid speriat, ascuns sub tastatură.
        • 0 (0 voturi)    
          merci (Marţi, 3 martie 2020, 14:32)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          daca ai zis ca as avea 13 ani inseamna ca mi-a reusit ce vroiam : sa ma cobor la nivelul vostru de "inteligenta" postacilor!

          eu am targhetat un 4 ani, dar na... nu pot nici macar sa ma prefac ca sunt atat de prost. imi cer scuze ca nu ma pot da drept un psdist autentic!
  • 0 (18 voturi)    
    nu afecteaza pe nimeni... (Luni, 2 martie 2020, 15:18)

    VaseaV [utilizator]

    tot USL este, ca e la uni sau la ceilalti, tot aia e....nu cumva sa ajunga la altii, ca atunci e incepe sa fie dificil !
  • +4 (18 voturi)    
    Poate ca PSD va dori in final "anticipate" (Luni, 2 martie 2020, 15:22)

    animatron [utilizator]

    Orice guvernare care depinde de majoritati parlamentare aleatorii nu are cum sa se mentina la cote foarte inalte in opinia publica, alegatorii nu au timp si chef sa distinga tot felul de subtilitati si manevre politice ca pretext ca lucrurile nu merg suficient de bine.

    Asa ca e fireasca scaderea PNL, mai ales in conditiile esecului de a scapa de guvernul Orban prin vot parlamentar fortat (vezi decizie CCR).

    La fel de normala mi se pare cota mai buna a PSD-ului, a trecut catva timp de la indepartarea dnei Dancila, partidul s-a mai stabilizat in aparenta, exista o conducere care comunica bine politic.
    Sigur, 20-25% e foarte departe de performanta anului 2016, dar e bazinul electoral pesedist, greu de presat mai mult.

    USR-ul confirma trendul descendent lent, partidul e intr-o vesnica agitatie interna, lasa impresia ca nu e capabil nici macar sa faca un pic de ordine in randurile sale, marea majoritate a alegatorilor considera USR-ul ca nefiind pregatit sa conduca o tara ca Romania.

    PLUS e identificat de electori ca "partidul lui Ciolos" si e stabil pentru ca fostul premier are fanii lui inca de cand a condus Romania timp de aproape 1 an (cu rezultate controversate, intre care un PSD la 46%).

    USR-PLUS se zbate in intervalul 10-15% de luni de zile si nu se vad semne ca "purgatoriul" luptelor interne s-ar termina curand (vezi esecul lamentabil in jurul candidaturii lui Nicusor Dan, fondator al USB devenit USR).

    ALDE si Pro-Romania exista acum doar prin cei doi lideri care au notorietate nationala ca fosti premieri ai tarii (Tariceanu si Ponta, ambii social-liberali), PMP-ul nu reuseste sa iasa de sub umbra fostului presedinte Basescu pentru a capta mai mult din curentul conservator si cel unionist.

    La europarlamentare organizatia separatista UDMR a trecut pragul de 5% cu ajutorul a vreo 15.000 de "maghiari" aparuti de nicaieri prin Moldova, Oltenia si locuri unde nu avazut nimeni niciodata vreun ungur.
    Se va intampla ca in Slovacia (maghiarii nu au trecut pragul)?!
    • -4 (16 voturi)    
      fals (Luni, 2 martie 2020, 16:11)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Sondajul nu spune nimic de ProRomania.
      Surpriza va fi ca PSD + ProRomania + ALDE + UDMR vor acumula peste 50% la alegeri parlamentare.
      Asta meritam !
      Prin alegerea lui Nicusor Dan pe usa din dos au de pierdut atat USR cat si PNL si PLUS. Singurul castigat este ND care daca nu face parte dintr-un partid va fi la cheremul consilierilor din primarie. Practic va deveni o marioneta
      • +5 (11 voturi)    
        ciudata Opinie Ai (Luni, 2 martie 2020, 16:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jude

        dar inteleg ca PLUS e ceva..mai ceva ca USR ?
        PLUS este o Capusa in spinarea USR !
      • +1 (1 vot)    
        Proponta - 4.6%, speram sub prag (Marţi, 3 martie 2020, 9:14)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Jude

        Comunistul ala mic sa se ducă sa muncească pe undeva...
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Marţi, 3 martie 2020, 10:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Bine Precizat
  • +2 (28 voturi)    
    tara asta (Luni, 2 martie 2020, 15:27)

    liviu_ [utilizator]

    nu-si mai revine niciodata

    romanii sunt PROSTI de bucuie...

    voteaza ACEEASI HOTI de 30 de ani dar tot timpul se asteapta sa fie mai bine...

    si mai e ceva: in romanica daca nu guvernezi castigi voturi orice ai face, daca guvernezi pierzi voturi orice ai face! pur si simplu asa functioneaza. nu conteaza parlamentul, conteaza doar guvernul si presedintele pentur ca popo(r)ul roman atata stie... stie cum functioneaza politica la fel de bine cum stie un caine engleza!
  • +3 (19 voturi)    
    contributia criticilor usr la adresa pnl (Luni, 2 martie 2020, 15:50)

    ics_11 [utilizator]

    cand doi se cearta al 3-lea castiga. strategia absoluta cretina a usr-ului de a critica pnl-ul a contribuit la scaderea in sondaje atat a pnl-ului cat si a usr-ului. cine a castigat ?! evident psd-ul.
    cei de la usr ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa ia din voturile celor care sunt nehotarati sau voteaza cu alde, pmp sau pro romania, ba chiar si din alegatorii psd-ului daca sunt atat de buni pe cat se vad ei insisi.
    • -2 (12 voturi)    
      o analiza pertinenta (Luni, 2 martie 2020, 16:30)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      dar din pacate natangii de la USR+ nu inteleg nimic si nici nu o sa inteleaga.
      Sunt aceeasi prosti pentru care politica nu exista si s-au trezit ca ii loveste in moalele capului cu un baros, vezi nenumarate abuzuri ale PSD.
      Si tot asa se comporta.
    • +2 (6 voturi)    
      Din contra, trebuie criticat PNL-ul (Luni, 2 martie 2020, 18:03)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      E cumva PNL-ul asta Maica Tereze a politicii romanesti? Ca deja incepe sa aduca a PSD: au cumparat si inghitit sute de primari, consilieri sau organizatii cu totul de la PSD, ALDE, PMP sau ProRomania. Oameni dubiosi, fost psd-ist amici cu Dragnea, oameni care nu pot sa justifice milioane in fata ANI, oameni cu dosare la DNA in curs, fost ministri ALDE impotriva carora PNL a depus motiunea de cenzura, Chirica, Chereches, totul de-a valma: stomacul PNL pare fara fund.

      PNL se uzeaza indiferent de ce zice USRPlus! Daca cei de la USRPlus nu actioneaza ACUM ca un partid de opozitie (asta si sunt, PNL a refuzat sa accepte nominalizari de la USR in guvern) TOATA UZURA E CAPITALIZATA DE PSD.

      E complet stupid politic din partea lor sa stea ghiocel in fata PNL-ului. Asa se vor comporta si daca vor intra la guvernare alaturi de PNL? Pai atunci de ce sa mai votam niste carpe moi de sters praful? Votam direct PNL-ul, nu?
      • +1 (3 voturi)    
        dusmanul romanilor este psd (Marţi, 3 martie 2020, 0:38)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        pnl-ul nu este un partid perfect, nu este maica tereza a politicii romanesti si, mai rau, poate sa dispara asa cum a disparut si pntcd.
        dar psd nu a disparut timp de 30 de ani, este un partid bazat pe nepotism si clientelism politic. daca nu te-ai prins, acesta este marele rau din romania ultimilor zeci de ani, nu nimicurile pe care usr le reproseaza pnl-ului
        era o persoana de la usr care zicea ca pnl sa faca un pas in spate. total gresit : pnl trebuie sa mai faca multi pasi in fata psd-ului si usr-ul n-are decat sa faca si mai multi daca poate. nici o forta de dreapta nu trebuie sa faca vreun pas in spate, doar psd, care a capusat romania 30 de ani, trebuie sa se dea deoparte in acest moment. sau sa fie dat deoparte.
        daca esti de dreapta trebuie sa te lupti cu psd pana dispare, nu sa-ti ataci aliatii.
        cui nu-i place pnl si este de dreapta automat va vota usr, nu trebuie sa faca nimic usr-ul in acest sens.
        eu nu vad ca usr-ul sa critice psd, vad ca incearca sa ne scape mai intai de pnl.
        • +2 (2 voturi)    
          @icx: Nu are rost sa-i mai cerem PSD (Marţi, 3 martie 2020, 8:27)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          sa se reformeze pt ca nu o va face niciodata ! Dar asta inseamna ca nu avem dreptul sa-i cerem PNL sa se reformeze ? (inca, la atatia ani, de la destramarea USL, PNL mai poarta cu sine mirosul si obiceiurile dezgustatoare ale PSD !)
          Niciodata nu e momentul sa-i cerem asta ?
          Din aceasta cauza vi se pare inadecvat USR ?
          PNL e in postura celui care plin de praf si mizerie ii cere unuia care este noroit din cap pana in picioare sa paraseasca incaperea pt a o ocupa el !
          USR nu face altceva decat sa-i ceara sa foloseasca sapunul !
          • +1 (1 vot)    
            Poate nu i Direct (Marţi, 3 martie 2020, 10:03)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            In exprimare ))))
            • +1 (1 vot)    
              @un domn : Am mai auzit asta spus (Marţi, 3 martie 2020, 13:05)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              pe g4 . Mi-o spunea Scara. Nu-s de acord ! Sunt de parere ca daca greseste i-o spui clar si prietenului, nu doar adversarului. Difera faptul -cred eu - ca pe prieten poti sa-l cicalesti si sa te necajesti daca nu pricepe !
              • 0 (0 voturi)    
                crezi ca Penele poate fi prieten (Marţi, 3 martie 2020, 13:39)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                cu USR ? nu cred asta !

                si Dan stie asta ! asta ma mira ca nu se Observa !
                • 0 (0 voturi)    
                  @un domn : Nici nu trebuie. (Marţi, 3 martie 2020, 14:57)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  sa se iubeasca ! Trebuie sa colaboreze corect ori eu nu vad corectitudine din partea PSD in raporturile sale cu USR ci, cum iti spuneam, o acceptare de tovaras alaturi pana cand ii convine lui Orban !
                  Norocul este ca nici USR nici Barna nu sunt prosti !
                  Da, dar asta ii face periculosi pt PNL, mai periculosi decat PSD, pt ca, cu aceasta adunatura, PNL se poate "intelege", dar cu useristi, pas !
                  • 0 (0 voturi)    
                    Momentan doi consilieri USR (Marţi, 3 martie 2020, 15:22)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    au votat ceva Bugete Locale

                    asa ca

                    pas du tout ))))
                    • 0 (0 voturi)    
                      @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 17:31)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                      Pe taramul asta si PNL sta bine : doar stii ca a ajutat-ope Firea ! :)))))
          • +2 (2 voturi)    
            trebuie sa scapam de tot de psd, nu crezi ? (Marţi, 3 martie 2020, 10:43)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            eu cer pnl si usr sa ne scape de psd. dupa aia usr n-are decat sa fie cel mai tare partid din romania.daca vine cu oameni buni castiga toate primariile din tara chiar daca alegerile sunt intr-un singur tur. mie imi convine orice solutie care ne scapa de psd.
            • +1 (1 vot)    
              @ics : Ai grija ce-ti doresti ! (Marţi, 3 martie 2020, 13:12)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              PNL a invatat de la PSD (PDSR) (FSN) ca sunt buni "tovarasi de drum" ! Ii folosesti iar cand ai ajuns la destinatie te debarasezi de ei ( Ma rog, nu in stil bolsevic, stalinist, dar oricum, macar un sut le tragi in dos samd)
              Pana acum voturile USR au fost bune pt PNL care mereu le-a spus : "Da,da, nu v-am uitat" dar mai avem nevoie de niste voturi !" :)))
              • 0 (2 voturi)    
                daca as fi psd-ist as face ce faci tu (Marţi, 3 martie 2020, 17:07)

                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                daca as fi psd-ist as incerca sa invrajbesc pnl-ul si usd-ul cat mai tare. mi-ar conveni de minune, din punct de vedere electoral, ca cele 2 partide sa se paruiasca si sa-si scoata ochii.

                daca as fi psd-ist as face exact ce faci tu.

                dar nu sunt, asa ca doar pentru tine am sa repet : psd-ul trebuie sa dispara daca vrem ca romania sa mearga in directia buna.
                • 0 (0 voturi)    
                  @ics_11: (Marţi, 3 martie 2020, 17:40)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                  Gandesti in termeni exclusiv electorali ori nu asa se pune problema ; nu-i corect ;cred ca gresesti !
                  Eu nu incerc sa invrajbesc pe nimeni, doar arat unde,dpmdv, PNL greseste fata de USR !
                  PS. Sunt convins ca daca ai fi PSD asa ai face ! Si ai gresi ! Fii de dreapta si recunoaste acolo unde gresesc cei cu care tinem. Asa ii ajuti mai bine, decat prefacandu-te ca nu le vezi erorile !
                  • 0 (0 voturi)    
                    fiecare face cum crede ca e mai bine (Marţi, 3 martie 2020, 20:09)

                    ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    importnat este sa scapam d epsd.
                    pana dupa alegerile parlamentare voi lauda pnl-ul si voi critica psd-ul.
                    de ex. uite cateva lucruri bune facute de pnl :
                    - a scazut pretul la benzina
                    - s-a imprumutat la dobanzi negative
                    - ROBOR-ul a scazut
                    - a pregatit si adoptat in timp record bugetul pt. 2020
                    - a dat afara o parte din odraslele psd-iste
                    - a eliminat efectele nocive ala ordonantei 114
                    - a redus arieratele din economie prin rambursarea in termenul prevazut de lege a tva-ului datorat de stat
                    - a redus numarul de asistati sociali
    • +2 (2 voturi)    
      @ics:Si sa inghita toate c........e PNL, nu-i asa? (Marţi, 3 martie 2020, 8:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Plus toate promisiunile neonorate !

      Poporul asta e un popor nebun ! Cum de nu intelege ce fel de partid e PNL atata timp cat liberalii promit USR ca vor rezolva problema alegerii primarilor in doua tururi, isi asigura astfel sprijinul habarnistilor in Parlament la Motiunea de cenzura impotriva guvernului lui Dancila, dupa care Orban promite UDMR ca nu va da nicio OUG pe tema alegerilor in doua tururi si obtine si sprijinul maghiarilor. Dupa care il pierde la investirea guvernului pt ca isi incalca promisiunea fata de udemeristi.
      Asta nu-i politica ! E curvasareala din partea penelistilor ! Si uite ca nu pot continua asa !
      Ce-au obtinut ? Se vede in sondajul din urma !
      • +1 (1 vot)    
        sa castige usr toate alegerile, e ok pt. mine (Marţi, 3 martie 2020, 10:48)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        eu cred ca trebuie sa iesim masiv la vot si sa votam orice altceva decat psd, acest partid care a paratizat romania timp de 30 de ani !
        • 0 (0 voturi)    
          @ics: Se va vota masiv doar ca deja cei mai multi (Marţi, 3 martie 2020, 13:18)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          (indirect chiar tu imi confirmi parerea) vor vota PNL pe post de raul cel mai mic. Iar ideea asta le e indusa chiar de penelisti !
          Pt mine si pt multi ca mine, aparitia USR (fara PLUS) reprezinta in sfarsit posibilitatea de a nu mai vota raul cel mai mic ci binele, speranta de mai bine, in sfarsit !
          • 0 (0 voturi)    
            sper sa se voteze masiv (Marţi, 3 martie 2020, 16:43)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            este f. important sa se iasa masiv la vot (atentie, participarea la alegerile prezidentiale nu a fost una foarte mare) pentru a dilua cele 2-3 mil. de voturi pe care le are psd-ul. partidul care a acaparat toate institutille statului, care a tinut captiva romania in toti acesti ani de dupa revolutie, trebuie sa dispara cat mai urgent.
  • +7 (19 voturi)    
    Daca nu vor fi anticipate, totul se naruie (Luni, 2 martie 2020, 16:12)

    Susufler0 [utilizator]

    pana la toamna pt PNL !

    PSD va castiga procente votand legi populiste pt ca inconstienta lui este maxima. Guvernarea liberala a lui Orban o va imita pe cea a lui Tariceanu din 2007 !
    Va fi un ping pong intre OUG date de guvern si legile de respingere a lor date de PSD in Parlament !
    Abia cu ajutorul unei Coalitii va reusi PNL sa guverneze dupa alegerile din toamna !

    PS. Dar cu totii stim ce inseamna coalitiile de dreapta in Romania !
    • +1 (7 voturi)    
      USR este Momentan Incremenit (Luni, 2 martie 2020, 16:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de ce ?
      • +1 (3 voturi)    
        @un domn: (Luni, 2 martie 2020, 17:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Rareori am vazut atatea forte de dreapta si atatea energii descatusate pt a demola acest partid !
        E ca si cum toti nostalgicii dreptei din ultimii 25 de ani nu vor sa o accepte. Cum asa sa vina niste tasti basti sa se bage in joaca noastra cu PSD ? "Pai daca dispare psd noi cu cine ne mai certam, pe cine mai injuram" ?
        Asa ca USR e pt voi cand cu basca cand fara basca, dar mereu o are sau nu o are la el in contratimp ! Rareori s-a vazut ca unui partid sa ii dea la cap exact cei care ar trebui daca nu sa-l sustina, sa inteleaga ca este parte a fortelor care vor sa dea jos PSD.
        Dar ce te faci, si aici revenim la fondul problemei, ce te faci cand partidul de dreapta care a tradat si a intrat intr-o constructie politica mizerabila (CARE NE-A ADUS IN SITUATIA DE AZI !) se simte in realitate mai confortabil alaturi de Ciuma Rosie ( pe care o dezavueaza declarativ) decat de o Uniune care cere exact ce PNL nu poate oferi - starpirea coruptiei, mai multa democratie (alegeri in doua tururi), MERITOCRATIE !

        Ce spuneai ? Ceva despre stagnare ? Pana acum ti-am vorbit de stagnarea PNL, daca vrei discutam si de USR dar intai sa intelegem bine ce inseamna azi PNL (Afara-i vopsit gardu si...)
        • +1 (3 voturi)    
          Sunt Convins ca ai Știință in legătura (Luni, 2 martie 2020, 21:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Cu ceea ce “simt” la Adresa Penel€

          Baiul ( in opinia mea ) este ca USR încă nu și a agregat Forțele ! Iar unii ca Năsui sau Drula au Agenda Lor
          • +2 (2 voturi)    
            @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 6:42)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Pana una alta eu vad ca Nasui face lucruri in interesul cetatenilor ! Ce altceva poate fi site-ul care iti prezinta sursele risipei si pe risipitori (posibili hoti ?)
            • +2 (2 voturi)    
              Ti am scris mai sus despre Tik Tok (Marţi, 3 martie 2020, 7:05)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Nu e asa doar sa spui, sa tasyezu, sa si prezinti circuitul banului public comparativ cu anul anterior, or Nasui a facut de capul lui dupa ideea mea
              • +2 (2 voturi)    
                @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 8:30)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Imi pare rau dar nu ti-am inteles comentariul ! O fi vina mea, dar faptul ramane fapt ! :))
                • +2 (2 voturi)    
                  Ti am scris mai sus (Marţi, 3 martie 2020, 10:05)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Năsui a Ignorat mailul meu , l a trunchiat și a ieșit un Tik Tok , nu o monitorizare a banului public
                  • +2 (2 voturi)    
                    @un domn: (Marţi, 3 martie 2020, 13:20)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    Ok !
  • +4 (16 voturi)    
    S-a lamurit lumea cum e cu USR (Luni, 2 martie 2020, 16:56)

    AndyX1 [utilizator]

    Incapabili, cu idei traznite, mofturosi, lipsiti de credibilitate. Dovada ca n-au fost in stare sa ia nimic din procentele PNL, ba dimpotriva: raportat la cat aveau, ei au pierdut mai mult decat PNL-ul.
    • -1 (7 voturi)    
      Eu nu m-am lamurit, vreau sa ii vad la guvernare (Luni, 2 martie 2020, 17:57)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui AndyX1

      Ca sa ma lamuresc cu un partid. vreau sa il vad la guvernare. USR nu a fost parte dintr-o la guvernare politica pana acum. Eu astept sa ia un scor bun la parlamentare, sa intre in guvern, sa ia cateva ministere mai grele (gen Drula la transporturi, Vlad Voiculescu la Sanatate sau Cristian Ghinea la fonduri europene) si sa ramana acolo 4 ani.

      Dupa aia as trage linie.

      Si va rog sa nu imi vorbiti de politicieni incapabili sau trazniti: am avum prim-minstru pe Dancila, economia a fost pe mana lui Andrusca, agronomia pe mana lui Daea, Educatia pe mana lui Genunche Pop si asa mai departe.

      In conditiile astea, nu vad cum oamenii de i-am spus mai sus nu sunt o optiune de incercat.
      • 0 (2 voturi)    
        Nici PRM n-a fost la guvernare (Luni, 2 martie 2020, 22:16)

        AndyX1 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Si n-a vrut nimeni sa-l vada la guvernare. A murit virgin dupa ce luase 30%.

        USR sunt doar alte hahalere populiste la fel ca si PRM, dar din alta generatie. Oricum si lumea e vaccinata acum, nu mai merge cu istericale.
        • +1 (1 vot)    
          @AndyX1: (Marţi, 3 martie 2020, 6:46)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AndyX1

          Sa nu-mi spui ca tu esti unul din vaccinuri (porecla ta asta sugereaza) ! Pari a fi insa un vaccin ratat pt ca atata analfabetism functional ce tasneste din spusele tale, mai rar se vede !
        • +1 (1 vot)    
          PRM a fost la guvernarea vacaroiu (Marţi, 3 martie 2020, 9:18)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui AndyX1

          1993-1995
      • +2 (2 voturi)    
        @sile_v: (Marţi, 3 martie 2020, 6:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Asta tot spun si eu : Au incercat in 30 de ani fel si fel de variante cu PSD si PNL in diverse combinatii si aliante si coalitii, au votat fel si fel de efemeride gravitand in jurul celor doi fluturi mari de noapte ce au acoperit cu randul lampa si s-au ars si este de neinteles ca nu vor sa vada (daca e sa se arda, sa se arda, pt ca oricum nu ar fi parjolul pe care l-au lasat in urma lor PSD, USL) USR-ul la guvernare !
        Dar nu vor sa-l vada la modul asta : "Sa ii demolam, sa nu se mai stie de ei" ! Astfel se procedeaza azi in politica si in mass- media cand vine vorba de USR !
        • +3 (3 voturi)    
          partial Adevarat (Marţi, 3 martie 2020, 11:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          eu doar vreu sa demolez PLUS si Lichelele din USR care Incremenesc la 10 % ( asta dovedeste ceva )
  • -3 (7 voturi)    
    in ritmul acesta ... (Luni, 2 martie 2020, 17:37)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    In acest ritm, pana la locale liberalii scad la 30%, in vreme ce pedesereul depaseste usor 50%, formeaza singur guvernul.

    Iar la parlamentare, Partidul lui Ilici revine la 93% si peste, la fel ca in 1990!
    • -1 (1 vot)    
      Ia studiaza (Marţi, 3 martie 2020, 9:23)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Când a avut FSN 93%? Poate 67%, 76% dupa redistribuiri
  • +1 (7 voturi)    
    Dacă ajunge coronavirusul la noi... (Luni, 2 martie 2020, 17:46)

    Nyk1 [utilizator]

    ...și alegătorilor PNL le mai mor dintre părinți, bunici sau rude, pentru neînchiderea granițelor țării PNL va fi penalizat cu mult mai mult decât atât. Va lua soarta PNȚCDului.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu Înainte de P$D (Luni, 2 martie 2020, 19:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cu tot ceea ce fetid ai scris
  • -2 (2 voturi)    
    Total irelevant,din oricare parte ai privi. (Luni, 2 martie 2020, 18:15)

    persuasiv [utilizator]

    Trebuie sa iasa si HN in fata cu ceva.Procentele prezentate erau relativ usor de preconizat.Nu era nevoie de o caciula de bani pentru asta.Nu va mai obositi sa imi publicati cometariul.Asa cum nu v-ati obosit nici cu cele alte cateva.
  • +3 (5 voturi)    
    Ba (Luni, 2 martie 2020, 20:23)

    Costi888 [utilizator]

    Terminati ma cu prostiile. Pesedake are 2-3 milioane de votanti.. si atat. Restul e cancan. De zece ani incoace doar % difera in functie de nr votantilor. In rest sunt 2-3 mil.
  • +3 (5 voturi)    
    Daca se mai îndoia cineva (Luni, 2 martie 2020, 20:56)

    Un cititor [utilizator]

    Că toți sunt o apă și-un pământ, vânduți străinilor, să urmărească traseul legii vaccinării. Nu mai contează cum se votează. Jocurile sunt făcute. Împărțirea în partide e pentru decor.
  • -2 (2 voturi)    
    Am mai vazut (Marţi, 3 martie 2020, 1:20)

    yol [utilizator]

    sondaje d-astea si inaintea europarlamentarelor. Si dupa, usr-ul a castigat toate orasele mari si diaspora. Pnl si psd si-au imparit voturile satenilor, pentru ca de fapt asta e si va fi bazinul lor electoral.
  • -1 (1 vot)    
    asa-i romanul, tine cu hotii (Marţi, 3 martie 2020, 17:49)

    barba-neagra [utilizator]

    Nu va mirati: de cate ori a fost prins unul sau au fost dati in vileag mai multi politicieni PSD pentru hotie, mita, etc, populatia i-a ovationat si i-a votat cu mai mult drag. De ce? Poate e un germene ramas de sute de ani pe acest pamant de cand hotii si smecherii fac ce vor iar oamenii cinstiti sunt luati drept prosti. Pe de alta parte, daca il urmariti pe Moise Guran veti intelege de ce Plus nu se dizolva in USR.