Sondaj intern al liberalilor. Orban: PNL are peste 30% în București

de Redacția     HotNews.ro
Vineri, 28 februarie 2020, 11:30 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
​PNL are peste 30% în opţiunile bucureştenilor, fiind "umăr la umăr cu PSD", conform unui sondaj, şi este deschis la discuţii cu alte formaţiuni politice, a anunţat, vineri, liderul liberalilor, Ludovic Orban.

"Am făcut sondajul de opinie. PNL este peste 30% în Bucureşti. Suntem umăr la umăr cu PSD, avem capacitatea de a câştiga cu candidaţii măsuraţi pe PNL în patru sectoare şi în încă un sector, cea mai dificilă situaţie fiind la sectorul 3", a afirmat Orban după şedinţa Biroului Executiv al formaţiunii.

El a spus că liberalii sunt deschişi la discuţii cu formaţiunile care îl vor susţine pe Nicuşor Dan. "Noi suntem deschişi la discuţii. Ne dorim victoria pe toate fronturile şi ne dorim să susţinem candidaţi puternici, care să ne confere garanţia că au capacitatea de a câştiga şi mai ales că au capacitatea de a schimba în bine administraţia Bucureştiului şi administraţia sectoarelor", a adăugat Ludovic Orban.

Întrebat dacă susţine alianţe cu alte partide şi pentru primăriile de sector, Orban a spus: "Noi am luat decizia de a-l susţine pe Nicuşor Dan, candidat la Primăria generală. Care va fi formula politică, asta nu o putem şti, decât după ce vom purta discuţii cu eventuale alte formaţiuni politice care vor lua decizia de a susţine candidatura lui Nicuşor Dan".

"În ceea ce priveşte pe noi, noi am luat decizia, singurul lucru pe care l-am stabilit clar cu Nicuşor Dan este un parteneriat solid, bazat pe soluţii pentru problemele Bucureştiului, bazat pe o colaborare şi un dialog onest care să ducă cu adevărat la victoria în alegerile din iunie şi la rezolvarea marilor probleme ale Capitalei", a mai spus Orban.

Sursa: AGERPRES






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4938 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    E mai greu la sectoare (Vineri, 28 februarie 2020, 11:48)

    Kap [utilizator]

    Iar situația e grea la sectorul 3 pentru că în loc să arunce pe cineva în luptă, aruncă un iepure, parcă să n-aibă NeaCoiță adversar.
    Cine a auzit de Paul Gheorghe, catindat PNL la sectorul 3?
    Renunțînd la luptă suspect PNL nu vor face nici 15% la sectoare, chit că în consiliul general, agățați de procentele lui Nicușor, poate vor sări de 15%.
    La sectoare trebuie de asemenea candidați comuni, altfel mulți pe$ediști vor fi primari și la anul. La sectoarele 3, 4 sau 5.
    • +5 (5 voturi)    
      la sector 3 (Vineri, 28 februarie 2020, 12:19)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      o sa fie mare buba, ca neacoita a cam facut ceva pe acolo, stau in S3 si stiu, asa ca posibil oricine o sa candideze contra lui o sa ia prafu de pe toba, cu toata coalitia anti-psd formata si asmutita la alegeri.
      • -1 (3 voturi)    
        Gresesc (Vineri, 28 februarie 2020, 13:06)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Parca la S1 a fost cândva un pnl ajuns la părnaie. Sau gresesc? Mafia galbena e cam peste tot, combinata cu cea portocalie si mai recent cu Ciuma Rosie. Neacoita va fi si el racolat in cloaca „liberala”?
      • 0 (0 voturi)    
        Roberțelul dator la stat (Vineri, 28 februarie 2020, 14:56)

        Kap [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        Ce-a făcut NeaCoiță?
        Șantierul megaloman al parcării de sub Decebal? Care putea fi înlocuită de parcări pe mai multe nivele (una în spatele CNAS, una la capătul străzii Agricultori și altele).
        Distrugerea parcului Pantelimon, prin aqua parkul sh dintr-un capăt și depozitarea de moloz la celălalt capăt?
        Acapararea locurilor de parcare riverane și marcarea lor pentru închiriere, ca să se laude câte locuri a făcut, deși alea sunt doar vopsite de el?
        A făcut pe dr*cu' să-l ia, dar când iese cu procentul ăla, îl merităm.
        • -1 (1 vot)    
          sic (Vineri, 28 februarie 2020, 15:45)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Kap

          mie mi-a facut parcare, betonata si asfaltata, am dat deja 3 amenzi pentru parcare ilegala, a facut parcul titan misto, locuri de parcare pe la blocuri, am caldura si apa calda, strazi curate, se ridica gunoiul, in vara asta se anvelopeaza blocul, vara se si spala cu apa strazile, si se uda florile, deci il votez cu drag ....
      • +1 (1 vot)    
        Ce a facut? (Vineri, 28 februarie 2020, 15:14)

        muvis [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

        A pus hectare de dale. Si acum inlocuieste bordurile rosii cu bordurile de la Videanu.

        Or mai fi si natantoci, dar nu e cazul sa credeti ca lumea o sa-l mai voteze cu atata sarg.
        Omul n-a luat bacalaureatul (totusi vorbim de capitala, nu e cazul sa uitam de lipsurile astea) si are 50 milioane de EURO datorie la stat. Chestii pe care presa le-a ocolit cu "ajutor" in campania trecuta.

        In plus, omul a mai pierdut din voturi clar la alegerile trecute, cu toata sfortarea pnlista de a-l realege. Si se va mai vorbi la aceste alegeri de potlogariile lui negoita. Speram ca si pe hn (dar nu hahaind la spusele lui negoita).
        Nu e de neglijat usr destul de incomod in consiliul s3 (mai putin decat la capitala, dar a mai taiat din avantul ineptului).
        Negoita e un adevarat dezastru pentru s3, iar "sistematizarea" e de aratat cu poze si pusa pe tapet in campanie, ca pe asta se bazeaza si negoita. E punctul lui forte care trebuie demontat, pentru ca e o adevarata lectie de asa nu pentru urbanism.
        • -1 (1 vot)    
          sic (Vineri, 28 februarie 2020, 15:28)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui muvis

          mie mi-a facut parcare, betonata si asfaltata, am dat deja 3 amenzi pentru parcare ilegala, a facut parcul titan misto, locuri de parcare pe la blocuri, am caldura si apa calda, strazi curate, se ridica gunoiul, in vara asta se anvelopeaza blocul, vara se si spala cu apa strazile, si se uda florile, deci il votez cu drag ....
          • +1 (1 vot)    
            sic ca platesti la cei 60 milioane de euro (Vineri, 28 februarie 2020, 15:58)

            muvis [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

            Parcare nu a facut, a desenat un loc de stationare.
            Unul de exemplu fix langa trecerea de pietoni, de stau cu teama cand trece copilul strada. A desenat parcari cu autorizatie in locuri unde inainte ti-era jena sa lasi masina. In cartiere nu mai exista locuri nenominalizate, si ghici, nu ajung decat pentru jumatate. Solutii pentru ceilalti nu sunt. Pot sa-si aleag alt oras. Si vorbesc de capatul Bucurestiului, 1 km pana la porumb.

            parcul titan era misto dinainte. bine ca e o rezistenta din partea locuitorilor, altfel l-ar fi ras. Oricum a ras destui copaci acolo.

            caldura si apa calda....in sectorul 3... e la noroc (multumita lu firea).

            bine ca ridica gunoiul, dupa ce i-a sait lumea in cap; aici a si inventat o chestie, cum sa ridici gunoiul duminica dupa ce iese lumea de la biserica.

            Anveloparea blocurilor a fost un program ue, pe care l-a omorat negoita cu succes, si l-a facut sa fie din banii tai. Ii iese bine parandaratul.

            Politia locala e o gluma si o sfidare la adresa noastra, a tuturor, inclusiv a celor care-l voteaza.

            Voteaza-l, n-am scris pentru tine.
            • -1 (1 vot)    
              sic ca nu platesc (Vineri, 28 februarie 2020, 18:03)

              costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui muvis

              si este asa cum am spus, mi a facut betonat si asfaltat loc parcare, efectiv loc nou, ceea ce spui tu la mine nu este, iar bloculde linga mine s-a anvelopat in toamnă, in primăvara vine si blocul meu, si pe linga mine sunt toate anvelopate, poate staiin alt sector.
  • -1 (5 voturi)    
    totul (Vineri, 28 februarie 2020, 11:54)

    costelo999 [utilizator]

    depinde de campania electorala si de ce spun candidatii la primarii, un cuvint gresit costa alegerile si functia de primar.
  • -2 (8 voturi)    
    se poate mai bine. (Vineri, 28 februarie 2020, 12:04)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...dc Usr+PNL+PMP il sustin pe Nicusor Dan, Firea poate sa-si pregateasca valiza. Bine si frumos, dar cu ce sprijina USR, PNL-ul? Pana acuma au stat doar cu critici la tusa, Barna a esuat la prezidentiale, Chirica cotcodaceste in Iasi si asteapta sprijinul liberalilor. Astfel rezulta doar un castigator, care este PSD. Nu asa USR, dati dovada de amatorism.
    • 0 (0 voturi)    
      La ce are pnl nevoie de ajutor? (Vineri, 28 februarie 2020, 15:59)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      ??