Eugen Teodorovici, după ce Florin Cîțu a fost desemnat premier: O decizie batjocoritoare, o insultă la adresa românilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 februarie 2020, 20:29 Actualitate | Politic


Eugen Teodorovici
Foto: Hotnews
O decizie batjocoritoare, o insultă, cea mai mare țeapă dată românilor de la Traian Băsescu încoace - sunt cuvintele folosite de fostul ministru PSD-ist al Finanțelor Eugen Teodorovici după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat că îl desemnează pe Florin Cîțu pentru formarea noului Guvern.

Contrele dintre fostul și actualul ministru al Finanțelor sunt de notorietate, Eugen Teodorovici jignindu-l în numeroase rânduri pe Florin Cîțu.

„Continuând demersurile cu care ne-a obișnuit președintele Iohannis în direcția atingerii "normalității" promise, iată-ne puși în fața unei alte decizii batjocoritoare la adresa poporului român. După decizia de a-l desemna pentru a doua oară pe Orban, sfidând orice fel de argumente constituționale, morale și politice, dovedind cea mai grosolană lipsă de respect față de forul legislativ al statului și implicit față de reprezentanții aleși ai poporului român, suntem din nou în fața unei decizii despre care, dacă nu aș fi convins că este deja de natură să afecteze interesul statului, aș putea să spun că frizează absurdul”, a scris Teodorovici, imediat după anunțul președintelui.

În opinia sa, mai rău decât propunerea lui Orban ca premier-desemnat nu putea fi decât Cîțu - „un ministru care a reușit recordul de a fi demis de mai multe ori decât a fost învestit”.

„Propunerea PNL ca variantă de premier în persoana lui Vasile Cîțu nu poate fi considerată nici măcar o glumă proastă, ci, mai degrabă, o insultă la adresa românilor. Cel mai penibil premier este înlocuit de cel mai penibil ministru de finanțe și cel mai penibil liberal”, a continuat Eugen Teodorovici.

Ce a mai scris fostul ministru de Finanțe:

„Cîțu și-a dovedit deja incompetența atât în domeniul privat, cât și în administrația publică și, în special, în ultimele 3 luni ca ministru de finanțe, aruncând în aer deficitul, sabotând ratingul de țară, împrumutându-se la costuri record și reușind ca în fiecare zi să aducă un nou maxim istoric al cursului leu-euro.

Gândiți-vă ce dezastru ar putea să facă la Palatul Victoria! În plus, am dubii că Vasile Cîțu ar trece toate testele necesare pentru această funcție...

Guvernarea PNL și cel de-al doilea mandat al lui Klaus Iohannis sunt cea mai mare țeapă dată românilor de la Traian Băsescu încoace”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13888 vizualizari

  • +43 (61 voturi)    
    Daca zice boul de Orlando ca (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:36)

    Gaspar [utilizator]

    Daca zice boul de Oralndo ca nu e bun, SIGUR este bun!!!
    Super tare !
    • +33 (45 voturi)    
      cine il mai intreaba (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:53)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Gaspar

      Hotnews, de ce ne intereseaza ce spune Orlando ? De ce il promovati ?
      Conteaza vreun pic pararea lui ?
    • +14 (18 voturi)    
      Orlando se oftică. (Joi, 27 februarie 2020, 7:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gaspar

      Moare Orlando.DE oftică.
  • -24 (42 voturi)    
    +++ (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Fikusul si-a dat arama pe fata - un sforar odios care de ani bun ocupa scaunul de la Grivco = Cotroceni fara sa faca nimic bun. Cel mai prost si ticalos persedinte de pana acum. Il pun alaturi de țața Dancila, cu care s-a ciorovait de la egal la egal
    • +8 (8 voturi)    
      incurabil (Joi, 27 februarie 2020, 10:46)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce pacat, n-ai nici-o sansa sa te faci bine....Prostia e o boala incurabila...Mai ales ptr. postaci...
    • 0 (0 voturi)    
      Ia-o imai incet,ca-ti creste (Joi, 27 februarie 2020, 19:36)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      presiunea.HO !!!Ce te avanti asa???
  • +48 (58 voturi)    
    PSD este o insulta la adresa romanilor (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:49)

    carmen_i [utilizator]

    Ani de zile pesedistii au controlat aproape toate institutiile statului, iar rezultatele se vad: Romania este la un pas de disparitie. Acesti pesedisti trebuie sa fie dati afara din parlament si din tot ce insemna institutie publica.
    Acum ei scot urlete de groaza si sa agata cu disperare de scaune, deoarece stiu ca isi vor lua adio in curand de la locurile lor caldute din parlament. Iar un pesedist fara o functie publica este ca si mort, ca de muncit nu stie nimic.
    • +24 (24 voturi)    
      psd nu este un partid (Miercuri, 26 februarie 2020, 23:25)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      psd este o hazna
  • +29 (39 voturi)    
    Poate ca are dreptate (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:49)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Dar n-as paria un sfant pe spusele unuia din cei mai dubiosi indivizi din politica romaneasca. O nulitate abonata permanent la banul public, care nu a castigat un leu in viata lui muncind intr-un mediu concurential, unde valoarea are o sansa. Pe scurt, aceasta eroare a societatii imi provoaca doar scarba. Pacat ca este inca promovat.
  • +40 (48 voturi)    
    Serios, golane, mai...... (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:50)

    gigiN [utilizator]

    ...mare insulta decat veorica???? Si tu reprezinti,de fapt, o enorma insulta !!!
  • +35 (41 voturi)    
    Eugene (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:50)

    VARCIOROVA [utilizator]

    o insulta ai fost TU.
    Catu macar are pregatire .
  • +32 (38 voturi)    
    Cred că ți ai băgat unghia in ghît Orlando! (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:53)

    constatator [utilizator]

    Ție nici prin cap nu ți a trecut că dl Cîțu poate să ajungă premierul României, mult peste valoarea d tale de ciumete roșu!
  • +21 (27 voturi)    
    O insulta la adresa insultei la adresa romanilor. (Miercuri, 26 februarie 2020, 20:53)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Joac-o p-asta!
  • +27 (33 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:05)

    Algernon [utilizator]

    „O decizie batjocoritoare, o insultă, cea mai mare țeapă dată” PSD și ție, Ovici
  • +27 (33 voturi)    
    Insulta (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:06)

    Jar [utilizator]

    ai fost tu,ner...le!
  • +29 (35 voturi)    
    insulta zici .. (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:11)

    sareta [utilizator]

    Ce nemernic sa poti afirma ca aceasta numire ar fi o insulta adusa romanilor ! Pai mai mare decat numirea Dancilei nici ca va mai fi vreodata .....
  • +22 (30 voturi)    
    Vad ca nu le place numirea PSD-istilor. Este buna (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:13)

    ty [utilizator]

    numirea.
  • +22 (28 voturi)    
    teodorovici (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:14)

    ------ [utilizator]

    Domnule in locul tau as tacea!!la tine ministerul finantelor si discoteca,parca se confunda nimeni nu stia in ce locatie esti .
  • +20 (28 voturi)    
    rusine ? (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:18)

    BlueX [utilizator]

    sa vedem ce e rusine ? monitorizare si sanctionare din parte UE pt ca deficitul pe vremea guvernarii PSD este 4.6% in loc de 3% -- asta oare ce e ?

    desigur ca pentru electoratul analfabet si incult dupa chipul si asemanarea fostului premier VEORICA nu conteaza... conteaza doar porcul, gaina si srtiuletii de porumb din curte
  • +24 (28 voturi)    
    Johannis e consecvent (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:20)

    ipolitic [utilizator]

    Orban a fost mana lui dreapta, acum Catu e degetul lui mijlociu. PSD sa astepte si la alte membre...
    • -8 (18 voturi)    
      Desemnarea repetentului... (Miercuri, 26 februarie 2020, 23:04)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ...deobicei numai boul e consecvent...
  • +26 (32 voturi)    
    ! (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:21)

    chiuaua [utilizator]

    O insulta la adresa cuiva,ar fi sa incerci precum un golan sa agati o jurnalista, ministru fiind, sau sa te adresezi altor colegi cu apelative de maidan de genul chiparosule.
    Esti deja marcat, karma iti va intoarce moneda, vei vedea .
  • -20 (34 voturi)    
    Nasol (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:27)

    Mascalzone [utilizator]

    De data asta nu-l putem contrazice pe Orlando. O alegere mai proasta decat Mitu ar fi greu de imaginat. Neamtu dadu iar cu mucii in fasole.
    • +5 (7 voturi)    
      nume (Joi, 27 februarie 2020, 10:49)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Mascalzone

      Ce bine ti-ai ales pseudonimul, perfect ptr. prosti...
      • -3 (5 voturi)    
        Ile... (Joi, 27 februarie 2020, 14:18)

        Mascalzone [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Nu le ai cu italienii, mai umbla pe acolo, dar nu acum, doar dupa ce trece coronavirusul. Ti se pare inteligent bietul Citu? Nu le ai nici cu frenologia... :))
  • +27 (33 voturi)    
    de ce vorbeste asta in numele meu? (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    teapa iesi tu bai fante prafuit , te visai presedinte prinn vara , acu vei fi inculpat!
  • +19 (27 voturi)    
    /// (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:28)

    GemstonePig [utilizator]

    Fantele asta borsit cu facultatea romano-americana sectiaTulcea are impresia ca stie economie
  • -16 (28 voturi)    
    Bataia de joc continua (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:30)

    voinicu [utilizator]

    O ducem intr-o continua bataie de joc. Teodorovici ministru de finante in citeva guverne , Dancila prim ministru , Teodorovici iar ministru de finante, Orban prim ministru , Catu ministru de finante iar acum Catu prim ministru nominalizat e greu de suportat.
    Ca la Orlando urla invidia ca Vasile a fost nominalizat la o functie pe care si el o visa, e clar , dar totusi Catu nominalizat e prea mult.
  • +27 (33 voturi)    
    Look who'a talking! (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:31)

    panduru [utilizator]

    chiparosu'! Cel mai penibil ministru de finante pe care l-a avut RO vreodata.
  • +3 (15 voturi)    
    pai si ce!!! (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:42)

    exilatul [utilizator]

    e normal sa fie ...insultati!....merita oare altceva?...nu cred...
  • +23 (29 voturi)    
    Na pesedistilor , jucati-o pe asta! (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:46)

    kokos [utilizator]

    Trantiti-l oe Citu si va urma din nou Orban.Atuci sa va vad!Il votati cu doua maini pe Orban sau mergem la anticipate?
    • -2 (4 voturi)    
      Cocosel. (Joi, 27 februarie 2020, 14:38)

      Mascalzone [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Orban e un om intelgent, nu se compara cu amaratul de Citu, o caricatura economista.
  • +17 (23 voturi)    
    Gigolo (Miercuri, 26 februarie 2020, 22:22)

    Arkantas [utilizator]

    Gigolo , discotecar, isi pune unghia un gat ca un pitzigoi de oftica ..... ca de, n-a avut si el parte de o astfel de nominalizare . mai ales ca acum a luat-o in barba si de la PSD , unde este un neica nimeni...
  • +19 (19 voturi)    
    Poporul nu vă mai vrea lichelelor (Miercuri, 26 februarie 2020, 22:45)

    coco04 [utilizator]

    Anticipatele reflectă dorința poporului de a termina mai repede de PSD.Cine imi dă mie inapoi anii din epoca Dragnea.
  • +20 (22 voturi)    
    ministru-Dorel discotecaru' manelist (Miercuri, 26 februarie 2020, 23:05)

    Falx_D [utilizator]

    Singurul si unicul Dorel de la finante din ultimii 30 de ani, Stia finante la fel de mult ca Mitza biciclista. Dincolo de gluma, individul asta ar trebui arestat pentru subminarea timp de 3 ani a finantelor Romaniei.
  • +15 (19 voturi)    
    scolit pe afara (Joi, 27 februarie 2020, 5:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    Florin Cîţu a urmat studiile la Colegiul Grinnell din cadrul in america, master, doctor in macroeconomie pe bune
    a lucrat ca economist pentru Banca Națională a Noii Zeelande, Banca Europeană de Investiții - Luxemburg, economist sef la ING Bank - normal ca nu e calificat ptr Romania. Romania are interzis la oamenii care muncesc, invata si resusesc pe forte proprii. De asemenea Romania psdului nu are nevoie de exempe bune, ce vrei sa se ridice neamul? Romania se va rupe nu poate coezista la nesfirsit cu toti infractorii refuz sa cred ca prostia e fenoment de masa in tara mea.
    • -2 (4 voturi)    
      Si Elena... (Joi, 27 februarie 2020, 14:22)

      Mascalzone [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      a fost savanta de renume international. Cam asa arata si bietul Citu.
  • +12 (12 voturi)    
    chiparosule esti invidios ??? (Joi, 27 februarie 2020, 8:08)

    viziru [utilizator]

    chiparosule esti invidios ???
  • +8 (10 voturi)    
    HAP sau HAP (Joi, 27 februarie 2020, 9:02)

    Ioan Bratu [anonim]

    Cimuatul rosu Teodorovoci este suparat ca Florin Catu ia descompirat metoda de construire a bugetului, metoda HAP sau HAP, cred, ca Florin Catu este de 100 ori mai bun decat Dancila si echipa din care ai facut parte
  • -6 (12 voturi)    
    Proaspete comentarii stupide (Joi, 27 februarie 2020, 10:23)

    Bara Gyula [anonim]

    Atatea prostii aruncate intrüun cos nüam pomenit. Cu cat forteaza anticipatele, cu atat risca sa piarda pnl. Din cauza boului care se vede cu sacii in caruta....
  • +3 (5 voturi)    
    Daca il pica si pe el, (Joi, 27 februarie 2020, 13:09)

    Kornell [utilizator]

    atunci viitorul prim ministru ar trebui sa fie Basescu. Pe langa ca stie politica cat toti PSD la un loc, si-ar pune unghia in gat TOTI ca trebuie sa-l voteze sau sa piarda pensiile speciale.