VIDEO Klaus Iohannis: Ludovic Orban și-a depus mandatul de prim-ministru desemnat

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 18:00 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Ludovic Orban și-a depus în această seară mandatul de prim-ministru desemnat, a anunțat președintele Klaus Iohannis. El a precizat că miercuri va avea consultări cu partidele parlamentare, iar cel mai probabil la finalul zilei va anunța propunerea sa de prim-ministru.

Cele mai importante declarații ale președintelui:
  • În această seară, domnul Ludovic Orban și-a depus mandatul de prim-ministru desemnat
  • Motivația este pe cât de simplă, pe atât de clară. Regulamentul activităților comune din Cameră și Senat prevede un termen de 15 zile în care Parlamentul trebuie să se pronunțe asupra propunerii de Guvern. Aceste 15 zile s-au epuizat fără să se fi votat
  • În esență, știm, am spus și ieri, această situație se datorează PSD-ului, care a boicotat ședința de ieri și nu s-a putut da un vot
  • Riscăm să intrăm într-un blocaj și e ultimul lucru pe care îl dorim în acestă situație
  • De aceea, am acceptat această depunere de mandat din partea domnului Ludovic Orban
  • Voi convoca de mâine, de la ora 16.00, consultări cu partidele parlamentare. Se vor termina tot mâine, în jurul orei 20.00, apoi voi face o declarație și voi anunța concluziile mele
Întrebări:

Se consideră a doua propunere de premier, mergeți în continuare pe varianta alegerilor anticipate?
  • Constat că propunerea pe care am făcut-o si solicitarea de învestitură s-au finalizat fără rezultat. Deci, nu are rost să începem să numărăm, însă nu dorim să intrăm într-un blocaj, România trebuie guvernată
  • Intenția președintelui e întotdeauna de a da țării un guvern
Variante de premier - Nicolae Ciucă, Raluca Turcan, Bogdan Aurescu?
  • Asta veți afla mâine, după consultări
Orban rămâne opțiune de premier?
  • Dl Ludovic Orban rămâne prima mea opțiune pentru premier
Posibila cooptare a USR la guvernare?
  • Sper să aflu mâine la consultări, dar regula nu este ca președintele să adune o majoritate parlamentară, ci să desemneze o persoană capabilă să meargă să adune majoritate în parlament
  • Voi ține cont de toate informațiile pe care le primesc de la partidele parlamentare, dar, evident, o majoritate se probează prin votul exprimat în ședință
Varianta Nicolae Ciucă premier e luată în calcul?
  • Varianta optimă, pe care o văd eu, o veți afla imediat ce mă hotărăsc
Orban - varianta pentru Primăria Capitalei?
  • Nu mă implic în selecția candidaților și nu voi da nici PNL, nici altcuiva sfaturi pe cine să desemneze
  • S-ar putea să avem tot mâine o desemnare
  • Voi încerca să fac o desemnare care să ducă la o majoritate care să se finalizeze
Aveți ceva să îi reproșați lui Orban pentru acest blocaj?
  • Dimpotrivă, sunt foarte mulțumit de munca lui Orban în calitate de premier
  • Acest guvern a reușit într-un termen foarte scurt să facă lucruri absolut necesare pentru țară
  • Chiar aș avea pentru ce să-l laud. Orban a făcut ce trebuie, întreg blocajul s-a produs din cauza PSD, care a tras de timp mai întâi cu audierile, apoi cu termenul maximal pentru învestitură. Se vede clar intenția de a bloca acest demers
  • PSD a încercat să blocheze acest demers parlamentar, iar pentru a debloca acest demers dl Orban și-a depus mandatul de premier desemnat și mergem mai departe
  • Nu avem nevoie de astfel de blocaje


Potrivit surselor citate, actualul ministru al Apărării, Nicolae Ciucă, este favorit pentru preluarea mandatului de premier, fiind de așteptat ca acesta să conducă guvernul până la alegerile la termen, în condițiile în care șansele pentru anticipate au scăzut dramatic, după decizia CCR de ieri. Întrebat de un jurnalist, luni seară, la Cotroceni, ce șanse mai sunt în acest moment pentru organizarea alegerilor anticipate, Iohannis a răspuns: "Tocmai au scăzut, sub 50%. Au scăzut șansele".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13746 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Deci, probabil cam asa: (Marţi, 25 februarie 2020, 18:18)

    Rahan5 [utilizator]

    1) Iohannis si Dorneanu nu mai ,,trag pisica de coada" pana vine motivarea de la CCR.
    2) Orban depune Mandatul
    3) Maine, pe la ora 12, Consultari pentru o noua Desemnare la Cotroceni.
    • +4 (16 voturi)    
      Dorneanu este indoielnic ce zice. Vezi cea ce a (Marţi, 25 februarie 2020, 19:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      zis legat de completele de 5, bulibaseala ce a urmat si ce au scris in motivare.
      • +3 (9 voturi)    
        dorneanu isi face treaba pt.care a fost pus acolo (Miercuri, 26 februarie 2020, 0:01)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui ty

        CCR este reduta de aparare a MAFIEI politice, financiare, economice, militare - ca doar acest pamant blestemat este tara MAFIEI, iar Dorneanu este un slujbas care-si stie locul si misiunea in schema.
  • +2 (30 voturi)    
    mda (Marţi, 25 februarie 2020, 19:40)

    irma [utilizator]

    #ciumaGalbena ce face? cat e euro azi ?
    #deDreapta
    #dinMeditatii
    #saseCase
  • +1 (15 voturi)    
    vom mai auzi, oare (Marţi, 25 februarie 2020, 20:05)

    nash pandelica [utilizator]

    de sica mandolina, aka tenorul orban ?!
    • +6 (10 voturi)    
      hehe (Marţi, 25 februarie 2020, 21:45)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Cica la Jilava sunt peretii grosi, nu cred ca veti mai auzi. Grosi si reci, o sa-ti povesteasca flausatul.
  • -8 (16 voturi)    
    zxzxzxz (Marţi, 25 februarie 2020, 20:17)

    solar [utilizator]

    IN SFÂRȘIT ! Jocul de-a România S- A INCHEIAT !
    NOUL PRIM MINISTRU AL ROMÂNIEI va fi generalul NICOLAE CIUCĂ ! Mi s-au lămurit toate dilemele care le aveam în legătură cu viața politică a României ! NOUA ROMÂNIE își va spune cuvântul in intreaga EUROPĂ , ba chiar îndrăznesc să spun , ÎN ÎNTREAGA LUME ! In sfârșit epoca TRANZITIEI în țara noastră a luat sfârșit . Incepe cu totul altceva !
  • -5 (15 voturi)    
    Mda (Marţi, 25 februarie 2020, 20:34)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    CCR, adica PCR, examen picat, idem Presedintele Romania.
    Cum sa te lasi la mana CCR, cand e facuta din membrii PCR/PSD?
    Daca dizolvi CCR/Parlament/orice, in vremea asta de criza corona ai sprijn la orice.
    Mai ales MAPN
    • +3 (17 voturi)    
      Asta e situatia... (Marţi, 25 februarie 2020, 21:11)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      N-a avut incotro Herr Klaus. A trebuit sa infrunte o coalitie a reptilienilor cu Illuminati, disimulata in CCR, si cu astia nu te pui. A avut mare noroc ca nu a intrat in coalitie si Mos Craciun, ca era epuizat dupa Sarbatori, si avea si 2 reni bolnavi de Corona light, si unul suspect de Heineken.. Daca mai era si asta in coalitie, dictatura scria pe noi. Nu-i nimic, lasa ca poate il desemneaza pe Ciolos, ca el are forta spiralei in spate, si mindfulnessu in fata, si ii poate invinge.. Hai noroc!
  • +4 (10 voturi)    
    Din pacate, sub masca asta a Presedintelui (Marţi, 25 februarie 2020, 21:52)

    Susufler0 [utilizator]

    responsabil se ascunde un om care nu are solutii pt ca nu are parghii legislative care sa ii permita sa ofere solutii politice !
    Dintr-o data, a disparut acea implicare activa declarata raspicat acum vreo trei- patru saptamani !
    Dintr-o data Iohannis a inceput sa vorbeasca in termeni constitutionali ! Este clar, semnul esecului operatiunii "Guvernul" meu" !
    De acum, urasc sa spun asta dar nu am ce face, tot ce se va face se va face cu voie de la PSD !
  • +1 (3 voturi)    
    Mda (Marţi, 25 februarie 2020, 22:11)

    Fanel01 [utilizator]

    Mda
  • +3 (11 voturi)    
    premierul Grivco si rahatul in ventilator (Marţi, 25 februarie 2020, 23:56)

    revo [utilizator]

    Boule! Maine o sa desemnezi un premier PSD, ca aia au facut deja majoritate cu alde si pro si udmr si minoritati si pmp.
  • -1 (5 voturi)    
    circul sa continue.... (Miercuri, 26 februarie 2020, 3:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca sa ne luam portia de fericire pe anul asta normal ar fi sa-l nominalizeze pe basescu. in rest...sa auzim numai de coronavirus. romania o sa mearga din ce in ce mai rau, romania e destinata sa fie dictatura sau monarhie in rest nu avem nici o sansa. acest stat trebuie resetat, punctul 8 de la tm actualizat ar fi super benefic romaniei, dar cine sa o mai faca?
  • -4 (6 voturi)    
    O buna propunere de PM (Miercuri, 26 februarie 2020, 6:37)

    Mirobo [utilizator]

    Domnul Ciucă.
    • 0 (0 voturi)    
      xcxcxcx (Miercuri, 26 februarie 2020, 21:36)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Desi credeam si eu același lucru privind pe generalul CIUCĂ , iată că ”profeția ” mea nu s-a adeverit ! SI TOTUȘI , s-ar putea adeveri . JOCUL de -a ROMANIA TREBUIE SĂ INCETEZE. A devenit deja periculos . UE fortează nota, RUSIA la fel, iar noi ...in mijlocul malaxorului . Ca și altă dată !