Alina Gorghiu, despre decizia CCR: Moartea logicii juridice. Vom avea până la urmă fie alegeri anticipate, fie o guvernare reformistă

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 10:48 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Senatoarea PNL Alina Gorghiu comentează ironic la RFI decizia CCR privind desemnarea lui Ludovic Orban ca premier: ”Moartea logicii juridice”. Ea consideră că ”merită luptat pentru varianta alegerilor anticipate până în ultima secundă”.

Senatoarea liberală spune că partidul său exclude orice asociere cu PSD și Pro România și că vom avea fie alegeri anticipate, fie o guvernare reformistă.

”Am auzit și eu declarațiile președintelui Curții, domnul Dorneanu, din care am desprins că a existat un conflict între președinte și Parlament, generat mai ales de declarații politice, înțeleg, ale premierului desemnat, în același timp președinte al PNL. Pentru mine este foarte greu de înțeles acest lucru. Am chiar emoții, poate au contat și declarații ale mele, ale colegilor mei, că și noi am susținut anticipatele și tare mă tem că de acum încolo vom putea genera fără să vrem conflicte juridice de natură constituțională între președintele României și Parlament. Dacă este așa, este practic moartea logicii juridice”, a comentat Gorghiu.

Senatoarea PNL spune că ”vom avea până la urmă fie alegeri anticipate, fie o guvernare reformistă. În niciun caz România nu-și permite să stea pe loc cu un Guvern interimar până la alegerile la termen”.

Alina Gorghiu exclude un eventual Guvern de uniune națională: ”Excludem orice Guvern de uniune națională, excludem varianta asocierii cu PSD, în orice fel de context sau situație și acest lucru mă determină să cred că merită luptat pentru varianta alegerilor anticipate până în ultima secundă în care vom vedea că acestea nu mai sunt posibile, dacă ele nu vor mai fi posibile. Altfel, asocierea cu PSD, Pro România e o asociere exclusă pentru PNL”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2600 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    poate ne zici (Marţi, 25 februarie 2020, 11:04)

    gic [utilizator]

    si despre alegerile intr-un singur tur, de ne-am pricopsit cu Firea!

    Ar trebui sa dispari din politica rapid de tot!

    Esti varianta Dancila din PNL!
    • +5 (9 voturi)    
      Oare ține minte? (Marţi, 25 februarie 2020, 11:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Ține minte uslașa când făcea lobby în Parlament pentru infractorul Vlasov? Sau a uitat? Are tupeu ca să mai dea din meliță și chiar o face pe jurista, deși știe bine cum și-a luat doctoratul la Buborel Toader.
    • +1 (1 vot)    
      OH. (Marţi, 25 februarie 2020, 17:39)

      letsoc [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Cum dracu' v-ati pricopsit , ce , madam Firea se alege singura ?
  • -3 (15 voturi)    
    Moartea neuronului (Marţi, 25 februarie 2020, 11:11)

    Gigi Kent [utilizator]

    Moartea neuronului Alinutei, despre asta e vorba de fapt.

    Peneleacii in frunte cu Joiannis nu vor sa inteleaga chip ca o norma juridica nu poate fi interpretata cu rea credinta. Ca nu poti nominaliza un Premier special ca sa cada. Ca una e sa propui doi premieri care nu reusesc sa coalizeze 50%+1 din parlamentari in spatele lor (desi provin spre exemplu de la cel mai mare partid din Parlament) si alta e sa propui un premier care nu vrea sa fie votat nici macar de propriul partid.

    Dizolvarea Parlamentului nu e o formalitate cand i se scoala unui Presedinte sa faca alegeri anticipate (cu cateva luni inainte de alegerile normale, culmea).
    • +1 (1 vot)    
      Ei na (Marţi, 25 februarie 2020, 14:57)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Conflict juridic e una, intenție politică e alta. CCRul cu care din ele se ocupă?!?
  • +4 (4 voturi)    
    de ce ori una, ori alta si de ce nu avem deja?! (Marţi, 25 februarie 2020, 11:14)

    Antenistontel [utilizator]

    guvernare reformista?
  • +5 (7 voturi)    
    Adică până în noiembrie 2020... (Marţi, 25 februarie 2020, 11:14)

    BEDE [utilizator]

    Adică luptați pentru alegeri anticipate până la termenul normal din luna noiembrie.
    Cert este că așa cum e acum încurcătura din Parlament, cel mai bine ar da să fie alegeri anticipate cât mai curând. Dar dacă nu vor P$D și UDMR și ALDE...
  • -2 (4 voturi)    
    romanii (Marţi, 25 februarie 2020, 11:22)

    costelo999 [utilizator]

    spunea cam asa "dulce est decorum es pro patria mori" asa ca cu pieptul dezgolit ca la 907, io-bagi fugind !!!
  • +1 (13 voturi)    
    Convinge-ti prostii, ca ai destui in jurul tau, (Marţi, 25 februarie 2020, 11:40)

    Susufler0 [utilizator]

    dar pe noi ceilalti, scuteste-ne : In intreg rastimpul asta in care ati vorbit voi si Iohannis de alegeri anticipate si ati invatat populatia ca nu se pot obtine decat picand 2 guverne consecutiv intr-un interval de 60 de zile in Parlament, voi de fapt ne spuneati ca ce declarati de dimineata pana seara sunt simple declaratii politice (MINCINOASE) si ca de fapt veti forma un guvern, unul si bun care va fi "reformist" !
    Ai citit vreo clipa pe la televiziunile pe la care te-ai plimbat de pomana ( si pe banii mei !) art 100 alin 3 din Constitutie ? Dar pasajul din acea hotarare a CCR (devenita obligatorie din 1914) care spune ca PM trebuie sa formeze o majoritate care sa fie votata in Parlament, nu sa mearga in Sufrageria Camerelor reunite si sa se milogeasca aproape sa nu fie votat ?

    D-na cu Logica, exact asta v-au spus, culmea, nimicul ala de Dorneanu (dar in acord cu Constitutia) si inca 6 juzi constitutionali (deci si inca cel putin un jude propus de Iohannis) Nu fortati Logica, lasati-o in pace !

    PS. PNL-ule, esti unic : Tu si cu Iohannis readuceti la viata un Partid care in urma cu vreo trei luni era in colaps ! :(((
    • 0 (0 voturi)    
      erata : (Marţi, 25 februarie 2020, 13:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In comentul meu de mai sus se va citi 2014 in loc de 1914, cum din eroare am scris.
  • -1 (3 voturi)    
    Jenanta (Marţi, 25 februarie 2020, 13:41)

    coanda [utilizator]

    prestatia fatucii asteia. "moartea logicii juridice" !!! Tu te auzi ce spui, sau scrii? Te-ai uitat vreodata in urma, la toata perioada de cand sunteti la guvernare? Am avut atatea sperante si? Ce ati facut? Oricata bunavointa am avea 24 de ordonante date noaptea? "Ca hotii"? numiti guverne ca sa le dati jos? Pai daca PSD-ul facea asa ceva s-ar fi umplut Piata Victoriei de 1 milion de oameni nu 100 mii!!! Am sperat ca ve-ti aduce o anumita ordine si respectarea anumitor principii!! Si ce ati facut? Conduceti tot prin OUG_uri, va lasati prinsi in jocuri cretine, si pierdeti pe banda rulanta! Pana una alta incepeti sa fiti mai slabi si prosti decat era acu cateva luni PSD-ul lui Veorica! Draga fata ori aduceti niscai oameni profesionisti ori mai bine lasati PSD -ul sa se faca de cacao la guvernare. Asa, PSD se regrupeaza si recupereaza iar voi pierdeti fara ca macar sa guvernati pe bune. Ca partid liberal v-ati departat de cele mai importante valori liberale. Ba si mai rau: lumea a inceput sa vada ca sunteti la fel de incompetenti si neprofesionisti ca si PSD-ul. Treziti-va pentru ca al ora asta ati pierdut deja avantajele pe care le-ati avut dupa alegerile de anul trecut si, nu va vad bine.
  • -2 (2 voturi)    
    Asta da presedinta PNL ! Succesuri nemiluite (sic! (Marţi, 25 februarie 2020, 16:20)

    KTerinca [utilizator]

    Nu departe de balbaita aia venita din PDL, cu Kill Bill-ul ei al politicii romanesti.