Cioloș: Suntem gata să mergem în Parlament și să prezentăm echipa noastră de guvernare, singuri sau într-o alianță

de DG     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 10:22 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Captura Digi 24
Liderul PLUS Dacian Cioloș spune, referitor la efectele deciziei Curții Constituționale, că singura soluție pentru a ieși din ”cea mai gravă criză constituțională din ultimii 30 de ani” este aceea ca președintele să desemneze un nou candidat pentru șefia guvernului. În context, fostul premier mai precizează că ”suntem gata să mergem în Parlament și să prezentăm programul și echipa noastră de guvernare, singuri sau într-o alianță”.

Cioloș consideră că principalul responsabil pentru criză este PSD, care s-a râzgândit peste noapte, deși, inițial, exista o largă majoritate pentru declanșarea alegerilor anticipate. El mai acuză și șovăiala PNL și a președintelui Klaus Iohannis.

”Începând cu decizia Curții Constituționale de ieri, România a intrat în cea mai gravă criză constituțională din ultimii 30 de ani. Acum mai puțin de o lună, o largă majoritate a partidelor parlamentare păreau dispuse să meargă spre alegeri anticipate, fapt care a și determinat căderea Guvernului. Peste noapte, PSD se răzgândește, iar PNL începe să șovăie. Președintele ne anunță că începe să nu mai creadă în alegeri anticipate, dar nu propune o soluție alternativă. Perspectiva cea mai probabilă pare cea de a rămâne șapte luni cu un guvern interimar.”, a scris Cioloș, pe Facebook.

Eurodeputatul afirmă că este nevoie de voință politică și de desemnarea unui nou premier pentru a depăși actualul impas.

”În tot acest amalgam de răzgândiri, poziția mea, a PLUS, dar și a Alianței USR PLUS râmâne aceeași. Credem că cea mai bună soluție sunt alegerile anticipate. Doar acestea ne permit să evităm un an pierdut în incertitudini pentru România. Avem nevoie doar de voință politică pentru a ajunge acolo. O desemnare a unui nou prim-ministru în următoarele câteva zile ne-ar readuce pe drumul corect”, a mai comentat el.

Fără a comenta prea mult decizia Curții Constituționale, Cioloș precizează că formațiunea sa este gată să își asume guvernarea, singuri sau în alianță.

”Dacă este nevoie de desemnarea unui prim-ministru care chiar să încerce să construiască o majoritate, deși șansele sunt infime, atunci așa să fie. Suntem gata să mergem în Parlament și să prezentăm programul și echipa noastră de guvernare, singuri sau într-o alianță. Dacă vom reuși, vom guverna, dacă nu, va fi făcut un nou pas către anticipate. Important este să nu rămânem blocați în nehotărârea actuală a altor actori politici. În astfel de crize, este nevoie de oameni hotărâți”, conchide fostul premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4369 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    Bam, Bam ! :)))))) (Marţi, 25 februarie 2020, 10:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce sa se mai consulte cu USR , cu Barna !!!! :)) Julien, intors cu cheita (sunt tot mai sigur de asta !!) a lansat oferta direct catre Presedinte ! In termeni populari, "a bagat batul prin gard la caini" !

    PS. (Mai departe discuta Helvig cu omologii sai din PLUS) !!!
  • -5 (17 voturi)    
    Nea Ciolica, (Marţi, 25 februarie 2020, 10:52)

    2016 [utilizator]

    Ce usor aruncati voi cu vorbele: "Începând cu decizia Curții Constituționale de ieri, România a intrat în cea mai gravă criză constituțională din ultimii 30 de ani."!

    Eu vad ca romanii isi vad de treaba si doar voi, frecatorii de menta din politica, lansati fel de fel de pareri si zvonuri. Ia sa stam noi fara Guvern 1 an, sa vedem ce se intampla. Cel putin nu se bulverseaza ceea ce functioneaza, ca sunteti asi la dat din gura si la mimat munca.
  • -2 (16 voturi)    
    Cioloș: Suntem gata să mergem în............... (Marţi, 25 februarie 2020, 11:00)

    Bancheru [utilizator]

    Cat tupeu poate avea aceasta NULITATE de Ciolos!
    Pai n-a mai fost la guvernare si s-a facut de cacao? A dat banii inapoi celor pe care i-a pacalit sa contribuie pentru cumpararea statuii "Muma padurii"?
    E europarlamentar ca si Basescu si in loc sa stea dracului la Bruxelles si sa se ocupe de problemele
    de-acolo pe ei ii freaca grija doar de postul de
    prim-ministru, pentru ca "ei se pricep sa fie sefi". O rusine nationala si Ciolos si Basescu (apropo, oare ce mai zice acum Basescu dupa desecretizarea unor documente din arhiva Olandei publicate recent?).
  • 0 (18 voturi)    
    Ciolos mereu gata (Marţi, 25 februarie 2020, 11:02)

    t4v1 [utilizator]

    Mai putin in 2016 cand ar fi putut intra in PNL si in Parlament
  • -4 (12 voturi)    
    cioloseeeee (Marţi, 25 februarie 2020, 11:29)

    costelo999 [utilizator]

    cioloseeee, lasaneeeee, lasaneeeee, vu zet catastrofeeee, ai mai fost la guvernare si ai fost praf, deci lasaneeeeee, lasaneeeeee !!!! securistuleeeeee
  • -5 (11 voturi)    
    Daciane las-o mai moale. (Marţi, 25 februarie 2020, 11:34)

    Cactus Jack [utilizator]

    …nimeni nu contesta ca esti un baiat istet, dar nu suficient de bataus, iar pentru hienele ciumei rosii un joc de glezna. In cateva sapatamani doar oasele ar mai ramane din tine. Orban este cel care poate face fata, omul ca politician e uns cu toate alifiile, de asta incearca Ciolacu sa scape cat de repede de el. In loc sa-l sprijiniti impreuna cu Barna, va bateti unul cu altul ca 2 copilasi care vor sa puna mana pe galetuta. Barna a vrut sa fie Presedinte, a esuat rusinos. Tu ai fost premier, ai esuat rusinos. Acuma iar te visezi in varful guvernului? Las-o balta!!!
  • -2 (18 voturi)    
    Dupa ce a fost... (Marţi, 25 februarie 2020, 11:35)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dupa ce a fost personal Prim Ministru fara a fi votat de cineva acum prezinta un Premier in Parlament fara ca partidul lui sa fie in Parlament.

    Asta inseamna sa fii mafiot adevarat …
  • -4 (10 voturi)    
    Din cauza lui Cilos si a gastii din Plus .... (Marţi, 25 februarie 2020, 11:46)

    KTerinca [utilizator]

    ….. nu am sa votez Alianta USR-PLUS.
    Daca mergea USR-ul singur, eram votantul lor.
    Nu imi place de Ciolos si nici d-alde Voiculescu, acum in carti pentru locale in Bucuresti.
    Sper ca USR-ul sa se debaraseze de gasca ciolosista !
  • -1 (7 voturi)    
    vitejie (Marţi, 25 februarie 2020, 12:45)

    anion [utilizator]

    Daca as fi in locul lui Iohannis le-as da drumul la papagalii astia dublii sa zboare. Cum se zice intr-o problema de cuplu, ''doua c...e incurca dar participa''!
  • -1 (3 voturi)    
    Nimic nou ! (Marţi, 25 februarie 2020, 16:34)

    Observatory [utilizator]

    Nici o problema, romanii sunt convinși , nu s-a nascut încă un politician sa fie aprobat!
    Cred ca majoritatea încă plânge după familia analfabetului bâlbâit , Ceashka !
  • +2 (2 voturi)    
    interesant (Marţi, 25 februarie 2020, 20:10)

    nash pandelica [utilizator]

    o doamna blonda, inalta, progresista marca ussr, vorbea azi la digi 24 si spunea ca un guvern de tehno n'ar fi bun, exemplul fiind guvernarea slaba, csolosi de mai an.
    hm !
    e drept, doamna era din ussr, fara plusuri.