UPDATE Orban, după decizia CCR: Nu e nicio lovitură / Nu putem să nu constatăm un partizanat evident în favoarea PSD

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 16:10 Actualitate | Politic


Orban in sedinta de guvern
Foto: Facebook Guvern
Ludovic Orban susține că decizia Curții Constituționale potrivit căreia este neconstituțională desemnarea sa ca premier nu reprezintă „nicio lovitură”.

Comentariul pe care l-a făcut Orban, înainte de a intra la ședința parlamentului pentru un nou vot de învestitură.

Ulterior, premierul s-a lansat într-un atac la Curtea Constituțională pe care a acuzat-o de „partizanat evident în favoarea PSD”.

„Nu e nicio prevedere constituțională care îl împiedică pe președintele României să nominalizeze un candidat cum sunt eu. Nu putem să nu constatăm un partizanat evident în favoarea PSD care s-a manifestat sistemic”, a spus Orban.

El a adăugat că nu înțelege „pe ce text constituțional s-a bazat” CCR care a invocat o decizie din 2014 referitoare la un proiect de revizuire, în condițiile în care în 2018 o altă decizie spune că acestea „nu pot face parte din jurisprudență”.

„Este clar că deciziile CCR afectează atribuțiile constituționale ale președintelui. Președintele este persoana publică cu cea mai mare legitimitate. (...) Voința oamenilor nu poate fi înfrântă de o majoritate conjucturală, nici de deciziile CCR pentru că mai devreme sau mai târziu această voință a cetățeanului se va exprima prin vot”, a mai spus el.

Curtea Constituțională a României a stabilit, luni, că există conflict juridic între președinte și Parlament privind desemnarea liderului PNL Ludovic Orban în funcția de premier. Conform unui comunicat, CCR a stabilit că președintele nu a identificat o majoritate parlamentară din partea căreia să desemneze premierul, astfel că șeful statului trebuie să facă o nouă propunere. CCR nu interzice însă ca Iohannis să îl nominalizeze din nou pe Orban, cu condiția să strângă o majoritate parlamentară în acest sens, susțin sursele citate. Decizia implică faptul că procedura de desemnare a premierului se reia de la pasul 1, nominalizarea unui nou candidat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5641 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    CCR de rahat (Luni, 24 februarie 2020, 16:40)

    Cataleya [utilizator]

    Presedintele nu are de unde sa stie daca cel numit de el va strange majoritatea necesara, la fel cum nici judecatorii de la CCR nu aveau de unde sa stie ca Orban nu va obtine voturile necesare.
    Poate ca in urma tratativelor, cativa PSD-isti, UDMR-isti si ALDE-isti ar fi asigurat qvorumul, iar Orban ar fi castigat numirea.
    Sau, cel putin, ar fi fost respins conform Constitutiei.
    Tocmai asta e rolul votului in Parlament.
    Dupa logica CCR, inseamna ca Johannis va fi obligat sa numeasca premier doar o persoana agreata in prealabil de PSD, UDMR si ALDE, pe motiv ca ei au majoritatea batuta in cuie.
    Practic, CCR distruge democratia, transformand votul din Parlament intr-o mascarada regizata.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai daca nu ne place.... (Marţi, 25 februarie 2020, 9:41)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Constitutia, atunci sa o schimbam cand nu ne convine si sa o invocam doar atunci cand este favorabila intereselor de partid!

      Presedintele de aceea cheama partidele la consultari sa vada daca exista vreo majoritate in parlament sa sustina un candidat in jurul caruia s-ar putea forma un guvern...

      Problema PNL si a lui Iohannis a fost de la bun inceput faptul ca in constitutie nu este prevazut sa chemi partidele la consultari ca sa le spui ca vrei sa dizolvi parlamentul(prin numirea aceluiasi premier...care sa cada de doua ori)ca sa faci alegeri parlamentare anticipate....

      PNL si Iohannis puteau sa trateze (dupa ce a cazut guvernul Orban)procesul de desemnare si apoi de investire in parlament cu decenta si seriozitate fara sa trambiteze peste tot ca ei se duc in parlament nu ca sa ceara votul de investitura ci ca sa nu-l primeasca!
      Pai aici este magaria, mojicia si prostia daca vreti....!
      Intr-o tara civilizata nu te duci in parlament ca sa iti bati joc, sa faci misto...asta daca nu vrei sa fii catalogat ca cinic si nesimtit....precum psd -ciuma rosie, care mai era in plus si corupt.

      Asta se intampla cand nu-ti faci temele ca sa nu spun ...cand esti prost!

      Am fost foarte plin de “speranta” atunci cand la finalul anului trecut ....Orban reusise sa dea jos guvernul ciumei rosii si apoi sa formeze o majoritate care sa-i traca guvernul PNL in parlament!
      Pacat ca s-a terminat asa de prost, Orban si Iohannis pierzand pe mana lor si doar din cauza prostiei si a arogantei care s-a instalat foarte repede peste pnl-isti!
  • -6 (10 voturi)    
    de acum penibilul are un alt nume (Luni, 24 februarie 2020, 16:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    Orban!
    • 0 (0 voturi)    
      Coada-i lunga si doar PSD-isti in frunte: Iliescu, (Luni, 24 februarie 2020, 19:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nastase, ponta, Dancila . . .
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Luni, 24 februarie 2020, 23:13)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Zi zau in rusa ca sa te credem.
  • -4 (6 voturi)    
    hehe (Luni, 24 februarie 2020, 16:43)

    liviu_ [utilizator]

    "Nu putem să nu constatăm un partizanat evident în favoarea PSD" - a spus si orban ceva inteligent :D
    • +1 (3 voturi)    
      .... (Luni, 24 februarie 2020, 19:12)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de la tine, doar behehe!
  • -2 (6 voturi)    
    Pare logic (Luni, 24 februarie 2020, 16:47)

    bobo2 [utilizator]

    Daca premierul a fist dat jos, nu poate fi numit tot el. Chiar daca nu scrie textual in Constitutie, e totusi de bun simt, si asta e rolul CC, de a pastra Constitutia vie, capabila sa raspunda la probleme la care nu s-au gandit autorii. Pe de alta parte, daca PNL oricum vrea anticipate, putea propune pe oricine altcineva.
  • -5 (5 voturi)    
    ori kkra de romanica (Luni, 24 februarie 2020, 16:53)

    DiDiRo [utilizator]

    gandeste cu kuru (pedeserist) ori constitutia este facuta la fel cu kuru. Este evident ca presedintele, o hahalera uslasa, nu a avut pe cine numi in fruntea unei majoritati "neidentificate" si a trebuit sa numeasca pe cineva care la investitura dovedea ca reprezinta o majoritate ori ba. Altfel ce sa inteleg ca aceasta kkra de romanica este unsa de la Dumnezeu sa identifice majoritati in parlament? Duca-se drakului de mafioti.
  • -2 (8 voturi)    
    STOP circului `liberal” (Luni, 24 februarie 2020, 17:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ăsta e prost sau se face? Sa numesti un premier si un guvern numai ca sa cada la vot e o BATAIE DE JOC pe care numai politrucul Iohannis si „liberalii” (PNL=USL+PDL) o pot practica.