Vlad Voiculescu, după discuțiile cu Nicușor Dan: Dacă nu se ajunge la o concluzie, propun referendum intern pentru desemnarea candidatului la București

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 9:30 Actualitate | Politic


Dan Barna, Vlad Voiculescu, Nicusor Dan si Dragos Pislaru
Foto: Hotnews
Birourile naționale ale USR și PLUS ar urma să reia luni discuțiile privind candidatura la Primăria Capitalei, după ce la întâlnirea de duminică cu Nicușor Dan nu s-a ajuns la nicio soluție privind metoda de desemnare a candidatului. Vlad Voiculescu a precizat că, în cazul în care conducerile formațiunilor nu vor ajunge la o înțelegere, va propune un referendum intern.

”Mâine la ședința Birourilor Naționale reunite ale USR și PLUS sper să ajungem la o soluție pentru a avea o singură echipă a Alianței, așa cum am propus. Dacă nu se va ajunge la o concluzie, voi propune să facem ceea ce fac partidele moderne și curate întotdeauna când nu reușesc să ajungă la înțelegere: apelează la voința membrilor. Voi propune un referendum intern al organizațiilor de București ale USR și PLUS pentru stabilirea metodei de determinare a candidatului”, a scris Vlad Voiculescu, pe Facebook, după întrevederea cu Nicușor Dan.

Nicușor Dan susține, în schimb, că desemnarea candidatului pentru București trebuie să fie făcută în baza unui sondaj.

”Am avut mai bine de două ore de discuții amicale. I-am propus lui Nicușor să semnăm un protocol politic în care să stabilim ariile de responsabilitate ale fiecăruia în tandem, indiferent dacă va ocupa funcția de primar sau viceprimar. Nicușor nu a dorit în acest moment. Continuăm însă discuțiile în această săptămână. A rămas să lămurim cum se va alege cine va candida pentru funcția de primar. Cuiul lui Pepelea rămâne metoda de desemnare”, a mai precizat Voiculescu, referitor la discuțiile cu Nicușor Dan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3422 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    VV are suport si in USR (Luni, 24 februarie 2020, 9:52)

    t4v1 [utilizator]

    Asta e motivul pentru care prefera referendumul intern.

    Mi-e personal mi-ar fi placut primare deschise. Sa defilam cu ei prin Bucuresti pe sub nasul doamnei Firea. Dar acum e prea tarziu. Nici nu mai am preferinte, l-as vota pe oricare.
    • +2 (4 voturi)    
      referendum pentru a determina metoda... (Luni, 24 februarie 2020, 10:38)

      mihaizzz [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      ... nu pentru a determina candidatul...

      "Voi propune un referendum intern al organizațiilor de București ale USR și PLUS pentru stabilirea metodei de determinare a candidatului”, a scris Vlad Voiculescu
      • +2 (4 voturi)    
        In Bucuresti (Luni, 24 februarie 2020, 12:27)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui mihaizzz

        cu siguranta ND va atrage mai multe voturi.
        Daca insa PNL se incapataneaza sa aiba candidat propriu si nu sustine candidatul USR+, care in Bucuresti oricum va avea mai multe voturi decat al lor, nu vor face decat sa o ajute pe firea sa castige al doi-lea mandat.
        • +1 (1 vot)    
          Alegeri primare ar fi nesigure (Luni, 24 februarie 2020, 14:58)

          Barthales [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Sondajul este cel mai sigur. Alegerile primare riscă să fie alterate de psd-iști. Trimite Firea autocarele cu psd-iști să voteze cu Vlad Voiculescu, ca să îi crească șansele.
  • +5 (9 voturi)    
    Normal! (Luni, 24 februarie 2020, 10:10)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Sondajele populare il dau favorit pe Nicusor. Cele interne pe Voiculescu. Prietenii stiu dece!

    Si asta un partid de aranjamente pe sub masa. Nu au sarit sa corecteze vigneta oxigen in asa fel incit sa fie echitabila si inatacabila. Sau sa o suspende asa cum e.
    Atunci cind e vorba sa ia bani, toate partidele se inteleg de minune!
    • +2 (4 voturi)    
      Sondaje Populare vs. Alegeri Polulare (Luni, 24 februarie 2020, 10:40)

      mihaizzz [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Daca sondajele populare il dau favorit pe ND, de ce nu ar da acelasi rezultat si alegerile populare (TOTI bucurestenii cu drept de vot) ?
  • -1 (9 voturi)    
    Alegeri primare DESCHISE! (Luni, 24 februarie 2020, 10:32)

    mihaizzz [utilizator]

    Vreau sa votam noi cei care nu suntem membri de partid candidatul aliantei pe care il consideram cel mai competent sa scoata orasul asta din mizerie si faliment!

    Vrem sa vedem dezbateri si sa alegem apoi in cunostinta de cauza pe cel care credem ca are cele mai multe sanse sa invinga atat candidatul PNL cat si pe Firea, la pachet!

    Si apoi cel care pierde alegerile din acest tur 0 sa mearga la brat cu cel care le castiga si sa ii faca campanie.

    Relevanta si reprezentativitatea alegerilor primare deschise: la fel ca in cazul unui sondaj (1k de respondenti), sa se calculeze si pentru alegerile primare deschise de la ce numar de votanti in sus acestea sunt reprezentative (10k, 50k, 100k?).

    Niciunui candidat nu ar trebui sa ii fie teama sa ceara votul in avans celor carora le va cere oricum votul in Iunie.

    Sa aleaga bucurestenii cel mai bun candidat al aliantei pentru postul de Primar, tinand cont de proiecte, notorietate, carisma, merit, implicare sociala, perseverenta, experienta si ce mai vor ei!
  • +2 (8 voturi)    
    Tzigănie! (Luni, 24 februarie 2020, 10:56)

    Houthi [utilizator]

    Domn Voiculescu,matale nu ai trebă cu primăria,o ai pe aia cu biznizul!Singurul implicat și cunoscător in ale orașului,este N.D.Ar trebui să te duci acasă,că oricum nu te va vota multă lume!Iar PLUS-ul este un apendic bolnav.
  • 0 (6 voturi)    
    o idee excelenta a lui VV (Luni, 24 februarie 2020, 11:28)

    tahomir [utilizator]

    Important e ca candidatul Aliantei (cacofonie e intentionata) e sa fie pe placul lui Barna si a lui Ciolos, nu trebuie sa fie si pe placul bucurestenilor.
    Caci fara VV pe post de candidat ce rost mai are partiduletul PLUS si fara partiduletul PLUS ce sanse mai are Barna?
    Nicusor Dan asta e un nesimtit, de ce insista ca desemnarea sa fie pe baza sanselor de a castiga scaunul de primar si nu accepta o metoda care sa avantajeze pe VV?
    Adica unde se crede el?
  • +5 (5 voturi)    
    Ce dracu o scalda atata ?! (Luni, 24 februarie 2020, 12:03)

    KTerinca [utilizator]

    Nu e evident ca bucurestenii il vor pe Nicusor ?
    Alalalt e doar un politruk modern in ochii nostri, ai bucurestenilor neafiliati politic.
    Daca decid sa il scoata-n fata pe Voiculescu ii mai voteaza dracu', atat la locale cat si la parlamentare.
    • +1 (3 voturi)    
      Super, atunci bucurestenii sa voteze! (Luni, 24 februarie 2020, 12:34)

      mihaizzz [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Daca bucurestenii il vor pe Nicusor atunci sa il voteze in alegeri primare drept candidat al aliantei si gata, terminam discutia!
      Nu vreau nici eu sa fie scos cineva din joben, sa se dea dreptul oamenilor (care nu sunt nici membri USR nici PLUS) sa aleaga.
  • -1 (1 vot)    
    înțelegeți (Luni, 24 februarie 2020, 13:34)

    hdd [utilizator]

    alegeri într-un singur tur:

    oricine se ceartă, Firea câștigă!!!
    trebuie candidat unic
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 24 februarie 2020, 16:45)

    albastru de Romania [utilizator]

    Dragi troli + , va apropiati ca metode de cei la PSD si ne provocati scarba si lehamite, ca imi bag picioarele in el de vot si o las pe firea sa castige un nou mandat.