PNL continuă racolările în teritoriu de la PSD și partidul lui Ponta. Parlamentari, primari, viceprimari și consilieri județeni - lista transferurilor / „Filiala PNL Olt se lărgește și se întărește!”

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 21 februarie 2020, 17:13 Actualitate | Politic


Iohannis și PNL
Foto: Facebook
Parlamentari, primari, viceprimari și consilieri județeni de la toate partidele, în special de la PSD și de la formațiunea lui Victor Ponta, sunt cooptați de liberali. La Slatina, 40 de membri ai organizației PRO Româna au trecut cu arme și muniții în tabăra liberalilor. La Cluj, 18 primari PSD se pregăteau să se înscrie în PNL, dar negocierile s-au blocat la intervenția președintelui interimar al PSD, Marcel Ciolacu.

GazetaOltului.ro relatează că 40 de membri ai organizației PRO România s-au alăturat PNL Slatina. Printre aceștia se numără Cristina Tomirea, fost președinte al organizației de femei PSD Olt și apoi coordonatoare Pro România, filiala Olt.

”Filiala Olt a Partidului Național Liberal se lărgește și se întărește! În seara zilei de miercuri, Biroul Municipal al PNL Slatina a aprobat cu entuziasm primirea în rândurile noastre a peste 30 de noi membri, în totalitatea lor foști membri ai Pro România. Ne bucurăm pe această cale că valorile și idealurile liberale atrag tot mai mulți simpatizanți și membri noi, gata oricând să pună umărul la eforturile noastre pentru reconstrucția României”, crede președintele PNL Olt, Liviu Voiculescu, citat de Gazeta Oltului.

În Moldova, președintele PSD Rădăuți și viceprimar al orașului s-a înscris zilele trecute în PNL, potrivit presei locale.

La Cluj, presa locală relatează că "18 primari PSD se află în negocieri cu PNL pentru a candida la alegerile locale din iunie sub sigla liberalilor". Potrivit presei locale, din cauza problemelor din interiorul PSD Cluj, edilii locali negociau plecarea din partid. Conducerea centrală a PSD a decis schimbarea conducerii filialei Cluj, Liviu Alexa și Adrian Mlădinoiu fiind schimbați la ultima ședință a Comitetului Executiv.

Totodată, președintele interimar al PSD s-a întâlnit joi cu organizația PSD Cluj. "Au fost mai multe probleme. Îmi pare rău, la început am fost puţin ruşinat de lucrurile care s-au întâmplat. Presupun că toată lumea a înţeles că trebuie să mergem înainte, serioşi, pe nişte principii corecte. Era o supărare în rândul primarilor, i-am văzut plecând cu o anumită speranţă. O să ţinem legătura mai strâns de acum”, a declarat Marcel Ciolacu la finalul întâlnirii, potrivit Adevărul.ro.

USR face bilanțul racolărilor liberalilor. Într-un mesaj pe Facebook intitulat "PNL reformează România cu oamenii PSD", USR contabilizează achizițiile pe care care liberalii le-au facut la nivel local și parlamentar.

"Cazul primarului Mihai Chirica, înregimentat în PNL după ce a făcut politică și a fost ales sub sigla PSD, nu este singular. Pe zi ce trece crește lista transferurilor pe care PNL le face în timp ce vorbește despre „realizarea marilor reforme de care România are nevoie” și despre repararea „nenorocirilor lăsate de PSD. Să înțelegem că repară răul făcut de PSD cu oamenii PSD tocmai pentru că sunt cunoscători ai „mecanismului”? Sau că încearcă să-i păcălească iar pe români?", scrie USR pe pagina de socializare.

Lista transferurilor PNL făcută de USR:

Parlamentari:

  • Daniel Constantin ex-PC, ex-ALDE, ex-Pro România
  • Sorin Cîmpreanu ex-ALDE, ex-Pro România
  • Mircea Banias ex-PNL, ex-PDL, ex-PNL, ex-PC, ex- ALDE, ex-Pro România
  • Damian Florea ex-FSN, ex-PSD, ex-PUR, ex-PC, ex-ALDE, ex-PSD, ex-Pro România
  • Liviu Ioan Balint ex-PMP, ex-PSD, ex-PRO România
  • Remus Borza ex-ALDE, ex-PSD
  • Cristina Burciu ex PSD
  • Mihăiță Găină ex PSD
  • Elena Hărătău ex PSD
  • Eugen Gioancă ex PSD
Primari și viceprimari:
  • Mihai Chirică (Iași) ex-PSD
  • Cristian Matei (Turda) ex-PSD
  • Marian Voicu (Ciorani) ex-PSD
  • Silviu Ionut Stan Albeni ex-UNPR
  • Bogdan Loghin (Rădăuți) ex-PSD
  • Vladimir Petruț (Cavnic) ex-PSD
  • Sandu Tudor (Paulești) ex-PSD
Ce spunea Ludovic Orban înainte de a ajunge premier

Biroul Politic al PNL a decis anul trecut că „traseişti” din zona PSD, ALDE şi PRO România să nu fie primiţi în partid.

Ludovic Orban: "Știţi foarte bine că există actori politici, comentatori care tot încearcă să creeze o percepţie falsă. PNL este în război total cu PSD şi cu coaliţia guvernamentală, de fapt cu toate PSD-urile şi cu PSD mare şi cu PSD-urile mai mici, ei sunt adversarii noştri politici. Obiectivul nostru este să punem punct cât mai repede acestei guvernări care distruge România şi, ca atare, am vrut să se ştie foarte clar că niciun pesedist nu are ce să caute în partid (...) PNL „a fost, este şi va fi întotdeauna împotriva traseismului politic” (12 august 2019, sursa: Agerpres).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8689 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Legea (Vineri, 21 februarie 2020, 17:22)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Legea nu e pentru liberali,legea e pentru prosti.Iar presedintele ar trebui sa fie al tuturor nu numai al acestei sleahte de talhari
    • 0 (0 voturi)    
      Care Lege a politicienilor ? (Miercuri, 26 februarie 2020, 1:20)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Astia n-au nici un Dumnezeu nu au legea bunului simt. Nu stiu de frica nimanui mai ales a lui Dumnezeu. Ei se muta acolo unde este ciolanul.
      Dupa constantinescu si guvernarea lui care ne-au inselat prima oara asteparile Au urmat tradatorii din pnl antonescu al doilea tradator dupa tatarascu care s-au aliat cu comunistii lasandu-i singuri pe Taranisti. antonescu a pus partidul la dispozitia psd-ului si asa au intra la putere pe usa din dos in transilvania mai ales in orasele mari pe care pana atunci nu le-a putut castiga prin alegeri. Au urmat o cohorta de tradatori din pnl in frunte cu tariceanu,care acum se intorc din nou in pnl. Vad ca nimeni nu zice nimic. Iar de cand a venit salvatorul democratiei johanis prim ministru de la grivco al turnatorului voiculescu ,alta speranta a fraierilor , sperand ca vine sasul sa ne puna la punct, de case vad ca nu a mai luat ,legal sau ilegal dar s-a pus de zor pe excursii, trezindu-se in campania pentru realegerea lui, fiindca dupa 5 ani fraierii nu s-au terminat . Alta speranta pierduta , dupa ce la fel ca si acum l-a pus pe ciolos alta persoana dubioasa care a acceptat sa fie prim ministru cu majoritate psd-ista si nu i-au lasat sa faca nimic si le-au cerut sa faca intr-un an cat n-au facut ei in 30 de ani. Si astfel la alegeri s-au prezentat doar psd-isti si profiotorii lor , alegandu-i fara sa faca nimic.
      johanis acum vrea sa aplice aceiasi metoda, se zice ca desteptii invata din greselile altora iar prostii nici din ale lor. Daca nu este prost dupa cum zicea un profesor de-al meu " mai kloos sasii sant mari ca sa ajunga la slanina" inseamna ca este in cardasie cu psd-ul ,prea i-a tolerat ,le-a numit vreo patru guverne unul mai prost ca altul. Asa ca s-a dus si ultima speranta a noastra a contribuabilor cinstiti.Singura speranta a oamenilor cu minte , sa ne prezentam cat mai multi la vot si sa alegem pe cei care au fost cel mai putin la putere Vorba lui Banciu pnl-isti sant niste psd-isti mai prosti.
  • +9 (17 voturi)    
    mda... (Vineri, 21 februarie 2020, 17:26)

    exilatul [utilizator]

    adica o sa fie la fel de "bine" pt tara....hotii si escrocii isi schimba ...eticheta de partid....nimic nou in mocirla ro....
  • +13 (19 voturi)    
    PNL-PSD. (Vineri, 21 februarie 2020, 17:32)

    Tayen [utilizator]

    Uite așa te ia cu voma!
    • +13 (15 voturi)    
      .. cu un drum stim cu cine votam, cu pnl -NU (Vineri, 21 februarie 2020, 20:34)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      pnl aceeasi mizerie ca si tovarasii lor psd-isti , difera doar culoarea
    • +8 (8 voturi)    
      USL is back! (Vineri, 21 februarie 2020, 21:04)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      ATENTIE CE VOTATI!!!
  • +15 (23 voturi)    
    Se reface USL (Vineri, 21 februarie 2020, 17:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Când un „partid” nu are doctrina si singurul scop e sa ajunga la ciolan, procedeaza ca aceasta cloaca de impstori numita PNL. Deja e doldora de infracori si de ciuma rosie, plus ciuma portocalie din gasca informatoruluii Petrov
  • +12 (22 voturi)    
    Rares... Rares, nu te aud ! (Vineri, 21 februarie 2020, 18:02)

    Susufler0 [utilizator]

    Te jurai, te bateai cu pumnii in piept ca nu vei permite sa intre picior de pesedist in PNL !
    Ti-a mancat pisica limba ?
    Cat despre hahalera de Ludo Mandolinarul, nu mai e nimic de zis : articolul este elocvent in ceea ce priveste caracterul sau de om politic !

    PS. Ce nu inteleg eu este modul gretos in care postacii PNL se prefac ca nu vad realitatea pe careo croieste Orban in partid ! Ia sa-i vezi ! :))))
    • -4 (12 voturi)    
      Orban I, II (Vineri, 21 februarie 2020, 20:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Doar orb să fii...
      20 de OUG, noaptea ca hoții, cum nimeni nu a facut pâna acum.
      Deficit ENORM,
      Curs valutar in cadere libera,
      Imprumuturi masive.
      Si circ, mult circ..

      O guvernare CATASTROFICA si pentru care PNL (de fpat, USL cu implanturi de psd si de mafie portocalie) va plati amarnic in toamna !!!
      • +1 (1 vot)    
        da, ca la psd a curs lapte si miere (Duminică, 23 februarie 2020, 14:44)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Cum sa crezi ca deficitul e facut in 2 luni?

        Cum sa crezi ca a picat cursul din cauza ca e pnl la guvernare, cand de fapt e o criza politica sustinuta si continuata de psd?

        Ce imprumuturi masive? Imprumuturi se fac saptamanal de oricine e la guvernare. asa functioneaza economia. Vezi o statistica cu cine a indatorat mai mult tara.

        Dar sa nu crezi ca asta inseamna ca pnl e cu mult diferit de psd. Continua masurile lor fara sa miste prea mult. Macar acum, de ochii lumi, incearca sa miste ceva. Si nu au un Dragnea cu frica de inchisoare. Inca...
      • +1 (1 vot)    
        Ce-ar fi sa canti la alta masa d-le Ochipevoi ? (Duminică, 23 februarie 2020, 17:39)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Taman matale faci pe orbul ? Sau pe prostul ?

        PS. PSD nu are nici caracter si a mai si facut tot ceea ce incerci tu sa le pui in carca penelistilor !

        PPS. Penelistii sunt lipsiti de caracter si prosti ! Din cauza asta v-ati folosit intr-una de ei !
  • +7 (13 voturi)    
    k (Vineri, 21 februarie 2020, 18:46)

    cartofiprajiti [utilizator]

    penelisti cei mai mari jeguri si papagali ...timpul confirma :)
  • +5 (11 voturi)    
    scapa cine poate (Vineri, 21 februarie 2020, 19:20)

    Walking_dead [utilizator]

    Sobolanii parasesc corabia care se scufunda.
  • +5 (11 voturi)    
    Dar astia nu sunt traseisti! (Vineri, 21 februarie 2020, 19:27)

    ipolitic [utilizator]

    Traseist, prin definitie liberala, e ala care iese din PNL si se inscrie in alt partid. Astia sunt sobolani, care se salveaza. Pana nu se umple si barca PNL peste nivelul de plutire.
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 21 februarie 2020, 19:58)

    chiuaua [utilizator]

    Pot racola de la fostul PCR ca este ok sau in ultim caz de la Ghencea civil
  • +10 (14 voturi)    
    PSD=PNL (Vineri, 21 februarie 2020, 20:01)

    Dan Oantea [utilizator]

    Ti-e scarba! Dar nimic suprinzator.
  • +10 (14 voturi)    
    pnl=psd=aceeasi mizerie! (Vineri, 21 februarie 2020, 20:31)

    kokos [utilizator]

    votez usr!
  • +7 (11 voturi)    
    Dinamitarea PNL ! (Vineri, 21 februarie 2020, 20:34)

    soundtrack [utilizator]

    Jegurile comuniste se reped spre barcile de salvare si recuplare la buget.
  • -4 (6 voturi)    
    Ce oferă USR? (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 9:25)

    asavreau [utilizator]

    Nu găsesc pe nicăieri o ofertă USR.Din reacțiile pe forum,oferta USR este un haos desăvârșit.O fi bine?Când este haos profită infractorii.Vrea asta USR?
    • -3 (3 voturi)    
      nimic (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 12:04)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sunt o gasca neomarxista care incearca sa se inpacheteze in partid de dreapta...au reusit sa ia fata la fraierii de corporatisti, ca restul incep sa inteleaga ca e tot o facatura a serviciilor, ramura globalista condusa de la Bruxelles
  • +1 (1 vot)    
    Da, (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 13:27)

    yol [utilizator]

    Din cauza la fraieri...:)))
  • 0 (0 voturi)    
    Campania de RECICLARE a PNL-ului (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 21:55)

    matali [utilizator]

    Ceea ce face PNL acum este o Reciclare a cadavrelor si gunoaielor politice din PSD, Pro-Romania si ALDE .