PSD: Klaus Iohannis a încălcat recomandările MCV prin numirea unor procurori șefi care au aviz negativ de la CSM

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2020, 15:13 Actualitate | Politic


Robert Cazanciuc
Foto: Facebook
Senatorul PSD Robert Cazanciuc a afirmat joi că președintele Klaus Iohannis nu a ținut cont de recomandările MCV și GRECO atunci când a numit în funcţii de procurori șefi persoane care au primit aviz negativ de la Secția pentru Procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii.

"E în primul rând responsabilitatea preşedintelui Klaus Iohannis şi a Ministerului Justiţiei, principalul partener al Comisiei Europene pentru MCV, să explice de ce nu a ţinut cont de avizele CSM, aşa cum în mod constant şi MCV şi GRECO au recomandat. Spune art. 133 din Constituţie: CSM este garantul independenţei Justiţiei. Cred că va trebui ca preşedintele României să explice de ce nu a ţinut cont de acest articol din Constituţie", a spus Cazanciuc, citat de Agerpres.

Referindu-se la modul în care Comisia Europeană va aprecia decizia preşedintelui Iohannis, Cazanciuc a spus: "O să vedem probabil în următorul raport MCV. Dar un lucru este foarte clar: art 133 din Constituţie - CSM este garantul independenţei Justiţiei. Toate recomandările MCV şi GRECO sunt în sensul de a ţine cont de recomandările CSM".

În opinia lui Cazanciuc, numirile făcute de președintele Iohannis în ciuda avizului negativ al Secției pentru Procurori se înscriu „probabil, din păcate pentru români, într-o agendă care nu are legătură neapărat cu agenda publică a românilor".

Pe 8 octombrie 2018, Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a avizat negativ propunerea ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, de numire a Adinei Florea ca procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Preşedintele Klaus Iohannis a respins pe 21 noiembrie 2018 propunerea de numire a Adinei Florea în funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Citește aici:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2458 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Mda (Joi, 20 februarie 2020, 15:21)

    TheFaime [utilizator]

    Buna asta, hotul striga hotii! Dar voi cate prevederi ati incalcat cu toate hotiile voastre si legile alea cu dedicatie, de au venit aia in Romania in vizita sa vada ce-i in capul vostru?
  • +8 (14 voturi)    
    Faceti o mare confuzie (Joi, 20 februarie 2020, 15:22)

    CezarN [utilizator]

    Una este ca Liviu Dragnea, votat ca deputat de cateva mii de cetateni, uzurpand puterea, adica fara a avea in atributiile niciuneia dintre functiile sale numirea procurorilor sau a primministrului, sa faca aceste numiri de facto si alta este ca Klaus Iohannis, votat presedinte de 8-9 milioane de romani(mai mult decat toti parlamentarii la un loc), in mod legal si constitutional, sa o faca.
    Sa nu incercam sa transferam puterea din mana celor alesi direct(presedinte in cazul nostru) in mana unor oameni numiti sau cel putin dubios alesi, oameni reprezentand de fapt o casta de privilegiati (judecatorii si procurorii) care nu isi trag puterea nicimacar indirect de la izvorul ei natural - votul popular.

    Dar, desigur, recunosc ca este mult mai usor sa-i controlezi pe acestia din urma si, prin ei, aproape toata tara.
  • +7 (13 voturi)    
    culmea ipocraziei (Joi, 20 februarie 2020, 15:37)

    Mazeta [utilizator]

    PSD să stea în banca lui. Iohannis poate numi pe cine vrea, scrie în Constituție!
  • +11 (11 voturi)    
    Cazanciuc! (Joi, 20 februarie 2020, 15:39)

    john-doe [utilizator]

    Omul asta vorbeste ca o mitraliera, dictie slaba, nu integegi nimic, e aidoma cu Alina Mungiu-Pippidi, nu e limpede cand au timp sa si gandeasca ce zic in timp real sau sunt niste pareri "incremenite in proiect", ca sa citez din clasici!
  • -1 (11 voturi)    
    corect ... (Joi, 20 februarie 2020, 15:42)

    VaseaV [utilizator]

    Domnul presedinte alege in acest moment sa actioneze exact asa cum a actionat PSD-ul in momentul atacului frontal la Justitie ....Ceea ce imi denota ca cei care decid in numele "statului" sunt captivi si decid impotriva recomandarilor europene. Se observa foarte usor ca nu exista vointa politica sa fie lasata justitia independenta ci mai degraba oricine vine la putere, face tot ce ii sta in putinta sa o subjuge. Cu astfel de abordari nu o sa ajungem niciodata departe.
    • -1 (3 voturi)    
      PSD, PNL (Joi, 20 februarie 2020, 16:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Aceeasi mizerie. Cum HN e foaie de propaganda USL, nu cred sa nu cenzureze. „Liberalii” și KWI urlau că Ciuma Rosie nu respecta MCV, acum calca ei MCV-ul in picioare,
  • -2 (8 voturi)    
    Pe fond (Joi, 20 februarie 2020, 15:47)

    varavara [utilizator]

    ceea ce spune cazanciuc este un adevar, dar spus de catre un reprezentant psd care de ani de zile nesocoteste constant recomandarile MCV si GRECO, suna deosebit de demagogic si ipocrit.
    Mai bine ar tacea.
  • -1 (5 voturi)    
    Pai eu cred... (Joi, 20 februarie 2020, 16:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu cred ca tocmai cei cu avize negative sunt doriti. Daca au si alte "bube" cu atat mai bine. Se stie ca nu au respectul colegilor din sistem si al celui mai inalt for al magistratilor si pot fi mai usor controlati politic.
  • +2 (6 voturi)    
    De ce nu mă mir: (Joi, 20 februarie 2020, 16:10)

    Houthi [utilizator]

    Nea Cazanciuc,matale acum ai auzit de MCV?Pană acum ziceați ca asta cu MCV-ul,aduce a amestec in treburile interne ale lui pesedeu,vorba lui Ăl Bătran!Se supără Ciordache,se poate?Cum să ne zică nouă MCV-iști cum sp facem!!
    • 0 (2 voturi)    
      Adica (Joi, 20 februarie 2020, 16:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Daca altii au fost mafioti, venim noi sa le aratam ca stim sa ne stergem la (...) cu MCV-ul si mai abitir.
  • +2 (6 voturi)    
    Pai art 134 de ce nu . . . . (Joi, 20 februarie 2020, 16:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . citezi mai nea Cazanciuc-ule. Pentru ca nu te avantajeaza!ARTICOLUL 134
    (1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Preşedintelui României numirea în funcţie a judecătorilor şi a procurorilor, cu excepţia celor stagiari, în condiţiile legii. Deci ,,propune" si când spui propune, nu este obligatoriu ca seful sa tina cont de propunerea ta!
  • +1 (5 voturi)    
    :)) (Joi, 20 februarie 2020, 17:10)

    nahir [utilizator]

    :)) :)) :))
    De când le pasă pesedacilor de MCV?
    E perfect adevărat că pesedacii și-au făcut majoritate în CSM, cum au făcut și cu CCR, motiv pentru care am mari îndoieli cu privire la corectitudinea și onestitatea deciziilor unora din membrii. Cum avizul CSM este doar consultativ, rămâne de văzut dacă decizia lui Johannis a fost corectă sau nu.
  • 0 (2 voturi)    
    Cineva sa-i explice acestui marlan urbanizat (Joi, 20 februarie 2020, 19:21)

    John M. [utilizator]

    ca decomunistizarea arenei politice continua cu sau fara voia lor si anticipam ca in cel mult 5 ani acest cosmar numit PSD va fi scos din istorie, legal, prin vot.