Orban, despre USR: Atitudinea îi plasează umăr la umăr lângă PSD / Le-am cerut colegilor mei să nu răspundă la niciun fel de atac

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2020, 13:12 Actualitate | Politic


Ludovic Orban si Dan Barna
Foto: Agerpres
Ludovic Orban se declară "mâhnit" de atitudinea USR din ultima perioadă, susținând că aceasta "îi plasează umăr la umăr lângă PSD" și că le-a cerut liberalilor să nu răspundă atacurilor USR.

"Mă mâhnește atitudinea pe care o au în ultima perioadă. N-am răspuns, nu voi răspunde în niciun fel acestor atitudini pe care nu le consider normale, cu atât mai mult cu cât partenerii de la USR știu foarte bine că gândirea pe care o avem este aceea de a avea un proiect comun de guvernare și nu cred că face bine pentru coeziunea forțelor democratice, prodemocrație, pro orientare euro-atlantică clară a României. Nu face bine această atitudine, care practic îi plasează umăr la umăr lângă PSD”, a declarat Ludovic Orban, joi, întrebat despre atacurile din USR.

Întrebat care va fi atitudinea PNL față de USR, Orban a răspuns: "O atitudine de dialog, de cooperare. Eu le-am solicitat colegilor mei să nu răspundă la niciun fel de atac. Sigur, să furnizeze informațiile obiective, pentru că, din păcate, multe critici nu au nicio legătură cu realitatea. Sunt critici nedrepte în raport cu ceea ce am făcut (..). Din punctul nostru de vedere, sunt parteneri dezirabili, dacă nu se mențin pe această linie care după părerea mea nici nu le face bine”.

Premierul a adăugat că va avea o discuție și cu parlamentarii PMP să vadă ce nemulțumiri au privind OUG pe anticipate, care a fost respinsă miercuri de Senat.

Președintele Klaus Iohannis le-ar fi cerut liderilor PNL convocați miercuri seara la Vila Lac, la o întâlnire înaintea votului de învestire a Guvernului Orban 2 în Parlament, să nu îi mai lase singuri pe miniștri în fața atacurilor din partea Opoziției, dar să nu îi atace la rândul lor pe cei de la USR-PLUS, chiar dacă aceștia critică activitatea liberalilor, conform unor surse citate de Digi 24. Aceasta, după ce luni, în ședința BEx a PNL, Ludovic Orban a vorbit în fața liberalilor din conducerea partidului despre ”viitorii noștri parteneri de guvernare de la USR”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1266 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Nu dati vina... (Joi, 20 februarie 2020, 13:17)

    ggiiggii [utilizator]

    pe USR pentru hotia si incompetenta voastra.
    Nu USR a fost la putere dupa PSD, nu USR a facut praf cele cateva luni de guvernare, nu USR a dat 20 de OUG noaptea ca hotii, nu USR a facut blat cu PSD pentru anticipate si votul in 2 tururi.
    VOI ati facut toate astea jegosilor...
    PSD=PNL=mafie
    • +1 (5 voturi)    
      Blat și pentru locale (Joi, 20 februarie 2020, 15:21)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Vajnicii peneliști după ce au îngropat al doilea tur de scrutin au promis și candidați comuni ai opoziției pentru alegerile locale.
      Însă în timp ce tergiversează public o decizie, pe la spate deja aruncă tot felul de candidați: la sectorul 3 deja împart pliante cu un ilustru necunoscut care să ”se opună” gunoierului imobiliar Negoiță.
      Iar legat de primăria capitalei fac exact ce au făcut în 2016, și anume sabotarea șanselor lui Nicușor pentru ajuta matracuca să căștige din nou.
  • +9 (19 voturi)    
    ce nesimtit!! (Joi, 20 februarie 2020, 13:17)

    liviu_ [utilizator]

    1 - prin mesajul asta ai atacat usr. deci esti un MARE IPOCRIT! spui sa nu atace ailalti, dar tu ataci

    2 - cine a ignorat avizele CSM , fix ca psd? aud?!

    pnl are impresia ca daca ii acuza pe altii nu vedem.
    hai sictir! sunteti intr-un superb 69 cu psd... se vede din alta galaxie!
  • +4 (10 voturi)    
    PSD+PNL=69 (Joi, 20 februarie 2020, 13:43)

    ggiiggii [utilizator]

    Exact asta esre relatia voastra...si cand erati in opozitie si cand a fost PNL in opozitie
  • +4 (10 voturi)    
    Bună glumă (Joi, 20 februarie 2020, 13:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci „liberalii” refac USL, se inhaitează cu mafioti celebri cum e mafiotul rosu Chirica, mâna dreapta a infractorului Nichita si proprietar de multiple viloaie, si Sică Mandolină arată cu degetul spre USR. Un gunoi mai mare „liberal” e greu de gasit.
  • +2 (8 voturi)    
    Cat de mizerabili au ajuns (Joi, 20 februarie 2020, 14:02)

    bjohny [utilizator]

    Sa ajungi sa spui ca USR este ca PSD in conditiile in care tu faci exact ce a facut PSD-ul. Tipau ca sa nu numeasca procurorii propusi de PSD fara acordul CSM si ei chiar asta fac, tipau ca PSD si-au pus in functii publice toate neamurile iar ei exact asta fac, tipau ca ministrii PSD sunt oameni fara integritate iar ei exact asta au pus, tipau la PSD ca PSD da leg discretiorare iar ei exact asta fac (cazut ministrului sanatatii care si-a ajutat cinica la care lucreaza) si tot USR este de vina. Singura legatura a USR cu PSD este ca au condamnat toate abaterile lor, exact ceea ce fac si cu PNL, dar cand le reprosa alora de la PSD ca sunt niste jeguri le convenea, acum ca le spun lor dintr-o data USR este dusmanul tarii, exact aceeasi retorica ca si PSD. Ceea ce face Orban acum este sa pregateasca terenul pentru o guvernare comuna cu PSD, sa induca ideea ca adevaratul dusman al tarii este USR si ca obligati fortati trebuie sa se alieze cu PSD pentru a salva tara de acesti ticalosi care doresc respectarea legii si transparenta, concursuri pentru toate posturile si nu rude pentru toate posturile. Intradevar o adevarata amenintare USR-PLUS-ul asta, dar pentru interesele hotilor si parvenitilor. Au incercat ei sa distruga USR-PLUS bagandu-si oameni in partid si incercand sa-l discrediteze si sa-l macine din interior dar a inceput curatenia si le cam tataie fundul. in plus toata aceasta ofensiva a tuturor partidelor impotriva lor inseamna ca au inceput iar sa creasca in sondaje si reprezinta o adevarata amenintare pentru modul, acestor partide ce ne-au condus din 89 pana azi, de a face politica.
    • -1 (5 voturi)    
      atata-i duce capul, pe el si pe kiwi (Joi, 20 februarie 2020, 14:24)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui bjohny

      fac prostii si apoi se astepata ca usr sa le inghita

      daca o tin galbiorii tot asa, cred ca scorul la alegeri de anul acesta va fi :
      1 usr > 30%
      2 pnl < 25%
      3 psd <18%
  • -1 (5 voturi)    
    PSD si PNL = aceeasi mizerie (Joi, 20 februarie 2020, 15:43)

    KTerinca [utilizator]

    Unde mai pui si gainaria asta politica cu anticipatele.
    Pentru ce ?
    Pentru a pierde timpul si a nu face nimic constructiv pentru tara.
    Mi-e scarba !
    Sper sa se duca dracului la gunoiul istorieI atat PSD cat si PNL.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 20 februarie 2020, 18:21)

    g01an [utilizator]

    incadrarea in partid a pesedistilor te pune umar la umar cu PSD. societatea civila v-a avertizat sa nu va tineti de prostii - si se aplica tuturor partidelor, nu doar PNL, chiar si USR/PLUS - oricare veti face pact cu dracu' veti avea parte de acelasi tratament ca PSD... sper ca de data asta electoratul sa reactioneze prompt, nu dupa un mandat plin de surprize neplacute. ramane de vazut ce surprize ne mai rezerva "sistemul" ca doar stiam ca nu o sa cedeze fara ceva spasme.