Orban, despre înscrierea lui Chirica în PNL: Nu mai are nicio legătură cu PSD de 3 ani. A fost opozantul lui Dragnea

de DG     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2020, 11:48 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Hotnews
Ludovic Orban a comentat, joi, în legătură cu cooptarea primarului Iașului Mihai Chirica în PNL, că acesta nu mai are nicio legătură cu PSD de cel puțin trei ani și a devenit opozantul lui Liviu Dragnea de când a protestat față de celebra OUG 13 privind legile justiției.

În ceea ce privește susținerea acestuia pentru un nou mandat la Iași, Orban a spus că există o procedură internă clară de desemnare a candidaților pentru alegerile locale, iar decizia finală o va lua Biroul Politic Central al partidului, pe 7 martie.

”Dl. Chirica, din momentul în care PSD a adoptat OUG 13, a devenit opozantul lui Dragnea. Nu mai are nicio legătură cu PSD de trei ani de zile dacă nu și mai mult”, a declarat președintele PNL.

Întrebat în legătură cu cooptarea fostului social-democrat, el a insistat că Chirica a protestat față de abuzurile comise de PSD.

Privind sprijinul pentru Primăria Iașului, Orban a spus că, în ce privește desemnarea candidaților pentru primării și consilii județene, ”avem o procedură statutară care presupune evaluarea candidaturilor, avem sondaje care vor fi realizate în toate județele pentru a identifica acei candidați care se bucură de cel mai mare sprijin. Propunerea privind candidaturile o formulează birourile județene, urmând a fi validate de Biroul Politic Național. Toate organizațiile au obligația până la 1 martie să decidă candidații și să formuleze propunerile de candidați pentru primării reședință de județ și consilii județene, urmând ca la 7 martie, Biroul Politic Național să ia decizia finală”.

Deputatul liberal Marius Bodea susține că actualul primar al Iașiului, ex-pesedistul Mihai Chirica, va fi cooptat în PNL și va fi desemnat candidat al partidului la Primărie.

„Ieri, conducerea centrală a PNL, în prezenţa domnului Costel Alexe, preşedintele PNL Iaşi, mi-a prezentat decizia de a-l aduce în PNL Iaşi pe domnul Mihai Chirica şi de a-l desemna candidat pentru un nou mandat de primar”, a declarat Bodea, care este șeful organizației municipale a PNL.

Există voci chiar în rândul liberalilor care consideră că recuperarea acestuia este o ”greșeală politică majoră”.

Prim-vicepreședinte PNL Iași, Alexandru Muraru, spune că eventuala primire în PNL a primarului Mihai Chirica, ales din partea PSD, este o eroare politică majoră. Mai mult, el susține că Mihai Chirica folosește abuziv numele președintelui Klaus Iohannis în eventuala sa venire în PNL, demonstrând "o mare impostură dar și disperarea cu care a căutat fără succes, vreme de doi ani, ușa de intrare în PNL și un comportament penibil".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2373 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    e din ce in ce mai clar (Joi, 20 februarie 2020, 12:10)

    liviu_ [utilizator]

    ca usl traieste

    apropos dar de injuriile astora la adresa diasporei ati uitat?!
  • +4 (6 voturi)    
    Chirica (Joi, 20 februarie 2020, 12:28)

    Ademordna [utilizator]

    Ce atata scandal, lasati omul sa se inscrie in PNL.
    Ce mi-e psd, ce mi-e pnl, tot USL-ul ala e. Stie toata lumea ca nu e mare diferenta.
    Mai grav insa e ca cei de la centru vor sa impuna filialei locale din Iasi candidatul lor la primarie, exact ca in Caragiale. Democratie de la capitala.

    De asta ne trebuie alternativa la pnl.
  • +3 (5 voturi)    
    E manareala pe care PNLa ridicat-o la rang de arta (Joi, 20 februarie 2020, 12:34)

    Susufler0 [utilizator]

    inca de la momentul crearii USL, aceea de a se compromite in fata romanilor cu zambetul pe buze, prezentandu-se drept salvatorii Patriei !
    Predecesorii lui Orban ? Tariceanul in Mezozoic si Kakarau in Psdezoic !

    PS. In rest, sa auzim numai de bine, pana in momentul in care bombele lui Chirica, din vremea cand era primar PSD si apoi independent vor exploda in mecla lui Ludovic !

    PPS. Caci, nu-i asa ? Penelistii sunt tot un fel de pesedisti dar (mult) mai prosti !
  • +2 (4 voturi)    
    Ponta (Joi, 20 februarie 2020, 12:34)

    abisala [utilizator]

    Lol, o sa-l vedem si pe Ponta in PNL? Ca si el a fost anti Dragnea.
  • +3 (5 voturi)    
    Uauuuu..... câtă logică de fier. (Joi, 20 februarie 2020, 12:38)

    prec [utilizator]

    Să facem o analogie: dacă Salam se ceartă cu Vijelie nu mai este manelist???? Sau nu mai este croncănitor???
    Chiar, Organe, nu ai lămurit problema cu interlopii din Brașov! Cu „consigliere” Kadas.....
  • 0 (2 voturi)    
    I-au inscris... (Joi, 20 februarie 2020, 13:35)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    ... si copii lu' Chirica in partid? Daca nu, ceva-mi scapa, pentru ca la aia mici este averea edilului. Asa sarac lipit, la ce sa-l bagi in partid? Sa duca gunoiul, sa verifice apa, lumina si gazele cand se goleste sediul partidului de lume?
  • 0 (2 voturi)    
    Emanoil Savin (Joi, 20 februarie 2020, 14:31)

    yol [utilizator]

    Pe acest adi minune al politicii ce l-a recomandat?
  • -1 (1 vot)    
    USR degeaba protestează. (Joi, 20 februarie 2020, 16:55)

    asavreau [utilizator]

    Chirică a vrut,când a părăsit PSD,să se înscrie în USR,numai că USR nu primesc traseiști.În Iași USR este puternic și Chirica era interesat să aibă în spate un partid puternic.Din păcate USR va mai plânge(la figurat),pentru-că prăbușirea PSD va crea o migrație politică spre PNL.La ora actuală singurele partide viabile sunt PNL,USR ,PSD.Atât văd după alegeri în Parlament.
  • +1 (1 vot)    
    ce mizerie (Joi, 20 februarie 2020, 20:42)

    luc321 [utilizator]

    Mi-e greu sa-mi exprim in cuvinte dezgustul si socul cu care eu si toti cunoscutii mei ieseni am primit vestea aceasta. Cei din PNL arata prostie pura si incompetenta totala daca intr-un oras care care a fost o baza a protestelor anti PSD, au tupeul nesimtit sa vina si sa ne bage pe gat drept candidat al lor pe acest individ.
    Chirica e un psd-ist pur sange, crescut si educat in spiritul partidului. Individul e implicat intr-o multime de invarteli locale, de obicei imobiliare, pe care noi le stim in detaliu, dar care inca nu au ajuns in justitie.
    Serios, decizia asta e ca o flegma in obrazul nostru, si nu stiu ce imbecil a venit cu ideea asta. Nu ma asteptam la mare lucru de la PNL, dar nu ma asteptam sa fie atat de deconectati de realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Băi, Orban! (Joi, 20 februarie 2020, 22:58)

    Gabu [utilizator]

    Nu poți fi cameleon politic decât o dată-n viață!