Violeta Alexandru: În multe situații, alocația este folosită pentru băutură, tutun, jocuri de noroc, pentru orice altceva decât pentru copil

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 19 februarie 2020, 16:29 Actualitate | Politic


Violeta Alexandru
Foto: Agerpres
​Ministrul propus al Muncii, Violeta Alexandru, a declarat, miercuri, că „în multe situații, alocația este folosită pentru băutură, jocuri de noroc”, banii fiind folosiți pentru orice altceva decât pentru copii.

Întrebată după audierea din Parlament despre posibilitatea plății alocației în vouchere, Alexandru a spus că se gândește la o soluție pentru a remedia o problemă, nepunându-se în discuție dreptul la alocație, prevăzut în Constituție.

„Dreptul la alocație este prevăzut în Constituție. Nu vorbim despre o alternativă la un drept. Ne gândim la o soluție care să adreseze problema pe care o vedem. În multe situații alocația este folosită pentru băutură, tutun, jocuri de noroc, pentru orice altceva decât pentru copil”, a spus Violeta Alexandru.

Ea a precizat însă că este „departe de a lua o decizie pe acest subiect”.

Violeta Alexandru a fost avizată negativ în comisiile reunite ale Parlamentului. Au fost 35 de voturi „împotrivă”, 13 voturi „pentru” și nicio abținere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2572 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    K (Miercuri, 19 februarie 2020, 16:45)

    cartofiprajiti [utilizator]

    ati spus ca nu mai trebuie sa umble viitori pensionari dupa adeverinte de vechime ! ...de ce totusi ei umbla dupa aceste adeverinte ...jigodie ? ...numai hastaguri aveti in cap ...pfff tara de caca
  • 0 (8 voturi)    
    eee, hai (Miercuri, 19 februarie 2020, 16:49)

    moka [utilizator]

    chiar nu pot sa cred ca cineva poate cheltui mai putin de 150 de lei pe luna pentru un copil, astfel incat sa-i ramana bani de bautura si tigari din alocatie.
  • -1 (7 voturi)    
    Așa, și? (Miercuri, 19 februarie 2020, 16:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta e un motiv să nu fie dublată conf. legii? Sau e doar motiv ca să mai trâmbițeze madam ministreasa câte ceva, că de făcut nu face nimic, ca mai tot guvernul Orban 1,2,3.
  • +2 (4 voturi)    
    asa, si? (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:04)

    srpc [utilizator]

    solutia este pastrarea alocatiei in limite infime, sau marirea si acordarea ei sub forma unor tichete pentru alimente, rechizite, etc?
  • +3 (7 voturi)    
    In America asa este (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:08)

    Cuca [utilizator]

    Ajutorul social nu se da oamenilor cash, in mana, tocmai ca sa nu existe aceasta posibilitate. Li se plateste chiria, daca e nevoie, pana la un anumit plafon, si se dau bonuri alimentare.

    Mi se pare corect asa - nu cu bani, ci cu bonuri.
    • +2 (4 voturi)    
      Si, in plus, (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:13)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      acest ajutor (numit TANF) se da pentru o perioada de nu mai mult de 5 ani pe intreaga viata ! Asadar se da pentru cazurile in care intr-adevar ai avut ghinion si traversezi o perioada foarte dificila in viata - nu se da ca o pensie viagera, o scuza ca sa nu munceasca oamenii - ca altfel ar fi unii care ar sta intreaga viata pe ajutor social. Corect.
      • 0 (0 voturi)    
        lasa SUA (Miercuri, 19 februarie 2020, 17:48)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        suntem in UE, deci sa aplicam norme europene, ca tot ni se bate obrazul cu ele; deci alocatii mari, pentru copii parintilor care muncesc si cuantificate dupa venitul familiei, nu otova
        • 0 (0 voturi)    
          daca ... (Joi, 20 februarie 2020, 13:01)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          tot zici de UE atunci cred ca stii ca alocatia este dreptul copilului si nu al parintilor, el se acorda copilului fara legatura cu salariul parintilor, si daca parintii muncesc sau nu, daca nu stiai afla acum, si mai departe, romania a semnat niste documente cu UE care tocmai asta stabilesc in legatura cu alocatia copiilor, deci cu alte cuvinte se acorda "otova", analfabet functional feibucilist mic si semidestept
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat:un pretins liberal susţine teoria de stânga (Vineri, 21 februarie 2020, 5:23)

    let_s_twist_again [utilizator]

    a bonurilor / voucher-elor de tot felul, de masă, de vacanţă, de alocaţii, etc.
    adică în traducere o totală neîncredere în discernământul beneficiarilor de a-şi administra alocaţiile.
    când vor înţelege aceşti semiretardaţi ce ne fac legile că se legiferează ţinând cont de regulă, iar nu de excepţie...