Traian Băsescu, despre Moise Guran: O panaramă. Va fi un rateu în politică, are un mare deficit de caracter

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2020, 17:14 Actualitate | Politic


Basescu
Foto: Facebook
Fostul preşedinte Traian Băsescu îl atacă dur pe fostul jurnalist Moise Guran, recent intrat în Alianţa USR-PLUS, despre care a afirmat, la Adevărul Live, că "va fi un rateu în politică” și că are "un mare deficit de caracter".

Întrebat dacă vede o fuziune USR-PLUS condusă de Dacian Cioloş, fostul președinte Traian Băsescu a spus că "altcineva n-ar avea cine".

Chestionat despre varianta Vlad Voiculescu sau Moise Guran, Băsescu a răspuns: "Nu, nu, nu. Moise Guran e o panaramă".

La intervenția reporterului, care l-a rugat să nu jignească, Băsescu a răspuns: "Scuzaţi-mă!. E o întoarcere de complimente (n.red.: râde) între mine şi Moise Guran. Va fi un rateu în politică, pentru că Moise Guran are un mare deficit. Nu de inteligenţă, ci de caracter. Vorbesc de atitudini publice. Şi el a constatat la mine, din atitudini publice a tras concluzii, aşa că nu am nicio reţinere să-l caracterizez după atitudinile publice".

Traian Băsescu a mai afirmat la Adevărul Live că nu se poate ajunge la anticipate fără un blat între PSD şi PNL şi că liberalii au greşit când au preluat guvernarea, în condiţiile în care tot PSD are majoritate în Parlament. El a mai susţinut că Viorica Dăncilă mai trebuia lăsată încă un an la putere, astfel încât să pulverizeze PSD.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18978 vizualizari

  • -2 (44 voturi)    
    Din păcate, Băsescu are dreptate (Vineri, 14 februarie 2020, 17:19)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă te consideri jurnalist serios, nu publici știri false despre cutremure pe platforma ta.
    • +4 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 februarie 2020, 19:21)

      [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      • +7 (19 voturi)    
        Deficit de toate (Vineri, 14 februarie 2020, 20:22)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui

        Omul e plin de el, expert in toate de la politica la economie. Dar ce sa zic, si liderii USR sunt si mai penibili decat el daca cred ca Moise Guran e un mare consilier politic.
        • +2 (2 voturi)    
          și eu (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:17)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          care credeam că vorbești de Băse sau CTP, ca să nu mai pomenim de dragnea sau chiar vasilica.
  • +20 (32 voturi)    
    da mai marinele, (Vineri, 14 februarie 2020, 17:21)

    DiDiRo [utilizator]

    dar analfabeta pulveriza si tara.
  • +13 (41 voturi)    
    Mare om integru Base, da lectii acum (Vineri, 14 februarie 2020, 17:25)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si totusi... de obicei isi da cu parerea de mare analist diplomato-politico-economic si spune 10 chestii, din care cam 1-2 sunt ok sau cu care as fi eu de acord ca mi se pare ok.

    Acum a zis una: "Viorica Dăncilă mai trebuia lăsată încă un an la putere, astfel încât să pulverizeze PSD".

    Stiu ca o sa ma spanzaurati, dar si eu zic ca ar fi fost mai bine asa.


    Acum in acest an, PSD se va reface pana la alegeri si sa vedeti si sa ramaneti socati ca vor lua aproape aceleasi procente ca si PNL. Evident pentru ca lumea care tre' sa iasa la vot nu va iesi si toti zic ca vor USR, insa tot pe mana USL merg, pentru ca asa sunt obisnuiti.

    Eu voi repeta 2016 si tot USR-ului dau vot. Asta daca nu se destrama cu atatea batai de orgoliu, desigur :) Dar tot ii prefer.
    • +5 (15 voturi)    
      Eu zic ca nu (Vineri, 14 februarie 2020, 20:23)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Hai ca se cam lamureste lumea ce poate si PNL in intervalul asta pana la alegeri. Si nu si-au aratat adevarata fata. Stai sa vezi dupa alegeri tupeu, nesimtire, coruptie si nepotisme in politica practicata de PNL.
  • +13 (27 voturi)    
    eu sunt oarecum de acord cu ceea ce spune matrozul (Vineri, 14 februarie 2020, 17:42)

    gogpintenog [utilizator]

    Veorica trebuia lasata acolo ca sa ne scape de PSD iar Moise Guran trebuia sa ramana comentator economic... la asta se pricepea
  • -8 (26 voturi)    
    Mediocru-ipocrit (Vineri, 14 februarie 2020, 17:50)

    delavrancea [utilizator]

    Asa l-as caracteriza pe acest jurnalist.
    1.Pentru intuitia lui de a propune autostrazi pe structura din beton armat, ca sa dea de lucru laminoarelor..."mare strateg".
    2.Pentru modul ostentativ in care ne tot baga in cap "...ca sa fim totusi multumiti ca avem un loc de munca...", pe timp de criza dupa reducerea salariilor majoritatii romanilor (ca si cei de la privat si-au luat-o)...mai un invitat in emisiune de la BNR, mai un interviu aranjat, mai o maslina ...d-astea.
    De n-as mai vedea in politica mediocri - ipocriti ca asta...
    Guran, ia sa treci si tu la munca sa vezi cum e si apoi sa vorbesti.
    Gurane e bine "la caldurica"?
    • +3 (9 voturi)    
      Adica, americanii este mai prosti (Vineri, 14 februarie 2020, 20:23)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Construiesc autostrazi din beton armat si dau garantie 40 de ani ! Si nu era undeva in sudul SUA, eraundeva in nord langa marile lacuri, Detroit sau Chicago.
      • -4 (4 voturi)    
        Fiare si betoane de ciment (Vineri, 14 februarie 2020, 21:58)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        ...pe mii de km...Pfff...las-o asa.
        Era doar un exemplu de vorbe aiurea spuse sa incarci emisiunea sau sa te dai interesant.
        Americanii sunt destepti.
        Viitorul va fi peste "betoanele" noastre.
        Doamne lumineaza-ne mintile!
        • +4 (4 voturi)    
          Ce sa mai zici de Adolf (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:02)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          ala cu parul pubian sub nas: in anii '30 a tras vreo 7.000 de km de autostrada din beton de 70cm, mare majoritate in functiune si azi.
    • +4 (12 voturi)    
      Da, dar s-au gasit niste lideri USR sa-l ia (Vineri, 14 februarie 2020, 20:24)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      in seama. Ceea ce spune multe despre nivelul cultural, economic, intelectual al celor care conduc USR.
      • 0 (2 voturi)    
        noroc (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 12:20)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        că penaliștii s-au umplut de neantul din capul lui rareș bogdan. Măcar ăla știm că se pricepe la nimic. Și e foarte bun.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai lipsit cel putzin un deceniu (Vineri, 14 februarie 2020, 20:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Unde ai umblat ?
      • +1 (3 voturi)    
        P-acilea! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 0:06)

        delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Mi-am zis ca nu mai fac comentarii nicaieri
        Nu se mai merita.
        Dar cateodata chiar nu ma pot abtine.
        ...
        As vrea sa vad adevarati tehnocrati in conducere si care sa faca mai putina politica.
        Imi doresc sa aud problemele noastre dezbatute din punct de vedere practic si mai cat mai putin din punct de vedere politic.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa i scopul Dialogului (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

          Insa depinde cat/cand vom vrea sa ne si implicam

          Nota Bene : nu sunt penist, nu sunt userist, nu sunt pemepist, nu sunt aldist...niciodata P$Dist
  • +7 (13 voturi)    
    In privinta ...... (Vineri, 14 februarie 2020, 18:20)

    gigiN [utilizator]

    .....veleitarismului lui Moise este, cred, suficient sa ne amintim cum i se adresa Mugur Isarescu la conferintele sale de presa : “Ia zi, doctore”.
  • +8 (12 voturi)    
    interesant (Vineri, 14 februarie 2020, 18:34)

    falcoind [utilizator]

    Omul asta dacă e belit și spânzurat nu greșești cu nimic, dar are un simt al realități ieșit din comun .
  • +2 (8 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Vineri, 14 februarie 2020, 19:21)

    floarealbastra [utilizator]

    Va doare-n cot de Tara; interesele voastre sa fie rezolvate, dupa voi potopul. Macar va dati arama pe fata sa nu mai pacaliti pe nimeni cu bunele voastre intentii. Si va mirati ipocrit ca nu votam. O sa votam cand vom avem politicieni dedicati tarii.
  • +1 (15 voturi)    
    Guran intelege fenomenele economice, stie (Vineri, 14 februarie 2020, 19:25)

    hopsinoi [utilizator]

    in ce lume traim.

    Cum apare unul fara pata si cu viitor incep mafiotii sa-i dea castane.
    • -2 (4 voturi)    
      Vorba lu' Branzovenescu (Vineri, 14 februarie 2020, 23:53)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      "E tare, tare de tot".
      • 0 (0 voturi)    
        Pretin cu Bancorex (Duminică, 16 februarie 2020, 11:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

        Comunicator cu neo marxistii

        Da da
    • -1 (3 voturi)    
      Despre ce viitor vorbesti? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:46)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      S-a gasit tusea cu jungiul!Guran cu Barna,doi semidocti care cred ca stiu totul dar de fapt nu au pregatire economica suficienta,doar ifose de mari politicieni.Vor merge pe topogan ,mana in mana.E greu cu ratele,nu Domnule Guran?
  • +8 (16 voturi)    
    Are dreptate, Udrea mare caracter (Vineri, 14 februarie 2020, 19:58)

    mihai2015 [utilizator]

    La prezidentiale acum 5 ani se zbatea sa ajunga Udrea candidat din partea PDL, intradevar era mare caracter
  • +3 (17 voturi)    
    Bine ca-i Turcescu un mare caracter (Vineri, 14 februarie 2020, 20:00)

    Plagarus [utilizator]

    Daca intra in PMP era de caracter ? Mishu cel putin stie ce-i cu macroeconomia.
  • +4 (16 voturi)    
    base (Vineri, 14 februarie 2020, 20:02)

    Mircea Dragodan [anonim]

    base ,iar ai nimerit-o..eu zic ca e si cam dobitoc
  • +6 (12 voturi)    
    ! (Vineri, 14 februarie 2020, 20:09)

    chiuaua [utilizator]

    Mda, acest jurnalist este considerat un rateu, o panarama.
    Sa ne reamintim de fata acestuia care a ajuns la Brussels si vorbea agramat sau.... nu mai spun alte cuvinte de ocara.
    Pe fata lui cum ar fi cataloga-o ?
    Desteapta Romaniei ? sau..
    Voma, Mizeria, familiei ?
    Imi este rusine, dar este comparata cu Moise , aceasta fata ar fi o latrina.
    Dl. TB esti penibil, imi este scarba sa fiu roman stiind ca m acordat un vor mariei tale, gunoiul tarii.
    • +3 (15 voturi)    
      Basescu a fost un mare, mare bandit (Vineri, 14 februarie 2020, 20:26)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Dar ca inteligenta a fost cam peste toti ce s-au perindat prin politica romaneasca in afara de Ion Iliescu.
      • -4 (6 voturi)    
        a inceput turnarea filmelor... (Vineri, 14 februarie 2020, 21:05)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        prigoana impotriva doctorilor a inceput ! pnl-ul vrea sa puna oamenii lor , tineri fara experienta ,care te omoara cu zile , sa vezi ce creste productia de sicrie...turnatori : tinerii usr-isti ! toarna filme mai ceva ca q.tarantino , horror !in 2021 , oscarul il v-a lua dna-ul portocalelor lui LCK ! sa vezi 'distractie ' pe cinste , dar cine mai opereaza in Romanica ? nu la buzunare ci la organele bolnave !
    • +2 (4 voturi)    
      Mai catelus (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:45)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Care e diferenta intre a vorbi agramat si a scrie agramat? Citez din opera ta; "stiind ca m acordat un vor mariei.." Din scarba, ti-am dat un minus. Atat ma lasa fursecul asta de pe pagina.
  • +3 (3 voturi)    
    A început campania electorală! (Vineri, 14 februarie 2020, 20:51)

    constatator [utilizator]

    Dă i d le Băse, scoate cârligul de căpitan, fă ordine, poate treceți pragul electoral în parlament!
  • +1 (9 voturi)    
    Esti tu mai breaz. (Vineri, 14 februarie 2020, 22:30)

    dezamagitul [utilizator]

    Tu tatarule esti super panarama.
    Ce rau a facut Moise pentru tara , el si-a dat cu parerea iar acum daca vrea sa se bage in troca porcilor i-i pute pe mana lui. In schimb tu bosorogule ar trebuie sa stai cu nepotii nu sa ne poluezi vizual viata . La fel ca si cei din psd tu ai multe pe constiinta din raul produs de politicienii care au adus tara in starea de este mai rau decat pe vremea comunistilor. multe cad si in vina ta priceputule. Ai distrus P.N.T C.D. ,plecarea multor romani din tara se datoreaza si tie in mare masura. In afara ca ti-ai aranjat fiicele si situatia materiala de nici in vis nu gandea-i ca va fi asa bine pentru hotii. si pungasi .Traiti ca-n sanul lui Avarm iar pentru tara nu ai facut nimic .Sa va dea Domnul sa puteti folosi , voi si urmasi vostri doar ce a-ti agonisit cinstit iar restul sa dati pe medicamente cum au venit asa sa se duca.
  • +1 (5 voturi)    
    ciudezno (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:11)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Cum ma sa mai lasi 1 an PSD la guvernare? Pai cu cat i-ai fi lasat mai mult cu atat era mai greu de reparat tampeniile. Ne bagau in bezna cu totu. Nici acum nu sunt reparate tampeniile lui Valcov si inca nu se stie ce si cum. Iar aia cu tramvaiele e aiurea tare sa-si faca singure verdele la semafor. Pai va dati seama ce haos iese cand fiecare isi face verde cand trece? Nu stiu ce idei sunt astea da tramvaiele nu e trenuri bre.
  • -2 (10 voturi)    
    Traiane, este cu zece clase peste tine (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 11:29)

    democtrates [utilizator]

    Moise Guran este cu cel putin zece clase peste tine. In primul rand n-a turnat la Secu, in al doilea rand este tanar si de perspectiva, in al treilea rand are cunostinte economice pe care tu nu le ai. In fond incerci sa anihilezi din fasa progresul care va urma. USR o sa devanseze PNL la alegeri, iar partidul tau care de fapt este facut din traseisti va disparea. Si iti explic de ce: 1. Ai trecut pe retorica nationalista atacandu-i pe unguri, romi etc, cand de fapt in fiecare vara erai in secuime tratandu-te, band tuica de prune cu primarul Odorheilui (nici o problema in asta dar ai facut exact ce nu trebuia ai scuipat mana intinsa de ei-deci esti un ticalos). 2.Treaba cu unirea cu Moldova o sti si tu nu depinde de noi ci de Putin , si in al doilea rand Moldova este acum ca noi in anii "90 , tu crezi ca mai putem suporta financiar aceasta unire, nici macar la noi in tara nu ne descurcam, dar te dai mare doar pentru spectacol. Ai ajuns un politician de rahat.