Tăriceanu îi cere lui Orban să retragă ordonanța privind alegerile anticipate: Este o palmă dată democrației

de DG     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2020, 11:09 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
Liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu îi cere premierului Ludovic Orban să retragă ordonanța de urgență privind alegerile anticipate, precizând că actul normativ este ”o palmă dată democrației”, pentru că permite turismul electoral și fraudarea scrutinului.

Tăriceanu se referă în special la prevederile care permit alegătorilor să voteze indiferent de locul în care se află.

”Prin actuala ordonanță, Guvernul Orban face exact contrariul a ceea ce făcea PNL-ul al cărui președinte eram. Dacă această ordonanță va intra în vigoare ea va reintroduce turismul electoral, mărind posibilitățile de vot multiplu și, în final, de fraudare a alegerilor. Chiar dacă sistemul STS ar fi în totalitate sigur (bună glumă!) tot am fi în situația total anormală ca un parlamentar din Cluj să fie ales de cetățeni cu domiciliul în Teleorman sau Dolj, în vreme ce parlamentarii din București sau Constanța ar putea fi aleși de cetățeni din Satu Mare sau Suceava”, explică Tăriceanu, într-o postare pe Facebook.

În opinia sa, această modificare nu este o încurajare a prezenței la vot, ci o mașinărie de fraudare a alegerilor.

A doua modificare complet nedemocratică, în opinia lui Tăriceanu, este noua barieră pusă partidelor mici de a avea reprezentanți în secțiile de votare. ”Dacă până acum legea, oricum foarte dură, prevedea ca partidul să aibă un grup parlamentar, noua ordonanță prevede că partidul trebuie să aibă grupuri în ambele camere”, mai argumentează liderul ALDE.

Tăriceanu insistă că, atâta vreme cât actul normativ nu a fost publicat în Monitorul Oficial, premierul ar trebui să retragă imediat OUG.

”Nu știu ce să cred. Ori partidul de guvernământ se pregătește de o mare fraudă electorală, ori guvernul Orban face tot ce poate să enerveze toți actorii politici ca să fie sigur că pe 24 februarie va pleca acasă”, conchide liderul ALDE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3182 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    hotu striga hotii (Vineri, 14 februarie 2020, 11:13)

    liviu_ [utilizator]

    comunistu oribil vorbete de democratie. hai sictir!
    • +6 (8 voturi)    
      Ii tataie fundul (Vineri, 14 februarie 2020, 12:30)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pentru ca dupa alegeri de ALDE ramane numai amintirea (si aia neplacuta)
  • +13 (17 voturi)    
    lepadaturo (Vineri, 14 februarie 2020, 11:14)

    DiDiRo [utilizator]

    nu-ti este greata de tine insuti? Cate mii de palme ai dat tu democratiei si statului de drept kaghebistule, alaturi de ponta si de draknea? Du-te dracului!
  • +4 (14 voturi)    
    Tariceanu aparatorul democratiei (Vineri, 14 februarie 2020, 11:18)

    Lok [utilizator]

    Exercitiu de imaginatie: Daca facea PSD 27 de OUG intr-o noapte. Sarea USR la protest? Dar PNL? Ce imi si e cu dubla masura, fratilor!!!!
  • +11 (15 voturi)    
    nu ti-e rusine, bai, ciobule sa vorbeste de (Vineri, 14 februarie 2020, 11:21)

    qwerasdf [utilizator]

    democratie?

    cand tu ai pus justitia pe butuci?! ca sa-i faci scapati pe amicii tai hoti si pe tine, insuti, sa te sustragi anchetelor penale?
  • +10 (12 voturi)    
    Morcovu (Vineri, 14 februarie 2020, 11:30)

    Arkantas [utilizator]

    Ti-a intrat morcovu ca nu mai pupi in parlament ? Cu partidul de buzunar pe care il pastoresti ....etc.etc
  • +8 (10 voturi)    
    Papusarul (Vineri, 14 februarie 2020, 11:31)

    Gogu27 [utilizator]

    ramane fara oxigen , dupa ani de chibitare politica ALDE este aproape sa fie istorie. Prin acest demers dl. Moliceanu vrea doar sa mai lungeasca cateva luni spasmele in care se zbate partidul sau.
  • +8 (10 voturi)    
    Tu... (Vineri, 14 februarie 2020, 11:37)

    raulito [utilizator]

    ...ești o palma dată umanității.
  • +7 (9 voturi)    
    Se refera la cea practicata de partidul iubit (Vineri, 14 februarie 2020, 11:41)

    ruskimushki [utilizator]

    incepand cu 1947.
    Chilotarul care intra prin spate la institutii n-are rusine.
  • +6 (10 voturi)    
    Nu zău (Vineri, 14 februarie 2020, 11:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu bilețelul roz și traficul de influență cum e? În gura acestui Trahanache de Dâmbowitza, cuvântul „democrație” e o înjurătură.
  • +7 (9 voturi)    
    O democratie adevarat crestina (Vineri, 14 februarie 2020, 11:57)

    ipolitic [utilizator]

    ar intoarce si celalalt obraz. Taricene, crestineste-te, inca nu-i tarziu. Cu harem cu tot.
  • +4 (4 voturi)    
    Ratat (Vineri, 14 februarie 2020, 13:19)

    JustinCase [utilizator]

    Ratatul asta politic si inutil, care schimba partidele la fel de des precum nevestele, inca mai este platit din banii munciti de mine?