Vlad Voiculescu, după întâlnirea cu Nicușor Dan: Am stabilit împreună să ne vedem din nou

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 19:11 Actualitate | Politic


Vlad Voiculescu
Foto: Hotnews
​După întâlnirea cu Nicușor Dan, Vlad Voiculescu anunță pe Facebook că nu renunță la ideea alegerilor primare pentru stabilirea candidatului USR-PLUS la Primăria București.

Susținut de USR București, Nicușor Dan anunțase înainte de discuția cu Voiculescu că dorește un sondaj de opinie pentru a se desemna cel care se va lupta cu Gabriela Firea și că-i propune candidatului PLUS să participe la cel puțin trei dezbateri televizate pentru a prezenta soluțiile pentru București.

„Suntem în competiție, asta este clar, și nu este nimic rău în asta. Propunerea noastră de departajare este cea despre care s-a vorbit deja de nenumărate ori atât în Alianță cât și în public: cea a consultării publice (=alegeri primare) prin care sa fie stabilit candidatul Alianței cât mai rapid”, a scris Vlad Voiculescu, după întâlnire, pe Facebook.

Candidatul PLUS precizează că discuția a avut loc la inițiativa lui Claudiu Năsui, președintele USR București.

„Una peste alta, m-am bucurat de întâlnire. Am stabilit împreună să ne vedem din nou până ajungem la cea mai bună soluție pentru bucureșteni. Cred că o să vă placă”, a adăugat Voiculescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5254 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Dealer ul de medicamente max vice primar (Marţi, 11 februarie 2020, 19:19)

    un domn [utilizator]

    Nimic altceva
    • -1 (9 voturi)    
      eh (Marţi, 11 februarie 2020, 21:13)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce mi-s jigodiile pesediste, ce mi-s cele peneliste... N-au nimic sfant, ciolanul sa vina, postacii sa lucreze.
  • +6 (10 voturi)    
    Foarte bine: trebuie dialog pentru a invinge PSD (Marţi, 11 februarie 2020, 19:22)

    lasa [utilizator]

    Daca Vlad Voiculescu a ajuns la concluzia ca dialogul cu Nicusor Dan este necesar, nu pot decat sa salut initiativa.
    Numai impreuna pot sa invinga candidatul PSD: Firea!
    Am auzit in statiile STB cum e laudata Firea, e adevarat de cei fara studii si cei mai in varsta. Merge populismul la popor ignorant!
    Succes , poate ajungeti la un candidat comun!
    • +1 (3 voturi)    
      De ce castiga Firea si PSD (Miercuri, 12 februarie 2020, 9:07)

      Dan Oantea [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Nu pentru ca votantii lor sunt mai multi, ci pentru ca votantii lor merg la vot. Simplu!
  • +1 (9 voturi)    
    Între Nicușor Dan și Vlad Voiculescu... (Marţi, 11 februarie 2020, 19:35)

    Nyk1 [utilizator]

    ...cea mai bine clasată este doamna Gabi.
    • +4 (6 voturi)    
      Ca matroana (Marţi, 11 februarie 2020, 20:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Probabil, daca si numai daca fonduri UE ar fi la baza reconstructiei stabilimentului Crucea de Piatra
  • +6 (8 voturi)    
    Man (Marţi, 11 februarie 2020, 19:51)

    Anonym [utilizator]

    Intelegetiva odata inclusiv cu PNL a.i. sa nu mai iasa Firea.
    Un nou mandat Firea e catastrofa si va fi ON YOU!

    Propunerea lui Dan e buna ca veti avea atentie si o veti pune in umbra pe inveninata aia
  • +7 (11 voturi)    
    Unitatea invinge (Marţi, 11 februarie 2020, 19:51)

    Dan Oantea [utilizator]

    Ar fi o mare greseala sa candidati amandoi.
    Propunerea lui Nicusor Dan face sens, USR si PLUS sa supuna la vot intern pe cine vor sustine.

    Eu as vrea ca Nicusor Dan sa fie candidatul ales, e timpul sa dovedeasca ce poate.

    Daca va fi ales ca primar, sper ca Nicusor stie ce asteptari uriase exista. Miza e foarte mare caci de felul in care se va descurca va depinde si increderea oamenilor in USR+Plus pentru alegerile parlamentare.
    • +2 (4 voturi)    
      sorry (Miercuri, 12 februarie 2020, 5:00)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Oantea

      voi ati inteles care este problema acum?
      Nicusor vrea sondaj(e) de opinie prin care sa se stabileasca cine va candida.
      Voiculescu vrea alegeri primare (sau interne cum le spui tu).
      Nicusor a declarat si astazi ca se va retrage daca pierde PE BAZA CONDITIILOR LUI (sondaje). Altfel va candida independent....
  • +9 (13 voturi)    
    Mai oameni buni (Marţi, 11 februarie 2020, 20:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu o fi Nicusor cel mai bun, dar sincer, lasati-l pe el la Primarie ca momentan are cele mai mare sanse, iar pe VV sa il mutati la Sanatate. Mi se pare cel mai optim si strrategic asa. A dovedit ca e bun ca Ministru al Sanatatii.

    Daca VV are idei si proiecte, Nicusor fiind candidat sustinut de USR-PLUS, ar putea sa le preia si sa le implementeze. Chiar nu cred ca e relevant a cui e ideea atata vreme cat ajuta populatia. Sau vreti sa o dati ca la USL ??? Nu d-aia v-am votat !!!!

    Renutnati la orgolii si ciolan, ganditi tactic. D-aia a castigat PSD in 2016.
    • +7 (9 voturi)    
      cred ca si penelica (Marţi, 11 februarie 2020, 20:52)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ar putea renunta la orgolii, la cererea ca neicusoru dan sa se inscrie la ei, si sa'l sustina, ca ei n'au altul mai bun.
      in plus, nicusor dan chiar ar fi un independent, adica un primar pt. toata dreapta.
      el, spre deosebire de majoritatea useristilor, si de toti plusistii, chiar este un om de dreapta.
      io il votez, fara obiectii.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu imi pare asa (Miercuri, 12 februarie 2020, 0:10)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        La PNL am vazut trei situatii si doar trei:
        1. fie sunt manjiti si fac blat cu PSD
        2. fie sunt prosti ca noaptea si iau cele mai imbecile decizii la foc continuu
        3. fie e cineva corupt pentru ca e un traseist comunistoid

        Nu am vazut inca a patra situatie cand PNL se "sacrifica" pentru binele poporului.

        Ce zici tu e ideal, dar realist, ma indoiesc. O sa o bage fie p-aia cu Rares Bogdan primari, fie cu conditionare ca ND sa fie membru PNL.

        Apropo, ca sa intelegeti cat de imbecili sunt si nu invata din istorie. Mai tineti minte cand Ciolos a vrut sa candideze ca independent si PNL a facut tot ce a putut sa se asocieze cu el, apoi cand Ciolos le-a aratat obrazul tot PNL cu gura mare ca "vai dupa cate au facut pentru el si l-au sprijinit" (de parca nu era datoria lor), iar cand au pierdut, pe cine au aruncat vina? Pe Ciolooosssss...

        Iar acum vor sa faca aceeasi treaba. Istoria e rea si te face sa invete the hard way, prin trial and error si din greseli. Dar nu are vina cand esti prea cretin si tu nu inveti din propriile greseli...

        Tocmai d-aia zic: PSD, PNL, poate nu aceeasi mizerie, dar aceeasi tampenie, sigur!!! Cel putin intelectuala.
  • +3 (3 voturi)    
    Nicusor Dan (Marţi, 11 februarie 2020, 22:08)

    adrian88000 [utilizator]

    este cel mai pregatit pentru a prelua functia de Primar General. Nu trebuie sa fie mai multi candidati, nu trebuie sa se imparta voturile. USR, PLUS si PNL ar trebui sa-l sustina pe Nicusor Dan. Astfel succesul ar fi garantat !
  • +2 (4 voturi)    
    Cam perfid Vladut! (Marţi, 11 februarie 2020, 23:18)

    yol [utilizator]

    Nicusor Dan a propus sondaj de opinie, nu alegeri in interiorul aliantei.
    Ce rost are sa mai faci alegeri in alianta cand partidele au decis separat pe cine sustin sau desemneaza, in mod oficial?! Ce logica are treaba asta??!
    Deci Vladut, de aici incolo doar sondajul public de opinie va poate departaja in mod corect, nu cel din partid!!
    • +1 (3 voturi)    
      why? (Miercuri, 12 februarie 2020, 6:58)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui yol

      ce este incorect in a face alegeri primare ? Crezi ca americanii sunt tampiti ?
      Sondajul se va adresa oricarui cetatean, si celui care nu voteaza, care voteaza cu Firea cu PNL sau cu Basescu. Ce importanta are parerea acestor oameni?
      Este absolut OK sa te adresezi sustinatorilor USR-PLUS pentru ca astia vor vota cu ei.
      Mai bine te-ai ingrijora de hotararea eroica a lui Nicusor de a candida ca independent daca nu se ia decizia cum vrea el si daca nu ii va fi favorabila.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu este nimic (Miercuri, 12 februarie 2020, 10:58)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        rau in a face alegeri primare. Dar Plus l-a desemnat oficial pe Vladut, iar USR a decis in urma unui vot intern sa-l sustina pe Nicusor.
        Ca sa-i departajezi, tu crezi ca trebuie sa mai faci alegeri inca odata in interiorul partidului sau sondaj de opinie? Care crezi ca e logica?
        • +1 (1 vot)    
          E la fel si cu democratia (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:58)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui yol

          Nu e un sistem perfect. Dar ai alta solutie ? Cum altfel sa stabilesti candidatul unic intre cei doi ?

          Si inca ceva... daca PNL va avea un candidat propriu (adica "dreapta" nu se uneste impotriva mafiei pesediste) Nicusor a spus clar ca va candida oricum! Ca independent daca nu il sustine USR-PLUS.

          Nicusor ar fi competent dar..... el nu negociaza si nu ia prizonieri. Din nefericire cred ca acum e mai mult o problema decat o solutie.