După ce au dat pensii speciale pentru unii ziariști, parlamentarii au aprobat o Lege care îi scutește pe jurnaliști de impozit / Proiectul merge la promulgare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 11 februarie 2020, 13:54 Actualitate | Politic


Plenul Camerei Deputailor
Foto: Hotnews
Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, propunerea legislativă privind Codul fiscal, care prevede că jurnaliştii şi tehnicienii în radiodifuziune şi televiziune sunt scutiţi de la plata impozitului pentru veniturile din salarii, asimilate salariilor şi din drepturile de proprietate intelectuală. Legea va fi trimisă președintelui pentru promulgare.

S-au înregistrat 174 de voturi ''pentru'', 2 - ''împotrivă'' şi 91 de abţineri.

CONSULTĂ AICI LEGEA

Proiectul prevede ca la articolul 7 să fie introdusă definiţia activităţii de jurnalism ca fiind "cercetarea, investigarea, interpretarea şi comunicarea ştirilor şi informaţiilor publice prin intermediul ziarelor, televiziunii, radioului şi a altor mijloace de informare în masă, respectiv controlul funcţionării tehnice a echipamentelor pentru a înregistra şi edita imaginile şi sunetul şi pentru transmiterea pentru emisiunile radio şi de televiziune a imaginilor şi sunetelor, precum şi a altor tipuri de semnale de telecomunicaţii terestre, marine sau aeriene, care se desfăşoară în baza unui contract de muncă şi a unui contract de drepturi de autor".

Potrivit proiectului, la articolul 60 referitor la scutirile impozitului pe venit sunt introduse "persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii şi asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin (1) - (3), şi pentru veniturile din drepturile de proprietate intelectuală, ca urmare a desfăşurării activităţii de jurnalism, în condiţiile stabilite prin ordin comun al ministrului Muncii şi Justiţiei Sociale şi al ministrului Finanţelor".

Propunerea legislativă a fost iniţiată de deputatul PSD Valeriu Steriu şi semnată de 27 de parlamentari PSD, ALDE şi PMP.

Actul normativ a mai fost pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputaţilor, cu raport de respingere, dar a fost retrimis Comisiei de buget, care a rediscutat proiectul în 3 decembrie anul trecut şi a dat un raport suplimentar de adoptare, scrie Agerpres.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9842 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    .... (Marţi, 11 februarie 2020, 13:58)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hahaha sa impozitam IT-isti care produc 6% din PIB... dar sa nu ii impozitam pe cei care mint populatia doar in interesul partidelor politice.
    • +3 (5 voturi)    
      e vezi aici nu intelegi tu (Marţi, 11 februarie 2020, 16:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      noi suntem niste nenorociti "rezistenti" care nu pupam in dos psd... e irelevand cat aducem din pib...

      presa e aia care upa in dos pe cine trebuie si cel mai important manipuleaza prostimea pt cine trebuie!

      MERITA pensie speciala si scutire de impozit. astept si imunitatea!
  • +13 (15 voturi)    
    bravo, bravo! (Marţi, 11 februarie 2020, 14:00)

    MitikaP [utilizator]

    Lingaii trebuie recompensati sa scrie cum trebuie... In schimb, sa fie impozitati IT-stii, freaca tastatura toata ziua, fara sa produca materiale pe gustul marelui public!
  • +7 (9 voturi)    
    Speram ca e o gluma buna (Marţi, 11 februarie 2020, 14:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    din partea Parlamentului Hotiei Nationale. Urmeaza jandarmii, politia si medicii sa fie scutiti de impozite. Si, eventual, mâturătorii - ca e munca grea.
  • +6 (6 voturi)    
    nu e o forma de mita si codependenta ? (Marţi, 11 februarie 2020, 14:14)

    Levellers [utilizator]

    Daca da,...rusine ! Si-asa, la halul de dependenta a mass mediei din Romania fata de zona politica si nu numai, starea de dezinformare si manipulare a unei populatii foarte vulnerabile, incapabila sa iasa din marasm, se va accentua cu consecinte catastrofale.
  • -2 (14 voturi)    
    Altă pomană!? (Marţi, 11 februarie 2020, 14:16)

    Tayen [utilizator]

    A plecat pizideaua și a venit peneleaua? Tot cu pomeni.
  • +5 (7 voturi)    
    hahaha (Marţi, 11 februarie 2020, 14:17)

    nash pandelica [utilizator]

    sper ca giornalistii sa refuze spaga.:-))
  • +12 (12 voturi)    
    Mare porcărie (Marţi, 11 februarie 2020, 14:21)

    BEDE [utilizator]

    Dacă-i așa, atunci hai să-i scutim pe toți de impozit pe ssalariu, că fiecare meserie are ceva special și e cumva utilă într-un mod deosebit...
  • +6 (8 voturi)    
    curge in continuare (Marţi, 11 februarie 2020, 14:22)

    varavara [utilizator]

    cu pomeni electorale. Ma intreb cine plateste nota finala?
    Parlamentul dominat de psd-isti da in continuare pe banda drepturi si privilegii care nu fac decat sa scada bugetul tarii.
    Mie imi pare pur si simplu o subminare mascata a intereselor nationale.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 februarie 2020, 14:31)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Era nevoie de ceva sange proaspat, noi speciali (Marţi, 11 februarie 2020, 14:34)

    Fides [utilizator]

    Amu e amu. Dupa pensii speciale pt. ziaristi, acu si scutiri la impozit. E timpul sa cream clustere si pt. ei.
  • +3 (5 voturi)    
    dar (Marţi, 11 februarie 2020, 14:54)

    codrean [utilizator]

    de ce oare ? Mita de la politicieni ?!
  • +7 (7 voturi)    
    Ha, ha! (Marţi, 11 februarie 2020, 15:01)

    aladdin [utilizator]

    La fel ca IT-istii, si ziaristii contribuie cu un procent important la PIB, era si cazul sa se faca dreptate :D
  • +6 (6 voturi)    
    alta cutie a Pandorei... (Marţi, 11 februarie 2020, 15:22)

    Levellers [utilizator]

    deschisa !
  • +7 (7 voturi)    
    E TARE ASTA (Marţi, 11 februarie 2020, 15:31)

    nick24 [utilizator]

    Să nu uităm că jurnaliștii ÎNSCRIȘI în asociația lor “profesionistă” AU ȘI PENSII SPECIALE.

    Dar oare de ce această grijă de jurnaliști, judecători, procurori, servicii, armată și poliție?
    România e un stat democratic?
    Cine sunt cei mai egali între egali?
    • +2 (2 voturi)    
      Exact (Marţi, 11 februarie 2020, 16:40)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Cine mai tolereaza asa ceva e un gunoi, nu om.
  • +3 (3 voturi)    
    cat mai multe privilegii sa va stea in gat (Marţi, 11 februarie 2020, 15:33)

    tutan_camon [utilizator]

    Astia nu se potolesc cu acordarea de favoruri si drepturi speciale, ii mananca rau.
  • +4 (4 voturi)    
    cine urmeaza/ (Marţi, 11 februarie 2020, 15:34)

    anion [utilizator]

    Ziaristii si jurnalistii sunt o categorie sociala mai ceva ca IT-istii! Duceti-va baieti si fete ca aici n-aveti loc!
  • +1 (3 voturi)    
    eu zic (Marţi, 11 februarie 2020, 16:24)

    liviu_ [utilizator]

    ca dupa pensie speciala si scutire de impozit sa le dam si imunitate...
    sa stim o treaba!

    vor sa se puna bine cu presa ca apoi presa sa pune in dos psd...
  • +2 (4 voturi)    
    sa nu credeti ca (Marţi, 11 februarie 2020, 16:30)

    cristi_an [utilizator]

    ca banii care in mod normal ar fi venit la buget prin impozitare dispar pur si simplu.. se reinventeaza in alta parte prin alte taxe si scumpiri.
    Romania e sortita esecului ca tara - timpul imi va da dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    Jet (Marţi, 11 februarie 2020, 16:37)

    JustinCase [utilizator]

    Ciolane pentru latraii propagandisti.
    Mergeti ma la munca sa platiti pensii speciale pentru Morsa, Ciudatu, Pastorul Gadea, Tristoiu si toata sleahta de latrai propagandisti si lingai in fund.

    Hai, la munca!
  • +4 (6 voturi)    
    Ar fi de ras daca nu ar fi de plans (Marţi, 11 februarie 2020, 16:53)

    radu222 [utilizator]

    #Tayen. Oare nu stii sa citesti? Nu vezi ca scrie clar ca parlamentarii PSD+ALDE au mosit aceasta pleasca.
    Le dau o sugestie: dati scutire de impozit si pentru postacii PSD.
    PSD nu se lasa pana nu pune la pamant toata Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    Pana (Marţi, 11 februarie 2020, 19:59)

    Coco_papagal [utilizator]

    acum doar HN si TNR au publicat stirea. Restul tacere. Bravo HN!
    • +1 (1 vot)    
      si cei (Miercuri, 12 februarie 2020, 13:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      de la g4media au zis ceva...
      restu da... tac pt ca stiu ca daca o publica o sa fie importiva lor