Orban: Trimitem la Monitorul Oficial toate ordonanțele de urgență adoptate în ultima ședință de guvern

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2020, 13:01 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
​Ludovic Orban a declarat, luni, că vor fi trimise la Monitorul Oficial, „toate ordonanțele de urgență” adoptate în ultima ședință de guvern.

„Trimitem la Monitorul Oficial toate ordonanțele de urgență. Din punctul nostru de vedere îndeplinesc condițiile pentru a fi valide și pentru a intra în vigoare. Deja au și fost trimise câteva, astăzi și mâine urmează să trimitem toate ordonanțele de urgență”, a spus Orban.

El a precizat că Avocatul Poporului are dreptul să atace actele la Curtea Constituțională.

Pe data de 4 februarie, cu o zi înainte de votul pe moțiunea de cenzură, Guvernul Orban a aprobat, într-o ședință care s-a întins pe 9 ore, 25 de ordonanțe de urgență.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4751 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    de la noaptea ca hotii (Luni, 10 februarie 2020, 13:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    la uramtoarea faza: talhari la drumul mare
    • +2 (12 voturi)    
      PSD=PNL=mafie (Luni, 10 februarie 2020, 13:59)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si imi veti da dreptate peste 6 luni.
      Astia sunt de 3 luni la putere si ce au facut?
      Au schimbat cadrele....pleaca ai lor, vin ai nostri.
      In rest...nimic pentru populatie, nu tu o autostrada, nu tu un spital, nici macar un WC construit la scoala....
      PSD=PNL=mafie
      Dancila=Orban=prostie
    • -1 (11 voturi)    
      Da măi Lake (Luni, 10 februarie 2020, 14:03)

      Mihai_S [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Numai ca astea sunt pentru tine nu pentru Dragnea ...
      • +1 (5 voturi)    
        legea (Luni, 10 februarie 2020, 16:03)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_S

        Incalcarea legii nu poate avea nicio justificare, binele nu se face prin ilegalitati!!!!
  • +12 (14 voturi)    
    ce zice legea (Luni, 10 februarie 2020, 13:51)

    FFF T [utilizator]

    Legea nr. 73/1993 pentru înființarea, organizarea și funcționarea Consiliului Legislativ PREVEDE:

    Art. 4. -
    (1) Proiectele de ordonanțe, și de hotărâri cu caracter normativ se supun spre adoptare Guvernului numai cu avizul Consiliului Legislativ cu privire la legalitatea măsurilor preconizate și la modul în care sunt realizate cerințele prevăzute de art. 3 alin. (3), care se aplică în mod corespunzător.

    (2) Avizul este consultativ.

    (3) Avizul va fi dat înăuntrul termenului solicitat de Guvern, care nu poate fi mai mic de 10 zile în cazul proiectelor cu procedură obișnuită și de 2 zile în cazul celor cu procedură de urgență. Pentru ordonanțele prevăzute de art. 114 alin. (4) din Constituție, termenul este de 24 de ore.

    PRIN URMARE. Proiectele de OUG nu puteau ajunge pe masa Guvernului!!!!
    Legal vorbind, trebuiau să aibă avizul Consiliului Legislativ (nu contează dacă pozitiv sau negativ), dar ÎNAINTE de a fi supuse spre aprobare Guvernului.
  • +4 (8 voturi)    
    Un link cu textul lor, are cineva? (Luni, 10 februarie 2020, 14:00)

    Fides [utilizator]

    Tot intreb de cateva zile, daca stie cineva unde pot parcurge in intregime aceste ordonante de urgenta si in afara de faptul ca sunt facut in fel si chip, nimeni nu-mi sare in ajutor.
    Stie cineva unde pot fi citite toate 25?
    • -1 (1 vot)    
      OUGs (Luni, 10 februarie 2020, 20:42)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Fides

      https://universul.net/rares-bogdan-explica-punct-cu-punct-de-ce-a-fost-nevoie-de-cele-25-de-ordonante-de-urgenta/
      • 0 (0 voturi)    
        Simpatic Rares, dar imi este mai prieten adevarul (Luni, 10 februarie 2020, 21:04)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Florin

        Rares spune ce vrea ori crede el despre 25 de ordonante de urgenta a caror text nu poate fi gasit niciunde. Paradoxal nici Guvernul demis nu le face publice. O enigma pt mine.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu prea-i legal. (Luni, 10 februarie 2020, 14:23)

    Tayen [utilizator]

    Voi nu aveți nici-un statut, deocamdată.
    Le trimiteți când veți fi legali.
  • +4 (8 voturi)    
    Câtă nesimițire ! (Luni, 10 februarie 2020, 16:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    25 de OUG ! Demn de cartea recordurilor ! O porcărie model Sică Mandolină & Co, adică gașca „liberală”-portocalie. Veți plati crunt pentru sforăraia politică la alegerile din iarna lui 2020 si pentru ca mintiti mai rau ca psd