VIDEO Orban nu schimbă niciun nume de pe lista Guvernului: „Sunt mulțumit de activitatea fiecărui ministru” / Ce au scos liberalii din programul de guvernare

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2020, 11:42 Actualitate | Politic


Sedinta guvern Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Ludovic Orban vine în Parlament cu aceiași miniștri, Biroul Executiv al PNL aprobând luni dimineață, în unanimitate, lista cabinetului care va fi depusă astăzi, alături de programul de guvernare modificat în sensul că au fost scoase din document măsurile deja adoptate până acum.

„PNL a aprobat în uninimtate programul de guvernare care reprezintă o actualizare a programului de guvernare în baza căruia a fost învestit Guvernul pe care îl conduc în data de 4 noiembrie. Gvernul va avea aceeași componență. În trei luni de zile, Guvernul pe care îl conduc a realizat performanțe și a atins obiectivele la care sunt convins că puțini români s-ar fi așteptat. Sunt mulțumit de activitatea fiecărui ministru, sunt oameni competenți, cinstiți, harnici, muncitori, dedicați servirii interesului public și, ca atare, echipa guvernamentală este propusă în aceeași componență ca și guvernul care a funcționat de la data de 4 noiembrie”, a declarat Ludovic Orban, la finalul BEx.



Lista de miniștri pentru Guvernul Orban 2:

  • Raluca Turcan - viceprim-ministru
  • Florin Cîţu - ministrul Finanţelor Publice
  • Marcel Vela - ministrul Afacerilor Interne
  • Bogdan Aurescu - ministrul Afacerilor Externe
  • Cătălin Predoiu - ministrul Justiţiei
  • Nicolae Ciucă - ministrul Apărării Naţionale
  • Virgil Popescu - ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri
  • Lucian Bode - ministrul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor
  • Adrian Oros - ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale
  • Costel Alexe - ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor
  • Ion Ştefan - ministrul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei
  • Marcel Boloş - ministrul Fondurilor Europene
  • Victor Costache - ministrul Sănătăţii
  • Monica Anisie - ministrul Educaţiei şi Cercetării
  • Bogdan Gheorghiu - ministrul Culturii
  • Ionuţ Stroe - ministrul Tineretului şi Sportului
  • Violeta Alexandru - ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale

„Programul de guvernare trebuie modificat în primul rând pentru faptul că foarte multe obiective pe care ni le-am asumat în programul cu care ne-am prezentat în urmă cu trei luni în faţa Parlamentului au fost îndeplinite şi aceste obiective, odată îndeplinite, nu are rost să le mai păstrăm în programul de guvernare. De asemenea, pe măsura analizei problematicii care există în cele trei luni de exercitare a guvernării, sigur că am identificat obiective suplimentare pe care putem să le realizăm, este adevărat, fără a putea adopta, să spun, acte normative cu valoare de lege. Vom include aceste obiective suplimentare în programul de guvernare, lucruri pe care le considerăm extrem de necesare şi de benefice pentru români”, a declarat sâmbătă Orban.

​PSD ia în calcul să nu participe la sedința din Parlament pentru învestirea Guvernului Orban, astfel încât să nu existe cvorumul necesar, iar votul să fie amânat, a declarat joi liderul interimar al social-democraților, Marcel Ciolacu. „E un moment în care trebuie o decizie politică, dacă participăm la acel vot sau nu. Avem și această posibilitate, ca PSD să nu meargă în plen, mai puțin eu, fiind președintele Camerei trebuie să particip”, a spus Ciolacu.

O altă variantă pentru a nu se ajunge repede la vot este sesizarea Curții Constituționale. O dată, pe motiv că Orban a fost numit din nou după ce a fost demis de Parlament, a doua oară dacă va veni cu același program de guvernare în Parlament. Și în această situație, Marcel Ciolacu spune că va aștepta până când Curtea se va pronunța.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6927 vizualizari

  • -10 (38 voturi)    
    Bătaie de joc (Luni, 10 februarie 2020, 11:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și sfidare (Organ & Iohannis) marca „liberala”. O strategie tâmpă care ii va scoate pe PNL = USL +PDL din jocul politic. Ma intreb cine îi va mai vota pe acesti nătărăi care, la toamna, vor putea spune doar ca NU AU FACUT decât să traga sfori. In rest, trăncaneală si clientelism.
    • +8 (22 voturi)    
      USR (Luni, 10 februarie 2020, 11:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dacă era in locul Penel€ tot asta ar fi făcut !

      Alt Drum al Pierzaniei pentru P$D nu exista !

      #P$Dmax15%
      • -2 (10 voturi)    
        tupeu nemărginit (Luni, 10 februarie 2020, 12:37)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ce tupeu nemărginit, mare competenți te bușește râsul.

        Ordonanțele alea 25 s-au publicat în Monitorul Oficial, competenților? Mare guvernare de 2 lei.
        • +3 (9 voturi)    
          Ce crezi ca am uitat (Luni, 10 februarie 2020, 13:28)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          guvernarile psd-iste din ultimii 8 ani care mai mult au dat in jos aceasta tara?
          Erau mai buni aia care au furat de au rupt din bugetul tarii asteia prapadite de si-au facut averi pentru 5 generatii?
          Este adevarat ca niste ani psd si pnl au fost alaturi in devalizarea tarii, dar hotii principali au fost intotdeauna psd-istii.
          • +2 (4 voturi)    
            Cel putzin 40 miliarde euro au dosit (Luni, 10 februarie 2020, 13:33)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui varavara

            De la Mătușa Tamara la Mama de Focșani
          • 0 (2 voturi)    
            nu (Luni, 10 februarie 2020, 14:53)

            codrean [utilizator] i-a raspuns lui varavara

            nu erau mai buni dar n-am votat ca sa inlocuim prostii si hotii PSD cu altii ! Pentru mine Iohannis e o mare dezamagire, chiar ca nu ma asteptam !!!?
            • -1 (1 vot)    
              Nu draga, Sf Petru are job (Luni, 10 februarie 2020, 16:17)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui codrean

              Nu draga, Sf Petru are job. Nu face politica in Ro.
    • +12 (12 voturi)    
      Uiti in ecuatie (Luni, 10 februarie 2020, 12:17)

      Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      factorul multiplicator PSD. Sa fie cu voie sau fara de voie?
      • +3 (7 voturi)    
        Ochii_pe_voi e noua Mazeta (Luni, 10 februarie 2020, 13:11)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

        Aceleasi metode, la fel de scarboase, chiar daca reprezinta un partid pe care l-am votat si, probabil, il voi mai vota.
        Se pare ca mizerabili de genul asta exista in toate partidele, difera doar procentul.
        • 0 (2 voturi)    
          Niste rai! Guvernul Orban e cel mai bun... (Luni, 10 februarie 2020, 15:03)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          Niste rai cei ce zic altfel!

          Guvernul Orban e cel mai bun...dar stai putin...nici pe ei nu se voteaza ministrii din Guvern.
    • -12 (20 voturi)    
      Deci (Luni, 10 februarie 2020, 12:25)

      Unforgiven [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Va trebui votat PSD ca sa scapam tara de acesti incompetenti si impostori!!

      Ca daca ii votem pe cei de la USR+, atunci va fi catastrofa mult mai mare decat pana acum cu pricajitii si amaratii aia!
      • +7 (9 voturi)    
        psd - sa-l votezi matale (Luni, 10 februarie 2020, 13:14)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        Ori n-ai inteles nimic, ori faci parte dintre talharii protejati de psd !
        • -2 (4 voturi)    
          Talharii (Luni, 10 februarie 2020, 13:43)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          Sunt protejat intotdeauna de dreapta: vezi modificarile liberalilor cu desfiintarea Sectiei Speciale si transformarea magistratilor si procurorilor in sfinti de care nu te vei mai putea atinge in veci, decat cu ordin de sus cu care sa fie de accord Marele Procuror General si marii procurori de parchet.

          Deci vor avea liber la constitutuire de grupuri infractionale organizate si vor avea autonomia de a face ce vor ei cu adversarii politici ai liberalilor, ca asta se urmareste.

          Asa cum Basescu a introdus protocoalele secrete in DNA si alte parchete, pentru a-si controloa adversarii politici cu dosare penale mincinoase dovedite la atatia care au fost scosi din functii si trasi pe linie moarta, tot asa si acesti penelisto-pedelisti continua securismul introdus in justitie de Marele Securist Basescu!

          Apoi cand a venit PSD sa exorcizeze diavolul din justitie, toti securistii impostori au sarit de cur in sus cand au auzit ca vor fi maziliti si au prostit pe fata populatia de dreapta educata doar cu diplome, dar usor de manipulat si dus de nas asa cum a vrut autorul! Ca daca nu ne informam temeinic, nu citim nimic si nici nu punem creierul adormit la treaba, atunci vom face asa cum spune turma securisto-impostoare de dreapta!
      • +2 (4 voturi)    
        Amaratii aia au (Luni, 10 februarie 2020, 13:31)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        mai multa scoala si mai bun simt decat toate generatiile de neocomunisti corupti din psd, pdsr, fsn, etc... care s-au perindat in ultimii 30 ani.
        Jos hotii, jos psd!
        • -1 (1 vot)    
          Glumesti (Luni, 10 februarie 2020, 16:28)

          Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          Amaratii aia sunt cei mai saraci cu duhul si sunt cei mai turbati in a pune mana pe putere chiar si cu pretul vanzarii sufletului!

          Nu au absolut nicio regula a moralitatii, ei deturneaza chiar si proiectele filantropice in actiuni politice toxice de indepartare a adversarului si de invinuiri pe nedrept!

          Un mare rahat! Va puteti spala cu ei pe cap!
  • -3 (23 voturi)    
    Ăștia râd de țară. (Luni, 10 februarie 2020, 11:52)

    Tayen [utilizator]

    Și PSD și PNL. DAR SĂ NU UITĂM: PSD+PNL=USL=IUBIRE MARE!!!!
  • -5 (25 voturi)    
    dar ce ministri! (Luni, 10 februarie 2020, 11:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    adevarul e ca sunt irepetabili si de neinlocuit.
    • +11 (21 voturi)    
      He he (Luni, 10 februarie 2020, 11:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Unde i matush ta Veorika ....de alta data
  • +3 (13 voturi)    
    Autostrada Moldovei (Luni, 10 februarie 2020, 11:55)

    robyzs [utilizator]

    Au scos Autostrada Moldovei de pe lista, inainte de alegeri PNL si Iohannis promiteau ca vor fi accelerate proiectele pentru Moldova, dupa ce moldovenii i-au votat au spus ca nu sunt bani, sa astepte 2022, poate atunci PNL si Iohannis vor da drumul la proiect.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce-ați votat până acum? (Luni, 10 februarie 2020, 14:22)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Bani nu mai sunt pentru că i-a luat, pe toți, alde Oprișan.
      GHINION!
  • -5 (19 voturi)    
    Tinere sperante vs. sperante tinere? (Luni, 10 februarie 2020, 12:00)

    Fides [utilizator]

    Oare primul lucru o sa acuze greaua mostenire? Iar al doilea vor mari alocatiile? A nu, stiu, vor taia pensiile speciale si vor concedia o noua liftiera.
    • +3 (9 voturi)    
      Ciolaculeeee (Luni, 10 februarie 2020, 13:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Tu ești @Fides
      • -1 (5 voturi)    
        Nici vorba (Luni, 10 februarie 2020, 13:45)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Hai sa ramanem domni.
  • +9 (23 voturi)    
    ehhh (Luni, 10 februarie 2020, 12:06)

    transpenibilus [utilizator]

    Iar psd sa fie scos in afara legii. Si desfiintat.
    • 0 (2 voturi)    
      Incorect! (Luni, 10 februarie 2020, 14:14)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Nu scos în afara legii, pentru că orice țară europeană are un partid social-democrat.
      Doar să fie destructurat grupul organizat pentru comiterea de infracțiuni care se numește P$D. Numai DNA ar putea rezolva problema în mod pozitiv dacă există o rezolvare pozitivă.
  • -4 (8 voturi)    
    lasa inhibitiile (Luni, 10 februarie 2020, 12:35)

    idealogul [utilizator]

    Cetatene woke-globalist lasa inhibitiile si spune pe fata care ti-e pofta: executii in masa pe stadioane cu psd-isti. Se se sape canalul Dunare-Maramures cu familiile si rudele pana la gradul 10 ale PSD-istilor. sa se serveaasca la cantina partidului PNL shaorma de toate inclusiv cu pesedist etc.etc. etc. etc.
    Treceti la fapte ce va sfiiti. Cu tupeu inainte.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce ar fi fost dacă? (Luni, 10 februarie 2020, 12:48)

    BEDE [utilizator]

    Oare dacă nu ar fi fost ordonanța pentur alegerea primarilor în două tururi, P$D s-ar fi abținut de la a da moțiune de cenzură? Nu știu... Totuși îmi amintesc că la cam o săptămână sau două după investirea guvernului Orban zicea Ciolacu că depune moțiune de cenzură cât de curând.
    Am inpresia că sunt niște secrete pentru de ce s-a grăbit PNL să dea moțiune de cenzură când mai era numai un an până la a avea altă componență a Parlamentului. Parcă nu face să intrii la guvernare având doar 20% din locurile din parlament, că, după cum se vede, P$D nu lasă să treacă nimic semnificativ care nu le convine lor.
    O ieși oare cu alegeri anticipate? Și dacă sunt anticipate, diferența față de alegerile la termen este de mai puțin de un an, așa că e cam ciudat de ce... Nu era oare mai bine să rămână PNL tot în opoziție încă un an, până la alegerile la termen?
    Dacă ar fi fost să se fi făcut alegeri anticipate prin primăvara/vara lui 2019 era altceva, dar așa?
  • -2 (4 voturi)    
    iar Predoiu (Luni, 10 februarie 2020, 12:57)

    Ademordna [utilizator]

    Miscarea e buna dar la ce bun il tii pe Predoiu acolo?
    Cu ce e de folos cartita asta PSD-ista pnl-ului si mai ales tarii?
    • 0 (0 voturi)    
      Predoiu = Tri Bubitii Reîncarnat (Luni, 10 februarie 2020, 13:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Faptul ca respinge candidaturi îl apropie de P$D ca mentalitate !
  • +7 (7 voturi)    
    Să aibă dreptate CTP: (Luni, 10 februarie 2020, 13:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    resursa principală a României este idioțenia poporului (care votează astfel de imbecili ca să-i conducă)?
  • -1 (5 voturi)    
    INCREDIBIL (Luni, 10 februarie 2020, 13:07)

    COLTUC SI ASOCIATII [anonim]

    Este legal?
  • 0 (8 voturi)    
    La a doua solicitare trebuie sa schimbe ceva (Luni, 10 februarie 2020, 13:09)

    D-or [utilizator]

    Conform art. 89 din Constitutie, Parlamentul trebuie sa aiba sansa de a vota cel putin doua solicitari in 60 zile.

    Este evident ca aceasta sansa trebuie sa fie reala, deci solicitarile nu pot fi integral identice. Macar portarul guvernului trebuie schimbat.
  • +1 (3 voturi)    
    ALO, ALO (Luni, 10 februarie 2020, 14:31)

    123qwe [utilizator]

    Nene Orban, tu poate ca esti multumit, da noi nu.
    Asa ai mai pierdut niste voturi.
    Succes si la mai mare.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare (Luni, 10 februarie 2020, 15:02)

    oftamcutotii [utilizator]

    Securistii ceausisti sunt mentinuti in aparatul de stat pt a pica guv Orban 2, sau pt ca asta convine perfect PSD? A propos! Dl. Aurescu, ce credeti, Adrian Nastase e mandru de dvs., nu-i asa? UE nu suporta Romania altfel, decat cu securistii activi pe vremea lui Ceausescu, prezenti in aparatul de stat si in 2020. Am ajuns sa cred ca Dumnezeu nu e destul de mare ca sa-i apere pe romani!