Orban, replică la acuzațiile lui Barna privind refacerea USL: Noi suntem într-un război total cu PSD. E o contradicție în atitudinile publice ale USR

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2020, 14:06 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Hotnews
Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, joi, la Palatul Cotroceni, că acuzațiile USR privind o posibilă colaborare între PSD și PNL și, implicit, refacerea USL are un "caracter propagandistic" și sunt "într-o totală contradicţie cu realitatea".

"E o contradicţie în atitudinile publice. Pe de o parte ne acuză că am refăcut USL, pe de altă parte vor să colaboreze cu noi în perspectiva alegerilor locale. Eu sunt un om foarte serios. Obiectivul alegerilor anticipate, de exemplu, este prevăzut în acordul nostru. Colaborăm, în condiţiile pe care le-am stabilit. Iar în privinţa acestor aserţiuni, care sunt cu caracter propagandistic, ele sunt într-o totală contradicţie cu realitatea. (...) Noi suntem într-un război total cu PSD, iar PSD este partidul care este vinovat pentru foarte multe din relele care s-au întâmplat în societatea românească în ultimii 30 de ani", a spus Orban, după consultările cu Iohannis, potrivit Mediafax.

În ceea ce privește o posibilă alianță cu USR pentru alegerile locale într-un singur tur, Ludovic Orban a precizat că organizațiile din teritoriu sunt libere să decidă strategia la alegeri.

"În alegerile locale trebuie să ţii cont de situaţia locală, din fiecare localitate. Aici o să existe o libertate din partea organizaţiilor noastre în discuţiile pe care le au cu partenerii care au fost alături de noi, privitor la strategia pentru locale", a arătat Orban.

Președintele USR, Dan Barna, a declarat, miercuri, la dezbaterea moțiunii de cenzură care a demis Guvernul Orban că ”toată România se întreabă azi dacă nu cumva asistăm la un nou blat PSD – PNL, dacă nu cumva rulează episodul USL 2”. ”Nu vom tolera în vreun fel înțelegeri pe sub masă. Am pus în acordul politic cu PNL câteva condiții care țin de democrație, iar votul la locale în două tururi e una dintre ele”, a spus Barna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1235 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    razboiul total (Joi, 6 februarie 2020, 14:17)

    noi2013 [utilizator]

    nu ne intereseaza !!!! Guvernati corect si responsabil si nu e nevoie de niciun razboi cu alte partide politice....

    Asta inteleg liberalii din democratie? razboiul cu alte partide?!
  • -3 (5 voturi)    
    lasa orbane (Joi, 6 februarie 2020, 14:20)

    Point [utilizator]

    ca va pune klaun cununiile.sa pricepe,a mai facut-o
    hai dracu cu alegerile alea.daca pleaca barnosu votez cu usr.vb aia raul cel mai mic
  • -1 (7 voturi)    
    De acord cu Orban (Joi, 6 februarie 2020, 14:21)

    Maspp [utilizator]

    M-am saturat pana peste gat de sabloanele, atitudinea duplicitara, oportunismul si vorbaraia lui Barna.
  • -3 (5 voturi)    
    Just (Joi, 6 februarie 2020, 14:22)

    braindamage23 [utilizator]

    Oricat am fi in stadiul de negare, aici Orban are dreptate. Indiferent ca vorbim de locale in 2 tururi sau anticipate, ambele sunt sortite esecului prin prisma configuratiei Parlamentului si mai ales a CCR.

    Barna cel vesnic imparat ar trebui sa fie mai retinut in declaratii, nu poti avea pretentia sa colaboreze PNL-ul cu tine la locale daca iesi cu asemenea teorii. Se cheama tact politic. Iar in final, tot noi avem de suferit.
  • +5 (9 voturi)    
    apropos de razboi total (Joi, 6 februarie 2020, 14:25)

    liviu_ [utilizator]

    tata (psd pana in maduva oaselor)
    spunea cum l-a auzit pe o cunostinta (membru prm pe atunci) cum discuta prieteneste la telefon cu unu din psd (cu care se injurase cu o seara inainte ca la usa cortului la tv)

    deci nu dau 2 parale pe razboiul vostru total!
    faptele spun cu totul altceva!
  • 0 (8 voturi)    
    USR, un partid de [papa] lapte (Joi, 6 februarie 2020, 14:26)

    CezarN [utilizator]

    Asa cum copiilor li se schimba dintii de lapte la varste fragede, tot la fel a sosit momentul ca USR sa-si schimbe doctrina de lapte cu una reala. Partid tanar, in schimare e doctrina. Sau de par, ca tot vine primavara si lupii isi schimba parul si mai putin naravul.
    De aceea partidul este intr-un proces asumat de clarificari doctrinare, nefiind hotarati daca se fie de drepta sau de stanga. La cum tin de scaun si lupta pentru putere, nu este greu de imaginat ca Barna sau Ciolos ar servi la fel de bine ambele orientari, cu acelasi zel al prostului harnic care se simte obligat sa faca ceva, indiferent ce, doar sa se mentina la putere in partid, caci la nivel national nu prea au sanse sa ajunga la butoane.
    Asa ca domnul Barna este o zi de dreapta, o zi de stanga, in timp ce domnul Ciolos este pe invers, sa acopere tot spectrul. :) Caci asa s-au nascut ei in mlastinile putoroase ale serviciilor secrete - in entanglement. Daca-l asculti pe unul, stii sigur ce spune celalalt. :))
    • +3 (3 voturi)    
      USR nu e un partid. (Joi, 6 februarie 2020, 15:06)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Nici nu e normal ca un partid sa nu isi fi asumat o directie clara pana acum. Nu poti sa aduni atatia membri disperati de PSD si apoi le spui: de azi suntem ( toti ) de stanga/dreapta.

      USR este mai degraba o proto-miscare civica, relativ haotica, ca raspuns la nenorocirole PSD ( + PNL daca vreti ). Sa nu ma intelegeti gresit, e bine ca se intampla in sfarsit. Era bine sa se fi intamplat in '90 sau mai inainte ( vezi Solidaritatea in Polonia ).

      Ce ii lipseste USR este din pacate tocmai dialogul. Atat cu alte partide ( ei sunt anti-sistem, deh ), cat si intre membrii lui. Ei sunt foarte autosuficienti si lumea a inceput sa se prinda de asta... Ei si simpatizantii lor cred ca daca sunt impotriva PSD ( inclusiv cu injuraturi pe placuta auto ) sunt automat "din cei buni" si nu trebuie sa mai faca nimic altceva. Daca ii critici cu ceva, probabil esti un (cripto)PSD-ist si dau cu tine de pamant. Dialog ? Zero.

      Chestia asta are si un nume: groupthinking. Si nu e de bine, deloc.

      Au mai fost unii prin 90, 96, etc. care au crezut ca daca sunt impotriva lui Ceausescu/Iliescu/Nastase/Ponta/etc sunt de partea binelui asolut si ca doar pentru ca ii injura pe numitii, binele se va intampla in mod implicit.
      Cu iluzia asta si lipsa unui dialog real intre oamenii de rand din societate s-a tampit un popor...
    • +2 (2 voturi)    
      Mai degraba liderii (Vineri, 7 februarie 2020, 8:45)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Aici e problema. Acesti Stan si Bran ai politicii romanesti sunt de un ridicol absolut. Ma refer aici la Barna si Ciolos.
  • +3 (7 voturi)    
    poate (Joi, 6 februarie 2020, 14:48)

    martel55 [utilizator]

    la televizor, ca la firul ierbi se simte parfum de blat