Prima reacție a lui Orban după votarea moțiunii: Suntem mândri de ce am făcut / Guvernul cade în picioare

de Red Politic     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 15:55 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
Premierul Ludovic Orban s-a declarat marți „mândru” de ce a reușit să facă Guvernul, în doar trei luni, înainte de a fi demis de „un parlament dominat de forțe retrograde”.

„Un parlament dominat de forțe retrograde, parlamentari născuți din pixul lui Dragnea, care au călcat în picioare democrația și interesele fundamentale ale României, au decis azi prin moțiune de cenzură căderea guvernului pe care îl conduc. Guvernul cade în picioare. Suntem mândri de ce am făcut în trei luni, într-o perioadă extrem de scurtă am reușit să reparăm o parte din stricăciunile PSD, am reașezat România în rândul națiunilor europene pe picior de egalitate”, a spus Orban, după ce moțiunea de cenzură inițiată de PSD a fost aprobată de Parlament.

„Am fost judecat de o alianță parlamentară toxică. Am pierdut doar o bătălie, vom câștiga bătălia pentru România”, a acuzat premierul demis.

Ludovic Orban a adăugat că „în viitorul apropiat, indiferent ce-și imaginează cei de la PSD, românii vor avea din nou puterea să decidă, așa cum au decis la europarlamentare, la prezidențiale, la referendumul convocat de președintele Iohannis”.

Acesta a enumerat deciziile „cu impact benefic asupra românilor” adoptate de guvernul Orban: eliminarea supra-accizei, abrogarea recursului compensatoriu, plătirea tuturor datoriilor provocate de guvernările PSD, adoptarea bugetului până în 31 decembrie.

„În ciuda minciunilor gogonate ale PSD-ului am aplicat legi importante, am aplicat majorarea salariilor, (...) am crescut salariul minim pe baza unor indicatori economici. Aproape în toate domeniile de activitate, am adoptat măsuri cu efecte favorabile. Numai ieri am adoptat 25 de ordonanțe de urgență, fiecare generează efecte benefice pentru România, pentru societate, pentru companii, pentru diferite categorii socio-profesionale”, a susținut el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6322 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    Nu ați pierdut nimic, domnule Orban! (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:22)

    Tutea [utilizator]

    De pierdut a pierdut România Europeană și românii onești. Tot răul spre bine! Ni se confirmă, încă o dată, că Parlamentul României este dominat de Vișineștii și Ficiorii de secol XXI. Poate înțelegeți, în al XII-lea ceas, cât rău a putut face României Partidul Național Liberal, în 2011, când a participat la crearea monstruosului USL, Acela a fost momentul în care PSD era în moarte politică și PNL s-a grăbit, pentru un pumn de mărunțiș și promisiuni niciodată onorate, să-l salveze de la dispariție. Sunteți, că vreți să acceptați sau nu, victimele călăilor pe care i-ați scăpat de pe eșafodul democrației.
    Știm că n-ați îmbrățișat, în 2011, ideea formării USL. Din păcate, sunteți printre puținii liberali autentici care cad sub securea votului trădătorilor din PSD și UDMR. Recunosc, aceste 3 luni de mandat mi-au arătat și ne-au arătat un Ludovic Orban care merită tot respectul. Chiar și al celor care, până deunăzi, v-au subestimat
    • +3 (13 voturi)    
      guvernul a cazut in picioare dar sub masa (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:52)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Sa vedem cu cata atentie si ingrijorare a urmarit klaus.
    • +2 (4 voturi)    
      Tot respectul (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Al meu sigur nu. Un gargaragiu „liberal” incompetent
  • +3 (11 voturi)    
    Cand cazi (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:24)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Este mai putin important in ce pozitie cazi cat mai ales de la ce inaltime cazi. De la 50 m, nu conteaza daca pici in picioare.
  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:35)

    [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:42)

    [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    si uite asa le ies toate liberalilor: (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:57)

    MitikaP [utilizator]

    Nu se schimba nici localele cu alegeri in doua tururi (conservandu-si baronii in teritoriu) si sunt sanse mari sa fie si anticipate, lucru care le convine de minune, dupa cum stau in sondaje.
    Daca votantii USR+ nu se vor trezi la realitate si vor lasa hipstereala si polemicile aiurea, PNL-ul va deveni pentru urmatorii ani noul PSD, se vor umple burtile mari cu banii din impozitele lor, iar tara va ramane in continuare la marginea Europei, atat la propriu cat si la figurat...
    • -1 (1 vot)    
      Cu sondaje măsluite (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      nu câștigi alegeri. „Liberalii” gargaragii si sforari politici nu pot convinge ăentru acptul ca de 3 luni mint, mint mint... și nimic altceva
    • +2 (2 voturi)    
      important e ca sunt mandri de ce au facut (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:58)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      ca aia mici care fac la olita :))
  • -2 (6 voturi)    
    Intradevar.... (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:20)

    astronaut [utilizator]

    acest Parlament toxic , doldora de psd-isti-comunisti , nu mai face parte din optiunile romanilor si nici nu este in masura sa judece Guvernul Orban , astfel ca mergem la anticipate pentru reanprospatarea ''materiei cenusii'' parlamentare , conform cerintelor actuale a cetatenilor !
    • 0 (0 voturi)    
      esti astronaut (Miercuri, 5 februarie 2020, 21:05)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      bai, astia au marit alocatia copiilor tai, pensia parintilor tai, precum si ajutorul social tot al tau, astronautule
  • +1 (3 voturi)    
    Ati facut ceva? (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ceva ce nu stim noi? In afara de gargara si sforării politruce?
  • +1 (1 vot)    
    au vrut sa schimbe legea alegerilor in favoarea lo (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:07)

    eucomentez [utilizator]

    Au schimbat legea alegerilor in tara si diaspora astfel incat sa le aduca lor (PNL) cat mai multe locuri in consiliile locale, judetene, in parlament si senat, cu cateva luni inainte de alegeri. E o actiune imorala, a schimba regulile jocului in avantajul tau chiar inainte sa inceapa jocul.
  • +1 (1 vot)    
    a cazut (Miercuri, 5 februarie 2020, 21:09)

    costelo999 [utilizator]

    guvernul a cazut in picioare, in picioarele cui???