Barna îl sfătuiește pe Kelemen să nu mai joace „partida virginității interesate” și să pună „niște trandafiri pe sigla UDMR”. Replica liderului Uniunii pentru „acest domn imaculat al politicii românești”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 14:13 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Schimb ironic de replici între Dan Barna și Kelemen Hunor, în timpul dezbaterilor moțiunii de cenzură. Liderul USR i-a reproșat lui Kelemen că joacă cu PSD, sfătuindu-l să pună „niște trandafiri pe sigla UDMR”. În replică, liderul Uniunii l-a calificat, în același ton, drept „domnul imaculat al politicii românești”, atrăgându-i atenția că principiile nu sunt negociabile.

Tonul l-a dat Dan Barna.

„Domnule Kelemen Hunor, cât o să mai jucați partida aceasta a virginității interesate? Când o să încetați să mai fiți un PSD bilingv și să începeți să gândiți și pentru oamenii care încă mai au încredere și vă dau votul? De când un primar loial e mai valoros pentru cetățeni decât unul competent? Doar pentru că vă este frică de alegeri? Doar pentru că simțiți că vă fuge pământul de sub picioare? Pentru asta tot acest circ? Pericolul, domnule Kelemen, nu vine de la partidele românești, așa cum o spuneți, ci de la obtuzitatea UDMR, care de ani de zile e preocupat exclusiv de conservarea unor privilegii pentru o mică minoritate? (...) De ce nu sunteți cinstit până la capăt și nu puneți niște trandafiri pe sigla UDMR? Ar fi mai onest. Recunoașteți că aveți o afinitate mai mare pentru PSD decât pentru comunitatea maghiară, că sunteți mult mai cinici decât corecți. Să vorbim deschis”, a spus liderul USR.

Kelemen Hunor i-a replicat lui Barna, făcând referire la „o țară ca afară” invocată de liderul USR în discursul său.

„Ca să avem o țară ca afară, ar trebui să renunțăm la sintagma tot mai folosită, domnule Dan Barna, că scopul scuză mijloacele. Dacă mergem pe această idee, domnule Dan Barna, acest domn imaculat al politicii românești, democrația și statul de drept vor eșua”, a spus Kelemen.

El a adăugat că politica trebuie să se bazeze pe credibilitate și că ipocrizia trebuie „lăsată în afara Parlamentului”.

„Ar trebui să dezvoltăm o structură politică bazată pe credibilitate, domnule Dan Barna, pe încredere, pentru că numai așa cetățenii pot crede în clasa politică. Stimați colegi, domnule Dan Barna, ar trebui să lăsăm ipocrizia în afara Parlamentului și să nu mai propagăm ideea că un principiu este bun, domnule Dan Barna, doar atât timp cât servește propriilor interese. Nu se poate spune dimineața că o recomandare de la Comisia de la Veneția trebuie luată în serios, iar seara să spunem că aceeași recomandare are caracter consultativ. Se creează confuzie și haos. Nu ajungem la niciun rezultat dacă unele decizii ale CCR sunt bune, iar seara, spunem că judecătorii sunt ticăloși pentru că servesc interese politice obscure”, a zis șeful UDMR, ironizând USR că „nu are niciun primar”, dar vrea să schimbe regulile de alegere a acestora.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2522 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Mda (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:24)

    TheFaime [utilizator]

    Da un colac si o lumanare nu vrei sa punem pe sigla UDMR? Ca si asa is vai mama lor, limitati..
    • -6 (16 voturi)    
      Cam are dreptate in ce-l priveste pe Barna (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:52)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Este corect faptul ca Barna considera ca recomandarile de la Venetia trebuie sa fie luate in considerare doar atunci cand avantajeaza partidul lui.
      • -11 (15 voturi)    
        Barna :)) ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:55)

        BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui Maspp

        m-apuca rasul cand aud de ospatarul ala...
        • +10 (10 voturi)    
          Tu esti Olguta ? (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:23)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

          O sa te apuce plansul la alegeri.
      • -5 (9 voturi)    
        are mare dreptate (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:38)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        numai ipocrit sa fii ca sa nu vezi ca exact asta face usr-ul de cand a aparut: azi zice niste principii, maine nu mai sunt bune, pentru ca nush ce context si alte bullshit-uri. 0 principii. Nu te poti baza pe nimic din ce zice, ca maine se suceste.
        • +5 (5 voturi)    
          Bine ca din Principiul Hotiei (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:11)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          psd nu s-a sucit 30 de ani!
  • +10 (10 voturi)    
    Ce principii are UDMR ?! (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:49)

    Idealistu [utilizator]

    Sa fure cot la cot cu PSD-ul.
  • -11 (13 voturi)    
    Liga a treia (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:54)

    Mazeta [utilizator]

    PNL se bate cu PSD, iar USR se bate cu un partid de 5%. Fiecare în liga lui.
    • +1 (5 voturi)    
      adevarul (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:13)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e ca PNL si PSD au cum sa se intreaca in realizarile extraordinare din ultimii 30 de ani
  • +3 (3 voturi)    
    Chelemen, aceasta kurva/ribanc/gyom (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:11)

    Dalinar [utilizator]

    a politicii din Romania. Mai spart ca el, mai rar.
  • +1 (1 vot)    
    postaci de plastic (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:45)

    MenInBlack [utilizator]

    La loc comanda postaci !
    Cand v-am avertizat că pnl egal usl, aţi dat cu forumul de pămant, deci gata democraţia, gata libera exprimare?
    Ghinion...
    Sunteti patetici, bine macar ca nu va citeste mai nimeni, sunteti voi intre voi, jalnici :)))
  • +2 (2 voturi)    
    Jos usr! (Miercuri, 5 februarie 2020, 18:54)

    yol [utilizator]

    Barna il intreaba de ce tot voteaza cu psd-ul mereu si se da virgin, iar Kelemen ii raspunde in cel mai pur stil psd-ist, adica despre altceva si cu jumatati de adevar luate din context.
    Cand vezi reactiile usl-istilor din comentarii, iti dai seama ca stilul antena 3 inca mai prinde la ei.
  • +1 (1 vot)    
    O-ho-hoo ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:06)

    MenInBlack [utilizator]

    Cine nu credea în moş gerilă ? :)))

    https://media.hotnews.ro/media_server1/image-2020-02-5-23644978-41-2009-orban-dragnea.jpeg

    El există de la Big-Bang încoace, şi se numeşte USL, sau : "Dinastia primarilor roşii".