Scenariul anticipatelor pierde teren. PRO România, PMP, ALDE și UDMR, deranjate de OUG privind alegerile anticipate. PSD se repliază - surse

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 13:51 Actualitate | Politic


Orban, Turcan și Cîțu, în Parlament
Foto: Guvernul Romaniei
Ordonanța de urgență dată de Guvernul Orban marți seară a aruncat în aer scena politică românească. Partenerii care au ajutat la învestirea Guernului Orban - PMP, Pro România, ALDE și UDMR - sunt nemulțumiți de modul în care au fost reglementate alegerile anticipate și de noile prevederi privind alegerile parlamentare. Surse parlamentare au explicat pentru HotNews.ro că toate cele patru partide parlamentare nu vor susține alegerile anticipate și vor face tot posibiliul să nu se ajungă în acest punct. În noul context politic, PSD este cel care va profita de situație.

Situație tensionată în Parlament după ședința Guvernului de marți seară. Posibilitatea votării la orice secție, indiferent de domiciliu și dublarea numărului de parlamentari în Diaspora sunt cele două noi prevederi care au deranjat partidele parlamentare.

Prin noile modificări, UDMR, Pro România, ALDE și PMP pierd actualul număr de parlamentari în eventualitatea alegerilor anticipate. "Favorizează turismul electoral si dacă, de exemplu, în Harghita votează cei care se află în tranzit, UDMR riscă să piardă cele două mandate pe care le are în prezent", au afirmat sursele HotNews.ro.

De altfel, lideri ca Victor Ponta și Kelemen Hunor au criticat ordonanțele date de Guvernul Orban marți seară.

Kelemen Hunor: "Adoptarea a 25 de OUG în ședința de Guvern de marți este ceva fără precedent. Dacă PNL a avut la un moment dat, acum câțiva ani, când guverna PSD, o poziție corectă și se pronunța împotriva acestor ordonanțe, acum ceea ce s-a întâmplat este un abuz de putere împotriva Parlamentului, împotriva Legislativului, să dai 25 de ordonanțe de urgență fără dezbatre, fără nicio transparență. Constituția vorbește de situații excepționale. Eu sper ca Avocatul Poporului să sesizeze CCR și sper ca CCR să respingă majoritatea acestor ordonanțe”.

Călin Popescu Tăriceanu: "Vreau să mă refer la un fapt care pe mine m-a bulversat: căruța de ordonanțe pe care le-a dat guvernul. Acest gen de a guverna nu poate rămâne neobservat și nici nesancționat. Pentru respectul pentru statului de drept, cer celor doi președinți ai Camerelor să sesizeze CCR, aveți datoria să apărați Parlamentul”.

În acest context, surse social-democrate au explicat pentru HotNews.ro că scenariul alegerilor anticipate pierde teren. "Se fac presiuni din interiorul partidului asupra lui Marcel Ciolacu să nu susținem alegerile anticipate. O variantă discutată în intern este să venim cu propunere de premier PSD. Suntem conștienți că nu va fi numit de Klaus Iohannis. Pasul doi este să-i lăsăm pe liberali să-și strângă majoritatea și fără voturile UDMR, Pro România și ALDE vor avea reale probleme" au explicat sursele HotNews.ro.

Pentru declanșarea alegerilor anticipate, potrivit Constituției este nevoie ca după înlăturarea Guvernului Orban alte două propuneri de premier să fie respinse de către Parlament.

Planul PSD care se conturează în aceste ore este să tragă de timp și să amâne procedurile de dezbatere si validare a propunerilor de premier până când se organizează alegerile locale. Social-democrații dețin majoritatea în conducerea Parlamentului, Birourile Permanente fiind cele care decid calendarul numirii unui nou Guvern. Pesediștii mizează pe nemulțumirile UDMR, ALDE, PMP și Pro România, care îi vor susține oficial și neoficial.

Pentru a detensiona scandalul public și mediatic, pesediștii vor să facă o propunere de premier. Astfel, împreună cu Pro România și ALDE, PSD vrea să vină cu o propunere de premier apolitic. Numele vehiculate sunt cele ale rectorului Remus Pricopie și al economistului Cristian Socol. PSD are 203 parlamentari, PRO România 24 iar ALDE 14 împreuna 241 de senatori și deputați. Teoretic pe hartie ar face o majoritate pentru a-i propune președintelui Klaus Iohannis un nume de premier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19632 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    sondajul (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:01)

    idealogul [utilizator]

    Da. PSD i-a speriat pe toti cu sondajul de la Antena3. Practic conform sondajului daca ar avea loc alegeri anticipate toate partidele ar pierde procente cu exceptia PNL care ar castiga masiv.
    Cum nimeni nu doreste sa cedeze gratuit voturi PNL-ului vor amana alegerile astfel incat PNL-ul sa aiba timp sa faca suficiente gafe incat sa piarda din avant.
    PNL a inceput deja sa-si dea cu stangul in dreptul dar alegatorii deobicei pasuiesc o vreme noile guverne.
    • +7 (13 voturi)    
      pnl (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      acum e iar in opozitie
      singurii care pot face acum gafe sunt psd
      • +8 (12 voturi)    
        partidele pleava sunt deranjade de anticipate. (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:37)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        restul e gargara.
    • +4 (6 voturi)    
      "amana" alegerile? (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:31)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Adica o sa se faca la termen si nu anticipat? De cand inseamna asta ca se amana?
  • +14 (22 voturi)    
    Este normal (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:11)

    varavara [utilizator]

    ca pro-romania, alde, pmp, nu vor alegeri anticipate pentru ca ele cu siguranta nu vom mai intra in viitorul parlament si isi vor scurta si sederea in parlamentul actual.
    Important este ca aceste partide fara reprezentabilitate si credibilitate nu merita bagate in seama (si asa se baga singure in seama)
  • +12 (20 voturi)    
    Politruci gretosi (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    NU faceti decât RĂU tarii si noua. Sunteti niste ticalosi cu salarii si pensii nesimtite, adunate in grupuri de infractori numite partide, plus venetici veniti in RO ca sa o distruga. PARLAMENT de hoti, O CAMERA, max 300 parlamentari. Putorile si parazitii din Parlament sa fie judecati pentru tot raul facut tarii.
    • +2 (10 voturi)    
      ha-ha-ha!!!!!!! (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:45)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      """ ....plus venetici veniti in RO ca sa o distruga...."""...mocirla umana in care traiti e "opera" voastra, a imbecililor si hotilor care sunteti majoritari in tara aia....nu e nevoie de "ajutor extern"...
  • +13 (17 voturi)    
    Aduceți Pubelele Soioase la Parlament ! (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:50)

    un domn [utilizator]

    Sa le încărcam cu Gunoaiele ce Stau acolo de Trei Decenii !
  • -1 (9 voturi)    
    Romania, pe marginea prapastiei (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:10)

    lasa [utilizator]

    Va jucati cu focul, si PNL si PSD si toate celelalte partide. Romania nu se joaca la barbut!
    La o asemenea situatie exceptionala, in care hotii isi impart Romania, se impune o dictatura militara, ca majoritatea romanilor ofteaza dupa Tatuc.
    Nu e suficient USR si Pro , ok, atunci veti primi niste reguli de comportament social si adio libertate de exprimare , de care va bateti joc. PNL va ajunge in locul pe care il merita, cu tot respectul pentru curajul dlui Orban. Aveti grija cu cine luati Cina!
    Romania e stat suveran in UE si nu se poate sa fie guvernat golaneste nici macar un an.
  • +6 (10 voturi)    
    toti trebuie sa aiba dreptul de a vota (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:21)

    CIP03 [utilizator]

    Legea cu votul orinde esti este buna, acum se pot depista voturile multiple.

    Pe legea veche nu puteam vota, sunt sofer si daca ziua alegerilor ma prinde munca la Galati si eu sunt din Timisoara cum fac?

    Asa cum la invalizi/bolnavi se duc urnele dupa ei si pentru cei care sunt in situata de a nu fi la dimicilu sa existe drept de vot!
  • +2 (8 voturi)    
    Cumva PSD are nerusinarea sa vina cu PM? (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:26)

    lasa [utilizator]

    Si auditoriul aplauda?
    PNL face blat cu PSD? Pentru niste functii efemere?
    Aveti grija ce va doriti, fiecare, ca va veni si ziua in care vi se vor fi implinit dorintele!
    Trimitem un salut tovarasesc lui Dragnea! E mai bine acolo decat in Parlament!
  • +3 (9 voturi)    
    normal (Miercuri, 5 februarie 2020, 15:50)

    liviu_ [utilizator]

    ce atataa vointa a poporului domne...
    doar ciolanul conteaza!

    psd nu se repliaza... psd a sacrificat alegerile parlamentare pentru a castiga la alegerile locale!
    pnl si psd si-au impartit locurile de unde or sa fure!
  • -8 (16 voturi)    
    la gunoi (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:06)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cu guvernul orban, un guvern antiromanesc, aservit intereselor straine!
    cum sa dati javrelor 25 de ordonante intr-o noapte?
    de fapt ce ne miram, intr-o alta guvernare penalista au mai dat o oug valabila doar o noapte ptr scutirea de taxe vamale a importuilor de masini.
    cum sa dai bugetul asigurarilor de sanatate unor rechini din sistemul medical, asazis privat?
    cum sa vina vitelul de predoiu cu propunere de sefa de parchet al carui sot este cercetat penal, sau cu bogdan licu, absolvent mediocru de spiru haret dar care a facut sluj la joianis sa-i interogheze balabusta noaptea, ferita de ochii lumii?
    cum dati nenorocitilor anulari de amenzi de un miliard de euro stabilite definitiv de catre instante, unor banci care v-au finantat toate campaniile antiromanesti?
    • +4 (4 voturi)    
      Veorica era rusilor... (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Veorica era rusilor... ca si tine b0$$!
  • -13 (17 voturi)    
    al cui este guvernul grețos (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:29)

    miculescu-rucar [utilizator]

    care tocmai a fost demis?
    al romanilor, in niciun caz!
    a fost al lui joianis. sa plece si el dupa guvernul lui!
    hai cu suspendarea!
    • +5 (9 voturi)    
      ))))) suspendare sa fie )))) la contul Tau (Miercuri, 5 februarie 2020, 16:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      KWJ isi termina mandatul !

      P$D inregistreaza 15 % "castig" la Alegerile 2020

      in 2024 - NU mai intra in Parlament !

      Ti Pup !
    • +6 (6 voturi)    
      mai usor ca iti plezneste vreo vena. (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Si Johannis de cine a fost votat? de martieni, de nord-coreeni? sau de romani?
      Hai cu puscaria pentru PSD, ALDE si alte javre din Parlament
  • +5 (5 voturi)    
    Nu mai are rost pana in toamna (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:29)

    Dalinar [utilizator]

    Intr-un fel e bine, pt ca psd nu are pe cine sa puna PM iar partidele pulbere, alea mici, pitici, or sa devina si mai mici.
    Romanii sa caste ochii bine de asta data si sa iasa la vot, pt ca uite de ce-s in stare psdistii, desi in pe la 15%, datorita alegerilor anterioare fac legea in Parlament.
    • +4 (4 voturi)    
      MAX 15 % "castiga" P$D la Toate Alegerile (Miercuri, 5 februarie 2020, 17:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      in 2020 !

      in 2024 P$D NU mai pupa Parlamentul deoarece NU "castiga" Pragul Electoral !
  • +1 (1 vot)    
    Dacă parlamentul amână numirea (Miercuri, 5 februarie 2020, 19:41)

    nick24 [utilizator]

    lui Orban, atunci să amâne și guvernul existent alegerile locale, PÂNĂ LA TOAMNĂ, odată cu alegerile parlamentare! Ca să fie ÎN 2 TURURI!