Articol actualizat

Victor Ponta anunță că va vota pentru demiterea Cabinetului Orban

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 10:55 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Liderul Pro România, Victor Ponta, a anunțat miercuri că va vota moțiunea de cenzură a PSD împotriva Guvernului Orban. Pro România are 27 de parlamentari, iar PSD și UDMR au împreună 234, ceea ce înseamnă că împreună pot demite guvernul cu 261 de voturi.

Pentru a trece moţiunea de cenzură, este nevoie de voturile favorabile a 233 de parlamentari. Oficial, PSD-UDMR au 234 de voturi și neoficial susțin că sunt sprijiniți de 237 de parlamentari.

”Nu am votat guvernul PNL Orban pentru că nu am avut încredere că poate să gestioneze țara. După trei luni, iată că am avut dreptate. Regret faptul că în urma înțelegerii dintre PNL și PSD nu vom avea nici primari aleși în două tururi. Cel mai rău lucru este ceea ce s-a întâmplat aseară - 25 de ordonanţe de urgenţă. Aşa, noaptea ca hoţii, în 25 de domenii importante. Cel mai grav este faptul că au dat ordonanţa prin care, practic, accesul la sănătate în România va rămâne doar pentru cei bogaţi şi pentru cei care îşi permit. E foarte clar, din disperarea cu care au dat aseară ordonanţa, că au nişte datorii financiare la diverse firme private şi un Guvern care lucrează pentru interese private trebuie să plece cât mai repede", a declarat Ponta.

El a adăugat că fiecare parlamentar Pro România va vota așa cum crede că este bine. ”Probabil că cei mai mulți vor vota pentru moțiune. Eu votez pentru moţiunea de cenzură, pentru că vreau ca acest Guvern, după trei luni de dezastru, să nu mai poată să dea alte ordonanţe de urgenţă”, a completat el.

Ponta a afirmat că, dacă moţiunea va trece, ar putea susţine un premier independent împreună cu PSD, UDMR şi ALDE. Anunțul a fost făcut după o întâlnire cu președintele PSD Marcel Ciolacu.

La vedere, social-democrații au 200 de senatori și deputați, UDMR-30 iar Forța Națională alte 4 mandate pe care le pun la dispoziția PSD.

Marți seară, și Victor Ponta a sugerat că parlamentarii Pro România, 27 la număr, ar putea vota moțiunea. ​„Așa cum am spus: un Guvern care afectează drepturile fundamentale ale românilor la Sanatate și Educație - este un Guvern care trebuie pedepsit; în Parlament și la vot de către cetățenii afectați în mod direct!”, a scris, marți seară, pe Facebook Victor Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4338 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Ponta asta... (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:02)

    Capac1947 [anonim]

    E ca un scaiete... nu scapam de el cum nu scapam nici de Iliescu...
    • -3 (9 voturi)    
      cand l-a pus pe orban nu era scaiete? (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:52)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

      atunci era util si faceai ciocul mic
      • 0 (2 voturi)    
        Aha, (Miercuri, 5 februarie 2020, 13:36)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        acum a redevenit bun pentru voi. Pana acum cateva zile il blamati prin toate partile pe acest parvenit smecheras.
        Politica damboviteana pe "genunche"
        • 0 (2 voturi)    
          e bune pt cine il lauda, eu nu l-am laudat (Miercuri, 5 februarie 2020, 14:03)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui varavara

          aratam doar dublu standard al celor care il injura
    • +3 (3 voturi)    
      Iliescu (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:53)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Capac1947

      nu trebuie sa dea coltu macar pana se face dreptate sa ia macar 1 zi de puscarie!
      • -3 (3 voturi)    
        poate se face dreptate si e nevinovat (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:34)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

        sau poate prinde verdictul final de nevinovat, sa mearga si el linistit la cele sfinte
  • +18 (20 voturi)    
    cine mai da 2 bani pe ce zice acest mascarici? (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:06)

    qwerasdf [utilizator]

    ...
  • +12 (12 voturi)    
    foarte bine, dotooore! (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:08)

    Zett [utilizator]

    circaraia damboviteana este sublima si face bine majoritarilor cu tigvele vidate.
  • +9 (9 voturi)    
    mare blat ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:11)

    dcotoara9 [utilizator]

    se prefigureaza la orizont
  • +5 (7 voturi)    
    cum spuneam, atentie la lupi (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:23)

    bigbrother [utilizator]

    The game of thrones versiunea romaneasca e plina de politicieni demagogi si parveniti care lupta pentru ciolan, nu pentru popor. Lupi in blana de oaie care fac aliante cand interesul le poarta fesul si care scot fraze sforaitoare ca asta spusa de Ponta, unul dintre cei mai mari tradatori de partide si ideologii, doar pentru a-si ascunde de fapt interesele.

    Pana la urma era de asteptat sa se intample asa ceva, zeci de lupi dadeau tarcoale si in culise s-au promis multe. Nu stiu daca este blat intre PSD si PNL, dar e posibil ca pierderea ciolanului numit guvernare sa fi fost o lovitura prea mare pentru PSD & Co (includ aici si Pro Romania + Alde). Vom avea anticipate si PNL spera in minuni, USR mai vrea o parte din ciolan si PLUS spera ca poate intra si el la impartirea feliei.

    Iar noi ceilalti ne uitam cum astia isi impart functii si bani si ne intrebam cand si daca vom fi tratati vreodata ca oameni cu nevoi si dorinte, nu cifre si procente pentru alegerile ce vor veni...

    Politicienii chiar sunt cel mai mare rau al acestei tari.
  • -3 (3 voturi)    
    haha (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:34)

    liviu_ [utilizator]

    blat pnl psd PE FATA !!!

    pnl o sa castige parlamentarele si psd o sa castige localele

    toti politicienii castiga, poporul pierde (ca de obicei)
  • +1 (3 voturi)    
    spre deosebire ... (Miercuri, 5 februarie 2020, 11:44)

    sile1 [utilizator]

    ...de altii eu cred ca V.Ponta face de fapt un serviciu PNL-ului votand motiunea de cenzura.

    El face un joc la doua capete,de altfel.
    Daca motiunea trece PSD-ul va fi multumit ca a fost ajutat sa darame guvernul si-l vor considera de-al lor.

    Si PNL-ul va fi multumit pentru ca se va face un pas mare catre alegerile anticipate in care penelistii vor castiga mai multe voturi decat psdistii.
    In acest caz Ponta ar putea fi considerat un aliat de nadejde al PNL
  • -5 (11 voturi)    
    Cum il mai laudati pe Ponta cand a votat (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:07)

    xrogo [utilizator]

    pentru investirea ciumei galbene, acum ati uitat, il demonizati?
  • +1 (3 voturi)    
    Pus-La-Ma, (din Gorj), Ponta, iese din scena, (Miercuri, 5 februarie 2020, 12:17)

    John M. [utilizator]

    dar il salveaza Daciana (mult mai practica decat veterinarul de gaini), asa ca s-a apucat sa fabrice dulciuri cu socrul lui Octavian Ghita ca sa ne indulceasca viata dupa amaraciunea produsa timp de 30 de ani de talibanii rosii.