PSD îl va propune pe Titus Corlăţean să preia funcţia de preşedinte interimar al Senatului / Meleșcanu va demisiona (Ciolacu)

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:17 Actualitate | Politic


Titus Corlatean
Foto: AGERPRES
Marcel Ciolacu a declarat, vineri, că Titus Corlățean este propunerea Comitetului Executiv pentru președinția interimară a Senatului, dar decizia aparține grupului social-democrat de la Senat, relatează Mediafax. Președintele interimar al PSD a mai spus că Teodor Meleșcanu și-a exprimat dorința de a demisiona de la Senat.

"Propunerea Comitetului Executiv, dar rămâne decizia la grupul social-democrat de la Senat, este Titus Corlățean. Cred că e una îndreptățită mai ales după victoria de la Comisia de Monitorizare", a declarat Marcel Ciolacu, vineri, la finalul ședinței Comitetului Executiv Național al PSD.

Acesta a mai spus că Teodor Meleșcanu dorește să-și înainteze demisia de la șefia Senatului.

"Am stat de vorbă cu domnul Meleșcanu și a spus că dânsul și-ar dori să-și înainteze demisia, pentru că așa este corect și am luat act de dorința dânsului, una cât se poate de normală. Totodată am discutat și despre acordul pe care PSD îl va avea pe viitor cu Forța Națională", a conchis Ciolacu.

Judecătorii Curții Constituționale au decis că Teodor Meleșcanu a fost ales nelegal în funcția de președinte al Senatului.

CCR a dezbătut sesizarea de neconstituționalitate a parlamentarilor ALDE, PNL, PMP, UDMR și a unor senatori neafiliați privind alegerea lui Teodor Meleșcanu în funcția de președinte al Senatului.

Teodor Meleșcanu a fost ales pe 10 septembrie 2019, la propunerea PSD, președinte al Senatului.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2526 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Titus (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:48)

    IOSCA [utilizator]

    Corlatean e alt corupt moral marca PSD. Nu inteleg cum nu au astia politicieni mai de calitate.Probabil ca sorgintea comunista a lor nu le permite o masa de recrutare mai selecta.
    • +7 (9 voturi)    
      Pai au ramas ciurucurile (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 2:10)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui IOSCA

      Aia mai de calibre is pe la Mititica sau au migrat. Doar cei mai nasoi au ramas, pt ca nu I-a primit nimeni!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Reforma in P$D (Vineri, 31 ianuarie 2020, 21:52)

    un domn [utilizator]

    Musai !
    • +7 (9 voturi)    
      buna asta cu reforma la psd (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 0:13)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nici nu ai cu cine sa discuti in acest partid, oricine vine la rand / adica in frunte/ zici ca e nascut de aceeasi mama de 70 de ani, Nu ii mai caracterizez, ca cenzura pe acest site e aspra pt unii.
  • +12 (14 voturi)    
    Alta somitate cu creierul neted (Vineri, 31 ianuarie 2020, 22:37)

    Dalinar [utilizator]

    Uitati-va in ochii astuia, daca vedeti vreo urma de inteligenta, sa-mi spuneti!
  • +7 (11 voturi)    
    Schimb de stafeta (Vineri, 31 ianuarie 2020, 22:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Intre un ticalos batrân, komunist inrait si securist, si un mafiot ticalos inhaitat cu infractorii si criminalii din 1989. RUSINEEEE ROMANIA!

    Un GUNOI uman devine nr. 2 in stat
  • +6 (8 voturi)    
    ,,La vremuri noi, tot noi,,.de 30 de ani, (Vineri, 31 ianuarie 2020, 23:22)

    constatator [utilizator]

    Astia traiesc in lumea lor,si ne imupun noua acest trai la scara reala, jalnic unde s a ajuns in Romania. Ei chiar nu deosebesc timpurile comuniste cu necesitatile actuale din anul 2020 in care ne zbatem.
  • +4 (6 voturi)    
    brevet pentru inventia de functii ! (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 9:04)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    PSD ar trebui sa ceara la OSIM brevet pentru inventarea functiei de presedinte interimar al senatului,functie neprevazuta nicaieri !Baietii astia au o imaginatie pe cat de bolnava,pe atat de stupida !
    • +4 (6 voturi)    
      Nu, nu (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 10:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      LA furta au o imaginatie de neinchiouit. PSD e doar o cloaca de hoti si complici la furt. Un om onest nu poate face parte din acest grup fetid.
  • +2 (2 voturi)    
    corlatean (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 14:27)

    ------ [utilizator]

    Este individul care a impiedicat romanii din daiaspora sa voteze cu ceva ani in urma.BravO!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu trebuia sa faca parnaie ? (Sâmbătă, 1 februarie 2020, 16:32)

    GeorgeAis [utilizator]

    Pentru ce a facut la alegeri, si faptul ca a impiedicat zeci de mii de oameni sa voteze, nu trebuia sa faca parnaie? E aceeasi categorie cu bosorogul Melescanu, securistul. POSDistii ne umplu numai cu penali