Liberalii propun ca românii din diaspora să poată vota trei zile și la alegerile parlamentare

de DG     HotNews.ro
Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:25 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Vicepreședintele Senatului, liberala Alina Gorghiu, propune ca românii din diaspora să poată vota şi la parlamentare pe parcursul a trei zile, aşa cum a fost la alegerile prezidenţiale de anul trecut.

"Propunem extinderea măsurilor legislative pentru buna organizare a alegerilor în diaspora luate la alegerile pentru preşedintele României în anul 2019 şi la alegerile parlamentare. Doar aşa se pune capăt unei lungi perioade de umilinţe la scrutinele pentru românii cu drept de vot din străinătate", a scris Gorghiu, vineri, pe Facebook.

Potrivit iniţiativei legislative, votarea la secţiile din străinătate se desfăşoară şi pe parcursul zilelor de vineri şi sâmbătă imediat anterioare zilei votării. În ziua de vineri votarea începe la ora locală 12,00 şi se încheie la ora locală 21,00, iar în ziua de sâmbătă votarea se deschide la ora locală 7,00 şi se încheie la ora locală 21,00.

Iniţiativa legislativă, semnată și de Daniel Fenechiu şi Florin Roman, mai prevede şi alte măsuri, printre care şi cea potrivit căreia alegătorii care la ora 21,00 se află la sediul secţiei de votare, precum şi cei care sunt la rând în afara secţiei pentru a intra în localul de vot pot să-şi exercite dreptul constituţional.

Alegătorii aflaţi în această situaţie pot vota până cel mult la ora 24,00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2053 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    de ce doar diaspora? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:37)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cei din Romania de ce nu?
    • +9 (13 voturi)    
      Crapa” (Vineri, 31 ianuarie 2020, 12:11)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Fierea” in voi daca tine votarea 3 zile , nu depasiti 10%
      • -2 (8 voturi)    
        la tine totul e personal? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:30)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        sau esti la job?
        • 0 (4 voturi)    
          pasarel (Vineri, 31 ianuarie 2020, 15:08)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Vezi ca ai folosit 4 semne de intrebare in 4 randuri. La urmatorul vei fi banat pentru abuz?
          • -2 (4 voturi)    
            altul care n-are ce comenta, dar trebuie! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 17:00)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

            si tu la job, nu?
    • +1 (1 vot)    
      Pt ca psedeaua nu vrea!!! (Vineri, 31 ianuarie 2020, 20:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ar ajunge supt pragul electoral in 2024, mai baiatzal. Si btw, is la lucru!!!
  • 0 (12 voturi)    
    3 saptamani... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 10:54)

    Dr.I [utilizator]

    3 saptamani... ca sa nu fie cu emotii!
  • +2 (12 voturi)    
    ok, cand mariti nr parlamentari de diaspora? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 11:00)

    t_beriu [utilizator]

    Ca asta e mai important decat numarul de zile de vot.
  • -2 (12 voturi)    
    Ideea e laudabila insa subreprezentativitatea... (Vineri, 31 ianuarie 2020, 11:05)

    V. Istina [utilizator]

    ... in Parlament este problema. Cati romani avem in diaspora si cati parlamentari ii reprezinta? Asta ar trebui rezolvat mai intai.
    • -3 (9 voturi)    
      vrei sa fie reprezentativ votul? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 12:42)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      atunci in spatele fiecarui vot ar trebui sa fie rezidenta fiscala
      de ce sa decida viitorul tarii unii care nu locuiesc si platesc impozite in tara?
      • +3 (5 voturi)    
        Poate taiem dreptul la vot si pt. paraziti. (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:42)

        Amad [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Ma refer la cei care doar loccuiesc in tara dar nu platesc nimic, ci doar consuma ajutoare.
        Aia din afara sunt buni numai la trimis bani in tara?
        • 0 (4 voturi)    
          boss, dam si la stat ceva? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 15:23)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Amad

          ca statul se ocupa de scoala si spitalul celor ramasi acasa
          acu, sincer, de ce sa platesc eu alocatia copiilor celor care muncesc in strainatate?
      • 0 (2 voturi)    
        Dreptu' (Vineri, 31 ianuarie 2020, 17:56)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Da, ar trebui sa fie reprezentativ votul din diaspora, pentru ca au dreptul sa decida prezentul si viitorul tarii, iar acest drept este dat de faptul ca trimit 3-4 miliarde de euro in tara, cat jumatate din PIB-ul Romaniei. Cu cati bani contribuie la bugetul tarii, stimabile, asistatii dvs sociali si cati bani a devalizat grupul PSD&Co, de cand a fost la butoanele tarii, ca sa-mi decida mie, copiilor si nepotilor mei, soarta?
  • -1 (13 voturi)    
    "liberalii" astia (Vineri, 31 ianuarie 2020, 11:05)

    hanu [utilizator]

    sunt rupti de realitate daca cred ca diasporenii sunt asa de fraieri sa ii mai voteze inca o data, sunt la fel ca PSD.
    • 0 (14 voturi)    
      AU demonmstrat (Vineri, 31 ianuarie 2020, 11:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Au demonstrat de 3 luni de ce sunt in stare - demagogie, politicianism, ordonante neconstitutionale, buget mincinos impus cu forșa (antidemocrație crasă!), și minciuni cât cuprinde. Asta e „guvernul meu” ar spune Fikusul Kotrocean. De când „liberalii” s-au aliat cu psd, apoi cu mafia Udrea & Co NU ii mai votez nici mort. O adunatura mafiota ca si psd.
      • 0 (0 voturi)    
        votul (Vineri, 31 ianuarie 2020, 18:02)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Se vede de la o posta, cu nu ati votat niciodata anti PSD, asa ca lasati manipularea asta de doi lei, ca nu mai tine, nici la cei naivi.
  • 0 (12 voturi)    
    Oare? (Vineri, 31 ianuarie 2020, 11:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gorghiu e „liberală”? Eu o știam de uslașă înhăitată cu grupărileinfracționkae Fenchiu / Vlasov și „dottore” al renumitului jurist-securist, nulitatea Toader Tudirel.In rest, e o trompeta politruca si incompetenta. Un terchea - berchea din mare familie a lui Sica Mandolina demagogul.
  • +2 (4 voturi)    
    bun, dar inutil (Vineri, 31 ianuarie 2020, 12:32)

    liviu_ [utilizator]

    e ok sa se voteze 3 zile, dat atata timp cat tot 3 sau 4 parlamentari au arondati, e fix acelasi drac.
    numarul mare de votanti NU schimba balanta!
  • +2 (4 voturi)    
    Exact, (Vineri, 31 ianuarie 2020, 13:06)

    ipsilon [utilizator]

    Adica de ce in tara n-av vota 3 zile ?!? in tarile civilizate se voteaza cate-o saptamana intreaga ... macar sambata si duminica sa fie, daca tot ne rupem cu munca vineri ...