Violeta Alexandru nu mai vrea liftieră la Minister: „Dacă am nevoie de lift apăs singură pe buton”

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 20:41 Actualitate | Politic


Violeta Alexandru
Foto: Agerpres
Ministrul Violeta Alexandru a anunțat că nu are nevoie de liftieră la Ministerul Muncii, ea precizând că poate urca și coborî pe scări sau, dacă are nevoie de lift, e în stare să apese și singură pe buton, notează Mediafax.

„«Tradiția» conform căreia când Ministrul Muncii pleca din cabinetul său și până parcurgea, în 30 de secunde, distanța până la lift, secretariatul suna și transmitea liftierei să aducă liftul la etajul 2 (la cabinetul ministrului) și să deschidă larg ușa ca să nu facă demnitarul vreun efort, se oprește la 2019”, a scris Violeta Alexandru, sâmbătă, pe pagina sa de Facebook.

Ministrul Muncii a mai spus că: „Urc și cobor pe scări. Dacă am nevoie de lift, apăs singură pe buton”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6813 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Păcat că nu sunt liftier (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 20:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Pare o meserie frumoasă și bine plătită raportat la efortul depus. În plus, îmi place să apăs pe butoane.
  • +12 (14 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 21:06)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    da' de tanti ex-primareasa craiovei, triplu-refuzata la alte ministere, cand era ministru' muncii, credeti ca proceda la fel ...???
  • +21 (27 voturi)    
    In sfarsit putina normalitate (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 21:13)

    ggiiggii [utilizator]

    Asta pare mai desteapta decat restul
  • -19 (33 voturi)    
    Demagogie de 2 lei (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 21:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ministerul e plin de clientela politica, avand si salarii NESIMTITE, dar madama liberala e pusa pe reforma - concediaza .. liftiera. Să mori de râs ! Bă Peneleaua, oare chiar nu iți e rusine? Cât puteti fi de incompetenti toti astia din guvernul palavragiului Orban?
    • +9 (11 voturi)    
      2 lei dai la liftier. (Duminică, 26 ianuarie 2020, 9:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Când urci cu liftul,2 lei dai la liftier,altfel mergi pe scări,pentru-că tocmai atunci vrea liftierul să facă o pauză că a obosit stând degeaba.Grăbit să combați ți-a scăpat porumbelul !Poate îți este frică să mergi singur cu liftu?
    • +1 (1 vot)    
      acum ai aflat Ochisor? (Duminică, 26 ianuarie 2020, 18:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pe vremea Volgutei nu urlai asa!
  • -17 (33 voturi)    
    oau!! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 21:23)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    inca o realizare pnl....
  • -13 (25 voturi)    
    Populism (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 23:18)

    NoFive [utilizator]

    Ce sa zic... populism, nimic altceva. Nu aici stau problemele MM
  • -14 (22 voturi)    
    meh (Duminică, 26 ianuarie 2020, 0:36)

    mescaline [utilizator]

    Din ce spune, liftiera exista si pentru eficientizarea timpului de lucru al ministrilor, nu e vorba ca n-ar putea sa apese singura pe buton.

    Personalul auxiliar functiilor importante tine si de protocol, dar are si utilitate.

    Nu zice nimeni ca nu poti sa sofezi, dictezi, urci scarile sau sa astepti liftul, dar secundele si minutele astea se aduna in multe zile de munca pierdute de-a lungul unui mandat.
    • +18 (18 voturi)    
      la altii se poate? (Duminică, 26 ianuarie 2020, 1:35)

      legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Bine ca in Danemarca si Olanda poate prim-ministrul sa mearga la serviciu (adica la Guvern, cum s-ar zice) cu bicicleta fara a considera ca pierde timpul, dar la noi trebuie cineva sa le aduca liftul.
      Ar fi comic daca n-ar fi de plans...
      • -10 (14 voturi)    
        Compari (Duminică, 26 ianuarie 2020, 3:45)

        mescaline [utilizator] i-a raspuns lui legolas13

        Mere cu pere daca functia de ministru nu cade sub incidenta deciziei CEJ sau altei legi care include deplasarea spre serviciu in timpul de lucru pentru anumite categorii.

        Daca tot esti interesat de ce-i pe-afara, vezi cum trateaza oamenii politici din US liftierii- da, au si ei- si alti oameni mici, nefolositori si dispensabili care le eficientizeaza munca sau isi castiga o paine adaugand putin decorum unor functii publice.

        E o lectie de PR fin acolo, in contrast cu heirupismul de imagine grosier din decizia doamnei Alexandru, dar e drept ca si publicul lor e altul.
    • -5 (9 voturi)    
      Dna ministru poate pleca mai devreme de acasă (Duminică, 26 ianuarie 2020, 10:07)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      ca să aibă timp să aștepte liftul.
    • -3 (11 voturi)    
      sa eficientizam pana la capat! (Duminică, 26 ianuarie 2020, 12:52)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      e clar, trebuie sa-i angajam doamnei ministru un intreg alai de servitori! daca cele 10 secunde petrecute la lift (cine naiba ia liftul de la etajul 2!? trebuie sa ai un handicap locomotor..) sunt atat de importante, atunci clar are nevoie de 2-3 cameriste plus bucatareasa ca sa nu mai piarda vremea dimineata cu imbracatul, pieptanatul, pregatit micul dejun..
    • +3 (3 voturi)    
      hai las-o jos (Duminică, 26 ianuarie 2020, 19:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      De aia in mediul privat au disparut de zeci de ani soferii sau secretarele exceptand corporatii care au cam de 5 ori PIB-ul Romaniei?
      Vorbesti de minute salvate cand ai avut-o pe Olguta ministrul Muncii si pe Viorica prim Ministru? Pe bune?
      Alea doua ne-au dat tuturor ceasurile inapoi cu vreo 5 ani si tu vorbesti de minute si ore salvate??