Premierul Orban, către ministrul Muncii: „Poate nu-l mai văd pe șeful ITM pe acolo”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 17:01 Actualitate | Politic


Sedinta Guvern Orban
Foto: Guvernul Romaniei
​Informat de Violeta Alexandru că face evaluări la instituțiile din coordonarea Ministerului Muncii, premierul Ludovic Orban a comentat scurt: „Poate nu-l mai văd pe șeful ITM pe acolo”. Violeta Alexandru a avut un moment de ezitare, după care i-a răspuns doar: „sunt în evaluare”.

Dialogul dintre cei doi:

Violeta Alexandru: Suntem în proces de organizare și a instituțiilor din coordonare. În foarte scurtă vreme veți avea o primă informare cu rezultatele acestei evaluări.

Ludovic Orban: Poate nu-l mai văd pe șeful ITM pe acolo.

Violeta Alexandru: Sunt în evaluare.

La jumătatea lunii decembrie, premierul Ludovic Orban a declarat că ia în calcul demiteri la Inspecția Muncii, după ce angajații au primit salariile diminuate deoarece „șeful ITM a luat decizia să plătească sumele aferente unor hotărâri judecătoreşti şi a cheltuit o parte din resursele bugetare aflate la dispoziţie şi când a venit momentul să plătească salariile a constatat că nu are suficienţi bani ca să plătească salariile”.

„Eu voi lua decizia împreună cu ministrul Muncii, care să fie rezultatul unei analize a ceea ce a făcut şeful de la Inspecţia Muncii”, a spus Orban la vremea respectivă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13720 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    Clientelismul continua (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Probabil ca omul nu e client pnl+pdl, adica nu e din camarila mafiilor conduse de Sica Mandolina. NU stiu, doar presupun.
    • +1 (11 voturi)    
      ar fi si cazul (Luni, 20 ianuarie 2020, 19:16)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      vor sa doboare recordul pdl-ului la politizare/unitate de timp. Ce politizeaza PSD in 3 ani, PNL reuseste in 3 luni sa politizeze cu ai lor.
      • -1 (9 voturi)    
        hai zi zau... (Luni, 20 ianuarie 2020, 21:05)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        sufera psdistul din tine...
        • 0 (4 voturi)    
          Cine nu-i cu noi ... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:05)

          bubalacap [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          Daca va uitati la postarile anterioare al dansului veti constata ca era foarte virulent cu psd-ul.
          Acum si-a dat seama ca pnl-ul a luat locul psd-ului, in sensul ca au acelasi narav, se comporta la fel, poate mai nesimtit.
          Dupa aprecierea dumneavoastra cine ii critica pe astia de la guvernare, sunt psd-isti. Daca tot le luati apararea din ,,convingere,, rugati-- sa-mi rapunda unde este restructurarea ministerelor, adica mai putine, respectiv 16?
          Intrebari am multe, dar ma ia durerea de cap, gandindu-ma la ce au promis si ce fac ei.
    • -1 (9 voturi)    
      Presupun (Luni, 20 ianuarie 2020, 20:39)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca din inertie tot asociati numele PNL cu Mafia. Asta e rezervat pesedeului. Mai sunt si alte posibilitati: Camorra, Ndrangheta, Stidda, triadele...
  • +6 (20 voturi)    
    in romania se fac evaluari, sedinte, etc (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:21)

    Gryphus [utilizator]

    cum se schimba un guvrn cum se face o evaluare de aia de 3 luni pana vine alt guvern care face alta evaluare

    si dupa evaluare se vede ca de fapt nu poti sa schimbi sistemul pt ca sistemul conduce romania, nu guvernul

    daca schimbi ceva in administratie sar sindicalistii PSD si blocheaza tot

    de fapt INFORMATIZAREA e solutia dar asta ar insemna ca vreo 200.000 de plimbatori de hartii sa fie dati afara si asta va fi imposibil, de aia ROmania nu va prograsa pre a curand
    • +4 (12 voturi)    
      600.000 trebuie zburați. (Luni, 20 ianuarie 2020, 19:45)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      La restul salariile înjumătățite. Și fără mizerii de felul „voucherelor” sau sporuri ilegale.
      • -1 (3 voturi)    
        600000 daţi afară (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:12)

        anapalink [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Perfect.
        Băgaţi-ii să sape continuarea canalului Bucureşti-Marea Neagră cu hârleţul.
        Între timp se informatizează tot sistemul cu soft de mântuială de la sponsori. Programe scrise în limbaje de lemn care nu sunt capabile să schimbe date între ele decât pe cartele perforate.
  • -11 (21 voturi)    
    Ce grijulie este Organul cu bugetarii!? (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:55)

    prec [utilizator]

    De ce nu este așa grijuliu și cu copii???
  • 0 (0 voturi)    
    Poate...poate (Marţi, 21 ianuarie 2020, 18:18)

    ggiiggii [utilizator]

    Poate nu te mai vedem nici pe tine prin guvern.
    Un personaj mai mult decat dubios si oportunist, trezit din betie si pus prin ministru.