Legea privind eliminarea pensiilor speciale va intra la votul deputaților în 28 ianuarie / Singurii care își mențin privilegiile vor fi militarii și polițiștii

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 14:37 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook
Legea privind eliminarea pensiilor speciale va intra la votul deputaților în 28 ianuarie, a anunțat luni președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu. Comisia pentru muncă a Camerei Deputaţilor a dat raport favorabil în 17 decembrie pentru abrogarea pensiilor speciale. Singurii care își mentin privilegiile sunt militarii și polițiștii. Magistrații își pierd pensiile speciale, deși au de partea lor o decizie a Curții Constituționale care spune că modificarea acestora este neconstituțională.

"Am decis ca în 28 ianuarie să fie plen pentru votarea proiectului privind pensiile speciale. Nu mai avea rost ca PNL să faca o altă solicitare de sesiune extraordinară, chiar era un joc mai mult politic și dădea o notă de neseriozitate", a declarat Ciolacu.

El a spus că legea intră la vot final în Cameră în 28 ianuarie.

Potrivit proiectului care a primit raportul favorabil al Comisiei de muncă, își pierd pensiile speciale și sportivii și artiștii. De altfel, acesta era un amendament propus de președintele Comisiei pentru Muncă, deputatul PSD Adrian Solomon. Marcel Ciolacu a precizat luni că acest amendament va fi eliminat, aceasta fiind singura modificare în lege. "Proiectul va veni în plen la vot și vom scoate amendamentul Comisiei privind sportivii și personalitățile României care erau prinse în acel amendament. Cu alte cuvinte, pe 28 ianuarie va fi dezbatere, scoțând acel amendament, plus vot final", a declarat Marcel Ciolacu, după ședința Birourilor Permanente Reunite.

Dezbaterile din Comisia de specialitate au avut loc pe ambele inițiative privind eliminarea pensiilor, atât a PNL, cât și a USR, însă raportul favorabil a fost dat pentru proiectul PNL.

Proiectul PNL propune eliminarea pensiilor de serviciu pentru deputaţi şi senatori, judecători şi procurori, personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor, poliţişti, funcţionari publici cu statut special, funcţionari publici parlamentari, pentru membri ai corpului diplomatic şi consular al României, membri ai Curţii Constituţionale şi personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România, cu excepţia pensiilor militare. Liberalii susțin menținerea pensiilor speciale doar pentru militari deși, inițial, aceștia au pledat și pentru păstrarea beneficiilor și pentru magistrați.

Comisia pentru muncă a Camerei Deputaţilor a dat raport favorabil proiectului în 17 decembrie, însă acesta nu a intrat la votul deputaților în 18 decembrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13712 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    adica (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:46)

    martel55 [utilizator]

    97% raman cu ele....
    • +4 (10 voturi)    
      mda, asa e... (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:03)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Ar trebui ca doar militarii combatanti (cu minim 6 luni de misiuni de lupta) sa poata primi genul asta de pensie.
      Si dintre politisti, doar cei care au munca de teren. Restul pot fi incadrati la pensii normale, ca nu se spetesc si nici nu risca nimic.
      • 0 (0 voturi)    
        oare??? (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 10:36)

        mmari [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Din pacate 90% din romani NU au inteles ca militarii si politistii NU au pensii speciale, iar televiziunea si presa continua sa dezinformeze. Pensiile speciale sunt pentru un grup foarte restrans de oameni, fosti magistrati, politicieni... Dar e mai frumos sa inflamezi opinia publica si sa bagi in aceeasi oala 2 categorii numeroase, militarii si politistii. Stii ce beneficiu ai dupa 6 luni de misiune in teatrele de operatii? Nici unul, absolut nici unul... doar exeprienta proprie acumulata acolo.
    • +4 (8 voturi)    
      Pensiile Speciale au fost inventate de PSD (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      PSD a preluat conducerea Romaniei printr-o lovitura de stat in 1989 si ca sa-si fidelizeze 'TERORISTII' (adica securistii) le-au dat bani prins pensii speciale

      astazi PSD se preface ca e impotriva pensiilor speciale. o ***** de partid
    • +4 (6 voturi)    
      98% (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:00)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Armata, securistii, militienii sunt multi si voteaza.
    • +4 (6 voturi)    
      da’ politistii ... (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:05)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      nu pot face paza la institutiile publice ? de ce le trebuie pensie de serviciu sau speciala si sa iasa la pensie la 45 de ani ?
  • +20 (24 voturi)    
    Politistii? (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:55)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Grupare asta de corupti, slugoi politici si infractori, condusa de absolventii Academiei Infractorilor, o taraba de diplome populata de escroci, plagiatori, santajisti si politruci. RUSINEEEEEE.. Politia = Militia Ceausista iar Jandarmeria sunt mancurtii care indeplinesc ordine criminale primite de la cei in solda carora sunt (dar pe care le platim cu totii acestor ticalosi)
  • +22 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:55)

    [anonim]

    • +2 (12 voturi)    
      Tovarasul Vela (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:38)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui

      Știe el ce face. Politruc, incompetent, dar stie ca la nevoie Jandarmii si militienii apara mafia si indeplinesc orice ordin, oricît de CRIMINAL, fara sa păteasca nimic. Tovarășul Velea e deja complice cu CRIMINALII din august 2018, pentru ca nu a intreprins nimic sa ii pedepseasca pe vinovati
  • +25 (35 voturi)    
    Partial de acord (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:32)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Pensii speciale pentru militarii români din teatrele de operațiuni.

    Restul au salarii bune si daca nu au facut dovada ca au participat la un conflict militar sa stea cu pensia care iese din calcul!

    Câți generali sunt acum?
    Probabil peste 5000 cu securitate&miliție.

    Pentru ce merite se da pensii speciale?

    Pentru plagiat la doctorat?
    Pentru ca s-a tras in 1989 in popor?

    E simplu: pentru cei ce au fost, sunt sau vor fi in teatrele de operațiuni!

    Restul NIMIC.
    Pensii după contributivitate!
    • +5 (9 voturi)    
      Vorbesti aiureli ! (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:41)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      De ce sa aiba Pensii Speciale militarii din Afganistan ?
      Vorbesti desigur de cei care s-au intors in Romania fara sa pateasca nimic. Cum e marea lor majoritate .
      Pai acestia oricum au Salarii mult Marite Special pentu Riscul de a merge in Afganistan. Iar cu salarii mari o sa aiba si o Pensie
      Substantial mai mare pentru lunile in care au incasat Salariul in Afganistan ! !.
      Pana una alta este Mare Inghesuiala intre soldatii / subofiterii romani pentru un Stagiu in Afganistan, tocmai datorita Salariului mult Marit.
      A baga Pensii Speciale pentru Afganistan nu va face decat sa Incurajeze Coruptia prin trimiterea unor ofiteri cu pile care o sa taie frunze la caini acolo cateva luni si apoi o sa ia Pensie Speciala, chiar daca nu s-au dus in Patrule Riscante. Adica au lucrat la Baza.
      • -1 (1 vot)    
        Pe front stai maxim 2-3 ani (Luni, 20 ianuarie 2020, 20:55)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        si chiar daca solda, nu salariu, e mare cat esti pe front, ce pensie poti acumula daca doar 2-3 ani a fost solda mare ?
        • +1 (1 vot)    
          Se zicea ,,Salariu" ! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:16)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

          In Armata Romana care a cucerit Dacia se zicea ,,Salariu" (de la cota de sare pe care o primea fiecare soldat). Dupa aia a aparut cuvantul separat: ,,Solda", pentru ca unii militari au vrut sa fie mai smecheri si sa ia mai multi bani pe baza noului cuvant !.
          In caz de Razboi se Incorporeaza toata Populatia Masculina si se trimite direct in Linia I !
          Cine nu e Incorporat pe Front este calificat / retinut pentru a Lucra in Fabrici de Armament sau care Fabrici sustin Economia de Razboi !.
          Orice barbat roman (mai ales rezervistii) de ce sa nu ia Pensie Speciala Supliment Dimensionata Special (sa zicem cam 500 de lei pe luna pentru soldatii simpli) pentru riscul de a fi incorporati si ucisi in Razboi ?
          (Trebuie doar sa justifice cu Pasaportul etc. doar zillele
          - apti de lupta - pe care le-a trait pe Teritoriul Romaniei)
          Ofiterii mai mari si Generalii etc. stau in spate si risca mult mai putin in caz de Razboi. Dar exact Generalii astia sant campioni la Pensii Speciale !
      • 0 (0 voturi)    
        Propun ca la cei din Afganistan (Marţi, 21 ianuarie 2020, 19:49)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        să le ia în calcul la pensie si cei 150 euro diurnă pe zi.
        Să adune diurna pe lună plus solda, plus salariu, plus spor de hranâ, spor de haine, spor de chirie și sa le dea 80% din brut...
    • 0 (0 voturi)    
      Dezinformare (Sâmbătă, 22 februarie 2020, 10:39)

      mmari [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Alo, domnul, mai bine cititi legea si vedeti exact cine beneficiaza de pensii speciale. In nici un caz armata sau politia. Va place sa inflamati discutia aici, aruncand cu noroi aiurea... sa discutam despre pensiile speciale, bine???
  • +4 (8 voturi)    
    vorbete lumea ... (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:07)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    adica inclusiv procurorii militari, cunoscuti ca vechi tortionari ...
  • +8 (12 voturi)    
    Aproae toate guvernele..... (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:08)

    gigiN [utilizator]

    ... din lume favorizeaza in mod flagrant institutiile de forta / represiune- armata, politie, securitate. Sa ne mai intrebam de ce ?
  • +7 (11 voturi)    
    cu alte cuvinte (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:25)

    liviu_ [utilizator]

    taiem pensiile speciale de 10k oameni din 200k beneficiari de pensii speciale...

    evident ca aia care apara hotii de furia poporului raman cu pensiile speciale...
  • +9 (11 voturi)    
    Deci raman mai toti cu ele. (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:27)

    Marionette [utilizator]

    Buna treaba!
  • +11 (13 voturi)    
    In ce tara pensia e dubla ca salariul ? (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:34)

    bran [utilizator]

    Da cei din politie pensionati intre 37 -42 de ani cu pensii duble cat salariul - asta este Romania reala . Ce conteza spitale , scoli natalitate ? La cate firme s-au inchis in ultimii ani nu vor mai fi pensii speciale , plus emigratia continua in fiecare an, robinetul se va inchide si pentru tinerii pensionari din politie armata !
    Pensii speciale doar pentru militarii de pe campurile de lupta , nu pentru toti !
    • 0 (0 voturi)    
      pentru bran (Luni, 20 ianuarie 2020, 19:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bran

      Militarii nu stau in campul de lupta pana la 65 de ani, ca sa iasa apoi la pensie. Se intorc si isi vad de treaba.La varsta de iesitre la pensie ( 65 de ani ) ar putea avea o pensie marita, un bonus, pentru timpul petrecut in campul de lupta. Ar fi stupid ca militarul sa se intoarca in tara , sa aiba 30 de ani si sa fie scos la pensie ! Pensie speciala !!
  • +10 (14 voturi)    
    Pensii decuplate de contributivitate !!! (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:45)

    Marionette [utilizator]

    Doar pentru victimele de razboi. Esti militar si lupti cu cefele de porc la gratar si damigenele de tuica, nu pleci niciodata sa-ti risti c*rul nicaieri, primesti pensie cat contribui.
    Da, contribui o luna ca militar si esti impuscat mortal in prima luna : pensie qvadrupla fata de salariu cat timp traieste vreun membru al familiei tale catre familia ta.
  • +8 (8 voturi)    
    Praf in ochi , 97% dintre pensiile (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:54)

    kokos [utilizator]

    speciale raman.Din cele 9 miliarde lei cat platim anual pensii speciale raman de platit 8 miliarde! Economisim doar 1 mld .Asta daca se voteaza si daca legea trece de ccr.Mira-m-as!Cea mai buna solutie e impozitarea TUTUROR pensiilor speciale!
  • +2 (2 voturi)    
    asta sustine furtul national numit pensii speciale (Luni, 20 ianuarie 2020, 21:17)

    hopsinoi [utilizator]

    de ce nu se sezizeza procurori acum?
    individul afirma ca unii sunt mai cu mot decat altii.
  • +2 (2 voturi)    
    Salariul bun (Luni, 20 ianuarie 2020, 21:58)

    dincannes [utilizator]

    … va stimula activitatea, pensia mare saraceste tara !
    Sa luam exemplu de la elvetieni: pensie decenta, dar egala pentru toti.
    Cine are salariu mare, poate sa-si puna din bani "la ciorap" pentru mai tirziu !
    Trebuie sa primeze interesul general in decizii de acest fel, iar tara nu are nimic de cistigat daca plateste pensii mari.
  • +2 (2 voturi)    
    DACA ... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 10:33)

    jidanul [utilizator]

    ... magistratii nu inteleg ca pensiile speciale sunt un privilegiu abuziv si exista o decizie a Curții Constituționale care spune că modificarea acestora este neconstituțională, atunci nivelul acestor pensii speciale trebuie impozitat / plafonat, neconditionat la nivelul salariului functiei de presedinte al Romaniei. De asemenea, trebuie eliminat cumulul salariu-pensie in absolut toate institutile Statului Roman, fara exceptie, inclusiv in companiile de stat.