VIDEO Iohannis: E foarte important ca Guvernul să găsească resurse pentru creșterea alocațiilor / Îmi doresc ca Ludovic Orban să rămână prim-ministru

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 10:57 Actualitate | Politic


Iohannis
Foto: Presidency.ro
„Este foarte important ca Guvernul să găsească resursele pentru creșterea alocațiilor”, a declarat luni președintele Klaus Iohannis, întrebat dacă executivul trebuie să facă rost de bani pentru dublarea alocațiilor.

Pe de altă parte, șeful statului a precizat că își dorește ca Ludovic Orban să rămână prim-ministru.

„Știu că există o discuție, nu știu de unde a venit, că ar fi bine să candideze Ludovic Orban pentru Primăria Capitalei. Eu nu cred acest lucru. Dl. Ludovic Orban este foarte potrivit pentru funcția de prim-ministru și eu personal îmi doresc să rămână pe poziția de prim-ministru. Nu mi s-ar părea util absolut deloc să se meargă pe un scenariu cu candidatura Orban pentru municipiul București”, a spus Iohannis.

Întrebat dacă i-a oferit lui Ludovic Orban garanția că va fi premier după alegerile anticipate sau la termen, șeful statului a răspuns: „Da, îmi doresc ca Ludovic Orban să rămână prim-ministru”.

Președintele Klaus Iohannis a trimis luni Camerei Deputaților și Senatului două scrisori prin care solicită convocarea unei sesiuni extraordinare parlamentare, între 27 și 31 ianuarie, pentru angajarea răspunderii Guvernului pe proiectul de lege privind revenirea la alegerea primarilor în două tururi.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declarațiile președintelui:



  • Am trimis la Parlament scrisoarea privind convocarea sesiunii extraordinare, între 27 și 31 ianuarie, pentru angajarea răspunderii pe alegerea primarilor în două tururi.
  • Fapt este că Guvernul dorește să-și angajeze răspunderea. Dacă va trece moțiunea sau nu, vom vedea si Guvernul va analiza situația și va veni cu o alternativă.
  • Excludeți demisia premierului pentru anticipate? Eu nu exclud din start niciun scenariu, dar chestiunea demisiei nu a fost discutată.
  • Despre creșterea pensiilor - Este o chestiune analizată de Guvern, dar e dorința comună să creștem pensiile.
  • Despre creșterea alocațiilor - E foarte important ca Guvernul să găsească resurse pentru creșterea alocațiilor
  • Dacă demisia e singura variantă pentru anticipate? La momentul când se va discuta această chestiune, se va face un anunț public
  • E o discuție nu știu de unde a venit, că dl Ludovic Orban să candideze la Primărie. Eu îmi doresc să rămână prim ministru
  • Eu îmi doresc un guvern liberal. Variantele sunt ori alegeri anticipate, ori guvern liberal.
  • Sanse pentru anticipate - Așa cum v-am mai spus: 50-50
  • Despre Rareș Bogdan - Eu nu intenționez să mă implic în discuția despre candidații pentru Primării. E o temă care trebuie tranșată în partid și numai în partid.
  • Despre numirile șefilor parchetelor - Aștept cu mare interes rezultatele acelor interviuri.
  • PNL este un partid mare, momentan e partidul preferat de majoritatea românilor, întotdeauna a avut personalități pentru toate funcțiile din stat.
  • Nu au existat discuții despre remaniere și nu simt nevoia pentru asta.
  • Toate demersurile care sunt conforme cu Constituția României sunt legitime.
  • Da, îmi doresc ca Ludovic Orban să rămână prim-ministru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6619 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Mazeta (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:05)

    un domn [utilizator]

    Va
    Fi scos
    In
    Afara
    legii
    • +3 (3 voturi)    
      Mda (Luni, 20 ianuarie 2020, 12:34)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sper sa vedem cresterea dublarea alocatiilor si la pensii macar o crestere cu 20%
  • -4 (14 voturi)    
    anunta demisia? (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...long overdue!
    • +3 (5 voturi)    
      Obsolete (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      #gogu
      • +2 (16 voturi)    
        Declaratia lui iohannis (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:39)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Eu nu pot intelege cum de noi romanii nu ne dam seama ca acest plavan , corupt, tradator, traficant de copiii actioneaza sa ne distruga Tara.

        Toate minciunile, toată incompetenţa lui incearca să o acopere cu nişte teme false la nivel naţional. Alegerea primarilor în două tururi, haideţi să vă zic ce înseamnă alegerea primarilor în două tururi: în 2008 s-a ales în două tururi. Să ştiţi, doar 12 la sută din toţi primarii din România care s-au ales pe locul unu în primul tur nu au ajuns în turul doi. Dar ce înseamnă lucrul acesta? Negocieri pe dedesubt, trădări, pentru că plavnul nu are decat misiune de a distruge Romania !! Pe acest impostor nu-l duce mintea la altceva decat sa raspandeasca ura, să trădeze şi sa determine asa zisi pnl-isti sa-si trădeze propriul popor, să-l calce în picioare.

        Acest plava nu are treaba cu guvernarea Tarii , el stie atat " sa distruga PSD , care reprezinta peste 80 la suta din populatia Romaniei!!
        • 0 (6 voturi)    
          ce fumashi breh ? (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          hai te rog, spune ne !
        • 0 (2 voturi)    
          Ai ajuns sa-l citezi pe Basescu Nu ma asteptam de (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:56)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          la un PSD-ist.
          Chestia cu "PSD , care reprezinta peste 80 la suta din populatia Romaniei!!" Nu am auzit nici la Dancila o astfel de afirmatie.
  • +4 (18 voturi)    
    Păi nu a promis? (Luni, 20 ianuarie 2020, 12:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu a promis Sică Mandolină că va respecta legile privind creșterile de salar, pensii si alocații? Acumde ce o da cotită? Chiar atât de mincinos e acest „partid” liberal (intărit cu transfugi Ciumei Rocii)?
  • +2 (14 voturi)    
    unde sunt (Luni, 20 ianuarie 2020, 12:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    tefelistii care i-au adus pe astia la putere?
  • +5 (9 voturi)    
    Marire dar nu cu banii in mana! (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:00)

    Uhm [utilizator]

    Sa se mareasca alocatiile dar prin decontare produse si servicii exclusiv pt copii, si doar daca se tin de scoala si au unele rezultate... sunt sigur ca solutii se pot gasi pt a da banii celor care au nevoie si nu oricum, altfel riscam sa obtinem efectul advers si in cativa ani sa avem o explozie de copii in grupul parazitilor sociali, cu toate consecintele de rigoare: analfabetism, proasta educatie, lipsa afectivitatii autentice, cresterea infractionalitatii juvenile si mai tarzu altele...
  • +3 (9 voturi)    
    Ciudat populism (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Iohannis e populist rau la faza cu alocatiile (a mai si promulgat legea) desi s-a ales si nu prea ar mai fi nevoie iar Orban / PNL-ul care ar trebui sa isi doreasca marirea alocatiilor ca doar e an de alegeri locale si parlamentare sunt impotriva.

    Mai intelege cineva politica din Romania?
  • +1 (7 voturi)    
    in campanie (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:35)

    john06 [utilizator]

    nu putea sa ne anunte ca il vrea pe Orban premier?!
    • +1 (3 voturi)    
      Cine l-ar mai fi votat (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:58)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui john06

      cu Sica Mandolina si mafia PDL la guvernare? Si cu un PNL politruc si demagog, infiltrat de ex membrii ai Ciumei Rosii?
      • -1 (1 vot)    
        Zici ca resturile ce au mai ramas prin PSD sunt (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:58)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        feta mari?
    • -1 (1 vot)    
      mie mi-era clar ca n-o va pastra pe (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:22)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui john06

      veorika...
  • +2 (2 voturi)    
    cred ca in doua locuri JK este oarecum... (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:00)

    ..13 [utilizator]

    1. PNL este un partid mare, momentan e partidul preferat de majoritatea românilor, întotdeauna a avut personalități pentru toate funcțiile din stat....

    PNL-ul este un partid important, dar si mare nu prea cred. Ca nu are personalitati pentru toate functiile din stat se poate vede limpede acum. cu ochiul liber, dar nu asta este problema.

    Sa te arunci in astfel de declaratii pare oarecum ciudat.

    2. Cum adica promulgi o lege si dupa aceea ii spui lui Gigel sa faca rost de bani? este poate o modalitate de promovare mai noua pentru PNL dar riscurile sunt enorme pentru ca Gigel se poate impiedica sau banii din afara se pot bloca si atunci sa te vad conase...

    Nu cred ca a procedat bine cu aceea lege - putea sa mai astepte ca nu il zorea nimeni. Populismul poate sa coste enorm - si nu ill costa pe Presedinte care si-a realizat visul 2 mandate de Presedinte - ci poate costa enorm PNL.
  • -1 (1 vot)    
    Nu va bucurati degeaba (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:58)

    radu222 [utilizator]

    Va spun ca dublarea alocatiilor si cresterea pensiilor cu 40% nu aduce nici un beneficiu, din contra:
    -E clar ca nu sunt bani la buget si aceste mariri se vor face cu bani imprumutati, asa ca tara se va indatora si mai mult, cei care vor munci sa plateasca datoriile vor fi copiii si nepotii nostri (cei care acum vor primi alocatiile marite!)
    -Banii din pensiile si din alocatiile marite vor merge direct in consum; fiind un excedent de bani in mana celor care nu investesc, va creste inflatia, deci se vor eroda si salariile la cei care lucreaza.
    -Aceste legi pentru marirea pensiilor cu 40% si dublarea alocatiilor au fost facute de PSD. Actualul guvern ar trebui sa explice populatiei cat de nocive sunt aceste mariri (cred ca cei mai multi ar intelege) si sa procedeze la niste mariri rezonabile care sa nu duca la cresterea inflatiei.
  • -1 (1 vot)    
    Sa mai judecam un pic (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:14)

    radu222 [utilizator]

    Este evident ca dublarea locatiilor si cresterea pensiilor cu 40% nu va aduce nimic bun.
    -Aceste cresteri se vor face cu bani imprumutati pentru ca nu sunt bani la buget, lucru care va duce la cresterea datoriei tarii, datorie care va fi platita de copiii si nepotii nostri. Cui foloseste?
    -Banii din pensii si salarii intra direct in consum, nu in domenii productive ca sa aduca valoare adaugata. Efectul va fi cresterea inflatiei care va anula aceste cresteri si va afecta si salariile celor care lucreaza. Amintiti-va de scaderea TVA facuta de Ponta. Au scazut preturile? Nu. Acum preturile sunt mai mari decat inainte de scaderea TVA.
    -Legile pentru marirea pensiilor cu 40% si dublarea alocatiilor au fost facute de PSD. Guvernul actual ar trebui sa explice ce consecinte au aceste cresteri de pensi si alocatii (eu cred ca majoritatea populatiei va intelege) si sa faca niste mariri rezonabile.